Şimdi Ara

Blade Runner 2049 (2017) | Ryan Gosling - Jared Leto - Harrison Ford (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
3
Favori
12.225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dünyaya hakim değilim ancak tanıtım hoşuma gitti. Havasını beğendim.
  • Merakla bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: T-Y

Dünyaya hakim değilim ancak tanıtım hoşuma gitti. Havasını beğendim.

Hocam zaten BladeRunner ın olayı atmosferidir.Tam söylemek gerekirse "Post Apocalyptic Neo-noir Sci-Fiction " Heryer Neon ışıklar , bozulan atmosfer yüzünden sürekli asit yağmuru yağar , hava hep kapalıdır , gelecekte geçer arabalar uçar falan , dev reklam panoları vardır vs birde arka planda retro wave çalar yani muhteşem bir ortam :)

Blade Runner 2049 (2017) | Ryan Gosling - Jared Leto - Harrison Ford

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devian -- 30 Aralık 2016; 0:40:3 >

• quote:

Orijinalden alıntı: The Man in the Suit

Filmde jared leto var yandık

Dc ciler konudan çıkmaz şimdi

Onlar böyle güzel filmlerden anlamazlar merak etme buralarda göremessin onları
  • Denis Villeneuve Arrival ile cok iyi is cikardi. bu filmde iyi olacaktir.

ilk filmi izlemek gerekiyor mu ?
  • Gerekiyor çünkü ilk filmden 30 yıl sonrasını anlatacak. Büyük olasılıkla bağlantılı olur olaylar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Blade Runner'ın concept artları beni benden alıyor. Gerçekten muazzam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: UberkS

Blade Runner'ın concept artları beni benden alıyor. Gerçekten muazzam.

1997 tarihli mi ne oyunu vardı bladerunner'ın amigada oynamıştım sanırsam oda çok güzeldi ortamlar falan :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devian -- 3 Şubat 2017; 2:26:15 >

• The Man in the Suit kullanıcısına yanıt
    İşsizlik kötü şey.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tom Waits

İşsizlik kötü şey.

Gecenin 5.30 un da, 4 ay önce ki mesajı alıntılayan mı söylüyor bunu

Son sayfadaki mesajların tek tek tarihlerine bakmıyorum.
    Ayrıca sana 5.30 olan saat bana 3.30,Türkiye de değilim troll kardeş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tom Waits -- 5 Mayıs 2017; 16:3:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tom Waits

Son sayfadaki mesajların tek tek tarihlerine bakmıyorum.
    Ayrıca sana 5.30 olan saat bana 3.30,Türkiye de değilim troll kardeş

3.30 iş güç sahibi aktif olarak çalışan bir insan için mükemmel bir zamanlama haklısın :) birilerine laf sallamadan önce biraz biraz dikkatli ol DC fanboyu kardeş
  • Kitabını okumaya başladım mükemmel gidiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

Kitabını okumaya başladım mükemmel gidiyor.

Başka bir yayınevinden çıksa bende okumak istiyorum. 6.45'in çevirileri çok kötü.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Lionel Fusco

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

Kitabını okumaya başladım mükemmel gidiyor.

Başka bir yayınevinden çıksa bende okumak istiyorum. 6.45'in çevirileri çok kötü.

Ben ekitap olarak okuyorum başka yayınevinden

• Devian kullanıcısına yanıt
    Hocam Ridley Scott öyle diyor lakin bence öyle değil. Hani öyle olsa bile Nexus 6 değildir . Muhtemelen ondan ötedir diye düşünüyorum.
    Hayal kırıklığı olmasın ama yüksek lisans tezi yazan birisi için gayet normal saatler troll kardeş. Anlamazsın gerçi sen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tom Waits -- 6 Mayıs 2017; 12:32:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Centaurus A

Hocam Ridley Scott öyle diyor lakin bence öyle değil. Hani öyle olsa bile Nexus 6 değildir . Muhtemelen ondan ötedir diye düşünüyorum.

Birçok kere demiş Ridley hoca

According to several interviews with director Ridley Scott, Deckard is a replicant. He collects photographs which are seen on his piano, yet has no obvious family beyond a reference to his ex-wife (who called him cold fish). In a scene where Deckard talks with Rachael, their eyes both appear to shine, suggestive of replicants

Kitabın yazarı Philip K. Dick e sormak lazım ama oda 1982 de ölmüş Yani ortada aslında denebilir

• Devian kullanıcısına yanıt
    Spoiler

Eee nasıl ölmedi peki diye sormazlar mı

4 yıl değil miydı ömürleri 30 yıl geçmiş .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Return to Monke -- 6 Mayıs 2017; 8:54:57 >
  • Kitabı okumadım ama Deckard kitapta bir replicant değil. Bizzat yazarın ağzından:

quote:

"The purpose of this story as I saw it was that in his job of hunting and killing these replicants, Deckard becomes progressively dehumanized. At the same time, the replicants are being perceived as becoming more human. Finally, Deckard must question what he is doing, and really what is the essential difference between him and them? And, to take it one step further, who is he if there is no real difference?"

