Şimdi Ara

Bitmeyen araç yenileme bağimliliği (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
2
Favori
10.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
104 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ultrasaray0643

Olay cok egzajere edilmis.calisir kazaniyorsam iyi yasamak hakkim.ne icin calisiyoruz?

Guzel giyinmek,iyi yerlerde yemek...gelecege yatirim yapmak...tatile gitmek...

Konu oyle yere gelmiski hatta basliginda temel noktasi bu..al bi focus 20 sene git..a noktasindan b noktasina...

Ne demis malatyali misri

Damar benim kan benim

Aynen focus veya baska bir araç.

Zaten 30 bine gümrük girisi olan araca 100 bin ödüyoruz.

Bu forumda yine bir baslik acilmisti japonyada bir asgari ucretli bir aylik maasiyla sifir otomobil aliyor diye.

Temelde otomobilin statü gostergesi ve parayla hava atma zihniyeti gibi çok alçakça bir dusunce bizi sarmis gidiyor.

Insanlara parasi kadar deger göstermek veya arabasiyla...

Ye kurkum ye misali...

Inanir misiniz bilmiyorum ama bana en pahali aracla en dandik arac arasinda oyle cok bir fark bulamiyorum.

Hani surerken his olarak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnsanlar yani toplum bu bahsettiklerinize dikkat etse zaten bu araçlar bu fiyatlarda olmayacak. Zaaflarımız ve bağımlılıklarımız bizi daha çok köleleştiriyor, sömüren daha çok sömürüyor. Bu sadece otomobil için geçerli değil akıllı telefon hastalıklarında da geçerli. Her yıl Iphone yenileyen tipler var bu ülkede. Sonra diyoruz ki bir telefon nasıl 6000-7000 TL oluyor. Oluyor işte. Tam anlamıyla tüketim toplumuyuz öyle böyle değil. Bunun için yaşıyoruz ve gerçek anlamda bir şey üretmediğimiz için köleliğin zirvelerini yaşamak durumunda kalıyoruz. Bilinçli tüketim yok sadece ölümüne tüketim var, tüketim odaklı yaşamak var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 7 Ocak 2018; 9:17:2 >
  • Zaten o yüzden devlet olarak zengin olamıyoruz.asgari ücretli bile cebinde iphone.istesem borçsuz harçsız 80 binlik araba alabilirim ama bindiğim araç 27binlik.

• İhtiyaçtan satlik yazan adamdan 3 bin ucuza aracini alip arkadaslarina ihtiyaci varmis 3 bin ucuza aldim diye 3 kuruşa neleri feda edenler var bir sürü.

O adamin elinden aracini alip zor durumda olan adamin kötü gününde birde sen vuracağina al şu kadar parayi ihtiyacini gider düzelince verirsin demek de var. Ve aslinda olmasi gereken düzen böyle olmali.

Toplumsal düzeni olsusturan en büyük şey değerlerimizdir.

Eger degerli olarak gördüğümüz seyler hala olmasaydi ne pahali araclarinizi garajlar koruyabilirdi ne evinizde esinizi cocugunuzu tek birakabilirdiniz. Hatta pahali eviniz ve pahali esyalariniz guvende olabilirdi.

Tüketmek ve daha fazla tüketmek baska birsey yaptigimiz yok.

Mal mülk yarisi nereye kadar...

• Ortalama bir C sınıfı otomatik vites aracın 100 bin birim paranın olduğu biryerde arabayı nasıl ulaşım aracı görebiliriz?

Aynı şekilde anadolu ilçelerinde bile yeni yapılan daireler 350 bin TL civarı. Kaç kişi cebinden 200 bin nakit masaya vurup üzerine kredi çekip ev alabilir.

Ayrıca sıfır para ile kimse kolay kolay 80 binlik araba almaz. Biraz birikim yapıyorsun 15,20 üzerine bi 20 25 çekiyorsun bir araba alıyorsun borcu bitiyorsatıyorsun 55 e falan sonra bir kredi daha 90 civarı bir araba alıyorsun borcu bitince satıp ev peşinat yapıp arabayı küçültüp ev alıyorsun.

Bu süreçte hem arabası kalmayıp rahat ediyorsun.

• Benim tavsiyem araclarinizi satip sifir arac almayin.

