Şimdi Ara

BİZ ÇOCUKKEN YALAN SÖYLEDİLER (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
1
Favori
8.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
139 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O lafı söylediklerinde türkiyenin nüfusu 40-50 milyondu. Köylüler tarla ekeceğine antalyada seralara gidip çalışıyorlar asgari ücretin 2 katı kazanıyorlar.
  • Dünya haritasında Türkiye hariç her yeri siyaha boyarsan, evet tarım zenginiyiz. Bırakın boş lafları hiç bir zaman tarımda ileri filan olmadık. İlkeldik ilkel kalıcaz. Hollanda'ya bakın ibret alın.
  • Ben basmada fistan giyemem aman diye sarki vardi o bile insanlari uretimden uzaklastirmak icin yapilan birsey ama diger en onemli etkenler acik birsekilde belli zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Phenx P kullanıcısına yanıt
    Vatandaş bence dalga geçmek için yazmış onları fakat gerçekten böle biliyor ve düşünüyor sa dediğin gibi durum çok vahim. Beğenenler 85 i geçmiş 125 lere dayanmış. Beyin bedava naparsın işte

• İroni olduğunu nerden anladınız. Bence ironi olduğuna dair herhangi bir işaret yok gerçek fikri de bu olabilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ilk mesaja cevap :

sistemi kuran kişiler bunu böyle istiyor.
    kısaca herkes köyden kente göç edip tüketim toplumu olmamız isteniyor.
    şimdilik özet geçtim.
    detaylar isteğe göre sonra gelecek

bunun siyasetçilerle ilgisi yok
    kim gelirse gelsin bunu değiştirmeyecek
    yada en azından bunu değiştiren kişiler başa gelmeyecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetmetingülcan -- 28 Aralık 2017; 1:35:3 >
  • Phenx P kullanıcısına yanıt
    Mesajın her yerinden ironi akıyor. Son cümle bile yeterli. Bu da size yeterli gelmiyorsa arkadaşın profilini 2 dk inceleyin. Gereksiz bir ispatlama çabası şuan yaptığım şey...
  • Evet ya çocukken bana yalan söylemiş amcalar. Hala büyümedi aynı.

Yanlış anlamayın lan ülke büyümedi ülke.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BatuhanXxX

Eminmisin yüzde 10? Çin'in Güneydoğusu ve Doğusu Yemyeşil.

Bu arada Turkiyenin şuanki Tarım üretiminin verimsiz olması tamamiyle Coğrafi koşullardan kaynaklanmıyor.

BİZ ÇOCUKKEN YALAN SÖYLEDİLER

Hollanda yeşil ve tarım alanı çok ama en önemlisi Doğru tarım politikası uyguluyor.

Yüzde 10 tarım alanını yüzde 50 verim ile kullanırsan 50 ürün elde edersin

Yüzde 5 lik tarım alanından yüzde yüz verim elde edersin.

Ama Turkiyenin coğrafyası çok abartılıyor. Almanyada Yağış o kadar bol ki, heryer o kadar düz ki, ne yer altı sularına ihtiyaç duyuyor. Ne de gelişmiş sulama sistemlerine. Ayrıca Nakliyat da Zor değil. Biz köyde Tarım ürünlerinin nakliyatinda çok zorluk çekiyorduk.

Kısacası Yağış, Yeşil alan, Düz tarım arazisine sahip olmak avantaj.

Dersanedeki hocama sormuştum Çin dağlık olduğu halde nasıl böyle tarım yapıyor ? Katlı tarım alanları var demişti . Araziyi düzleyip bir kat daha çıkıyorlar. Bu tarz bir şey sanırım . Türkiye de neden yapmıyorlar dediğimde ise pahalı yanıtını vermişti . Yanı sonuç olarak isteyene bahane çok . Çin bile o araziden 1 milyar küsur insanı besliyorsa. Türkiye onun yarısı kadar nüfuse yetecek ürün yetişirse çok daha iyi bir ekonomimiz olabilirdi. Ama boşuna buralarda yazıp çiziyoruz bir şey olacağı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neroXIII -- 28 Aralık 2017; 2:30:43 >

