Şimdi Ara

Birşeyin varlığı kanıtlanana dek..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
0
Favori
3.743
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Var olduğuna dair somut bir kanıt olmadığından yok kabul etmek daha mantıklı geliyor. Siz ne düşünüyorsunuz dostlar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ey arayış içinde olan ama Allah'ın varlığını görmeyen kardeşim Allah'ın varlığını ispat eden çevremizde o kadar çok canlı varki saymakla bitiremeyiz örnek olarak en başta önce doğum sürecine ve vücuduna bakman yeterli kokusu ve görüntüsü iğrenç olan tek bir sperm'den harika bir vücut oluşuyor sizce bu mucize değilmi ? Sayısız canlı türleri olan hayvanların ve bitkilerin yaşama ve canlılıkları Allah'ın bir delilidir daha büyük konseptte düşünürsek dünyamız ve kainatlar tam bir ilahi nizam içinde dönmekteler Allah bir an bile hakimiyetini tüm gezegenlerden ve canlılardan çekse anında helak oluruz niye bunları ısrarla ve inatla anlamıyorsunuz ?
    Neden değişmesin?

Kanıt yetersiz ise ne olacak? Onu yok mu sayacağız? "O" diyebiliyorsan bir değeri olmalı aslında "onun"

İnanç kanıt ile varolan bir olgu değil ki. Ben orclar, elfler vb. için hayali derken cin, melek, Allah için gerçek diyorsam bu benim kanıt aramadığımı gösterir. Sen bana ister salak de ister deli de farketmez benim için.

Bir şeyin gerçek olduğuna inanmak için bilimin kanıtlamasını bekleyeceksek işimiz zor. Bu mantık ile proton nötron vb. yoktu demen gerekir senin bilim keşfetmeden önce varlıklarını, farkında mısın?

Geçende bir arkadaş da benzer soru sormuştu, cevap olarak sorduğum soruyu sana da sorayım: Gözleri görmeyen okuma yazma bilmeyen bir kişiye dünyanın yuvarlak olduğunu nasıl kanıtlarsın? Kanıtlayamıyorsan bu o kişi için dünyanın yuvarlak olmadığı anlamına mı gelir?

Kör birine kanıt sunamadık diye yok mu sayacağız dünyanın yuvarlak olduğunu?
    Size göre Stephen Hawking de cahil, Celal Şengör de cahil, Kerem cankocak da cahil. Dünyada söz sahibi olan bilim adamları da cahil. Bir tek siz akillisiniz zeten, taslaman akıllı, Mustafa Öztürk akıllı.
    Nasıl bir şizofreni içindesiniz kardeşim.
    Bilim adamları size bakıp ne saçmalıyor bunlar derken, siz hezeyan içinde kendinizi herkesten üstün sanıyorsunuz.
    sene 2019 hocam, tartıştığın adamlar bi 20-30 sene geriden geliyor sonra sorguladım aydınlandım beyazlandım dini reddettim diye forumlarda dolanıyor..madde ve zaman bigbang ile başladı, şu anki görüş bu şekilde..bigbang'den önce de hiçbirşey yoktu;

Stephen Hawking: Nothing existed before Big Bang

https://www.hindustantimes.com/science/nothing-existed-before-big-bang-stephen-hawking/story-a5gvWSIMKodRyeMCccj5FJ.html
  • "onu" dediğin şeyin ne olduğuna bağlı olarak değişir bu durum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MANGUTAY

"onu" dediğin şeyin ne olduğuna bağlı olarak değişir bu durum.
    Neden değişsin?

Senin kanıt olmadan varlığına inandığın veya inanmadığın şeyler arasında ne fark var?

• somut kanıt olarak ne bekliyorsun? illaki gözle mi görünmesi gerek, somut kanıttan bahsettiğin şey gözle görünmesi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr.jk -- 11 Nisan 2019; 12:20:23 >
  • Ey arayış içinde olan ama Allah'ın varlığını görmeyen kardeşim Allah'ın varlığını ispat eden çevremizde o kadar çok canlı varki saymakla bitiremeyiz örnek olarak en başta önce doğum sürecine ve vücuduna bakman yeterli kokusu ve görüntüsü iğrenç olan tek bir sperm'den harika bir vücut oluşuyor sizce bu mucize değilmi ? Sayısız canlı türleri olan hayvanların ve bitkilerin yaşama ve canlılıkları Allah'ın bir delilidir daha büyük konseptte düşünürsek dünyamız ve kainatlar tam bir ilahi nizam içinde dönmekteler Allah bir an bile hakimiyetini tüm gezegenlerden ve canlılardan çekse anında helak oluruz niye bunları ısrarla ve inatla anlamıyorsunuz ?

