Şimdi Ara

BİZİ MAKASLAMAYA KALKTI ÖLÜMDEN DÖNDÜK (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
538
Cevap
5
Favori
15.247
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • verin yolu gitsin böyle tiplere. boş verin.
  • öyle yada böyle herkes araba kullanmanın bir oyun olmadığını anlamalı.

Bu apaçiyi savunanlar:

Belki bu olaydan sorunsuz sıyrılsaydı 5 dakika sonra bir aileyi katledecekti?
    Ve o aile belki de sizin aileniz olacaktı...?

Biraz bu açıdan düşünün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shellci

öyle yada böyle herkes araba kullanmanın bir oyun olmadığını anlamalı.

Bu apaçiyi savunanlar:

Biraz bu açıdan düşünün.

Konu sahibini savunanlar ;

Belki bugün yaya geçidinde kendine kırmızı yandığı halde karşıdan karşıya geçen bir yaya'ya aynı COROLLA'ya verdiği ceza gibi çarpıp ona "al sana kırmızıda karşıya geçmek nedir gör" diyecek. Veya kendini sollamaya kalkan birine yol vermeyip adamın kaza yapmasına sebep olacak. Sanki konu sahibi çok masum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CAD34

quote:

Bu apaçiyi savunanlar:

Biraz bu açıdan düşünün.

Belki bugün yaya geçidinde kendine kırmızı yandığı halde karşıdan karşıya geçen bir yaya'ya aynı COROLLA'ya verdiği ceza gibi çarpıp ona "al sana kırmızıda karşıya geçmek nedir gör" diyecek. Veya kendini sollamaya kalkan birine yol vermeyip adamın kaza yapmasına sebep olacak. Sanki konu sahibi çok masum.

Evet adam manyağın teki bence de, her an herkesi doğrayabilir!

Yahu hocam hangi yazısından bu kanıya varıyorsunuz, bari alıntı yapın da biz de bilelim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker67

quote:

Orijinalden alıntı: CAD34

quote:

Bu apaçiyi savunanlar:

Biraz bu açıdan düşünün.

Evet adam manyağın teki bence de, her an herkesi doğrayabilir!

Yahu hocam hangi yazısından bu kanıya varıyorsunuz, bari alıntı yapın da biz de bilelim.

konu sahibi geçenlerde bayat ekmek verdi diye bakkalı doğramış...

okadar da değil hocam ya kırmızı da geçen yayayı adam niye ezsin aynı şey mi...

• Konu sahibi yargı mercii'mi? Ona mı kalmış yanlış yapana ceza vermek? Kimse trafikte yaptığı yanlıştan dolayı kimseyi cezalandırıp kaza yaptırma hakkına sahip değildir. İlla ki bir tepki vermek istiyorsa adamı alırdı önüne 2 sellektör bir korna ile uyarırdı. Arkadan uzunları yakmış gelen birine illa kaza mı yaptırmak lazım? ben açarım arka sisleri baktım anlamıyor alırım önüme yakarım uzunları oynarım onunla. Sonra bırakırım.

Olayı birde COROLLA sürücüsünden dinlemeli.

• Buna da bi yorum yapabilir misiniz? 1.30. dk dan başlayabilirsiniz. Dolbo hatalı mı hatasız mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakaniko -- 2 Ocak 2014; 10:12:57 >
  • hakaniko kullanıcısına yanıt
    Buradaki Doblo tam bir katil ama konu ile ne alakası var?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla makas atanlara ben de yol vermiyorum. Sebebi basittir:

Benim kendimce ayarladığım bir fren mesafesi boşluğum var. Makas atan şoför olarak benim güvenli mesafemi sıfırlıyorsun. Bu zaten hak tecavüzüdür. Ek olarak senin de güvenli mesafen olmalı. Ben sana yol vermediğimde kaza yapacak kadar mesafesiz iş yapıyorsan suçlu ben değilim, kusura bakma sensin. Benim sana yol vereceğime güvenerek araba kullanıyorsan zaten araba kullanma. Araba öyle kullanılmaz. Trafik kuralları başkalarının yaptığı hataları tolore edebilin diye var. Daha bunun bilincine sahip değilsen ben ne yapayım?

Şahsen ben makasa girenlere yol vermiyorum. Ben de hızlı araba kullanıyorum. Ama sol şeridi işgal etmiyorum. Solda sollama yapanları taciz etmiyorum. Yavaşlıyorum. sollamaları bitince devam ediyorum. Bazı durumlarda sağlama da yapıyorum; ama makas atmıyorum. Kendime de attırmıyorum. Makas atmaya girişen "usta şoför" kendisine yol verilmeyince kaza yapacak kadar şavalaksa araba kullanmasın abi.

