Şimdi Ara

Birşeyin varlığı kanıtlanana dek.. (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
0
Favori
3.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Felsefe ile benim bir sıkıntım yok. Geçmişte bilimin yetersiz olduğu zamanlarda insanların merak ettiği konulara bazı doyurucu açıklamalar getirmiştir. Insanların açlığını gidermistir. Bunu dinler de yapmıştır. Fakat günümüzde bunlar gereksizdir artık. Bugün biliyoruz ki bilimsel yöntemler her türlü sınavdan başarıyla geçmiş, rüştünü fazlasıyla ispat etmiştir. Artık biliyoruz ki gerçeğe ulaşmak sadece bilim ile mümkündür.
    Benim kızdığım nokta şu. Bazı felsefeciler bilimin bazı konuları açıklamada yetersiz olduğunu iddia ediyor. Bu külliyen yalan. Bu bilimden nasibini almamış kişileri kandırmaya yönelik bir iddia. Çünkü mikro kozmozdan, makro kozmoza, hissettiğin duygulardan, sahip olduğun zekaya kadar her şey bilimin sınırları içindedir. Kısacası bilimin açıklayamayacagi hiçbir şey yoktur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Baslayan bir şey yok. Zamanın başlangıcı yoktur.
    Maddenin de ne başlangıcı ne sonu vardır. Madde yok edilemez zaten.
    Bunu önceki sayfalarda açıkladık. Hawkingin açıklamalarını paylaştık. Açın okuyun lütfen.

Bigbangden önce ne vardı demek, sonsuzdan önce ne vardı demek kadar saçma sapan bir sorudur.
    Başlayan birşey yoksa sen bu cümleleri yazamazdin kardeşim.Hawking dediğin adamın Hawking radyosunu teorisinden başka bilime buyuk bir katkısı yok diye biliyorum.Ama popülaritesi hiç düşmedi. Tekrar söyleyeyim senin inandığın hangi mantıksal süreçse artık o süreci başlatan bir güç olmasaydı o süreç olmazdı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: my life is a comedh

Hocam birinin birini ciddiye almaması beni neden ilgilendirsin, kaldı ki birçok bilim adamları içinden teistlerde vardır, ateistlerde. Felsefe güzel bir düşünme sistemi oluşturur. Ben daha çok din felsefesini severim. Size göre boş gözüken bir şey benim gözümde oldukça önemlidir. Farklılıklarımız zaten bizi bir arada tutar. Birisi biyoloji ile ilgilenir, birisi fizik, birisi sosyoloji ile biriside başka dalda geliştirir kendisini. Ayırca aşağı bilim adamlarından inanca sahip olanla olmayanları inceleyen bir anket sonucu koyacağım, bakarsınız siz.

%33 ün %24 ü %8 yapar demekki herkes bilim adamı olsaydı dünya nüfusunun %8 i müslüman olacaktı yani birşeyin gerçek olma ihtimalinin %8 olmasından bahsediyoruz dindar insanlar neden misyonerlik yaparlar anlamış değilim sadece %8 şansınız var bu vebalin altından nasıl kalkacaklar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Communist -- 14 Nisan 2019; 0:15:15 >

• caloom kullanıcısına yanıt
    Benim bildiğim kadarıyla, kara deliklerin yapısını, tekilligin ne olduğunu, bigbangin kuantum boyutunda gerçekleştiğini, zamanin kökenini açıklayan ilk adamdır Stephen Hawking. Ayrıca dunyada bigbangi en iyi anlayan ve anlatan adamdır. Bunlar yetmiyor galiba. ;)))
    Neyse asıl konuya gelirsek
    Yine tekrar ediyorum.
    Baslayan bir süreç yok kardeşim.
    Bizim sınırlı beynimiz sonsuzluğu anlayamıyor.
    Mesela kesin olarak biliyorsunuz ki kara delikler sonsuz yoğunluğa sahip. Hadi gel de bunu anla.
    Evren de böyle işte.
    Maddenin ve zamanın başlangıcı yoktur. Sonu da yoktur. Matematiksel olarak bu böyle.
    Daha neyi anlatayım.
    Illaki Kurandaki Allah yarattı mı diyeyim. Rahatlar mısın o zaman. Allah'tan önce ne vardı diye sorsam, o sonsuz dersin değil mi. Allah gibi mükemmel bir akıl ve güç sahibi, mükemmel bir akıllı tasarım örneği varlık nasıl oluyorsa kendiliğinden oluyor.
    Ama kaos dolu, düzensiz, dağınık evren kendiliğinden olamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 14 Nisan 2019; 0:35:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: caloom

Başlayan birşey yoksa sen bu cümleleri yazamazdin kardeşim.Hawking dediğin adamın Hawking radyosunu teorisinden başka bilime buyuk bir katkısı yok diye biliyorum.Ama popülaritesi hiç düşmedi. Tekrar söyleyeyim senin inandığın hangi mantıksal süreçse artık o süreci başlatan bir güç olmasaydı o süreç olmazdı.