Model yukseltmeye ugrasmayin.

Böyle oldukça daha çok dolar yurtdisina gidecek.

Emperyalistlerin kölesi olmamak icin bunun gibi 5-6 tane büyük isler yapmamiz lazim.

• İnsanın daha iyisini istemesi kadar doğal birşey yok bu yüzden daha iyisini (iyide göreceli bir kavramdır kimi için daha yenisi iyidir, kimi için daha güçlüsü, kimi için daha konforlusu hatta kimi için daha eskisi...... ) isteyen insan haleti ruhiyesini anlayamamayı da ben bir türlü anlayamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: bozak07

Ortalama bir C sınıfı otomatik vites aracın 100 bin birim paranın olduğu biryerde arabayı nasıl ulaşım aracı görebiliriz?

Aynı şekilde anadolu ilçelerinde bile yeni yapılan daireler 350 bin TL civarı. Kaç kişi cebinden 200 bin nakit masaya vurup üzerine kredi çekip ev alabilir.

Ayrıca sıfır para ile kimse kolay kolay 80 binlik araba almaz. Biraz birikim yapıyorsun 15,20 üzerine bi 20 25 çekiyorsun bir araba alıyorsun borcu bitiyorsatıyorsun 55 e falan sonra bir kredi daha 90 civarı bir araba alıyorsun borcu bitince satıp ev peşinat yapıp arabayı küçültüp ev alıyorsun.

Bu süreçte hem arabası kalmayıp rahat ediyorsun.

Peki bu 25 lik araci olan arkadas surekli uzerine 25 koyarak 100 luk araci alip ödediği süre diyelim 10 yil.

10 yil sonra eve girecek bir 10 yilda o 20 etti.

Bu arkadas 25 lik araci satmasa elindeki 25 bini model yukseltmek yerine üretime dayali bir iş yapsa yurdisina ihrac etse veya ihrac edilen birseyi yapip o malin yapilan ihracina olan ihtiyaci azaltsa yine bak is nerelere gidiyor.

Dersenki bir kisiyle olur mu.

Peki bunca arac yenileme yarisi icinde olanlar birden bunu yapmaya baslasa ne olur.

Dolara endeksli nabzimiz olmaz.

Batiya eyvallahimiz olmaz.

Üretim toplumu oluruz.

Bugun samani ithal eder hale geldik.

Bu adam 20 yil faiz odeyecegine

20 yil uretim yapacak bir is kursa cok daha iyi olur.

Hem banka ekrani veya telefon elranindan baska bir sey yani topluma cikmis insan yuzu gormus olur. Dunyada yasadigini hisseder. Illaki bu ticari surec bircok insani iliski gerektirecek.hayatta insani ve erkekleri en mutlu seyde bir seyler dönderebilmek üstesinden gelebilmektir.

Insan sosyal bir varliktir. Sosyalligimizde sifirdan 100 e gelir.

Ve bu 20 yil her ayin 15 ini de iple cekmemis olur. Vs.vs...

• goodorevil kullanıcısına yanıt
    Aracınız güzel hocam, keyifle binin

• Milletçe zeka problemi yaşıyoruz.

Adamda 30k lık araba var. 100klık civice yükseltmek istiyor.

1. Paran var mı ? Yok. Kredi

2. Honda civic almak nedir ? Ama piyasası iyi yeaa

3. Krediyi ödeyemezsen ne halt yiycen ? 404 error

Ulan önce git 30 dan 40a , 50ye yükselt. Sonra 60-70 sonra 80-90 ulaşırsın 100kya. Nedir bu acelecilik.

Türk insanı dizilerden çok etkileniyor bence. Dizilerde herkes audi bmw range rover sürüyor. Bunu gören salaklar bende almalıyım diye düşünüyor. Parası var mı ? Yok. Ama çözüm var. Kredi.

Adam maaşı kadar kredi ödüyor açlıktan ağzı kokuyor ama altında BMW var. BMW senin neyine lan. Sen BMWyi hakedecek naptın.

