Şimdi Ara

Birilerinin zengin olması için yaşıyoruz (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
1
Favori
7.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
174 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Guest-DD61D2951

Yalnız bu dediğin icatların olabilmesi için refah seviyesi şart.12 saat çalışıp ekmek telaşına düşen biri felsefe,sanat,teknolojiyle uğraşamaz.Bunun için zenginler,yakışıklılar,zekiler,diğerlerinde olmayan farklı bir özelliği olan bireyler hariç üremeler dünyaya gereksiz yüktür.

Alıntıları Göster

Malesef çok geride kaldığımız bir yarışa ortasına doğduğumuz doğru. Ama her zaman şans var. En azından daha adil bir dünya düzeni için çalışmamız şart.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: whitewedding

Baban zenginse zenginmişsin.

Evet öyle.

Sen de burada ağlayacağına git zengin ol da bari çocuğun babam zengin ondan zenginim desin.

Rekabet bu işte.

Şu anda iki fakir birbirinizle yarışırken ikinizden biri çocuğuna daha iyi gelecek bırakacak.

Koç'a zenginliği Allah mı gönderdi a*.

Adam kafasını kullanmış zengin olmuş.

Senin baban da kullansaydı sen de olurdun.

Ya da sen kullan da çocuğun olsun.

Evet Allah gönderdi, Karuna, Firavuna ne verdiyse yine Allah verdi..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 120205044

Malesef çok geride kaldığımız bir yarışa ortasına doğduğumuz doğru. Ama her zaman şans var. En azından daha adil bir dünya düzeni için çalışmamız şart.

Alıntıları Göster

Şans var haklısın bazılarında şeytan tüyü var.

Bence pısırık,özgüvensiz,yaşamayı bilmeyen,hobisi olmayan insanlar üremesin.Aşırı fakir insanlar üremesin.Topluma zararı dokunan kişi üremesin.Hayatta bir amaç,istek,hayali olmayan üremesin.Onun dışında pratik,sayısal,analitik zekalı çocukları bu çarkta daha aktif rol oynatırsak icatların hızı artar ve medeniyet kendini yok etmeye daha da yaklaşır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DD61D2951

Şans var haklısın bazılarında şeytan tüyü var.

Bence pısırık,özgüvensiz,yaşamayı bilmeyen,hobisi olmayan insanlar üremesin.Aşırı fakir insanlar üremesin.Topluma zararı dokunan kişi üremesin.Hayatta bir amaç,istek,hayali olmayan üremesin.Onun dışında pratik,sayısal,analitik zekalı çocukları bu çarkta daha aktif rol oynatırsak icatların hızı artar ve medeniyet kendini yok etmeye daha da yaklaşır.

Alıntıları Göster

Zeki insandan zeki doğacak diye bir kanun yok. Çocuk genetik ve coğrafyadan etkilense de eğer istekli ise hayatını belli bir odağa adayabiliyorsa o zaman başarılı oluyor.

Hayat koşulları zorlaştıkça insan (eğer intihar falan etmiyorsa) mecburen gelişiyor. Biyolojik canlılara baktığımızda gelişimin zorlamayla olduğunu görürüz. Misal kası zorluğa (ağırlığa) maruz bıraktığımız için gelişiyor. Beyin de böyle.

• İnsanlık bundan rahatsız değil. İnsanların çok büyük çoğunluğunun rahatsız olduğu şey sistem değil ücretler. Sıradan insan evini ve arabasını alıp tatmin edici bir maaş ile şikayet etmeden yaşar. Başkaları geçinemiyormuş, işsizmiş, intihar ediyormuş, umrunda olmaz. Kendi değirmeni dönüyorsa haberleri izler "Allah yardımcıları olsun" der, 5-10 saniye üzülür sonra oturur yemeğini yer, bir de üstüne haline şükreder. Başkalarının felaketinden ve acılarından kendine huzur payı çıkarır. Örnek verirsek bu ülkede işçiler sistem tarafından istismar edildiğinde sadece işçileri sokaklarda hakkını ararken görürsünüz. Diğerleri televizyonlarından izler. Memurlara haksızlık edildiyse sadece memurlar sokaktadır.