Alıntıları Göster
    sene 2019 hocam, tartıştığın adamlar bi 20-30 sene geriden geliyor sonra sorguladım aydınlandım beyazlandım dini reddettim diye forumlarda dolanıyor..madde ve zaman bigbang ile başladı, şu anki görüş bu şekilde..bigbang'den önce de hiçbirşey yoktu;

Stephen Hawking: Nothing existed before Big Bang

Birşeyin varlığı kanıtlanana dek..
    https://www.hindustantimes.com/science/nothing-existed-before-big-bang-stephen-hawking/story-a5gvWSIMKodRyeMCccj5FJ.html

• quote:

Benim bildiğim kadarıyla, kara deliklerin yapısını, tekilligin ne olduğunu, bigbangin kuantum boyutunda gerçekleştiğini, zamanin kökenini açıklayan ilk adamdır Stephen Hawking. Ayrıca dunyada bigbangi en iyi anlayan ve anlatan adamdır. Bunlar yetmiyor galiba. ;)))
    Neyse asıl konuya gelirsek
    Yine tekrar ediyorum.
    Baslayan bir süreç yok kardeşim.
    Bizim sınırlı beynimiz sonsuzluğu anlayamıyor.
    Mesela kesin olarak biliyorsunuz ki kara delikler sonsuz yoğunluğa sahip. Hadi gel de bunu anla.
    Evren de böyle işte.
    Maddenin ve zamanın başlangıcı yoktur. Sonu da yoktur. Matematiksel olarak bu böyle.
    Daha neyi anlatayım.
    Illaki Kurandaki Allah yarattı mı diyeyim. Rahatlar mısın o zaman. Allah'tan önce ne vardı diye sorsam, o sonsuz dersin değil mi. Allah gibi mükemmel bir akıl ve güç sahibi, mükemmel bir akıllı tasarım örneği varlık nasıl oluyorsa kendiliğinden oluyor.
    Ama kaos dolu, düzensiz, dağınık evren kendiliğinden olamıyor.
    Saydiklarinin bilimsel değeri nedir ? Dediğim gibi ben hawkingi çocuklara bilimi sevdirmeyi (bkz IMDb) ve Hawking radyosunu dışında bir katkısı olduğunu düşünmuyorum.Hani o herşeyi hesaplandığın ve referans aldığın matematik varsa bizim için bir başlangıçda vardır.Karadeliklerin sonsuz yogunlukta olma durumları da net değil. Net olan şey şu bizler öğrendiğimiz herşeyi yanlışlaya yanlışlaya öğreniyoruz. Hawkingi teorilerinin çıkacak başka bir teori ile çürümeyecegini nasıl bilebilirsin? Allah'ın bir başlangıcı olmasına gerek yok çünkü aynı düzlemde değiliz.Biz ve varlığımız muhtaçken o ve varlığı sadece sebeplerin durmadan devam ettiği gerçekliği izliyor. Bunlar benim kendi düşüncelerim.Sohbet için teşekkürler.Forumda uzun uzun yazmıyorum .Gerek duyarsanız özelden yazabilirsiniz bende gerek duyarsam cevaplarım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilim şu soruya ne cevap veriyor?

Afiyet ile yediğim lezzetli bir yemeği NEDEN pis kokan iğrenç lezzeti olan bir şekilde dışarı atıyorum ben?

NEDEN g..üme emir veremiyorum nasıl benim ağzımdan lezzetli olarak girdiyse senden de öyle çıkacak diye?
  • caloom kullanıcısına yanıt
    Karadelikler singularity denilen bölgede sonsuz yoğunluktadir. Aksini iddia eden duymadım.
    Tanrının hangi boyutta olduğunu belirtin ona göre sohbet edelim. Ve bu boyutun özellikleri nelerdir. Varlıklar kendiliğinden mi oluşuyor bu boyutta. Nedir bu boyutun farkları. Bunları da anlatsaydiniz keşke.
    Mesele sadece boyutsa sıkıntı yok. Bigbang de zaten kuantum boyutunda gerçekleşmiştir. :)))
    Hadi iyi geceler.

