Şimdi Ara

Bitcoin'in madencilik zorluğunda tarihi düşüş (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
1
Favori
11.297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
39 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: huso

Anasını aglattılar Dunyanın, ekosistemin anasını aglattılar.

KAZMA imis.Neyi kazıyon?Topragı kazıp fide mi dikiyon?

MADENCİ imis. Ne madeni?Yerin altına inip Komur mu cıkarıyon,Altın mı cıkarıyon?

Etherium mus Pos mus vs imis.

Ortada para yok,merkez yok,karsılık yok,degisim aracı degil ama sorarsan adı para SANAL PARA, KRİPTO PARA

Para aklama,para transferi,spekulasyonla koseyi donme bir dumen kurulmus gidiyor.

"Sanal para sanal hayat sanal dünya"

Arkadas guzel yazmıs.Sanal demek gercek olmayan demek, olmayan Para, Olmayan Hayat Sosyallesme Sıfır, Olmayan Dunya sadece Bilg. ile Dunyanın anasını aglatıyorsun.

Dogaya saldıgın salınımın,CO2 haddi hesabı yok.

Calısmadan para kazanmak isteyen hatta para kazanmayı da bırak kısa surede koseyi donmek isteyen kesim, nerden geldigi onemli degil atyarısı,piyango,mining,bitcoin vs yeter ki gelsin.Gelirken de yıgınla gelsin.

3-5 tane de spekulator var hatta manipulasyoncu var basta Elen musk gibi bakalım bu duzene ne zaman dur denecek.

Hocam biraz abartmışsın para sanal ama istediğin zaman bozdurup gerçek para yapabiliyorsun sonra ister ev al ister araba al ister git ez paraları bu sana kalmış birşey

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark_Soul

Abd zaten elon muska tasmayı takmış sürekli btc'ye bok attırıyor twitterdan. O yetmiyor abd hazine başkanı, imf, tuvalet kağıdı gibi kaşılıksız trilyon dolar basıp ardından her hafta sırayla bitcoine laf atıyorlar.

Abd artık bitcoin'i yasaklayamaz o treni kaçırdı, yasaklayamadığı için bari temiz enerji tüketsinler diye madencileri çin'den çıkarttırıp kendisine çekiyor. İlerde de temiz enerjili btc madenciğini dünyada zorunlu hale getirtir.

Zaten BTC'yi yasaklasa arkasından Eth gümbür gümbür geliyor, madencilik derdi de bitecek yakında eth'da. O yasaklansa 100 lerce proje daha var. Artık öyle merkez bankalarının kafasına göre para basma olayı, bankaların sömürü düzeni sona yaklaştı, siz de vaziyet alın.

Adamın kripto para hakkındaki tek açıklaması sanal paralar sanal hayatlar dsdfdsfds, biz de bu tiplerle yeni dijital para çağına giriyoruz hadi hayırlısı

Omrumuz olursa goruruz o tren kactı bu tren gitti yi birkac seneye

Merkez Bankası birseylerinin keyfine gore para basamaz velev ki bastı 10 lira karsılık varken 20 lira bastı 10 lira karsılıksız , Kripto nun ne karsılıgı var.

Bu Sanal Vatandas 21 milyon Adını Feriha Koydum Bitcoin i hangi karsılıkla basıyor.Buna bu degeri kim veriyor?Mafyamı,uyusturuc baronları mı ...

O tip bu tip diyorsun sen hangi sınıf tip e giriyorsun mesela?

• huso kullanıcısına yanıt

işte bu malum zatlara göre bitcoini değerli kılan şey ağdaki madenci düğümler tarafından harcanan işlem gücü.

ama o madenci cihazlarından tut elektrik santraline kadar hepsi fiat parayla kuruluyor/yapılıyor.

konuşuyorlar işte biz birşeyler biliyoruz diye.

bide bu tipler teknolojik her değişikliği yenilik olarak algılıyor ve dogmatik bir şekilde bağlanıyorlar gördüğün üzere.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dreadfrost -- 4 Temmuz 2021; 21:44:46 >
  • Dreadfrost kullanıcısına yanıt