Yani insan denen mahluk kollektif bilinçten yoksun, son derece bencil, eline fırsat geçtiğinde acımasız, umursamaz bir yaratıktır. Halbuki sıradan insan aslında kurtuluşun bireysel değil toplumsal olması gerektiği sonucunu çıkarabilecek zekaya sahiptir. Motto çok basit, bir toplumun refah seviyesi en kötü şartlarda yaşayan bireyinin refah seviyesidir ama insanlığın çok büyük çoğunluğu vahşi kapitalizmi tercih eder. Özellikle "tercih eder" dedim çünkü gerçekten bu şekilde yaşamaya mecbur olduklarını düşündüklerinden değil, tercih ettiklerinden sistem bu şekilde.

Peki bunu nasıl anlıyoruz? Ben bu kanıya özellikle internetin icadından sonra vardım. İnternetin icadından önce insanlık televizyonların hipnotizmasında yaşıyordu. Sistem toplumsal bilinci boyalı basın ve televizyon ile yönetiyor ve şekillendiriyordu. İnsanların istediği şekilde düşünmesini sağlıyordu. Şimdi internet her türden görüşün kendini yeterince ifade edebildiği, hatta bireylerin de kendi fikrini belirtebildiği bir yer oldu. Peki değişen nedir? En basit örnek twitter. Bugün tüm insanlığa "ben köle değilim, bu sistem yanlış" deme imkanı verirken, bu twitleri ve örgütlenmeyi görememek neden kimseyi şaşırtmıyor? Cevabı çok basit aslında istedikleri şey eşitlik değil daha çok para. Zaten bu yüzden ellerinde avuçlarında ne varsa son model telefonlara, arabalara, kozmetiklere, estetik ameliyatlara yatırmıyorlar mı? Özgürlük ve eşitlik istemek için örgütlenmek, insanlık tarihi boyunca hiçbir zaman günümüzde olduğu kadar kolay olmamıştı. Tarihte ilk defa global bir propaganda aracı sadece sisteme değil tüm insanlığa ait. Herşey hazır, sadece istemek yetiyor ama onların istediği, yetişkin oyunlarında kendilerini diğerlerinden ayrıcalıklı kılacak, egolarının sembolik güçleri. Tüm twitter halkını bu profile indirgemek doğru olmasa da, yüzde doksdokuzdan fazlası popülarite peşinde ki popüler olmak da aslında kişiyi diğerlerinden ayrıcalıklı yapan, gücün başka bir sembolik tezahürü.

İnsan malesef gerçekte bu. Bu yüzden ben artık sistem eleştirisi yapmıyorum. İnsan böyle birşey kabullendim. Zaten böyle olmasaydık, toplumsal tezahürümüz de bu olmazdı. Yaşam insan için bireysel bir varoluş mücadelesi. En azından şu an hala evrimimizin bu basamağındayız. Hani diyorsun ya "Birilerinin zengin olması için yaşıyoruz" evet doğru. Eğer özgürlük için gereken güce sahip değilsen, var olmaya devam etmenin yolu iş gücünü satmak. Sistem bu ve malesef insanların çoğunluğu bundan rahatsız değil, sadece konu açıldığında rahatsızmış gibi davranıyor.

Sana gelirsek eğer çıkarıp 1 milyon dolar verseler, bunu dünyanın adil bir yer olması için vereceğin savaşta mı kullanırdın, yoksa kendi hayatını mı inşa ederdin? Birilerinin zengin olması için yaşıyoruz  Bence yanıtı hepimiz biliyoruz çünkü istisnalar hariç hepimiz aynıyız, o yüzden bence sen de bireysel problemlerini sisteme yansıtmaktan vazgeçip, kendi savaşını planlamalı ve yönetmelisin. Bunun dışında zaten geriye tek seçenek kalıyor, herşeyi reddetmek ve özkıyım ama sürekli varoluştan yana şikayet etmenin bir anlamı yok çünkü seni kimse duymuyor. Bence senin şu anki amacın, dünya içinde sınırlarını ve kurallarını kendin belirlediğin, sana ait olan küçük bir dünya yaratmak olmalı. Onun dışında insanlığın ortak akıl ve kollektif kazanca giden yolda yürümesi gereken çok yol var. Kapitalizmin babalarından Keynes bile şöyle demiş "bir gün insanlık kurtulacak ama bu devrimle değil, evrimle olacak"

• quote:

Orijinalden alıntı: 120205044

Zeki insandan zeki doğacak diye bir kanun yok. Çocuk genetik ve coğrafyadan etkilense de eğer istekli ise hayatını belli bir odağa adayabiliyorsa o zaman başarılı oluyor.

