Şimdi Ara

Black Mirror San Junipero ve Bilgisayar Bağımlılığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen ay
  • Cevaplayan Üyeler 9
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 11
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 1 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 6
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • m f i (11 mesaj) gece yenilen tost (5 mesaj) Adoring (3 mesaj) Riki Cıveyz (2 mesaj) abeslank (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (12 mesaj) Mobil (9 mesaj) Mini (1 mesaj) (4 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Black Mirror San Junipero ve Bilgisayar Bağımlılığı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Merhaba arkadaşlar.

dizinin bu bölümünü izleyen bilir kısaca spoilerli içerik vericem

spoiler: !!!

bu bölümde az ömrü kalmış kişiler hafızalarını bilgisayar sistemine yükletiyor ve sonsuza! o smilasyonun içinde yaşıyorlar.

bizde gece gündüz bilgisayar başındayız, çoğumuz saatlerce oyun oynuyoruz ve oyun içinde ki sanal dünyada yaşıyoruz.

dizide ki yaşama çok benzemiyor mu? günde 4 5 saatten fazla oyun oynayan arkadaşlar varsa onlara tek sorum var, o kadar zamanınızı harcadığınıza üzülüyor musunuz? keşke bilgisayar / konsol'da zamanımı öldüreceğime kendimi şu işte geliştirseydim diyor musunuz? ben şu zamana kadar tahminen 30.000 saatimi (aralıksız 3.5 yılımı) bilgisayar oyunlarına vermişimdir. Şimdi düşünüyorumda bunun 2 bin saatini spora, 1500 saatini mesleğime verseydim şuan çok farklı yaşıyor olurdum çok farklı yerlerde olurdum.

yine de bilgisayar oyunlarından kopmak istiyorum ama daha geçen ekran kartı ve monitör aldım. acaba hepsini satıp yavaş yavaş gerçek hayatamı atılsam.

|
    |

• Çavuş
    79 Mesaj
    Ben bunu yaptım. Metin2 yi de LoL ü de bıraktım ve sosyallşmeye çalıştım. Sosyalleştim de, birkaç arkadaş edindim, çeşitli topluluklara üye oldum, bir iki yürüme deneyimim oldu, 4 şehir gezdim tek başıma birçok şey gerçekleştirdim fakat ilişkilerimin çoğu bitti. Bu yaptığım şeylerinde çoğundan Metin2 de Dolunay düşürmek kadar bile zevk almadım. Peki neden?

Çünkü tıpkı ben de bu tarz konular ve etraftaki arkadaşlarımdan duyduğum şeylerle gaza gelerek bunu yaptım ve kendimi "oyun oynarken mutsuz olduğuma" inandırdım. Kendime sahte bir hayat çizdim yani. Demem o ki insanın karakteri neyse o oluyor. Sen sosyal bir insansan her türlü yapıyorsun bunu. Mesela benim bir arkadaşım var eleman bildiğin alfa. Ama harbi alfa hatta bu Pick Up Artist dediklerinden. Barney stinson gibi birşey yani, tanıdığımdan beri asla boş kalmaz hatta aynı anda birkaç flörtü ve fuckbuddy si olur. Tipi falan da sağlam dans kulübünde vs başkan, yani adam hem lider hem fucker. Bu arkadaşım aynı zamanda bir LoL oyuncusu. Günde 3-4 el atar senelerdir de oynuyor. Adam oyunda bile birilerini buluyor. Çünkü karakterinde var.

Biz ise zaten asosyaliz ve kendimizi kandırıyoruz "bunu bi bıraksam var ya... hayvan gibi çevrem olur sosyalleşirim vs." olmuyor arkadaşlar o öyle. Ha bu demek değil ki gidin oyun bağımlısı olun. Oyun bağımlılığı kesinlikle bir hastalık. Konuda denildiği gibi günde +4 saati geçiyorsa o hakikaten hayatınızı engeller. Sonuç olarak KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE neyi seviyorsanız onu yapmanızı tavsiye ediyorum. "2000 saat şu kursa harcayayım kesin mutlu olacam" diye mutluluğu bir hedef haline getirmeyin. Mutluluğu bir hedef yaparsanız asla yakalayamazsınız, asıl o zaman "ulan keşke istediklerimi yapsaydım" dersiniz.

