Şimdi Ara

Bitmeyen araç yenileme bağimliliği (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
2
Favori
10.588
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Durumum iyi ama yine de araba almam, zaten ülkemizde kış diye bir mevsim ortadan kalktı, şubata geliyoruz ve hala kar görmedim... neyse araba falan almam hep BİSİKLET her yere BİSİKLET... uzun mesafelerde ise tabi ki TREN

EŞİ çocuğu olanlar ise bir ara Avrupa turu yapsınlar, herkes aile boyu bisiklet kullanıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • alcohol06 A kullanıcısına yanıt
    hocam 90la gelen duvar (veya kamyon) sana çarpınca oturur kinetik enerji hesabını yaparsın... Bilmem anlatabildim mi?
    Ha karşı yönden yüksek hızlı gelen kamyona kafadan çarpmışsın, hada 180 le giderken duran kamyona çarpmışsın.. İkisindede parçalanarak ölürsün. Net. Birinin etkisi diğerinden az olmaz.
  • Güncel örnek

Tren ile 100 km ile giderken karşı yöndeki tren duruyor ise iki trenin birbirine (trenlerin) göre hızları nedir.?

Hareket halindeki trenden dolayı 100 km...

Peki her iki yönde trenler hareket halinde ve karşılıklı olarak 100 km ile gidiyorlar ise iki trenin birbirine göre hızları nedir?

Eğer bu seçeneğe de 100 derseniz fazla yazışıp milletin başını ağrıtmayalım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben belçika da iken ayda 150 euro civarı leasing sistemi ile araba kullanıyordum. 2 senede 1 de yenisini veriyorlardı. Bu paraya bütün vergiler ve sigorta masrafı dahil. Böyle bir sistem Tr de kaç liradır? megane clio segmenti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2000watts -- 9 Ocak 2018; 19:27:2 >
  • baktım çok pahalı. neredeyse 2.5 misli
  • 2000watts kullanıcısına yanıt
    Bi ara dizel otomatik fluence 350 eu +kdv idi

Clioda 300 eu civarı tahminim.

• stasi kullanıcısına yanıt
    Arkadaşlar 3 kasa bmwyi, a serisi mercedesi burayla kiyaslayip luks zannediyorlar. Halbuki hic bilmiyolar, a180d nin almanyadaki satis fiyati sadece 25000 euro yani bire bir kiyaslamayla, 25000 TL

• Theologist kullanıcısına yanıt
    Aman hocam dikkat, Türkiye bisiklete ters bir ülkedir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çevremde arabası olan 2 insandan birinde var bu bağımlılık
  • quote:

Orijinalden alıntı: BaNgO

Aman hocam dikkat, Türkiye bisiklete ters bir ülkedir.

Bisiklete ters olabilir zihniyetler doğru, çocuk oyuncağı gibi görüyor zeka problemi olan sürücülerin geneli...

Zihniyet problemi var, ama Türkiye bisiklet için elverişli hemen tüm şehirlere bisiklet turu yapmış biri olarak rahatça ifade edeyim, Trabzon Rize dahil...

• Şimdi kamyona tıra miksere dönmeyelim yalnız, tuttun karşıdaki arabayı aldın kamyon yaptın, kinetik enerji dengesini bozdun. İki tane eşit aracın kazasını konuşuyoruz burada. Yok ben yanılmışım, hata olmuş demek zorsa yazmayın, milletin de vaktini çalmayın. Reddit konusunu attım işte, tüm kinetik enerji formül hesapları ile açıklaması var bu kadar basit, öyle 90+90 180 hesabıyla olmuyormuş bu iş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomshardware

"Almanların çoğu ekonomik araçları tercih ederler, almanyada pahalı araçlara binenler genelde Türklerdir. " cümlesini farklı farklı kişilerden birçok kez duydum.

Sanırım arabayla (veya araba alamıyorsak telefonla) hava atmaya çalışmak (veya ezikliğimizi telafi etmek) toplumumuzun genelinin ruhunda var.

(şimdi biri çıkıp "alman hayranları da gelmiş" falan demesin, kalbini kırarım.)