Bitcoin'in değerli kılan şey harcadığı elektrik ve işlem gücü değildir. Bitcoin'in karşılığı yoktur, buna ihtiyacı da yoktur. Zaten karşılığı olabilmesi için o işlem gücünü geri kullanabilmen gerekir. Karşılığı olduğunu söyleyenler Bitcoin'i yanlış anlamıştır muhtemelen. Altının da karşılığı yoktur. Bu karşılığı olma mevzusu kağıt paralar için geçerlidir, çünkü onlar sadece kağıttır. Altın sağlam olduğu ve bozulmadığı için zamanla ödeme aracı olarak kabul görmüştür. Bitcoin de altın gibi değerini özelliğinden alır, insanlar Bitcoin'i değer saklamak için kullanabileceğini düşünüdüğü için o değerlidir. Yani değerini piyasa belirler ve karşılığa ihtiyacı yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: hiddencat

Bitcoin'in değerli kılan şey harcadığı elektrik ve işlem gücü değildir. Bitcoin'in karşılığı yoktur, buna ihtiyacı da yoktur. Zaten karşılığı olabilmesi için o işlem gücünü geri kullanabilmen gerekir. Karşılığı olduğunu söyleyenler Bitcoin'i yanlış anlamıştır muhtemelen. Altının da karşılığı yoktur. Bu karşılığı olma mevzusu kağıt paralar için geçerlidir, çünkü onlar sadece kağıttır. Altın sağlam olduğu ve bozulmadığı için zamanla ödeme aracı olarak kabul görmüştür. Bitcoin de altın gibi değerini özelliğinden alır, insanlar Bitcoin'i değer saklamak için kullanabileceğini düşünüdüğü için o değerlidir. Yani değerini piyasa belirler ve karşılığa ihtiyacı yoktur.

Bitcoinin kağıt paradan farkı yok o zaman. İnsanlar kağıda değer verdiği için para geçerlidir. Rakamlara verdiği değer de bitcoinin değerini belirliyor. İnsanlar parasını veya emeğini yatırıp karşılığında bir şeyler alıyor. Kağıt paradan ne farkı oluyor onu anlamadım. Sisteme insanlar güvenip para yatırıyorlar. Aynı şekilde devletlere güvenip kağıda değer veriliyor.Sonuçta biri kağıt parçasısıysa diğeri de rakamlardan ibaret kodlar sadece. Demek ki paraya kağıt demekle bitcoinin daha iyi bir şey olduğu anlamına gelmiyor. Bitcoinin çok bir farkı olmuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hiddencat H kullanıcısına yanıt

bitcoin güncel şifreleme tekniklerini kullanan bir mesajlaşma/değer iletim protokolüdür. torrent sistemi gibi ama tek farkı başka bir adrese belirli bir veri gönderiyorsunuz, bu veri belirli nodelar aracılığıyla ağa duyuruluyor bu iletim ağa duyurulduktan sonra bu veriyi göndermek için harcanan veri miktarına göre ağın güvenliğini ve sistemin sürekliliğini sağlayan madenci nodelar tarafından yeni blok içerisinde ağa onaylanmış işlem olarak geçiyor. torrent sisteminde de peerlar nodelar var orada da veriler var şifreleme teknikleri var.

demek istediğim şu sırf birisi şifrelenmiş bir mesajlaşma/değer iletim protokolü geliştiriyor ve o aktarılan veriler ağda değiştirilemiyor/manipüle edilemiyor diye biz buna değer mi biçelim ?

başkası da buna benzerlerini çıkarsın onlara da değer biçelim o zaman ? (günümüzde olan tam da bu) herkes birşeyler çıkarsın bu çıkanlara da değer biçelim ?

bu sisteme değer katacak olan şey işlemci döngüleri dışında birşey olamaz. değer katan şey işlemci döngüleriyse de yine absürd bir durumla karşı karşıyayız o ASIC cihazlardan tutun santraline hatta enerji nakil hatlarına kadar hepsi klasik/fiat para ile üretiliyor,kuruluyor, imal ediliyor.

