Şimdi Ara

Bisikletle Uzun Yolculuğa Çıktım Sorulari Alayım (Ss'li) ( Her Gun 15 km Surecegiz) (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
283
Cevap
7
Favori
4.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MANNKO

Bu bisikletle hangi güzergahlar üzerinde yol alıyorsunuz? Yanlış anlamayın ama madem uzun yollar almak istiyordunuz neden bu bisikleti tercih ettiniz anlamadım.

Sorunum suydu gittigim yol hic duz degil. Bir de butce bu kadar olabildi. Sarsintiya da pek alistin degilim bu bisiklet bile fazla sarsiliyor gibi geldi bana. Evimin cevresindeki yollar o kadar kotu ki bu bisikletle bile gitmesi epey zor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tekrardan yollardayim bugun hedef 40 km. Strava programini telefonuma kuramadigim icin bununla devam ediyorum
     Bisikletle Uzun Yolculuğa Çıktım Sorulari Alayım (Ss'li) ( Her Gun 15 km Surecegiz)

• Düz bir yolda gittiğinizi var sayarak yazıyorum, bisiklet tercihiniz doğru olmadığı için hedefiniz normal şartlardan daha zorlu ve yıpratıcı olacak. Öncelikle konforunuzu kusursuz hale getirmemiz lazım. Sele ve kıyafetinizin oturma bölgenizi korumak için jelli olmasına özel gösterin. 30 Km yol alacağınız bisiklette sizi gereksiz yorgunluk ve yükten kurtarması için pedalı doğru kullanmanız çok önemli.

Doğru pedal açısını şuraya bakın:http://www.dengetekeri.org/2014/03/verimli-pedal-cevirme-teknigi-nedir.html

Uzun yollarda yüksek kadans tekniği ile bisiklet kullanmayı tercih edenlerdenim, sizinde hem ağır hem de kalın lastikle uzun yol alacağınızı düşünürsek, vücudunuzu ve dizlerinizi yıpratmamak için mutlaka bu teknik ile bisiklet kullanırsanız çok daha rahat edersiniz.

Şuradan açılımı okuyabilirsiniz:http://www.dengetekeri.org/2014/03/verimli-pedal-cevirme-teknigi-nedir.html

Bunların dışında bir anda uzun yollara çıkmayın. Günlük olarak belirli periyotlarda bisikleti sürün, vücudunuzu buna hazırlayın. Sürüş sırasında gerekli su alımınını ve muz, elma, vitamin bar gibi midenizi ve tüm vücudunuzu rahatsız etmeyecek ve harcadığınız enerjiyi size doğru şekilde tekrar kazandıracak yiyecekleri mutlaka almalısınız. Yaşım genç, bana bir şey olmaz mantığına girip hiçbir şekilde yapmanız gerekli olan şeyleri ihmal etmeyin. Ve tabii ki ne olursa olsun kask takın.
  • quote:

Düz bir yolda gittiğinizi var sayarak yazıyorum, bisiklet tercihiniz doğru olmadığı için hedefiniz normal şartlardan daha zorlu ve yıpratıcı olacak. Öncelikle konforunuzu kusursuz hale getirmemiz lazım. Sele ve kıyafetinizin oturma bölgenizi korumak için jelli olmasına özel gösterin. 30 Km yol alacağınız bisiklette sizi gereksiz yorgunluk ve yükten kurtarması için pedalı doğru kullanmanız çok önemli.

Doğru pedal açısını şuraya bakın:http://www.dengetekeri.org/2014/03/verimli-pedal-cevirme-teknigi-nedir.html

Uzun yollarda yüksek kadans tekniği ile bisiklet kullanmayı tercih edenlerdenim, sizinde hem ağır hem de kalın lastikle uzun yol alacağınızı düşünürsek, vücudunuzu ve dizlerinizi yıpratmamak için mutlaka bu teknik ile bisiklet kullanırsanız çok daha rahat edersiniz.

Şuradan açılımı okuyabilirsiniz:http://www.dengetekeri.org/2014/03/verimli-pedal-cevirme-teknigi-nedir.html

Bunların dışında bir anda uzun yollara çıkmayın. Günlük olarak belirli periyotlarda bisikleti sürün, vücudunuzu buna hazırlayın. Sürüş sırasında gerekli su alımınını ve muz, elma, vitamin bar gibi midenizi ve tüm vücudunuzu rahatsız etmeyecek ve harcadığınız enerjiyi size doğru şekilde tekrar kazandıracak yiyecekleri mutlaka almalısınız. Yaşım genç, bana bir şey olmaz mantığına girip hiçbir şekilde yapmanız gerekli olan şeyleri ihmal etmeyin. Ve tabii ki ne olursa olsun kask takın.