• Yarbay
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Aslında metin2 de dolunay düşürmenin bu yaptıklarından daha zevkli olmasının bilimsel bi açıklaması var. normal hayatta birşey yaparken sonucunu hemen göremiyoruz, örneğin mekik çekince hemen karın kası çıkmıyor, belli bi zaman geçmesi gerekiyor. 6 ay 1 sene gibi. oyunlarda ise anlık olarak tepki alabiliyoruz. bi yaratık kesiyoruz anında o saniyede exp + eşya düşüyor, bu da beynimizde mutluluk hormonu salgılatıyor ve kumarda ki olay gerçekleşiyor. kumar oynayan insanların beyninde de hep endorfin salgılanıyor çünkü hiçbir zaman kumarın sonucunu bilmiyor her seferinde süpriz oluyor aynı mantık yaratık kestiğimizde çıkan kutunun beynimizde oluşturduğu etki gibi.

ben 2017 yılında ( profilimden referanslarıma bakabilirsin ekran kartını sattığım yıla) ekran kartımı sattım oyunlardan uzaklaşabilmek için. diğer tüm ekipmanlarımıda sattım ve hayattan o kadar çok zevk almaya başladım ki anlatamam. tüm gün csgo + knight oynayan, oynarken bazen mutlu olan bazen stres içinde oynayan ben dışarda adım atarken bile haz alıyordum, 144 kg'den 88 kg'ye kadar düştüm bilgisayar kullanmadığım zamanda. profilimde ki resimde yanlış hatırlamıyorsam 110 kilo civarıydım onun yağsız ve kaslı halini düşün.

ben senin düşündüğünün aksine sahte hayatı oyun oynarken hissediyorum, sanki çöpte debeleniyorum gibi. esporcu olsam günde 8 saat 10 saat oynasam o zaman derim ki en azından bunu iş olarak yapıyorum yada twitch yayıncısı, youtuber olsam hak veririm ama sırf zevk için bukadar vakit öldürmek çok saçma geliyor bana ama pandemi sağolsun eve tıkıldım + diyetimi bozdum şekerli yiyecekler yemeye başladım ekmeğe geri başladım 139 kiloya kadar çıktım, şuan omad (one meal a day) yapıyorum ve şeker ekmek vs. yemiyorum 132 ye düştüm inşAllah ramazan bitiminde bisikletimi tamir ettirip düzenli sürmeyide planlıyorum + evde ağırlık, bol yürüyüş ve omad'a devam ederek 100 kglere inmeyi planlıyorum hem sağlığım hemde sosyal ortamlarda faydasını gördüğüm için.

bence asosyal olmamızın sebebi küçükken oyuna başladığımız ve beynimizin reseptörlerini mahvetmemiz yüzünden olabilir. düşünsene ilk okuldasın 10 11 yaşındasın, her gün alabildiğine mutluluk hormonu salgılanıyor ve bi süre sonra hayattan zevk alamıyorsun sürekli bağımlı hale geliyorsun. bizim tek sorunumuz bence asosyallik değil küçük yaşta bize verilen bilgisayardır.

aslında mutluluğu hedef haline getirmiyorum, camı açıp bi nefes aldığımda yaşadığımı hissediyorum ama oyun oynarken csgo'da rekabetçide hs attığımda, 1v5 kaldığımda tüm takımı öldürüp ace attığım, takım arkadaşlarımın övgü dolu sözleri ve aldığım zevk bambaşka ama o zevkin bana hiçbir yararı yokmuş gibi hissettiriyor.