• Herkesin fikrine saygı duyarım

Buda benim fikrim; param varsa iyi araca bindim, yol çalışması olunca kafam bozuldu bir alt segmente indim, canım hava atmak istedi mercedes aldım 10 ay bindim karda gitmeyince sattım superb aldım vs vs

Yaş 42 , 23 yaşından beri kendi aracım var, şu 20. Aracımı kullanıyorum hepsini ikinci el aldim ve bunuda sattım, yine araç bakıyorum.

Bu bir hastalık, kimisi kuş besler, balık besler, kimisi sigara içer bir dünya parayi duman eder.

Ben ve benim gibilerin de tutkusu bu olsun.

Hiç bir aracı durup dururken satmam ama mutlaka kendimce bir bahanem vardır, mesela honda city nin pedalları sert diye sattım 😂

• Ben araç alırken kredisiz almaya çalışırım, gerçi en son aldığımda ufak bi kredi çektim ama genel olarak krediye sıcak bakmam, bu benim kişisel tercihim.

Ben böyle düşünüyorum diye kredi çekenleri eleştirme hatta salak görme hakkını kendimde bulmam, bulamam da. Herkesin kendine göre bir hesabı vardır, adamın hesabına gelmiş maaşını yarısını arabaya yatırmış bundan kime ne, başkası neden bunu kendine dert eder anlamıyorum? Aslında bu duygunun bir nedeni var ama neyse banane :)

İnsanlar çoğu kez çevresinden gelirini gizlemek zorunda kalıyor mesela arabayı nakit alıyor ama krediyle aldım diyor, millet borç para istemesin diye.

Bir örnek daha vereyim çok yakın bir arkadaşım var, 3 ay önce güzel bir araç aldı. Oturduğu ev kira diye arkadaş çevresinin adam kirada oturuyor o araba onun neyine dedikleri çok duydum. Fakat onu diyenlerin bilmedikleri bazı şeyler var, adam kirada ama yatırım amaçlı aldığı 3 dairesi var, bunu çevresine söylemiyor diye adamı salak yerine koyuyorlar. Velhasıl kelam insanların gerçek hesabını bilemezsiniz

Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi parezer -- 7 Ocak 2018; 23:50:39 >
  • Arablar 10 ysidnda cope atilirlar ama biz 80-90 bin tl verip aliyoruz. Milletin evi varsa anadanbbabadan kalan zaten yeme icme ucuz aile icin kalan parayida biriktirmiyorlar arabaya basiyorlar. Ama bakin esas koyluler dandik yollarda olduklari icin toros moros biniyorlar paralaro bolds olsa. Yani kirsalda huzurlu bir yasam ile sehirdeki psikopatlik arasindaki fsrklari kiyaslamaknlazim. Toplum olarak yozlastik bir canak antrnde bile birlesemeyip herkesin evin balkonunun manzarasini bile kapatip cifter canak taktigi bir toplum iicndeyiz, issizlik, hacizler, rusvet, dolandiricilik sonucunda calisanlar fakir hirsizlar zengin ve tabiki haydan gelen huya hider yilda bir arabasini yeniler adam hirsiz olamk en kolay para kazanma yolu bu ulkede