Hayat koşulları zorlaştıkça insan (eğer intihar falan etmiyorsa) mecburen gelişiyor. Biyolojik canlılara baktığımızda gelişimin zorlamayla olduğunu görürüz. Misal kası zorluğa (ağırlığa) maruz bıraktığımız için gelişiyor. Beyin de böyle.

Alıntıları Göster

Haklısın da zeki olandan zeki doğma ihtimali daha çok ondan dolayı.Tabii zeki doğmaz ise o da üremeyecek.Bu şekilde doğadaki doğal seleksiyon yapay olarak devam edecek.Gelişim zorlamaysa oluyorsa kendini en çok zorlayabilen insanların avantajlı olduğu parametrelere göre hareket etmeliyiz.Öjeni hakkı kazanmışsa onu geliştirmek için zorlamaya uygun hale getirirsek en ideal insana ulaşmak için başarılı bir adım atmış olacağımızı düşünüyorum.

• Kafan çalışmadığı için kendini koruma programını devreye sokmuş.

Zengin olmak için insanlık tarihinin yani tüm zamanların en adil zamanlarını yaşıyoruz, sıradan bir insan için bundan daha adil

ve şanslı bir dönem asla olmadı.

Sermayesiz olarak, sadece evinde otururken, kafasını çalıştırıp, aklının alamayacağı kadar zengin olanlar var ve

senin onlardan en ufak bir dezavantajın yok. Evet yüzde olarak düşük ama hayat böyle sıradan olursan fakir kalırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: zortak

Kafan çalışmadığı için kendini koruma programını devreye sokmuş.

Zengin olmak için insanlık tarihinin yani tüm zamanların en adil zamanlarını yaşıyoruz, sıradan bir insan için bundan daha adil

ve şanslı bir dönem asla olmadı.

Sermayesiz olarak, sadece evinde otururken, kafasını çalıştırıp, aklının alamayacağı kadar zengin olanlar var ve

senin onlardan en ufak bir dezavantajın yok. Evet yüzde olarak düşük ama hayat böyle sıradan olursan fakir kalırsın.

Doğru. Örnek vermek gerekirse kripto para borsası. Sistemi öğrenmek için kaynakları oku, oturup bir kaç ay para varmış gibi al sat yap, sonra ufak sermayeyle başla. Doge coin ile millet parasını x3 - x5 yapalı 2-3 gün oldu.

• Aynen hocam güzel açıklamışsın,sistem kötü ama insan doğası da kötü yani birbiriyle uyumlu o yüzden güzel işliyor ama şuna şaşırıyorum:İşyerinde beraber çalıştığı adam 100 lira fazla maaş alsa ortalığı yıkar adalet,eşitlik diye diğer tarafta kendisi gibi birsürü insanın çalışmasıyla birilerinin zengin olduğunu bilir ama gıkı çıkmaz hatta tabi kazanacak sen mi kazanacaksın der :)

Burdaki yorumlara bakınca şunu fark ettim:Sistem bir gün senin de o konuma geçeceğinin hayalini satıyor.Hindistanda kast sistemi var adam fakir ailede doğuyorsa ömrü boyunca fakir kalıyor o yüzden inanışları da ona göre şekillendiriyorlar diyordu Cem Yılmaz.Hani burdaki olayda da kendini geliştirip,akıllı,vizyoner olursan o konuma sen geçersin masalı anlatılıyor.

@collossus

• hamza5806 kullanıcısına yanıt

Senin niye her yorumunu beğeniyorlar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C9F4BCB80

Aynen hocam güzel açıklamışsın,sistem kötü ama insan doğası da kötü yani birbiriyle uyumlu o yüzden güzel işliyor ama şuna şaşırıyorum:İşyerinde beraber çalıştığı adam 100 lira fazla maaş alsa ortalığı yıkar adalet,eşitlik diye diğer tarafta kendisi gibi birsürü insanın çalışmasıyla birilerinin zengin olduğunu bilir ama gıkı çıkmaz hatta tabi kazanacak sen mi kazanacaksın der :)

Burdaki yorumlara bakınca şunu fark ettim:Sistem bir gün senin de o konuma geçeceğinin hayalini satıyor.Hindistanda kast sistemi var adam fakir ailede doğuyorsa ömrü boyunca fakir kalıyor o yüzden inanışları da ona göre şekillendiriyorlar diyordu Cem Yılmaz.Hani burdaki olayda da kendini geliştirip,akıllı,vizyoner olursan o konuma sen geçersin masalı anlatılıyor.