umarım bir çözümü olurda endorfinden mahvolmuş reseptörlerin tedavi yöntemini bulurum. dopamin diyetini duydum bi ara denicem umarım yararını görürüm

|
    |
    gece yenilen tost kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    79 Mesaj

İşte tam bu noktadan bahsediyorum. Ben de günde +10 saat bile LoL oynadığım zamanlar oluyordu. 2 saatten fazla vakit geçirmek hakikaten zararlı oluyor. Dediğiniz mevzudan dolayı, dopamin salgılayan beyin artık odağını kaybetmeye başlıyor refleksler düşüyor kötü oynamaya ve çabuk tilt olmaya başlıyoruz. Ben çocuklukta asosyalliğin oyunlardan kaynaklandığını sanmıyorum. Dediğim gibi, oyun oynayan ama çok aktif olan insanlar da görüyorum. Ben zaten psikolojik hastalıkların genetikten kaynaklandığına inanan birisiyim. Oraya hiç girmiyorum o yüzden.

|
    |
    m f i kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

siz günde 2 saat mi oynuyorsunuz? ve ne zamandır böyle devam ediyor? aslında bende 2 saate kısıtlasam mükemmel olur ama tam tadını alamıyorum. bende ya hep ya hiç kafası var.

88 kg iken ağzıma hurma bile sürmezdim annemin ısrarıyla 1 tane hurma yedim o şekerin tadını alınca bikaç gün sonra 1 kg helvanın üstüne bal döküp yedim. bikaç günde 2 kg heval 800 gram bal bitirdiğimi biliyorum. kısaca ben 2 saatle sınırlayabileceğime inanmıyorum ama bi yönteminiz varsa dinlemek isterim

|
    |
  • Yarbay
    3253 Mesaj
    Asosyal ve psikolojisi bozulmaya yatkin olan insan genetik sebeplerdendir o yüzden şu pcden kalksam neler yapicam olayi coğunluk için bahanedir.Kimse kendi Karakterini kendisi seçmiyor genetik+çevresel etkenler.Kendi benliğimizde hapis hayatindayiz.
  • Yarbay
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

aslında pc den kalkınca yapıcak şey çokta bu pandemide olmuyor maalesef. son 1 yıldır evdeyim, evde yapılabilecek şeyler kısıtlı, anca dizi film ve oyun. yoksa hergün taksim beşiktaş kadıköy mecidiyeköy gezen biriyim normalde (pcyi bıraktığım sürede)

|
    |
    Adoring kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3253 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: m f i

aslında pc den kalkınca yapıcak şey çokta bu pandemide olmuyor maalesef. son 1 yıldır evdeyim, evde yapılabilecek şeyler kısıtlı, anca dizi film ve oyun. yoksa hergün taksim beşiktaş kadıköy mecidiyeköy gezen biriyim normalde (pcyi bıraktığım sürede)

Bende tam plan yapiyordum pandemiden önce hazirlamiştim hepsi çöp oldu.

|
    |
  • Er
    1 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    dondraper

Genetik mizaç denen bir şey var. Bu nasıl bir çevrede doğduğundan bağımsız bir şey. Sessiz olan sessiz oluyor, bir sebebi yok, genetiği öyle çünkü.

Bunu değişemezsiniz demek için anlatmıyorum, tabii ki insan doğru psikolojik yardımla hayatında pek çok konuda değişiklik yapabilir. Fakat bir söz vardı : "İstediğini dileyebilirsin, ama ne isteyeceğini seçemezsin"

Örneğin ben bir şeyi yapmıyorsam demek ki ona güdülenmiyorumdur. Güdülendiğim şeyler dizi-film izlemek, evde bilgisayar başında keyif yapmak ise bunları yaparım. Dışarı çıkmak arada bir keyifli bir seçenek gibi gözükür fakat asla dışa dönük biri gibi her gün dışarılarda gezip insan arasına karışan sosyal bir varlık haline gelmem.