bambaşka bir noktaya değineceğim şimdi diyelim benim m.2 nvme ssd sürücümde 10500000 bitcoin var ve bu ssdyi ilk önce balyozla onlarca küçük parçaya ayırdım ve sonra da bu parçaların hepsini yüksek ateşte erittim. ağın yarısı eridi gitti kül oldu ne olacak şimdi ? diyeceksin protokol değiştirilir coin miktarı arttırılır veya ağ geri sarılır .. madem her yönde değiştirilebiliyor o zaman ben bu sisteme neden güveneyim ?

yada daha farklı bir örnekle bu asic cihazları,elektrik santralleri ve enerji nakil hatlarının hepsinin sanal parayla satın alındığını ve yapıldığını/karşılık olarak kriptoların verildiğini düşünün bunun dünya üzerindeki herşey için böyle olduğunu düşünün çalışıp emeğinizin karşılığı olarak da kripto/sanalpara aldığınızı düşünün. hatta merkez bankalarının ve ülkelerin de var olmadığını varsayalım.

işte tam bu noktada herşeyden önce şuanda kriptoların/sanalparaların değerini zaten mevcut ekonomik sistem belirliyor. bitcoin 50000 dolar ise epey değerli 60000 dolar olursa daha da değerli oluyor.

şimdi siz merkez bankalarının ve ülkelerin olmadığı tamamen sanal olarak üretilen bu şeyi neye göre değerleyeceksiniz ?

kısacası neresinden tutsan elinde kalıyor o derece değersiz/kıymetsiz birşey benim gözümde.

• Nerede bir baltaya sap olamamıs, bos beles, haybeden adam var minning istasyonu kurup zar zar elektirik harcayıp milli servete zarar veriyor.. Piyasada PC donanımı stok bile bırakmadılar.. Devletin bu pislikten de bir şekilde vergi almanın yolunu bulması lazım.. Böyle seylerle ugrasanlara öncelikle vergiyi dayayacaksın yapamayacaklar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Programming Guru -- 4 Temmuz 2021; 23:57:45 >
  • madenciler gercek anlamda kazma kuregi alicak eline bu gidisle

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir düşünür sözü : son ekran kartı bittiği gün herkes bitcoinlerin yenilmeyecegini anlayacak ama o kadar mining için harcanan elektrik ve donanım vs vs boşu boşuna yapılmış olacak :))

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • İnsanların bilmedikleri bir konu hakkında bu kadar atıp tutabilmeleri beni hayretler düşürüyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Dreadfrost

bitcoin güncel şifreleme tekniklerini kullanan bir mesajlaşma/değer iletim protokolüdür. torrent sistemi gibi ama tek farkı başka bir adrese belirli bir veri gönderiyorsunuz, bu veri belirli nodelar aracılığıyla ağa duyuruluyor bu iletim ağa duyurulduktan sonra bu veriyi göndermek için harcanan veri miktarına göre ağın güvenliğini ve sistemin sürekliliğini sağlayan madenci nodelar tarafından yeni blok içerisinde ağa onaylanmış işlem olarak geçiyor. torrent sisteminde de peerlar nodelar var orada da veriler var şifreleme teknikleri var.

demek istediğim şu sırf birisi şifrelenmiş bir mesajlaşma/değer iletim protokolü geliştiriyor ve o aktarılan veriler ağda değiştirilemiyor/manipüle edilemiyor diye biz buna değer mi biçelim ?

başkası da buna benzerlerini çıkarsın onlara da değer biçelim o zaman ? (günümüzde olan tam da bu) herkes birşeyler çıkarsın bu çıkanlara da değer biçelim ?

bu sisteme değer katacak olan şey işlemci döngüleri dışında birşey olamaz. değer katan şey işlemci döngüleriyse de yine absürd bir durumla karşı karşıyayız o ASIC cihazlardan tutun santraline hatta enerji nakil hatlarına kadar hepsi klasik/fiat para ile üretiliyor,kuruluyor, imal ediliyor.

