Şimdi Ara

Biz neden bir güney kore gibi olamıyoruz? (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
295
Cevap
3
Favori
7.692
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kodumuz bozuk. Daha da açarsam iki sayfa falan bir sosyolojik analiz çıkar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Türk insanı, bugün için konuşuyorum ve genelleme yapıyorum; Elbette ki içinde iyisi, düzgünü ve dürüstü çok ama, kendince uyanık geçinen bencil kesim iyi insanları "enayi" yerine koyarak onları da baltalıyor, bozuyor.

O kadar bencil, kendini düşünen bir toplumuz ki; oluşmuş bir trafikten sıyrılmak için emniyet şeridini kullanan kişi, aslında o trafiğin oluşmasına sebep olan kişi ile aynı kafa yapısına sahip. Dönel kavşakta, kavşak içerisi sıkışık olduğu halde kavşağa girmemesi gerekirken inatla hiç bir yere gidemeyeceğini bile bile kavşaktaki kuyruğun arkasına geçerek kavşağın diğer tarafından gelen araçların önünü tıkar. Böylece kavşağın diğer tarafından gelen araçlar da geçemez. Diğer taraftan gelen araçlar gidemediği halde, ilk kuyruğun sonuna zorla giren uyanığın aynısından bir tane de bu uca gelir ve ilk uyanığın beklediği sıranın önünü kilitler. Kavşak bir açmaza girer. Bununla çok defa karşılaştım. Hiç bir yere gidemeyeceğini bildiği halde ısrarla o kavşağa girer ve diğer uçtan gelenlerin önünü tıkar.
    Trafikten devam edeceğim; sağ şeridi hiç bir sakınca görmeden araç park etmek için kullanırlar. Evet, otopark konusunda oldukça geriyiz. Bulabildiğimiz her deliği "dükkan" yaparak hem esnafa hem trafikteki vatandaşa eziyet olmayı çok severiz. Esnafında ister istemez kabahati var ama, mal geldiği zaman indirmesi sıkıntı; vatandaş arabasını park etti mi sıkıntı, hepsinden öte dükkanın önü akan trafik şeridi (Kağıt üzerinde) ama mecburiyetten gelen müşteri de arabasını oraya bırakıyor mal indirmeye gelen kamyon da. Peki sağ şeridin hali buyken trafik nasıl işliyor?

Normal trafik şehir içine uygun bir hızla sadece sol şerit kullanılarak 50 km/sa hızla ilerlemektedir. Yer yer yavaşlamalar yaşanmakta olmasına rağmen tek şerit ile gidilmektedir. Arkadaki "uyanık" şahsiyet sağ şeridin dolu olduğunu, 100 metre ileride sıkışacağını bildiği halde sağ şeride geçerek önündeki 3 arabayı geçer ve bu ona kritik bir 30 saniye kazandırır. Sonra sağ şeritte sıkışarak sola sinyal yakar (Bakın bu önemli, sinyal yakarsanız sinyal verdiğiniz yöndeki şeridin, dörtlü yakarsanız da içinde bulunduğunuz şeridin mülkiyeti sizin olur), sinyal yaktıktan sonra da orada araba var mı yok mu umursamadan sol şeride "dalar". Sol şeritteki vatandaş mecburen frene basıyor, tabii ki arkasındaki tüm arabalar da mecburen frene basıyor. 10 araba arkadaki gariban da "Durduk yere bunlar niye frene basıp duruyor arkadaş, ne zorunuz var frene basıyorsunuz" diye veryansın ediyor, sağ şeride çıkıyor 3 araba geçip sıkışıyor ve o da sol şeridi sıkıştırıp sola giriyor. Bu sefer aynı senaryo arkadaki arabalar için tekrarlanıyor. E arkadaş oradaki yavaşlamanın sebebi, senin sıyrılmak için yaptığın hareket? Ama yok ben bi 3 araba geçeyim de isterse arkadaki arabalar birbirine girsin.

Hayatımızın her alanında böyle bir vurdumduymaz, umursamaz ve benciliz. Bu yüzden de bizden hiç bir halt olmaz.

Bizzat kendi gördüğüm bir örnek ki bu örnek halkımızın yegane özetidir:

Durduk yere herhangi bir şeye sebepsizce zarar vermek. Evet, hiç bir sebep yokken durduk yere gidip bir çöp tenekesine tekme atarak deviren gördüm. Sordum niye yapıyorsun diye "Hiiç canım istedi" diye bir cevap aldım. İşte zihniyet bu. O "Canım istedi" lafının üstüne ne derseniz deyin boş. Zorla o çöpü o adama toplatsanız da yarın yine devirecek.