• Tanrının varlığına dair hiçbir delil, emare, gereksinim yoktur.
    Örneğin Tanrı vardır demek, hayalet vardır demek kadar saçmadır aslında.
    Doğa, evren, canlılar vs. bakarak, yahu kesin tanrı olmalıdır diyen kişi bilimsel konulara pek hakim değildir.
  • Dediğiniz durum tamamiyle bakış açısına bağlıdır. Bilimsel konular Tanrı ile ilgilenmez. Bilimden Tanrı vardır/yoktur önermesini çıkaramayız. Epistemoloji olarak yani bilim felsefesi yönünden bir Tanrı vardır veya yoktur önermesi çıkar. O da sizin bakış açınıza kalmıştır

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bilim metafiziği öldürmüştür zaten. Onu geçiyorum. Temeli bilime veya bilimsel yönteme dayanmayan hemen her iddia,kural,kaide zamanla geçerliliğini yitirmiştir veya yitirecektir.
    Bilim felsefesinden tanrı vardır veya yoktur önermesi nasıl çıkar onu açarsanız sevinirim.
  • Daha çok şöyle anlatabiliriz, bilime baktığımızda kişi Tanrı inancını bulabilir yahut bulmaz bilim felsefesini kullanır, bilimi değil. Aynı zamanda din felsefesinden gider bunları birleştirir ve bir sonuç çıkarır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Heralde o yüzden günümüz bilim adamları felsefecileri ciddiye almıyor. Günümüzde felsefe hakikaten boş beleş adamın işi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.jk

somut kanıt olarak ne bekliyorsun? illaki gözle mi görünmesi gerek, somut kanıttan bahsettiğin şey gözle görünmesi mi?
    Somut sadece gözle görülen mi demek kardeşim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hakiki Osmanlı Torunu

Somut sadece gözle görülen mi demek kardeşim.

Alıntıları Göster
    somut; duyu organlarımız ile algılanan kavramdır..Allah'ın ispatı için nasıl bir "somut kanıt" bekliyorsunuz?
  • Neden değişmesin?

Kanıt yetersiz ise ne olacak? Onu yok mu sayacağız? "O" diyebiliyorsan bir değeri olmalı aslında "onun"

İnanç kanıt ile varolan bir olgu değil ki. Ben orclar, elfler vb. için hayali derken cin, melek, Allah için gerçek diyorsam bu benim kanıt aramadığımı gösterir. Sen bana ister salak de ister deli de farketmez benim için.

Bir şeyin gerçek olduğuna inanmak için bilimin kanıtlamasını bekleyeceksek işimiz zor. Bu mantık ile proton nötron vb. yoktu demen gerekir senin bilim keşfetmeden önce varlıklarını, farkında mısın?

Geçende bir arkadaş da benzer soru sormuştu, cevap olarak sorduğum soruyu sana da sorayım: Gözleri görmeyen okuma yazma bilmeyen bir kişiye dünyanın yuvarlak olduğunu nasıl kanıtlarsın? Kanıtlayamıyorsan bu o kişi için dünyanın yuvarlak olmadığı anlamına mı gelir?

Kör birine kanıt sunamadık diye yok mu sayacağız dünyanın yuvarlak olduğunu?

• ne var nede yok kabul etmeliyiz. agnostisizm.
  • Nasıl bir agnostisizm? "Şöyle bir göz gezdirdim ama tam karar veremedim" mi dedin? Yoksa, ne olursa olsun hiçbir zaman bilemeyiz mi?
    Eğer ikincisi ise; yarın bir mucize olsa ve Dünya'daki bütün boş kağıtlarda "Allah ve ahiret kesinlikle var" yazsa, yine de bilemeyiz mi diyeceksin?

• quote:

Orijinalden alıntı: eşom21

Nasıl bir agnostisizm? "Şöyle bir göz gezdirdim ama tam karar veremedim" mi dedin? Yoksa, ne olursa olsun hiçbir zaman bilemeyiz mi?
    Eğer ikincisi ise; yarın bir mucize olsa ve Dünya'daki bütün boş kağıtlarda "Allah ve ahiret kesinlikle var" yazsa, yine de bilemeyiz mi diyeceksin?
    1. si
    birgün varlığı yada yokluğu kanıtlanabilir.
  • Kanıt kelimesinden ne anladığını merak ettim?

• Bunu bunu alın dışarı.

Adam bilimin kendi temelini kurduğunu sanıyor. Halbuki bilimsel metodlar metafiziksel şeyler. Daha tümevarımın tanımını bilmeden bilim adamı kesiliyorlar bir de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F54F98451 -- 11 Nisan 2019; 19:17:25 >
  • Size göre Stephen Hawking de cahil, Celal Şengör de cahil, Kerem cankocak da cahil. Dünyada söz sahibi olan bilim adamları da cahil. Bir tek siz akillisiniz zeten, taslaman akıllı, Mustafa Öztürk akıllı.
    Nasıl bir şizofreni içindesiniz kardeşim.
    Bilim adamları size bakıp ne saçmalıyor bunlar derken, siz hezeyan içinde kendinizi herkesten üstün sanıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakiki Osmanlı Torunu -- 11 Nisan 2019; 20:12:10 >
  • mr.jk M kullanıcısına yanıt
    Dolaylı ya da doğrudan bir şekilde tespit edilebilen veya ölçülebilen veya varlığına dair en ufak bir delil getirilebilen veya matematiksel olarak ortaya koyulabilen veya hiçbir delil, ispat olmasa bile varlığı için gerekli olabilecek herhangi bir şartın ortaya çıkarılması hatta ve hatta varlığının mümkün olabileceğinin teorik olarak bile olsa ispat edilebilmesi yeterlidir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.