bambaşka bir noktaya değineceğim şimdi diyelim benim m.2 nvme ssd sürücümde 10500000 bitcoin var ve bu ssdyi ilk önce balyozla onlarca küçük parçaya ayırdım ve sonra da bu parçaların hepsini yüksek ateşte erittim. ağın yarısı eridi gitti kül oldu ne olacak şimdi ? diyeceksin protokol değiştirilir coin miktarı arttırılır veya ağ geri sarılır .. madem her yönde değiştirilebiliyor o zaman ben bu sisteme neden güveneyim ?

yada daha farklı bir örnekle bu asic cihazları,elektrik santralleri ve enerji nakil hatlarının hepsinin sanal parayla satın alındığını ve yapıldığını/karşılık olarak kriptoların verildiğini düşünün bunun dünya üzerindeki herşey için böyle olduğunu düşünün çalışıp emeğinizin karşılığı olarak da kripto/sanalpara aldığınızı düşünün. hatta merkez bankalarının ve ülkelerin de var olmadığını varsayalım.

işte tam bu noktada herşeyden önce şuanda kriptoların/sanalparaların değerini zaten mevcut ekonomik sistem belirliyor. bitcoin 50000 dolar ise epey değerli 60000 dolar olursa daha da değerli oluyor.

şimdi siz merkez bankalarının ve ülkelerin olmadığı tamamen sanal olarak üretilen bu şeyi neye göre değerleyeceksiniz ?

kısacası neresinden tutsan elinde kalıyor o derece değersiz/kıymetsiz birşey benim gözümde.

Biliyormuş gibi yazıyorsun ama bilmiyorsunuz

• EleSuDökenSuat kullanıcısına yanıt

hocam neyi bilmiyorum bir de onu ekleseydiniz de o konu hakkında araştırıp bilgi sahibi olsaydım açığımı kapatsaydım.

çok biliyorsunuz ya hani.

• Boşverin dünyayı. Neymiş elektrik fazla gidiyormuşta, doğaya zararı varmışta... Oturduğunuz yerden trilyoner oluyonuz işte ne güzel. Garanti, çok yüksek döviz getiren meslek bu. Kulak asmayın hiçbir şeye

(Not: ironidir)

• Herkes çok biliyor konuşuyor ama sistemin on yılda geldiği durum belli. On yıldır da aynı lafları duyuyorum. Önümüzdeki on yılda da bu böyle devam edecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redwhiteee -- 5 Temmuz 2021; 8:49:13 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dreadfrost

hocam neyi bilmiyorum bir de onu ekleseydiniz de o konu hakkında araştırıp bilgi sahibi olsaydım açığımı kapatsaydım.

çok biliyorsunuz ya hani.

Sen bilgisizliğinle yaşa boşver. Harddisk içinde bitcoin yak reis boşver. Bu teknolojiler çok senin işin değil belli ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EleSuDökenSuat -- 5 Temmuz 2021; 9:5:16 >
  • EleSuDökenSuat kullanıcısına yanıt

Hah. tam da tahmin ettiğim noktayı düşünmüşsün. aslında burada cahil olan sensin çünkü yazdığım cümlelerden kastettiğimi anlayamamışsın bile.

Örnekle açıklayayım: Diyelim ki bilgisayarımda Bitcoin Core cüzdanı kurulu ve bu cüzdan programını kurduktan sonra adreslerimi oluşturdum private key/public key vesaire (gerçi bitcoin core bunu otomatik yapıyor ben anlayasın diye yazıyorum.) ve akabinde biri bana 10500000 bitcoin yolladı ben de bu bilgilerin bulunduğu ssdye yukarıda dediklerimi uyguladım.

şimdi soruyorum kendini çok biglili sanan sana: sence o private keyler kaybolursa o coinlerin kontrolü elden çıkar mı çıkmaz mı/sahipliği kaybolur mu kaybolmaz mı ?

açık adres public key vesaire çok mühim değil "eğer ki private keye erişim kaybolursa" o zaman o private keyden türetilen açık bitcoin adresinde bulunan tüm coinler de kullanılamaz hale gelir başka bir deyişle çöp olur.

yukarıda verdiğim ssd örneği kabataslak bir örnekti. orada kastetmek istediğim private keyin kaybolması durumunda gerçekleşecek şeylerdi.

umarım şimdi anlayabilmişsindir.