• Ben çalışmayı seven birisiyim.Aslında işten sonra boş vakitlerimde böyle tepelere birşeyler ekip onları yetiştirip yemeyi çok severim.Şu zamana kadar hiç bu işlerle ugraşmadım fakat hep hayalim.Köyümüzde bahçemiz var sağolsun köylü bahçemizi yol yapmış çöplük olmuş nerdeyse bakılmadı o kadar sene olacak tabi öyle olunca yaşadığım şehir ile köy arası uzak olduğu için hep gidemiyorsun.Fakat yazın olunca kendim bir tepe ufak tarla yapıp kendim yetiştireceğim.Jandarma merak edecektir bu ne yapıyor ne ekiyor diye ama omlara da ikram ederim.Tarım alanlarımızın bazılarını kullanamıyoruz bazıları ise artık ugraşmıyorlar.
  • Yandexten bir Ukrayna tarım arazilerine bakın. Parsel büyüklüklerini Türkiye ile kıyaslayın.

• - Alnı secdeye değenlere bir kere bunu ben de söyledim. Bizim ülkemizin hiçbir zaman tarım ülkesi olmadığını, kendi kendine yetebilen ve dışarıya ihraç eden bir ülke olmadığı yalanını söylediler.

• sxlsoft S kullanıcısına yanıt
    Doğru şimdi yağ tüp ekmek kuyruğu yok. ama bak bakalım bunlara gelen zamlara
    Hastanelerde kuyruk yokmuş.Bir sıra alacaz 2018 mayıs anca ? sıra hastane de yok ama bu kuyruk olmadığı anlamına gelmiyor.
  • Tornado of Souls kullanıcısına yanıt
    Akp den başka hükümet mi görmüş bi sorsana. Sanki geçmişte herşey tamdı.aman birisi hükümete bok atmaya görsün. AKP'nin koyunları neyse bu forumun koyunları da kendi çalıp Kendi oynayan tayfa işte.

• Kendi yandaş şirketlerine ithal ettirip cukka yapmak varken niye üretsinki. Bilinçli yapılıyor bu olay.
  • Üretebilmek ile üretmek ayrı şeyler.
    BİZ ÇOCUKKEN YALAN SÖYLEDİLER

Tarim yapmak zorlu ve karsız bir iş gibi görünüyor.
  • neroXIII kullanıcısına yanıt
    Akıllı tarım politikası ile çölde bile tarım yapılır. Suudiler Çölde yapıyor. Maliyeti vs yüksek olabilir ama en azından cari açığa karşı önemli etken olur. Türkiye'nin bir tarım politikası yok.

• Küresel çok büyük gıda firmaları ufak firmaları satın alıyorlar
    ilerde gıda ile tüm dünyaya hükmedebilirsin petrol karın doyurmayacak sonuçta
    içerde de köylü desteklenmeyince hatta belki o firmalardan alınan yüksek rakamlı komisyonlarla çıkarılan kanunlarla kösteklenince durum buraya evrildi
    ufacık hollanda bataklıkları kurutup tarım yapmış hem kendi yemiş hem bilmemkaç milyar euroluk ihracah yapmış internette kaynaklar mevcut
    nutella firması bizim fındığın çoğunu alıyor bizim fınfdıktan çok cirosu var dünya çapında
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tihilu

Lozan yüzünden kendi mercimek , nohut , pirincimizi yetiştiremiyoruz. Halbuki Sevr'e razı olsaydık şuan Dünyanın bütün bakliyatını biz karşılayacaktık.

Bugün et ve sütün de pahalı olmasının sebebi bu Lozan'a imza atan güçler yüzündendir. 1923 yılında bütün küçük-büyük baş hayvanlarımız mübadele ile yunanlara verildi. Bir gecede sütsüz kaldık.

Ya üstadım böyle bir şey olabilir mi ya
  • kotusih K kullanıcısına yanıt
    sütün 90 kuruş olduğunu ve buğday fiyatlarını yanlış yazdın sanırım.100 hayvan ve 210 dönüm tarla ile 4 kişilik bir aile çok rahat bir şekilde köyde geçinir. Ha geçinemiyorum diyorsan bi yerde yanlış yapıyorsun.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.