Şimdi Ara

BİYOLOJİ SINIFLANDIRMA NOTLARI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
7
Favori
379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Protista alemi : ökaryottur ototrof heterotrof türleri vardır.

Kök ayaklılar: yalancı ayakları vardır örnek amip kontraktil kofulları bulunur sadece hücre içi sindirimi yapar eşeysiz ürer bazı türleri hastalık yapıcıdır
    Kamçılılar: hareketlerini kamçılarıyla yaparlar öglena örnek penikula bulunur hücreye şekil verir tatlı sularda yaşadığından kontraktil kofulları vardır fotosentez yaparlar eşeysiz ürerler
    Silliler : siller sayesinde hareket ederler tatlı sularda yaşar kontraktil kofulları vardır penikula vardır paramesyum örnek iki farklı büyüklükte çekirdekleri vardır biri hücreyi kontrol eder birisi konjugasyondan görevlidir sporlular: örnek plazmodium parazit olarak yaşarlar farklı ortamlara dayanıklıdır sporlar üreterek metagenez görülür,
    Algler : tek veya çok hücreli olabilir renkleri pigmentlere göre değişir büyük oksijen kaynağıdır klorofil bulunur cıvık mantarlar: hücre duvarları yok amipe benzer sporla çoğalır...
    MANTARLAR : Ökaryottur heterotroftur saprofit ve parazit yaşarlar kitin yapılı hücre duvarları vardır glikojen depolarıdır metagenez görülür maya mantarları eşeysiz ürer tomurcuklanma hif denilen iplikler bulunur hifler dallnanarak misellleri oluşturur
    BİTKİLER : kendi besinlerini kendileri üretir nişasta depolarıdır selüloz yapılı hücre duvarları vardır
    A Damarsız tohumsuz: iletim demetleri yoktur metagenez görülür karayosunları örnektir (en gelişmemiş bitki) gerçek kök gövde yaprakları yoktur çiçek tohum oluşturmazlar haploit evre daha büyüktür.
    B damarlı tohumsuz bitkiler: İletim demetleri vardır çiçek yoktur spor oluşturur metagenez görülür eğrelri otu örnektir gerçek kök gövde yoktur
    C Damarlı tohumlu: iletim demetleri vardır gerçek kök gövde yaprakları vardır tohum oluştururlar
    C1. Açık tohumlu: tohum meyve inde değil kozalakta açıkta bulunur yaprakları iğne şekilde ve yeşildir genellikle ağaç ve çalı şeklinde bulunur çam dedir köknar
    C2. Kapalı tohumlu: çiçek içindedir odunsudur çenek sayısına göre ayrılır

HAYVANLAR ALEMİ

Ökaryottur, glikojen depolarıdır.

Omurgasızlar
    A Süngerler : sinir kas hücreleri yoktur gaz alışverişi difüzyonla yapılır vücutlarında spikül denilen bir çok yapı bulunur eşeyli ve eşeysiz ürer tepki vermezler
    B Sölenterler : deniz anası hidra mercan örnektir sindirim ağız ve anüs adı verilen tek açıklıktan gerçekleşir tentakül adı verilen uzantılar sayesinde hayvan avlarlar İLK KEZ sinir hücreleri burada görülür. (AĞSI SİNİR SİSTEMİ)
    C Solucanlar :
    C1. Yassı Solucanlar : tenya planerya örnektir ağız anüs tek boşluktadır hücre içi ve dışı sindirim yapılır çoğu hermofradittir rejenerasyon geçirir İLK merkezi sinir sistemi görülür
    C2. Yuvarlak Solucanlar : kıl kurdu trişin örnektir İLK ağız ve anüs için iki boşluk bulunur
    C3. HALKALI SOLUCANLAR(ÖNEMLİ) : Sülük toprak solucan örnektir KAPALI KAN DOLAŞIMI GÖRÜLÜR. deri solunumu yaparlar
    D. Derisi dikenliler : radyal sinir sistemi vardır deniz yıldızı örnektir iç iskelet bulunur
    E. İlkel Kordalılar: sinirim sistemi ile sinir kordonu arasında notokord adı verilen iskelete sahiptir kapalı dolaşım görülür amfiyoksis örnektir
    F. Yumuşakçalar : mürekkep balığı ahtapot örnektir kabukludur manto adı verilen vücut örtüleri vardır açık dolaşım görülür solungaç solunumu yapılır.
    G. Eklem Bacaklılar: dış iskeletleri vardır Otçul etçil olabilir
    G1. Kabuklular: sertleşmiş kabuklarj vardır suda yaşarlar akrep karides örnektir
    G2. Örümcek akrep kene : 4 çift bacakları vardır kitapsı akciğer solunu yaparlar.
    G3. Çok ayaklılar : vücutlar uzundur segmentlidir her segmentten iki çift ayak çıkar.

G4. BÖCEKLER(ÖNEMLİ): vücutları baş göğüs karından oluşur kitinden dış iskeletleri oluşur kaslar iskelete içten bağlıdır AÇIK DOLAŞIM YAPAR Trake solunumu yaparlar arı sinek örnektir ve dünyada en çok bulunan canlı sınıfıdır

OMURGALILAR
    Sırtta bulunan omurgaya sahiptir kapalı dolaşım görülür
    Mss gelişmiştir boşaltım organları böbrektir
    Omurgalı canlıların için resim atıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi steinless123 -- 9 Mart 2017; 14:34:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dur tahmin edeyim telefondan yazdın, o yüzden böyle

Bu arada eyvallah

• See_SunSet kullanıcısına yanıt
    Aynen hocam kilit bilgiler

• niye paylaşıyorsunuz ki notlarınızı buradaki insanlar hiçbir şey hak etmiyor ygs sonunda size teşekkür etmicekler 150 net yaptım ahahaha cok kolaydi diyip sizi aşağılayacaklar
  • Teşekkürler hocam,

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr. eneox

niye paylaşıyorsunuz ki notlarınızı buradaki insanlar hiçbir şey hak etmiyor ygs sonunda size teşekkür etmicekler 150 net yaptım ahahaha cok kolaydi diyip sizi aşağılayacaklar

O kadar güzel insan var ki forumda azınlıkta olsa bile bundan ayrı ygs yaklaştıkça misafir sayısı inanılmaz artacak çok büyük faydası oluyo bunların

• Dilsiz Gurme kullanıcısına yanıt
    Rica ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: Dr. eneox

niye paylaşıyorsunuz ki notlarınızı buradaki insanlar hiçbir şey hak etmiyor ygs sonunda size teşekkür etmicekler 150 net yaptım ahahaha cok kolaydi diyip sizi aşağılayacaklar

Bunu yapanlar ygs dede bişey yapamayacakları için her söylenene aldırmamak lazım

Bu arada teşekkürler dostum
  • thx bro
  • Teşekkürler hocam.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.