Peki kırmızı ışıkta ve sol şeritte durdum. Yanımdan Doblo'nun birisi bastı geçti. Işık kırmızı, gözüm sağ dikiz aynama gitti. Dikiz aynamda bir tane Polis arabası gördüm. Bir an aklıma internette dolaşan Instant Karma videosu geldi, ufak bir tebessüm oldu yüzümde. Peki polis arabası ne yaptı? Sireni çalmıyordu çakarları açık değildi, gayet olağan bir şeymiş gibi, hiç bir anormallik yokmuş gibi aynı kırmızı ışıktan o da bastı geçti. Ulan o zaman o kırmızı ışığın orada ne işi var? Vatandaş uymuyor, halka örnek olması gereken polis hiç uymuyor, bir enayi benim o zaman? Bu olay bir kere olsa "Ya binde bir olur" diyeyim ama ulan aynı olay tam 3 farklı ışıkta 3 kere geldi başıma? 3 olayda da kendimi enayi gibi hissettim? Gerçi hoş birinde kendimi enayi gibi hissedip ışık hala kırmızı iken ben de geçtim. Diğer 2 olayda ise ışıkta bekleyen en azından tek enayi ben değildim. Benden başka enayiler de bekliyordu o yüzden ses etmedim(!).

Ya aslında yazılacak çok şey var da, hepsi boş. O yüzden daha fazla yazmayacağım. Tek diyeceğim, Fast Forward tuşu olsa ve dünyayı 100 yıl ileriye sarsak; Türkiye hala aynı şekilde debeleniyor olur.

• konuştuğun adam kim biliyor musun ?

konuştuğun adam tam 116 yaşında 14-18 yaşlarında 1. dünya savaşı ardından 19-22 yaşlar arasındada kurtuluş savaşında yer aldı sonrada muhteremi kapsülde dondurdular 2016 yılında tekrar kapsülden çıkarıp canlandırdılar muhterem şuan 22 yaşında, sana o yıllardan bahsediyor, ne 10 kmsi ankara bolu arası bile olurmuş bazen pirinç ekmek kuyruğu.

çok şükür akp dönemindeyiz

• Dovahkiin kullanıcısına yanıt
    Valla ateizmi böyle savunanlar iş islama gelince 'islamı yanlış anlamışlar' demiyorlar...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hollanda kadar toprağın olsun özgürlüğün refahın adaletin olsun. Bu topraklara bunların hiç biri gelmez. sabah bi bakarsın kahvehaneden fırlamış amcaya başbakanlık verilmiş, senin internetini kesmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: atrix1212

Çünkü bilim ve teknoloji üretmek zordur, arsa arazi rantından para kazanmak daha kolaydır, zahmetsizdir. teknoloji için düşünen sorgulayan nesil gerekir. türkiyede hala milyonlarca insan bir arabın denizi ve ayı sopayla ikiye böldüğüne inanıyor.

tanrının bir arabı temsilci olarak seçtigini sanan akıldan, ancak hoşaf suyu olur. bilim ve teknoloji ortadoğu kafasına çok uzak şeyler.

Abd. dinsiz olduğu için mi süper güç ?
    yani laf olsun torba dolsun diye mesaj yazmakta moda oldu
  • Köken sorunu yaşayan bölünmüş bir ülkeyiz, o yüzden içimizde yetişen büyüyen bizleri öldürüyor iken ne beklersin ki bu ülkeden.

Bu sorun üstüne birde gittik 3-4 milyon Suriyeli aldık ülkeye bırak g. kore ilerde 5-6 yıl bile gerekmez neden biz Uganda olamadık diye konu açacak hale geliriz.
  • Nasıl olalım ? Adım başı camii yaparsan küçücük çocukları bilime teknolojiye alıştırmazsan nasıl gelişecek bu ülke başımızda ki adam alıyor kuranı eline kardeşlerim allah hepinizden razı olsun hoooop paralar oylar cepte adam işi biliyor neden olsa halk koyun. Bir ülke gelişmiyorsa sebebi dindir kardeşim ufacık çocukları kuran kursuna yollarsan 2 dua öğretmeye çalışırsan o çocuktan bi bok olmaz. Bakınız ortadoğu ülkelerine hangisi gelişmiş ? Hangisinde huzur var hangisinde adalet var hangisinde teknoloji adına bişey var. Şimdi biri çıkıp 3-5 kıytırık bişi sayar o ülkeyi gelişmiş olarak gösterir he kardeşim ondan. Bilime dair bir bok yok bu ülkede bir tübitak var oda kendi çapında ufak tefek bişiler yapmaya çalışıyor yılda bir haberi çıkıyor zaten. Bu ülke daha da gelişmez başımızda ki din sevdalısı olduğu sürece bu ülke ne iyiye gider nede gelişir durum bu yani.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cemal CEMİL

quote:

Çünkü bilim ve teknoloji üretmek zordur, arsa arazi rantından para kazanmak daha kolaydır, zahmetsizdir. teknoloji için düşünen sorgulayan nesil gerekir. türkiyede hala milyonlarca insan bir arabın denizi ve ayı sopayla ikiye böldüğüne inanıyor.

tanrının bir arabı temsilci olarak seçtigini sanan akıldan, ancak hoşaf suyu olur. bilim ve teknoloji ortadoğu kafasına çok uzak şeyler.

Dinsizlikten kasıt ettiğin nedir ? Onlar da inanan adam gider kilisesine duasını eder döner. Bizim gibi günde 5 kere tapmıyorlar. Teknolojiyle bilimle ilgileniyorlar incil kursları duydun mu hiç tevrat kursları ama gel türkiyeye her yer cami her yer kuran kursu nede olsa din ticareti iyi para getiriyor. Bakınız arabistan. Kutsal toprak diyorlar dünyanın parasını alıyorlar ulan onu da geçtim şeytan taşlamak önceden bedavayken şimdi adam başı bilmem kaç dolar para alıyorlar he birde önceden o taş 1 taneydi şimdi 3 tane olmuş şeytanı çoğaltmışlar ordakiler 1 tanesi yetmemiş sonuçta para kazancak adamlar o salaklar sayesinde. Hey gidi hey.

• 3 günlük dünyada taktığınız şeye bakın, hayat kısa boşverin bunları yaşamanıza bakın.

• quote:

Orijinalden alıntı: HuoYuanJi

quote:

quote:

Dinsizlikten kasıt ettiğin nedir ? Onlar da inanan adam gider kilisesine duasını eder döner. Bizim gibi günde 5 kere tapmıyorlar. Teknolojiyle bilimle ilgileniyorlar incil kursları duydun mu hiç tevrat kursları ama gel türkiyeye her yer cami her yer kuran kursu nede olsa din ticareti iyi para getiriyor. Bakınız arabistan. Kutsal toprak diyorlar dünyanın parasını alıyorlar ulan onu da geçtim şeytan taşlamak önceden bedavayken şimdi adam başı bilmem kaç dolar para alıyorlar he birde önceden o taş 1 taneydi şimdi 3 tane olmuş şeytanı çoğaltmışlar ordakiler 1 tanesi yetmemiş sonuçta para kazancak adamlar o salaklar sayesinde. Hey gidi hey.

adamların başkanları bile İncil'e el basarak göreve başlıyor ,sen ne anlatıyorsun ?
    her yaptıkları iş sonrası istavroz çıkartıyorlar ,din adamlarına müthiş saygıları var
    diğer dediklerine bir şey demiyorum ama bizim kötü durumda olmamızın asıl nedeni din nedeniyle değil ,dini kullanma nedeniyle olabilir (sebeplerinden bir tanesi)
    ama tüm ülkeleri incelersek çok başarılı dine değer veren ülkelerde var ,dinsiz olanlarda var
    bir ülke insanı öncelikle dürüst ,hakka saygılı ,ilme gereğince önem veremeli ve çalışkan olmalı ,yoksa diğer maddeler sadece sebeplerinden birisi olabiliyor

• Tayvan ı unutmayın arkadaşlar bence Tayvan güney Kore den daha iyi katma değer ürün üretiminde görmüyoruz fakat öyle telefonu yapan samsung ise içindeki Tayvan da üretiliyor yada geliştiriliyor

• quote:

quote:

abd nın super güc oldugunu sana kim söyledi ki ? abd onlarca devletin oluşturdugu bir sermaye diktatörlügüdür. batı derken niye amerikaya kriter aldın. 20 milyon evsizin sokakta yaşadığı süper güç. kesin müslümansındır sen, hani şu komşusu ac yatarken tok yatmayanın dini

• quote:

Orijinalden alıntı: dolunay94

3 günlük dünyada taktığınız şeye bakın, hayat kısa boşverin bunları yaşamanıza bakın.