Oncelikle tavsiyeleriniz icin cok tesekkur ederim. Pedala dogeu basis konusunda teknigi az cok biliyordum fotografla cok daha iyi anladim. Su tuketiminde ustume yoktur diyebilirim. Her gun 3 5 litre araai su tuketirim. Yiyecek olarak simdilik uzun surmedigi icin yanima bir yiyecek almiyorum ancak cikmadan once iyice doyuyorum. Su da yarim litreden fazla icip oyle cikiyorum. Yola cikmistim 2 km vuvari gitmisken geri dondum suan aydindayim ve hava 40 derece var sanirsam. Gunesin biraz daha batmasini bekliyecegim. Tekrardan tesekkur ederim tavsiyeler icin. Bir de size bir sey sormak istiyorum uzun zamandir bisiklet surmemistim o sebeple bu ilk cift vitesli bisikletim oluyor daha onceki bisikletim cok eskiydi Istanbula tasininca calindi zaten o gun bu gundur kullanamadim bisiklet yaklasik 2 haftadir alisiyorum. Simdi ben biaikletimde on vitesi atiyorum ancak hep ayni yerde kaliyor vites kismi. Sorun ne olabilir acaba? Su ana kadar onemsemedim zaten bana yetiyor du vitesler ancak buyuk ihtimal maksimum 7. vitese atiliyor. arkayi 1 e takinca asiri yumusak oldugu icin on 1. viteste kaliyor hep sanirim. Bu sorunu nasil cozerim? Bisikleti garantisi daha yeni olsugu icin var servise mi goturmem gerekir acaba?

• Rica ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. Sanırım vites geçişlerinde bir ayar problemi var. Bisikletinizi garanti belgenizle yetkili servise götürün ve size gerekli olan ayarları yapsınlar.

Ayrıca yazınızda dikkatimi çeken bir kaç şey var, "yola çıkmadan önce karnımı iyice doyuruyorum" demişsiniz. Umarım bu bisiklete binmeden hemen önce yiyecek alınımı değildir? Yemek yeme ve bisiklete binme süresi aralığı en az iki saat olmalıdır. Bu çok önemli, tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir durum. Yemek sonrası hemen yapılacak ağır spor aktivitelerinde kalp krizi geçirme riski çok yüksek.

Bir de 40 derece gibi son derece yüksek sıcaklıklarda bisiklet sürmeye hiç kalkışmayın. Güneşin batmasını bekleme kararınız en doğrusu. Zaten sabah 07.00'den 12.00'a kadar yada akşam 17.00'den sonra yola çıkmanız sağlığınız için en doğru tercih olacaktır.
  • quote:

Rica ederim, yardımcı olabiliyorsam ne mutlu. Sanırım vites geçişlerinde bir ayar problemi var. Bisikletinizi garanti belgenizle yetkili servise götürün ve size gerekli olan ayarları yapsınlar.

Ayrıca yazınızda dikkatimi çeken bir kaç şey var, "yola çıkmadan önce karnımı iyice doyuruyorum" demişsiniz. Umarım bu bisiklete binmeden hemen önce yiyecek alınımı değildir? Yemek yeme ve bisiklete binme süresi aralığı en az iki saat olmalıdır. Bu çok önemli, tehlikeli ve dikkat edilmesi gereken bir durum. Yemek sonrası hemen yapılacak ağır spor aktivitelerinde kalp krizi geçirme riski çok yüksek.

Bir de 40 derece gibi son derece yüksek sıcaklıklarda bisiklet sürmeye hiç kalkışmayın. Güneşin batmasını bekleme kararınız en doğrusu. Zaten sabah 07.00'den 12.00'a kadar yada akşam 17.00'den sonra yola çıkmanız sağlığınız için en doğru tercih olacaktır.

O yemek olayini hic bilmiyordum saolun bundan sonra 2 saat sonra bisiklet surmeye baslarim. Evet aydinda hava baya bi sicak internette 24 diyor ama hissedilen cok daha yuksek gibi. Aksam devam edicem

• Edit Gelmistir Ilk Mesajı Okuyun

• 30 km uzun mesafe mi?

100'ün altına uzun denmez hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tomthejeer

30 km uzun mesafe mi?

100'ün altına uzun denmez hocam.