Trafikte araba kullanma mantığım basittir. Üstüme kıranın üstüne kırıyorum. Makas atana yol vermiyorum. Hızlı araba kullanıyorum. Kalan tüm kurallara uyuyorum. Trafik magandalar ve saygısızlardan arınırsa hızımı azaltmaya da razıyım. Şehirde caddelerde 50'yi geçmeyebilirim. Ana arterlerde 70 ile gidebilirim. Yeter ki belli bir saygı ve seviyeye ulaşsın trafik.

Sıkıştırarak makas atanlar var mesela. Asla tırsmam. Ben de onları sıkıştırırım. Normal tepkinin tersini görünce şok oluyorlar. Elleri ayaklarına dolaşıyor bu "usta şoförlerin". Ulan bir hareketle madara olacaksan nerede senin pilotluğun? Yaptığın saygısızlığın büyüklüğü düşünülürse zaten şoför de değilsin. Bitti gitti. Kimsin sen? Hiçsin... Çok sinirleniyorlar ama. Korkuyu üstlerinden atınca takip ediyorlar, selektör atıyorlar falan... İşte buna hem suçlu hem güçlü diyoruz. Genelde 1.75 altı pigme ve elma kurdu gibi ince tipler oluyorlar. Bir güven sorunu, çük küçüklüğünün verdiği eksikleri tamamlama arayışı falan heralde. Arkadaş kısa boylu olmak, sıska olmak kötü değil. Bir çok iyi arkadaşım var bu tanıma uygun. Hepsi iyi insanlar... Türk ortalaması da 14cm. Çok altında değilse mesele yok güzel abim. Neye bu kadar atar?

• İki farklı açıdan yaklaşalım. Bir yanda 60-65km hız ile otobanda sol şeride geçen bir araç, diğer yanda öndekini sollayan bir araç. Sol şeritte tın tın gitmeyi savunanlara ithafen yolladım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakaniko

İki farklı açıdan yaklaşalım. Bir yanda 60-65km hız ile otobanda sol şeride geçen bir araç, diğer yanda öndekini sollayan bir araç. Sol şeritte tın tın gitmeyi savunanlara ithafen yolladım.

Gene bir hata daha. Doblo için konuşmuyorum. Her arabanın hızlanması farklı. Hemen bir örnek yaratayım:

Sağ şeritte 60'la giden bir kamyon var. Arkadan 80'le 1.0 Subaru Justy yaklaşıyor. Bir Tır da 90'la gittiği için sol şeride çıkıp Justy'i solluyor. Sonrasında sağ şeritteki kamyonu solluyor. Bu sırada kamyona yaklaşan Justy hızını 60'a güşürmek zorunda kalıyor. Tır sollamasını tamamlayınca Justy sol şeride çıkıp Kamyonu sollayacak. Hızı mutemelen 70 olacak ama artıyor olacak. Ama araba 1.0. Uçup kaçmasını bekleyemezsiniz...

Sen arkadan 200'le geliyorsan bu durumu gördüğünde Justy'e küfür basabilirsin; ama olası bir kazada %100 sen kusurlusun. Ne tır, ne kamyon, ne Justy kusurlu değil. Justy sollamasını bitirir bitirmez sağ şeride çekilir. Konu biter. O yüzden hızlı araç kullanan kişi olarak bu tarz durumlara karşı ayık olmak gerekir. Babam ve ben otobanda 160-170km/sa sabit hızla yılda toplam 80.000km yapıyoruz. Kısaca biz de hızlı araç kullanıyoruz. Ancak sollama kuralları bellidir. Durum gereği bir araba 70'le de sol şeride çıkabilir. Buna karşı önlem alması gereken yüksek hızla seyreden kişidir.

Motosiklet videosunda motosikletlinin ihlal ettiği zilyon tane kural var. Doblo durumu çok ekstrem tabi, adam ne yapıyor belli değil. 4'lüsü de yanıyor falan. Orası ayrı konu; ama Doblo 30km daha hızlı giderek yandaki aracı solluyor olabilirdi. Bu görüp yavaşlamak gene motosikletlinin görevi olurdu.