@collossus

Çoğu insan bunu yapamayacak doğru. Çünkü çalışmaktan başka yol bilmiyorlar. Zenginliğe giden yol hiçbir zaman çalışmak olmadı. Nadirdir öyle çalışarak zengin olan. Zengin olmak istiyorsan bunu para piyasalarında yapman lazım reel sektörde zor iş. Önceden borsa vardı, şimdi kripto para borsası var mesela. Bak sana bir örnek ethereum geçen sene başı fiyatı ve şu anki fiyatı neredeyse 20 kat artmış ve ethereum, bitcoin gibi kendini kanıtlamış kriptoların uzun vadede kazandırdığını herkes bilir çok olağaünstü şeyler olmadıkça. Kaldı ki şaşırtmadı ve 20 kat değer kazandı. Yani geçen sene başı 10 bin tl lik ethereum alıp kenara atan birinin parası 200 bin oldu. 50 bin lik alıp koysa 1 milyon olacaktı. al işte zengin olmak aslında gayet basit. Şu an 10 bin koysan 1,5 - 2 sene sonra yine 15-20 kat artması kuvvetle muhtemel. Lansmanda girip parasını x500 yapanları yazmadım bile. Araştırırsan sistem sana da bu fırsatı veriyor. Napsın yani senin yerine birileri mi alsın koysun kenara? Önce öğrenilmiş çaresizliğin üstesinden gelip mücadeleye başlamak lazım. Yatırım tavsiyesi değildir Birilerinin zengin olması için yaşıyoruz 

Birilerinin zengin olması için yaşıyoruz

• collossus kullanıcısına yanıt

Benim bahsettiğim olay bu değil.Tabi ki piyangodan,at yarışlarından zengin olma ihtimalin de var.Bu sistemin sunduğu bir ayrıcalık değil,birileri para verip kaybediyor o paraları alıp kazanana veriyolar olay bu.Coinlerden falan pek anlamıyorum ama burda da illa birileri kaybedip birileri kazanmalı yani şans işi ve buraya sıfırlanma ihtimalini alarak koyacağın az gibi görünen para senin için uzun sürede kazanılan paraysa bu riski almak da kolay olmaz.Zengin biri için o riski almak da kolaydır para gitse de çok işlemez yani

• quote:

Benim bahsettiğim olay bu değil.Tabi ki piyangodan,at yarışlarından zengin olma ihtimalin de var.Bu sistemin sunduğu bir ayrıcalık değil,birileri para verip kaybediyor o paraları alıp kazanana veriyolar olay bu.Coinlerden falan pek anlamıyorum ama burda da illa birileri kaybedip birileri kazanmalı yani şans işi ve buraya sıfırlanma ihtimalini alarak koyacağın az gibi görünen para senin için uzun sürede kazanılan paraysa bu riski almak da kolay olmaz.Zengin biri için o riski almak da kolaydır para gitse de çok işlemez yani

Coinden anlamadığın at yarışı ve piyangoyla karşılaştırmandan belli zaten. kripto para borsası şans oyunu değil. Evet birileri kaybediyor ama kaybedenler al sat yapan acemiler ve 1 günde x10, x50 yapma peşindeki yatırımcılar. piyasaya giren kimseye kazanma garantisi verilmiyor herkes kaybetme riskini göze alarak kendi hür iradesiyle giriyor ki, araştırma yapıp sistemi öğrenip, işin gurularını takip ederek riski minimalize etmek sana kalmış. Hala işin felsefi ve ahlaki boyutundasın, yazdıkların zaten herkes tarafından biliniyor tonla yazı yazdım sana. Millet 10 yıldır senin gibi sıfırlanma sıfırırlanma diye dolaşırken birileri dolar milyoneri oldu. Bi şekilde 5-10 bin yapıp bunu 100- 200 bin tl için riske atamıyosan kusura bakma da sen forumlarda daha çok ağlarsın. Risk alacak cesaretin yoksa neden yaşıyosun ki sen? Yukarda da yazdım hayat başkalarına rağmen kendini var etme savaşıdır. En azından yaşadığımız çağın gerçeği bu. Ya savaşırsın ya da forumlarda ağlamaya devam edersin.