Güdülenmek, genetik ve çevrenin birleşimi ile beynimizde otomatik olarak oluşan bir eylemdir. Bunu kontrol etmesi mümkün olmayabilir. Mesela açken yemek bulmaya güdülenirsin, yorgunken uyumaya, uzun süre seks yapmamışsan partner aramaya, canın sıkıldığında da oyun oynamaya mesela. He bazısı canı sıkıldığında dışarı çıkmayı tercih eder, herkes bu can sıkıntısı problemini kendi halinde çözer.

• Binbaşı
    1152 Mesaj

haklısın hocam. bence sat kurtul. ekran kartın neydi ?

|
    |
  • Yarbay
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

@Adoring hocam umarım en kısa zamanda rahat rahat gezebiliriz, inşAllah şu illet biter.

@dondraper hocam genetik mizaçtan bağımsız olarak internet, oyun , sanal dünya uyuşturucu gibi. dünyanın en iradeli, en saygın iş adamı, en sosyal adamını getir 2 uyuşturucu kullandır müptelası olur.

bizde küçükken bilmeden uyuşturucuyu aldık haberimiz yok.

@ottoman984 öyle düşünüyorum ama yavaş yavaşta pcyi diziyorum bi yandan :D rtx 3060 hocam

• Er
    1 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    dondraper

Dediğin şey çok varsayımlara dayanıyor yalnız, birinci olarak dünyanın en saygın adamı niye uyuşturucu kullanıyor? He diyelim ki bilgisayarda oyun oynadı, bu adamı rahatsız etmez ki, adam işini yapmıştır ve bilgisayar oyunu oynamıştır, bu eroin değil bir şey değil. Bilgisayar oyunu bu :) Bilgisayar oyunlarına bağımlı olup hayatları gayet de güzel olan insanlar var.

Eğer fizyolojik olarak beyin yapısını hızla değiştiren eroin, metamfetaminden bahsedersen anlarım. Tek kullanımda bile ödül mekanizmasını mahvedebilir bunlar.
    |
    |
  • Yarbay
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Riki Cıveyz

Dediğin şey çok varsayımlara dayanıyor yalnız, birinci olarak dünyanın en saygın adamı niye uyuşturucu kullanıyor? He diyelim ki bilgisayarda oyun oynadı, bu adamı rahatsız etmez ki, adam işini yapmıştır ve bilgisayar oyunu oynamıştır, bu eroin değil bir şey değil. Bilgisayar oyunu bu :) Bilgisayar oyunlarına bağımlı olup hayatları gayet de güzel olan insanlar var.

Eğer fizyolojik olarak beyin yapısını hızla değiştiren eroin, metamfetaminden bahsedersen anlarım. Tek kullanımda bile ödül mekanizmasını mahvedebilir bunlar.

demek istediğim uyuşturucu kullansa ne hale geleceği.

bilgisayar oyunuda dozu kaçınca uyuşturucudur, ona bakarsan uyuşturucu kullanıpta hayatı gayette güzel olan ünlü insanlar mevcut. örneğin johnny depp. adam 13 yaşında ki kızına uyuşturucu denetmiş öyle bi müptela. bir diğer örnekte şuan dünyanın en prestijli insanlarından elon musk.

bu tür insanlar kullanıp normal hayatına dönebiliyor ama bazıları çalışamıyor işe gidemiyor tüm parasını uyuşturucuya harcayıp hayatını harcıyor. yani kısaca oyunda öyle birşey. dediğin gibi bağımlı olupta hayatı mükemmel olanda var benim gibi pc başından kalkmayanda var

|
    |

• Yarbay
    2057 Mesaj
    Yalnız arkadaşlar, oyun yapımcıları kişileri oyun başında tutmak için bu oyunları çıkarıyor. Adamlar rastgele çıkarmıyorlar bu oyunları, bir dünya ar-ge yapıp, paralar döküyorlar bu sektöre, n'için? Oyunun devam edebilmesi için. Buna İngilizcede "flow" deniyor. Hep sonrasında ne olacak deriz ya, flow işte bu. Bizi o akışa dahil ediyor, beraberinde sürüklüyor.