• torlofan T kullanıcısına yanıt
    G...üne emir veremiyorsan altına bez baglarlar. :))))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 14 Nisan 2019; 1:21:0 >
  • quote:

Bu mesaj silindi.
    insanların gerçekleri öğrenmemesi için çırpınıyorsunuz, kendi hayal dünyanızda yaşıyorsunuz sonra millete hakaret ediyorsunuz, forumda yaptığınız tek iş bu..sizde bu siniri anlıyorum, bilim ilerledikçe ateizm çöp oluyor, tüm derdiniz bu ama güneç balçıkla sıvanmaz bak bunu öğren tamam mı?
  • quote:

Aklı başında bir insanın kuranı kabul etmesi nasıl mümkün olabilir.
    Araba örneğini sen verdin değil mi.
    Akıllı tasarım ürünü olan bir arabada bütün parçalar tek bir amaca hizmet eder. Gereksiz hiçbir şey yoktur.
    Evren Kur'an'ın iddia ettiği gibi insanların içinde yaşayabilmesi için yaratıldiysa neden bu kadar gereksiz galaksi ve sistem var. Bu devasa evrenin amacı ne. Sonsuz güçte tanrının yapabildiği bu mu. Bunun neresi akıllı tasarım. Evren o kadar büyük ki daha ışığı bize gelmeyen ve asla gelmeyecek kısımları var.
    Bunu izah etse keşke biri de biz de inansak.

Evren, aslında tıpkı devasa bir beton yığını gibidir.
    Yaşam ise bu beton yığının üzerindeki küçük bir çatlağın arasında biten minik bir ot gibidir.
    Beton aslında ot için yaşama elverişli bir şey değildir.
    Fakat ot kendine küçük bir çatlak bulup yaşamayı başarmıştır.
    Şimdi nasıl diyebiliriz, betonun varoluş amacı üzerinde ot bitmesidir diye.
    Sınırsız evrende okyanusta damla bile olmayan dünyada beton arasında ot filizlenmiş yaşam meydana gelmiş benzetmesi yapıyorsun iyi güzel de bu sınırsızlık sonsuzluk sana Yaratıcının kudretini ve bize bir şekilde seslenmesi gerektiğini niye düşündürtmüyor.Fikrine cevaben verebileceğim bütün cevapların içinde olduğu şu kısa videoyu tam da aklıma getirdin.

http://dhbr.co/bs5v

• mr.jk M kullanıcısına yanıt
    Bilim ilerledikçe dedin de aklıma geldi.
    Dört ayaklı balina fosili bulmuşlar haberin olsun.
    Çember daraliyor iyice 😂😂

• quote:

Bilim ilerledikçe dedin de aklıma geldi.
    Dört ayaklı balina fosili bulmuşlar haberin olsun.
    Çember daraliyor iyice 😂😂
    o çember her sene kendi kafanıza geçiyor merak etme.. 4 ayaklı balina da kuvvetle muhtemel balina değil belleiuna gibisinden başka bir canlıdır..
  • smartboy38 S kullanıcısına yanıt
    Valla dostum bir umutla açtım videoyu. Derin bir açıklama, derin bir felsefe çıkacak diye.
    Sözler köşkü çıktı, çıka çıka. Harbiden inanıyor musunuz bu adamlara yaa. Nurcular bile şarlatan diyor bunlara.

• mr.jk M kullanıcısına yanıt
    Olabilir. Nesli tükenen milyarlarca canlıdan biri herhalde.
    Nasıl olsa her ara form nesli tükenmiş canlı değil mi.

Allah heralde her bir milyon yılda bir paraşüte yeni yeni canlılari doldurup aşağıya sallıyor.

• quote:

Valla dostum bir umutla açtım videoyu. Derin bir açıklama, derin bir felsefe çıkacak diye.
    Sözler köşkü çıktı, çıka çıka. Harbiden inanıyor musunuz bu adamlara yaa. Nurcular bile şarlatan diyor bunlara.
    Önyargı kötü birşey kardeş.Adama inanıp inanmama meselesi değil.Ha nurcu da değilim valla billa
    Şu an tartıştığımız konuyu tartışıyorlar.İlla cevap vermek için değil,2sini de anlamak için bir izle.Biri "cansız kansız akılsız atomlara ilahi süper güçler yükleyip Yaratanın olmadığı ile ilgili ilerde bulunur kesin birşeyler" diyenlerden,diğeri de bunun akla hatta bilime apaçık aykırı olduğunu ısrarla vurgulayan kesimden

• Tanrının olmadığı toplum yaşamıyor.
    Varlığı mı yokluğumu avantajlı birde ona bakın.

• quote:

Olabilir. Nesli tükenen milyarlarca canlıdan biri herhalde.
    Nasıl olsa her ara form nesli tükenmiş canlı değil mi.

Allah heralde her bir milyon yılda bir paraşüte yeni yeni canlılari doldurup aşağıya sallıyor.
    ben ona ara form demedim ki sen "olabilir" diye giriş yaptın, lafları kendi değirmeninizde döndürmeye bayılıyorsunuz..Allah istediğini istediği şekilde yapar sen karışamazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.jk -- 14 Nisan 2019; 2:19:19 >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.