Şunu da ekleyeyim kripto para borsasında birilerinin kazanması için birilerinin kaybetmesine ihtiyaç yok. Bu iş şans oyunundan çok saadet zincirine benziyor. En çok kazananlar bu işe en başında girenler. Şu an hala herkesin kazanabileceği bir dönemdeyiz. Yeni yatırımcı girdikçe piyasanın hacmi artıyor. Yeni yatırımcı coini senden benden alıyor veya lansmandan alıyor. Şu an alan da hala parasını katlayabilir. Ta ki bir gün gelip tüm potansiyel yatırımcılar reel yatırımcı olup hacim sabitlendiğinde, yani satacak kimse kalmadığında o zaman işler kumara dönebilir veya sistem çökebilir. Gerçi ondan önce balinaların karı yeterli bulmayıp masayı devirme ihtimali de var ama ona daha çok var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi collossus -- 19 Nisan 2021; 5:35:36 >

• quote:

Senin niye her yorumunu beğeniyorlar :)

Eskiden 100 şuku az gelirdi şimdi 4 şuku gelince sewiniom

• Risk al uğraş didin. Yaptıkların tutarsa sende zenginler tarafına geçersin.

• Gençler suçu kapitalizme atmayın, ülkeye girecek sermayeye hoşt çeken hükümetinize suçu atın. Bugün köle gibi çalışıyorsanız suçlusu %100 hükümettir. Kapitalizm bok gibiyse amerika vizesi fırsatı gelirse reddedin o zaman.

• quote:

Akılla bir alakası yok.Baban zenginse sen de zengin olursun,baban fakirse sen de fakirsin.%99.9 böyledir 0 dan zengin olana da bir yerden şans vurmuştur.

Rekabet diye bir şey yok ki bundan kaçılsın,sen Koç un oğluyla rekabete girdiğini mi sanıyosun.Bunlar kişisel gelişimcilerin zırvalıkları.

Koç'un dedesi ne ki oğlu ne olsun, bir konu hakkında yorum yazarken dahi Atatürk'e taptırır gibi gizlice Koç ailesi seviciliği yapıyorsunuz. Gerçek, köklü zengin ailelerin adam yerine koymayacağı, hademe muamelesi çekeceği bir aileyi tüm iğrençliğiyle tepemize kondurmuşlar ve "hizmet" ettirtiyorlar birilerine, onlara da arada bir iki akınca adam yerine konuluyorlar ne yaparsınız işte Daha geçmişlerinden, neler neler yapıp varlıklarını sürdürebildiklerinden bahsetsek cinnet getirirsiniz durumun vehametinden...

Hep diyoruz iyiliği savunan süper bir güç var o güç bile çıkardı bunları bağırsaklarından hala burada zengin sevici faşist siyaseti yapıyorsunuz, sizin ruhunuz da bedeniniz de kokuşmuş...

• Ben zengin olsaydım şu anda bu forumda olmazdım. İşimin başında zenginliğime zenginlik katmak için çabalardım.

Şu anda orta halliyim işim falanda var ve boş vaktimi burada harcıyorum.

Eğer cidden zenginlik hayalim olsaydı zamanımı burada harcamayıp zenginlik yollarını arardım.

Herneyse işte, insanoğlu diğer canlılar gibi rekabete dayalı hayat sürer. Canlı doğasında güçlü ayakta kalır. İnsan özelinde ise yaratıcı fikri olanlar, fırsatları koklayabilenler ile babadan zengin olanlar olarak 2 tür zengin vardır.

Sen babadan zengin değilsen ilk grubu kasman gerekecek.

Ticari fırsatçılığın yoksa, yaratıcı zekaya sahip değilsen kusura bakma ama dostum sen fakir fakir oturmaya mahkumsun. Kimse oturduğu yerden zengin olamaz.

Yaratıcı zeka

Fırsatçılık (Pozitif anlamda)

Girişimcilik ve cesaret

Sabır ve irade

Bunlar varsa zengin olma ihtimalini artırmış olursun.

Bu aralar herkes gelecek yazılımda diyor ama tüm gençler yazılıma abansalar bu seferde yazılımda rekabet olacağından zengin olma zorluğu yine artmış olacak.

Yani her geçen yıl zengin olma ihtimali zorlaşıyor. Gelecekte sıradan çoğu yaratıcı fikirlerde işe yaramayacak. artık uç noktalarda fikir üretmek gerekecek.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.