• Bahsettiğin şey cüzdanını denize düşürmek ile aynı. Farklı sonuç beklemek manasız.

• quote:

Orijinalden alıntı: al-ozaria

Hiç muhattap alma, kimsede almıyor zaten fıttırıyor, gitsin ötede kumla filan oynasın.  

Alıntıları Göster

Muhattap almayabilirsin ama çıldıran kendisi. Ne dediği de belli değil. Konuşurken insan korkuyor.

Sana gelince, anlamadığın konulara bulaşma. Bildiğin işi yap.

Bitcoin'i anlamak için, 1980lerde başlayan kriptografiyi anlamanız lazım öncelikle. Gelişimini takip etmeniz lazım. Bundan 10 sene önce insanlar para yollamak için bankalara muhtaçken, Bitcoin bunu kaldırdı. Sizce sistemin adamı olan bir ekonomist ya da bankacı bunu beğenir mi? İnsanlar vejetaryen olurken, kasaplar "oh ne güzel" der mi?

Takıldığınız bir diğer konu ise fiyat ve değer ilişkisi. Bunu borsa bilen anlar. Hiç yatırım yapmadıysanız, hayatınızda hiç grafik açmadıysanız, anlamamanız normal.

Şu forumda bile yıllardır PC/XBOX/PS tartışması yapılır. Hepsi diğerinin kötülüklerinden bahseder. Teknolojiyi kullanan ise alır oynar. Elinizde yoksa boşuna uğraşmayın. Ben almayı düşünmediğim bir şey için kendimi yırtmam. Kafanızı kullanın.

Ha bu arada ülkeler dijital para basmak için atılım yaptıysa, bunu Blockchain üzerinden yapacaklar. Bitcoin bunun yolunu açtı. Bugün Dünya'nın herhangi bir yerine USDT yollayabiliyorum. 1$ ücreti var. Gidin Western Union'a, 100$'a 12$ civarı kesiyor ve 2 gün bekliyorsunuz. Daha ne denilirki? Yok arkasında merkez bankası yokmuş, devlet yokmuş. Zaten BTC buna karşı doğmuş bir para. 2008 krizinin ne olduğu hakkında bilgisi olmayanlar, finansçı olmuş forumda.

Dünya'da bireysellik öne çıkıyor. "Ben bir bireyim" demeye başladı kişiler. Ümmet zihniyetiyle bunu anlayamazsınız. Bankada 1 milyon liranız olmasına güvenmeyin. Olası bir krizde 150.000 lirası güvende. Gerisine bir şey yapmıyor Devlet. Bitcoin'de BTCler sizin elinizde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TechVET -- 5 Temmuz 2021; 10:11:47 >
  • Lepton355 L kullanıcısına yanıt

Kağıt olmasındaki sorun üzerinde imza olması yani yetkililerin basabilmesi ve bir ulusun çıkarı uğruna para politikası belirlemesidir. Bitcoin aslında bir uzlaşı sistemi, önceden üzerinde uzlaşılmış kurallar ile Bitcoin transferi yapılmasıdır. Bitcoin'in sağladıkları: Bitcoin ağına herkes katılabilir, ağdaki işlemleri gerçekleştiren madencileri bilmeseniz bile bunu sorun etmezsiniz, çünkü ağın çalışması güvene değil çıkarlara bağlıdır ve birileri değişiklik yapmak isterse de kimse onlara uymak zorunda değildir. Bitcoin’in özellikleri bunları sağlayabildiği için beğenenler insanlar bunu tercih edebilir. Bitcoinin özelliği paranın sınırı, dağıtımı bir bakıma para politikası önceden belli. Dediğiniz gibi neye değer verirseniz o değerli oluyor, başka bir şekilde değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: AnadoluEfes

Hocam biraz abartmışsın para sanal ama istediğin zaman bozdurup gerçek para yapabiliyorsun sonra ister ev al ister araba al ister git ez paraları bu sana kalmış birşey

Alıntıları Göster

Para sanal değil, kripto para. Sanal para başka bir şey, kripto para başka bir şey, dijital para başka bir şey.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.