94 lü olmana rağmen bu yorumu atman utanç verici senin yaşında neler düşünülmeli oysa ki ortadoğu kafası diyeceğim ama dinsel olarak algılama bunu ahiret için yaşıyorsun yada çok zenginsin rahat olduğun için herşeyi normal zannediyorsun.

• HuoYuanJi kullanıcısına yanıt
    bu arada din konusunda da hiçbir şey bilmediğin anlaşılıyor (gerçi şeytan taşlama bir çeşit gelenek olmuş ,Kuran'da geçmez)

sana kim uydurdu taşın parayla satıldığı ,külliyen yalan
    ayrıca şeytan taşlama toplam 3 gün yapılır ve yanlış hatırlamıyorsam 3 gün sonunda 70 taş atılmış olur
    sonra Hac ve Umrelerde harcanan paraların hepsi Arabistan'a gitmez ,misal THY ile gidersen yol parası THY'e gider
    aynı şekilde yediğin ,içtiğin şeylerde şirketin görevlendirdiği kişi,kurum vs. ye gider
    özellikle bu 2 örneği verdim ,çünkü en fazla para tutan kalemler bunlar oluyor
    hatta Arabistan'da ki dükkanların büyük çoğunluğu başka ülke insanlarına aittir
    bir tane daha konu var ,bizim paramız onlarınkinden değerli olduğu için orada çok rahat alışveriş dahi yapabiliyoruz (şuan paramızın değerini bilmiyorum ama bir zamanlar 2,5 katı değerliydi TL.)

lütfen bilmediğiniz konularda ahkam kesmeyin

• quote:

Orijinalden alıntı: Sleeper

Koreliler ateist biz ise müslümanız
    tembellik, yolsuzluk, adam kayırma, rant ile kısa yoldan zenginlik, çocuk tacizi ve tecavüzü, hayvan tecavüzü, terör, hukuksuzluk, kadın cinayetleri, sansür, yargı bağımlılığı vs vs.... bizde
    elhamdulillah müslümanız yoksa bu düşünün neler olurdu

işte sahalarda görmek istedigimiz zihniyet.
    dinler insanları suçtan uzak tutmak icin üretilmiş gerçek ve akıl dış kavramlardır
  • quote:

quote:

quote:

abd nın super güc oldugunu sana kim söyledi ki ? abd onlarca devletin oluşturdugu bir sermaye diktatörlügüdür. batı derken niye amerikaya kriter aldın. 20 milyon evsizin sokakta yaşadığı süper güç. kesin müslümansındır sen, hani şu komşusu ac yatarken tok yatmayanın dini

birisi söylemeden anlayacak ,görebilecek yeteneğe sahibim çok şükür :)
    isterse 100 lerce ülkeden oluşsun ne fark edecek ,sonuçta Abd. değil mi ?
    sanki bizim ülkemizde veya başka ülkelerde evsizler hiç yok değil mi ?
    benim hangi dinden olduğum beni ilgilendirir ama başka birisinin dini karalama, kötüleme hakkı nereden geliyor ?
    evet komşusu açken ,tok yatan bizden değildir (uymayan ,uygulamayan hesabını kendisi verir)

• Din afyonu, ümmetçilik, hilekarlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turgut reis

quote:

arkadaş , ağzımızı bozdurma , keyfimizi kaçırma tamam anladık cahilsin bize de laf atıp durma. Sen neye inanırsan inan bizim inancımıza dokunma madem demokrasi var sen istediğine inan biz de istediğimize Peygamberime laf ettirmem ceza verilecekse bana atın forumdan dost düşman belli olsun saflar ayrılsın kimse kimseye karışmasın kalp benim din benim inanç benim kime ne???
    Hey gidinin Selçuklunun, Osmanlının ülkesi ne hale geldin böyle

bana islam ülkesi olup akıl ve bilim üreten tek ülke söyle.
    mesela ışıd ateist bir örgüt.
    mesela boko haram ateist bir örgüt
    mesela el kaide ateist bir örgüt.

dünyanın en mutlu cografyası ortadoğu.

ve bu yüzden bütün suçlu sana elindeki akıllı telefonu üretip satan, bilim ve teknoloji üreten ateistler.

azalarak bitin artık. yada deveye binmeye devam edin.

• atrix1212 kullanıcısına yanıt
    bütün bilim ve teknolojik aletlerin ateistler tarafından yapıldığı yalanına da başladınız ya artık ne diyelim :)
    çoğu teknoloji ve bilim üretenlerin büyük çoğunluğu Hristiyan ve Yahudilerdir
    yani bir yerden saldıracaksan önce düşün istersen :)
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.