Almanya'yı bilmiyorum ama Birleşik Krallık aynen böyle. Özellikle İngilizlerin kendisi böyle yaşıyordu.
  • alcohol06 A kullanıcısına yanıt
    kinetik enerjisi kim sever hocam. karşıdan 90 la gelen herhangi bir kütleden bahsediyoruz.bunun kamyon olması sadece vereceği zararı artırır. yoksa çarpışma hızı aynıdır. burada kinetik enerji, türev integral hesapları yapmaya gerek yok. Hesap basit ve net . 90+90=180. cebir yeterli burada. Ha etkiyi soruyorsan karşından 90la gelen bisiklete bile çarpsan yine ölürsün. o hızla o bisikletin gidonu direk camdan içeri girmeye yeter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alcohol06

Şimdi kamyona tıra miksere dönmeyelim yalnız, tuttun karşıdaki arabayı aldın kamyon yaptın, kinetik enerji dengesini bozdun. İki tane eşit aracın kazasını konuşuyoruz burada. Yok ben yanılmışım, hata olmuş demek zorsa yazmayın, milletin de vaktini çalmayın. Reddit konusunu attım işte, tüm kinetik enerji formül hesapları ile açıklaması var bu kadar basit, öyle 90+90 180 hesabıyla olmuyormuş bu iş.

bunun gibiler her zaman doğrusunu bilirler. haksız olduklarını kanıtlarsın, bu sefer de kıvırırlar. hiçbir şekilde yanlış yaptıklarını kabul ettiremezsin. adam hala, inatla ikisi aynı şeydir diyor. üstelik bunu beni kendince aşağılayarak yapıyor. hatasını farkedince ikisinde de paramparça olursun diyor, aklınca üste çıkacak. kimse olmaz demedi ki. yine de maruz kalacağın etki farklıdır. senin dört işlem yeteneklerine de bir sözümüz yok, zaten başka bir şey bildiğin de yok belli ki.

sen burada sıfır bilgiyle, gerçekle uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmayan bir şeyi, defalarca, sanki doğruymuş gibi savunuyorsun. koskoca newton mekaniğini dört işleme indirgemek... biz buna itiraz ediyoruz. ama sen kalkıp yanlışını kabul edip bana olan saygısız tavrın için özür dileyeceğine, zeytinyağı gibi üste çıkıyorsun. böyle yaparsan, alacağın cevap da sana ve tavrına göre olur. bu yazdıklarım da aynen öyledir.

uzun uzun yazarak anlatırdım, ama zamanım pek yok böyle şeylerle uğraşmaya. zaten internette yığınla var, arayan bulur. işin doğrusu şudur: 90 ile giden bir nesnenin duvara çarparak maruz kaldığı etki, aynı hız ile kendine doğru gelen bir nesneye çarpmasıyla aynıdır. her iki nesne da bağıl hıza göre etkilenir denemez.

hala inanmıyor musun? bunu izle belki gözlerin inanır:

• quote:

Orijinalden alıntı: konkaww

quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

Araba bir yatirim araci oldugu icin aliyor insanlar.

48 ay kenara para koy desen koyamaz ama araba alinca mecbur taksit odeyecek birikecek.

Bence çok mantıklı değil söylediğiniz. Araç alım satım fiyatlarını TL bazında karşılaştırıp kar ettiğini sanan oldukça insan var gerçi.

Hem faiz ödeyeceksiniz, hem aracın yürütme giderlerine katlanacaksınız, hem de enflasyondan dolayı aracınızın değeri döviz bazında sürekli düşecek..

Araba aynı yılda sabit değer enflasyon ile değer kaybetmez.

Elimdeki 30 bin tlyi kenara koysa 5 yılsa sonra şimdinin 20 bin lirası gibi bile iş yapmayacak. Ama 30 bine aldığım araba 35-40 bine satılacak. Sene başında aldığım 32 bin liralık araç şuan 37 38 bandında. Pert kayıtlıları bile 30 32 arası satılıyor.

Eğer o parayı kenara koysaydım para eriyecekti ama şimdi değerini biraz da olsa korudu. Tabi ki arabanın masrafı vergisi var ancak en azından parayı kuru kuruya enflasyona kurban edeceğimize arada araç sahibi de oluyoruz. Ben öğrenciyim hemde çalışıyorum. Ev masrafları gibi şeylerin hiçbirinden sorumlu değilim. Gidip bir gecede 200 tl harcayacağıma, beymene gireceğime veya enflasyona ezileceğime araba binerim giderim defacto ya girerim. Benim aracım 2010 model ve TR çıkış sıfır fiyatı 30-35 bin tl idi sen düşün.