Blade Runner da farklı farklı versiyonları olan ve her biri izleyende farklı şeyler düşündürten bir film malum. Sinema versiyonunda Deckard mevzusu muallakta iken Director's Cut versiyonunda çok yüksek bir ihtimalle, Final Cut versiyonunda ise kesinlikle bir replicant.

Blade Runner 2049'da Deckard'ın yaşlanmış olmasına ise farklı farklı çözümler üretebilirler. Ve hatta Ridley Scott'ın 2007'de Final Cut sürümüyle ilgili verdiği bir röportaj var ve oradan da belli gibi aslında nasıl açıklanacağı. Şöyle ki, Ridley Scott başından beri Deckard'ın aslında bir replicant olduğu fikrinin var olduğundan bahsederken şunları söylüyor:

quote:

Deckard is a Nexus 7, he probably has an unknown life span and therefore is starting to get awfully human. Gaff, at the very end, leaves an origami, which is a piece of silver paper you might find in a cigarette packet, and it’s a unicorn. Now, the unicorn in Deckard’s daydream tells me that Deckard wouldn’t normally talk about such a thing to anyone. If Gaff knew about that, it’s Gaff’s message to say, “I’ve read your file, mate.” That relates to Deckard’s first speech to Rachael when he says, “That’s not your imagination, that’s Tyrell’s niece’s daydream.” And he describes a little spider on a bush outside the window. The spider is an implanted piece of imagination. And therefore Deckard, too, has imagination and even history implanted in his head.

Deckard bir Nexus 7, yani muhtemelen bilinmeyen bir ömre sahip ve bu yüzden aşırı derecede insanlaşıyor. Filmde Deckard aslen bir replicant iken replicant mı insan mı tartışmasının yaşanma sebebi de bu. Büyük ihtimalle Nexus 7'ler uzun ömür süreleriyle beraber yaşlanabiliyorlar der ve çıkarlar işin içinden.

--------

Aslında bana kalırsa ben Deckard'ın replicant olması düşüncesinden ve Scott'ın özellikle FC ile bunu ısrarla izleyicinin gözüne sokma çabasından hiçbir zaman hoşlanmadım. Güzel olan fikir üstte yazarın da bahsettiği gibi işi olan replicant avı sırasında insanlıktan uzaklaşan ama özünde bir insan olan adam; replicant avı sırasında insanlığından uzaklaşan insan ile insanlaşmaya başlayan replicant kıyası; hangisinin daha insan olduğu, aslında aralarındaki fark değil mi? Devamında da yine üstte yazarın hikayenin ne üzerine olduğunu düşündüğünde söylediği gibi eğer aralarında bir fark yok ise Deckard'ın kendi kendine ne olduğunu ve neye dönüştüğünü sorgulamasıyken Deckard'ın replicant olmasıyla bu ana fikre zarar verilmesin isterdim.

Hatta ana fikirden tutun da insan ile replicant arasındaki kontrast ve o efsane Tears in Rain monologuna. (Bir replicant'ın kendi türünden bir başkasını kurtarması asla insanlıktan çıkmış ve kendi düşmanı haline gelen bir başka insanı o durumda bile kurtarabilmesiyle elinde olsa Deckard'ın ona göstermeyeceği insanlığı göstererek kimin daha insan olduğunu kanıtlamasından daha vurucu değil) Deckard filmde de esinlenilen kitaptaki gibi insan olsaydı hikaye kesinlikle daha iyi işlerdi. Kendi adıma öyle olmadığı ve replicant olduğu bariz olsa da Rick Deckard'ın insan olduğunu düşünmek filmden ve öykünün ana fikrinden aldığım keyfi katbekat artıyor.

Bu konuda Harrison Ford da filmin yapım süreci sırasında Ridley Scott ile çokça savaşmış aslında. Deckard'ın insan olması gerektiğini, bu hikayede seyircinin duygusal olarak empati kurup destekleyebileceği bir insana ihtiyacı olduğunu söylemiş ve replicant fikrine karşı çıkmış. Hatta Ford sonraları Deckard'ı bir insan gibi canlandırdığından da bahseder. Ancak bu konuya 2007 röportajında Ridley Scott da kendisine Ford'un Deckard replicant değildi fikrini savunması sorulduğunda değiniyor; o da bunun 20 yıl öncesinde kaldığını, artık Ford'un da boşverdiğini ve sen kazandın, ne yaparsan yap dediğini söylüyor.

Filme başında çekilen sahnelerin sürümden sürüme fark etmesi ve koyulmaması, üç sürümde de Deckard tartışmasının çıkış sırasına göre muallak-çok yüksek ihtimalle-kesinlikle diye gitmesinin sebebi bu aslında, yapım sürecinde bu konu üzerine çok tartışmalar yaşanmış ve o yüzden unicorn sahnesi ile Scott'ın başından beri planlandığı her şey ancak Final Cut'a, çıkışından 25 yıl sonrasına kalabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Maximum_Carnage -- 6 Mayıs 2017; 12:34:21 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.