300 hocam yanlislikla 30 yazmisim

• quote:

Orijinalden alıntı: slmngngr

quote:

Orijinalden alıntı: Mustache

bizde 25km civarı bir yolculuk yapmak istiyoruz, yedek tekerlek filan aldınız mı yanınıza

yedek tekerlek mi alıyorsunuz

ufak bi yama paketi yeterli

Yanlış bilgilendirme yapmayalım. Sibobun dibinden gerçekleşecek bir patlakta orasının yama tutma ihtimali çok düşüktür. Her zaman yanınızda yedek "iç lastik" bulundurun. Şehir dışına yapılacak turlarda yanınızda mutlaka bulunması gerekenler;

-Alyan seti
    -Tekerlerinizin mandalsız olması durumunda ingiliz anahtarı
    -Yama seti(zımpara, levye, yapıştırıcı ve yama)
    -Su
    -Ön ve arka çakar (aydınlatması değil, farkedilirliği önemli)
    -Yedek pil
    -Akılsız telefon(Herhangi bir durumda jandarmayı aramak için şarj sıkıntısı çekmeyin)
    -Çakı (Savunma olarak değil, karpuz kesmek için bile lazım)
    -Pompa
    -Şarj aleti/Yedek batarya
    -Yedek zincir baklaları
    -Akord anahtarı (Şart değil)
    -Bu saydıklarımı koymak için 20 liralık bir kadro üstü çanta.

Unuttuğum bir şey varsa eklersiniz.

Saygılar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SALIGIA

quote:

quote:

bizde 25km civarı bir yolculuk yapmak istiyoruz, yedek tekerlek filan aldınız mı yanınıza

Yanlış bilgilendirme yapmayalım. Sibobun dibinden gerçekleşecek bir patlakta orasının yama tutma ihtimali çok düşüktür. Her zaman yanınızda yedek "iç lastik" bulundurun. Şehir dışına yapılacak turlarda yanınızda mutlaka bulunması gerekenler;

-Alyan seti
    -Su
    -Yedek pil
    -Akılsız telefon(Herhangi bir durumda jandarmayı aramak için şarj sıkıntısı çekmeyin)
    -Pompa
    -Yedek zincir baklaları

Saygılar.

Hocam bu kadar sey tahmini kac kilo tutar?

• quote:

Orijinalden alıntı: NoNickMan

quote:

quote:

quote:

-Alyan seti
    -Su
    -Yedek pil
    -Pompa
    -Yedek zincir baklaları

Saygılar.

İngiliz anahtarsız haliyle 1 kilogramı geçmez.

• Geçen yıl ağustos ayında bisikletle aynı gün içersinde yaklaşık 110 km yol yaptım. Tabi eve ulaştığımda direkt yatağıma geçip uyumuştum :)

• Herkese iyi günler arkadaşlar okula ulaşımım günlük 5 kilometre civarı ve herhangi bir ulaşım aracı yok bende bu yolu bisikletle gitmeyi düşünüyorum ancak yol orta derecede yokuşlara sahip :) önerebileceğiniz bisiklet varmı yokuşlarda problem yaşatmayacak dayanıklı kaliteli birşey ? bütçe olarak 500 civarı harcayabilirim.
    uzun yollarda yapmayı deneyebilirim haftasonları :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: NoNickMan

quote:

quote:

quote:

-Alyan seti
    -Su
    -Yedek pil
    -Pompa
    -Yedek zincir baklaları

Saygılar.

İngiliz anahtarsız haliyle 1 kilogramı geçmez.

1 kg dan azsa iyiymis hocam alinabilir her zaman bisikletin yanina

• Evet hocam 110 km gercekten uzun bid yola benziyor.

• Edit gelmistir. Gunluk kondisyon alistirmasina baslamis bulunmaktayim. Manzara ssleri de gelecektir.

• NoNickMan kullanıcısına yanıt
    tavsiye edebiliceğiniz bisiklet modeli varmıdır siz ne kullanıyosunuz

• Hocam nerelerden çıktınız yola nereye gidiyorsunuz yalnızmısınız bir kaç bilgi de verseydiniz iyi olurdu :)
    Aslında bu tarz maceralar aramak güzel hiç birbirini tanımayan insanlar olarak toplanıp gideceksin aslında.Yeni ortamlar yeni arkadaşlıklar.Eğlenceli olacaktır..
  • Mesajların hepsini okumadım belki tavsiye eden olmuştur. Runtastic Roadbike kullanabilirsin uygulama olarak. Arka planda da çalışıyor ekranı falan kapatsanızda GPS verisini doğru olarak verir. Ben bayadır kullanıyorum sıkıntısını görmedim. Bir de Pro versiyonu var ama ihtiyaç duymadım.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.