Eğer aldığınız araç 2005 model altı bir araç değilse enfslayona karşı kendini koruyacaktır bir miktar. Enflasyon karşısında en güzel yıllar 2012-14 arası. Hem 1 sene daha eskidi diye değer kaybedecek kadar yeni değil, hemde çok eski diye değer kaybedecek yaşta değiş. Aldığımdan beri aracın bana yağı suyu dışında bir götürüsü olmadı. 200 TL yakıt alıp bir aynı bitiriyorum 500 TL de vergi ödedim şimdilik. İnanın hayata tutundum araba sayesinde, okulum sporum işim daha bir kolaylıkla geçiyor. Eskiden o kadar yolu nasıl gideceğim derdinden pek çok şeyi kaçırırdım. Ama asgari ücretle ekstra sorumluluğunuz varsa motor dan ötesine bakmayın. Ben bile zorlanıyorum.

Edit: Arkadaş araba binerken geliriniz sabit düşük ise benim gibi kumbara yapın kendinize. Ben sigarayı da bıraktım araba sayesinde cebimde ki bozukları kumbarama atarım hep, 700 800 lira gibi bir miktar birikti. Araç ağır bir arıza verirse hemen karşılayacağım. Paranın böyle stabil 2000 tl olduğunu düşünün arabam conta yaksa arkama bakmam. Ama şimdi şu halimle kumbaram olmasayadı ve arabam conta yaksaydı gece uykum kaçardı :D Biraz da kendinizle alakalı. TR de araba binmek evet lüks pahalı. Elden gelen bir şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sevecen69 -- 9 Ocak 2018; 23:36:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sevecen69

quote:

Orijinalden alıntı: konkaww

quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

Araba bir yatirim araci oldugu icin aliyor insanlar.

48 ay kenara para koy desen koyamaz ama araba alinca mecbur taksit odeyecek birikecek.

Bence çok mantıklı değil söylediğiniz. Araç alım satım fiyatlarını TL bazında karşılaştırıp kar ettiğini sanan oldukça insan var gerçi.

Hem faiz ödeyeceksiniz, hem aracın yürütme giderlerine katlanacaksınız, hem de enflasyondan dolayı aracınızın değeri döviz bazında sürekli düşecek..

Araba aynı yılda sabit değer enflasyon ile değer kaybetmez.

Elimdeki 30 bin tlyi kenara koysa 5 yılsa sonra şimdinin 20 bin lirası gibi bile iş yapmayacak. Ama 30 bine aldığım araba 35-40 bine satılacak. Sene başında aldığım 32 bin liralık araç şuan 37 38 bandında. Pert kayıtlıları bile 30 32 arası satılıyor.

Eğer o parayı kenara koysaydım para eriyecekti ama şimdi değerini biraz da olsa korudu. Tabi ki arabanın masrafı vergisi var ancak en azından parayı kuru kuruya enflasyona kurban edeceğimize arada araç sahibi de oluyoruz. Ben öğrenciyim hemde çalışıyorum. Ev masrafları gibi şeylerin hiçbirinden sorumlu değilim. Gidip bir gecede 200 tl harcayacağıma, beymene gireceğime veya enflasyona ezileceğime araba binerim giderim defacto ya girerim. Benim aracım 2010 model ve TR çıkış sıfır fiyatı 30-35 bin tl idi sen düşün.

Eğer aldığınız araç 2005 model altı bir araç değilse enfslayona karşı kendini koruyacaktır bir miktar. Enflasyon karşısında en güzel yıllar 2012-14 arası. Hem 1 sene daha eskidi diye değer kaybedecek kadar yeni değil, hemde çok eski diye değer kaybedecek yaşta değiş. Aldığımdan beri aracın bana yağı suyu dışında bir götürüsü olmadı. 200 TL yakıt alıp bir aynı bitiriyorum 500 TL de vergi ödedim şimdilik. İnanın hayata tutundum araba sayesinde, okulum sporum işim daha bir kolaylıkla geçiyor. Eskiden o kadar yolu nasıl gideceğim derdinden pek çok şeyi kaçırırdım. Ama asgari ücretle ekstra sorumluluğunuz varsa motor dan ötesine bakmayın. Ben bile zorlanıyorum.