• CAD34 kullanıcısına yanıt
    Konu sahibi arkadas, adamin uzerine kirmamis, onune atlamamis, onune gecip frene asilmamis. Illa yol vermek zorunda miydi? Degildi. Trafik kurallari geregi ileriye dogru hareket halindeyken arkasindaki trafigi takip etmek zorunda bile degildi. Siradan bir sofor olup onune bakip hizlanmaya karar verseydi de corolla yine kaza yapacakti. Bu gerizekali corolla kullanicisi baskasinin yapacagini tahmin ettigi harekete gore pozisyon almis ve sonuc husran. Ayni sekilde bir kere ufak bir kaza yaptigimdan beri araba kullanmami baskasinin hareketlerine gore ayarlamiyorum. Sola donmek icin sira beklerken karsi yonden gelen aracin gececegini tahmin edip kalktim, o da yolun ortasinda kaldi ve ben de arka kapidan carptim. Adam uyuzluguna durmus olsaydi bile hata bendeydi. Adamin onune bir sey cikar durur. Bana ne oluyor ki yol acilmadan ilerliyorum? Bunun da ondan hic farki yok. Corolla hirs yapip gaza yuklenecegine frene asilip mercedesin arkasina girseydi. Takip mesafesini birakmamizin, kavsaga gelirken yavaslamamizin sebebi de bu. Ama siz inatla baskasinin hatasini kompanse etmek zorundaymis gibi davraniyorsunuz. Baskasinin hatasini kompanse etmek kibarliktir, zorunluluk degil. Yaya uzerine araba surme demogojiniz de oldukca komik zira gidip yayaya veya onunuze cikan herhangir bir seye goz gore gore carpmak aleni suctur.

• Her sol şeride geçmeye çalışan makas mı atıyor? Konu sahibi diyor ki makas atacaktı. Nereden bileceğiz belki adam verdi sinyalini sola geçerken bizim eleman sıkıştırdı. Varsa kamera kaydı tmm adam cezasını buldu diyelim. Foruma bakınca herkes çok iyi sürücü. Yolda terör estirenler başka bir ülkeden herhalde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GOXB

Her sol şeride geçmeye çalışan makas mı atıyor? Konu sahibi diyor ki makas atacaktı. Nereden bileceğiz belki adam verdi sinyalini sola geçerken bizim eleman sıkıştırdı. Varsa kamera kaydı tmm adam cezasını buldu diyelim. Foruma bakınca herkes çok iyi sürücü. Yolda terör estirenler başka bir ülkeden herhalde.

• GOXB G kullanıcısına yanıt
    Hadi diyelim makas atmayacakti. O zaman neden sagindan onune atlama cabasi? Gec pasa pasa arkasindan. Bir otobus boyu sonra gecersin istedigin gibi.
    Belki sikistirdi kisminda ise direkt konuyu acan arkadasa yalan soyluyor muamelesi yapiyorsunuz cunku biz onun anlattiklarini dogru kabul ederek yorum yapiyoruz.
    Her ne olursa olsun, baska bir aracin kendi seridinde yaptigi hareket beklentinize uymuyor diye kaza yapiyorsaniz sucu kendinizde aramaniz gerekir. Adam arkasini kontrol etmeden-ki kontrol etmesi gerekmez- topukladi ve hizlanmaya karar verdi. Ne olacakti?
  • Valla benim işim belli olmuyor o an ki ruh durumuma bağlı.

Bazen çok tav oluyorum geçmesine izin vermiyorum.

Bazen hiç oralı olmuyorum.

• carretera C kullanıcısına yanıt
    Corolla suçsuz diyen var mı? Önce okuduğumuzu anlamamız lazım. Siz sol sinyalinizi yakıp bir beyefendinin durumunuzu anlayıp size yol vermesini mi bekliyorsunuz sağ şeritte? Hepiniz mükemmel sürücülersiniz zaten.

• kaza olumlu degilse iyi olmus, ders olur adama. Ama fren yapsaniz belki adam kurtulurdu
  • GOXB G kullanıcısına yanıt
    Guzel. Corolla'yi suclu buldugunuza gore benim veya diger forum kullanicilarindan trafikte hata yapanlarin durumu konuyu hic alakadar etmez. Bir konu uzerine yorum getirmek icin o konuda mukemmel olmak gerekmiyor. Ben zaten benzer bir aptallik yaparak kaza yaptigimi yukarida soyledim. Bana ders oldu, artik yapmiyorum. Corolla surucusu de artik yapmaz yeni araciyla umarim.
  • Yedi sayfayı da okudum. Bence faydalı bir konu oldu, bize düşünme fırsatı verdi.

Aldığım genel intibaya göre makasçılar biraz korkmuşlar, biraz stresliler. Diğerlerinde bu korku her zaman olduğundan bir değişiklik yok gibi. Musibet nasihatten daha iyiymiş. Stres öğrenmenin başıdır.

Corollacı'ya geçmiş olsun. Herkese kazasız bir 2014 dileyelim.
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.