• Biz zorlamıyoruz. Genelde sonradan görme, cahil insanlar bunu yapıyor.
  • O A noktasından B noktasına güvenlik donanımları dolu olan bir araçla gitmek var bir de kafa kafaya gelince akordiyon! Olan bir araçla gitmek var. 90 la giderken kütüphane sessizliğiyle sakince girmek var, bir de klimasız araçla camı açıp işitme engelliğine yaklaşmak var. Önünüzde 60 la giden kamyonu sollarken 60 bg araçla karşı şeritte 20 saniye riske girmek var(yokuş ise 30-40 sn), 170bg araçla 5 saniyede geçerek riske girmek var. Türkiye gibi yolları delik deşik yolda arka koltukta çocukların zıplayatak gitmesi var, bir de sakin kafa dinginliğinde gitmesi var.
    Bahsettiğiniz durum sadece o 3-5 saniye değil malesef. Keşke bu kadar basit olsa. Sırf daha güvenli diye babam 14 model aracı daha çok kullanıyor 96 model gli corolladan. Sadece uzun yolda yavaş yavaş gidecekse veya şehir içi çok kısa mesafe yapacaksa corolla daha rahat diye onu kullanıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sen bu konuyu açıp, bu yorumları yapabiliyorsan zaten pek otomobil meraklısı bir adam değilsin demektir. Yüklü krediye borca harca girip arkasını düşünmeden araba almak saçma, ona eyvallah ama altı üstü 3 saniye fark ne demek, bu nasıl bir bakış açısı? 3sn satın alınabilir birşey veya bir kazanç değildir, bir göstergedir. 100'e 10sn yerine 7sn'de çıkan araba sürüşte çok daha fazla keyif verir gaza her bastığında, çok daha iyi hızlanır otomobil. Satın aldığın şey budur, zaman falan değil. Bir insan otomobil değiştirmekten, kullanmaktan, iyi otomobillere binmekten keyif alıyorsa bunun için kendini zorlayabilir ve buna para harcayabilir, tatilden değil otomobilden keyif alıyordur adam, ne yapsın yani. Otomobil merakı yoksa, senin dediğin gibi otomobile salt ulaşım aracı olarak bakıyorsa zaten bunu yapmaz, parayı farklı şeylere, farklı hobilerine harcar. Anca araba yaşlanınca başına iş açmasın diye yeniler, gider aynı arabanın yenisini falan alır geçer bu kadar basit.
  • 100 binlik BMW alabilmek için bir kişinin mal varlığı ortalama 1 trilyon olması lazım. O zaman gider 100-200 binlik araba alırsa ona itirazım yok fakat adam 5-10 yılda 100 bin para biriktirmiş bunu hemen gidip tamamıyla BMW alması mantıksızlık. Çünkü adamın mal varlığı yok. Tek mal varlığını 100 binlik bu arabaya bağlıyor , zengin hayatına özeniyor sonra ya bu güzelim arabaya tüp taktırıyor yada doğru düzgün binemiyor. Çünkü yakıt alacak parası yok. Yada bu arada bir yerinden bir arıza veriyor tamir masrafı 5-10 bin. Bunu da parası olmadığı için kredi kartından vs çekip yaptırıyor bunu da 3-5 ay ödüyor..

Hele 20 lirası olup gerisine kredi çekip 100 binlik araba alanlarda hiç akıl yok. Senin neyine 100 binlik araba? 5 yıl ezilip büzülüp çocuklarının boğazından kesip bunu ödüyorsun, 5 yılın boşa gitmiş oluyor, 80 bin krediye 30 bin faiz ödüyorsun, bankayı zengin ediyorsun, 100 bine aldığın aracın kaskosu vs derken sana 110 bine mal oluyor. Satarken de 85 e ancak satıyorsun ne etti? 30+10+15= 55 milyar zarar. Bankayı, sigorta şirketlerini, araba şirketlerini zengin ettin, sen daha da fakirledin.

Sonuç bu.

• murderer_utku kullanıcısına yanıt
    1- 90 la giderken kafa kafaya çarpışırsan hiçbir araç seni ölmekten kurtaramaz. 90+90=180'dir. Bu; 180le düz duvara vurmaya benzer.

2- Delik deşik yollar: Türkiye yolları eskisine nazaran artık delik deşik değil. Ayrıca dediğin gibi olsa bile 98 model eski bir araç bile eğer alt takımları sağlam, iyi temiz bakımlı bir araç ise, süspansiyon sistemi sağlıklı ise bunun konforu 100 binlik araçtan çokta farklı olmayacaktır.

3- Önünüzde 60la giden kamyon: Bu dediğin ise eski tek şeritli yollarda olan bir durumki buda artık pek kalmadı Türkiye'de. Hem tek şeritli yollarda bile olsan ortadaki tek çizgi sollama yasağını belirtir. Burda altındaki araba ne olursa olsun sollama yapamazsın. Çizgiler kesik kesike döndüğü vakit aracının performansına göre her araç (bak istisnasız her araç) 60 la giden kamyonu sollar.

• 2 ay önce aracımı sattım, belki de gereksizdi. 2 aydır araç arıyorum, henüz bulamadım. Ancak piyasayı araştırmanın ve modelleri incelemenin de değişik bir cazibesi var
  • Herkes Porsche ister ama yorgan ayak davası farklı. Tabi farkında olanlar için. Yoksa çek kredi sat geleceğini bankaya.... kazanmadan harcamak geleceğinı ipotekletmek alışkanlık oldu.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.