Edit: Arkadaş araba binerken geliriniz sabit düşük ise benim gibi kumbara yapın kendinize. Ben sigarayı da bıraktım araba sayesinde cebimde ki bozukları kumbarama atarım hep, 700 800 lira gibi bir miktar birikti. Araç ağır bir arıza verirse hemen karşılayacağım. Paranın böyle stabil 2000 tl olduğunu düşünün arabam conta yaksa arkama bakmam. Ama şimdi şu halimle kumbaram olmasayadı ve arabam conta yaksaydı gece uykum kaçardı :D Biraz da kendinizle alakalı. TR de araba binmek evet lüks pahalı. Elden gelen bir şey yok.

Kazasız belasız sürüşler.. inşallah aracınıza sıkıntısız bir şekilde yıllarca binersiniz.

Mesajımda döviz bazında değer kaybından bahsettim zaten, siz TL bazında diyorsunuz.

Aracınızı kaç dolara aldınız, şu anda kaç dolar??

Aracınızın işlerinizi kolaylaştırdığından bahsetmişsiniz. Zaten arabanın amacı bu. İşinize yarıyorsa ne ala. Herkes gelirine göre işini görecek en iyi arabaya binmek ister.

Benim söylemek istediğim araba almanın karlı bir yatırım olmadığı..

• archerman11 A kullanıcısına yanıt
    Yaw tamam etki aynıdır tamam. Yawwww tamam aynıdır etki hadi git.

Kak git, tamam aynıdır etki

• quote:

Orijinalden alıntı: ornitolog

dünyada ikinci el ülkemizde ise sıfır araç almak akıl işi değil

Yok ya, bir çok ülkede ikinci el çok tatlı.

ABD'de yaşayan bir arkadaşım araba bakıyordu. Honda Civic falan. Orada ucuz/dertsiz araba bu. Az para da değildi. Temiz, ikinci el 13.000$ falandı.

Bir şey denemesini tavsiye ettim. "Dertsiz olduğu bilinen, eski, aptal bir Amerikan al. Masraf açarsa hurdaya ver. Denemeye değmez mi?" dedim. Küçük motorlu Amerikanlar da var. 2.5, 2 falan. Herife makul geldi. Araştırırken Subaru Legacy buldu eski kasa. 3000$'a aldı. 6 yıldır biniyor. Sadece bakım yapıyor. An itibari ile çöpe atsa yıllığı 500$'a gelir.

Bir diğer manyak Cabrio Saab aldı. 5 yıl bindi, sattı.

-------------------

Avrupa ülkelerinin bazılarında eski araç başa bela olabiliyormuş ama. Sanırım İngiltere'de hurdaya ayırmak için de para alınıyor. Hurdalıklar dolup taştığı içinmiş. Yıllık vergileri, kaskoları çok yüksek çıkabiliyor. Almadan önce iyi araştırmak lazım. Hurdaya ayırma, kasko, vergi meseleleri problem olmuyorsa yurtdışında ölü araba almak çiçek olabilir.

Üniversiteyi Fransa'da okuyan bir arkadaşım, araba almak için babasından 600 Euro istiyor. Babası sosyalist bir kafa ile "Öğrenci adamın arabası mı olurmuş?!" diyor. Amcanın kendi görüşü. Haksız veya haklı değil. Saygım var. Çocuk diğer 3 arkadaşına söylüyor. Arabayı ortaklaşa alıyorlar. Kişi başı 150 Euro. Araba Pug 205 dizel. Araca 5 yıl boyunca sadece bakım yaparak bindiler. Dönerken de 600 Euro'ya sattılar. Sigortası, vergisi girmedikten sonra gerisi dert değil. 600 Euro... İki yıl çalışsa sonra çöpe at. Ne olacak?

• Ilk aracım 98 modeldi hem şoförlük öğrenelim hem işimizi gücümüzü görelim diye aldık. Bir sene sonra aldığımız fiyata satıp 2011 model aldık ve 3-4 yıldır aynı aracı kullanıyoruz bi on sene daha da kullanırız icabında.

• 22 yıldır baba yadigarı sıfır aldığımız aracı kullanıyorum. 2017 ötv ve döviz hareketlerinden sonra arabamı yenileme fikrimi çöpe attım. tamir ettirip ettirip binecem ulan.
    gelince:
    Kasko yok, periyodik bakım yok, mtv sudan ucuz. parçaları ucuz. son bir yıl içinde izmirden urfa-antepe, bodrum, fethiye, alanya ya kadar her yere ayrı ayrı gittim, maşallah bana mısın demedi. klima var, lpg var. oohh. gel keyfim gel. ben olsam bariii
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.