Ben normalde sosyal, gayet de girişkenim. Salgın sebebiyle evlerde çalıştığımız için bilgisayarla çok haşir neşiriz. Haliyle, iş bitti mi oyun atayım diyoruz. Mesela ben de bir süredir Pokemon oynuyorum. O akışa ben de kapıldım. Hissediyorum. Tv izlerken, o anı boşa harcıyormuş gibi düşünüp, onun yerine 3 pokemon daha yetiştirebilirim deyip bilgisayarı açıyorum :) Ama kendime sözüm var, yumurtadan çıkmalarını beklediğim pokemonlar çıktığı an teknoloji diyetine başlayacağım. Neden şimdi değil de o zaman peki, çünkü bir iş yarım kaldı mı kafamda kalır, o sebeple iş bitmeden başlayamam :) İradeliyseniz her türlü kontrol sizde arkadaşlar. İradeli ve kararlı olmak dileğiyle!

Ekleme: Gel de sevme bunları:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leon FR -- 12 Mayıs 2021; 1:30:10 >

• Çavuş
    79 Mesaj

İşte bende de irade yok diye bıraktım malesef. Ama işin ilginci bende sadece online oyunlar bağımlılık yapıyor offline oyunlarda problem yok. offlinelarda 1 saatten fazla oynamam sadece bir bölüm devam edip bırakıyorum

|
    |
  • Çavuş
    79 Mesaj

Kesinlikle, ben de bunu anlatmaya çalışıyorum. Mesela ben ilkokuldayken bilgisayarım falan yoktu ama yine asosyaldim. Yine okulumda arkadaşım azdı yine ezik birisiydim. Hatta ilkokuldan önce de öyleydim 4-5 yaşlarında parkta falan hiç başkasıyla oynayamazdım. Bilgisayardna sonra da hayatım değişmedi. Şu an gaming pc im var tam tersine daha sosyalim çünkü şu an isteyerek yapıyorum bunu. Aslında neye ihtiyacımız varsa genetik ona yönlendiriyor zaten.

|
    |
    dondraper kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

inşAllah diyet işinize yarar hocam. pandemideyiz diye yapamıyorum ben tüm gün evdeyim yapacak birşey yok. dışarı çıksam virüs riski var.

bu arada raichu favorim :D 15 yıl önce bende de vardı

|
    |
    Leon FR kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2865 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

aynı sıkıntı bende de var. single player oyun sanki gerçek değilmiş boşa kürek çekiyormuşum gibi hissettiriyor. oynadığım oyunların nerdeyse tamamı online. sanki bir yaşam var orda, sosyal açlığımızı gideriyor sanırım.

|
    |
  • Çavuş
    79 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: m f i

aynı sıkıntı bende de var. single player oyun sanki gerçek değilmiş boşa kürek çekiyormuşum gibi hissettiriyor. oynadığım oyunların nerdeyse tamamı online. sanki bir yaşam var orda, sosyal açlığımızı gideriyor sanırım.

Gerçek hayatta bir yer edinemediğimiz için sanalda takdir edilmek istiyoruz olay bu. "Ace atayım da herkes bana hayran kalsın", "en üst lige çıkıp en iyisi olmam lazım" gibi düşünceler yüzünden online oyunlara bağımlı oluyoruz. Olay aslında bizim psikolojimizde, kendimizi takdir etmek yerine başkasından takdir bekliyoruz. Bunu da gerçek hayatta yapamayınca oyunlarda yapmaya çalışıyoruz. Hep bir öne çıkma, hep bir en iyisi olma çabası...

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
Instagram takipçi satın al
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
triple negative breast cancer
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,312
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.