Şimdi Ara

Biri tek tanrili din mensuplarina dinlerin evrimi savundugunu anlatmali (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

quote:

Orijinalden alıntı: gokutg

Bunlar hep caner taslaman...

Dostum okumadan önce bende senin gibi düşünüyordum aynı dediklerini hatta din'de yazanların aslında bilimdeki gelişmeleri inkar etmediği bir şekilde paralel gittiği falan filan..

Sonra ne mi oldu?Okdum çok okumaya başladım fizik,kimya,biyoloji,psikoloji,evrim,din,büyük patlama bu konuyla ilgili aklına ne gelirse...Sonra ortaya çıkan neydi biliyomusun,din yanıldığını anladığı zaman bilime ayak uydurmak ve insanların uyanmaması için nereye çekersen oraya gider misali aslında kitap bunu demeye çalışmış orada diyerek deneyle kanıtlanmış şeyi savunmaya başlıyor bir anda..Tıpkı vatikanın sonradan evrimi kabul etmesi gibi..Ben sana bu top kırmızı diyorum sende dine inan biri olarak hayır o top mavi kitapda yazıyor diyorsun..Sonra bilim topun kırmızı olduğunu kanıtlıyor ve din diyorki ya kiabın şu sayfasında şu şeysinde aslında arapçada mavi demek kırmızı demek oluyor birde aslında o mavi değilde kırmızıya yakın bir renk anlamında öyle demiştir gibi zırvalarla telafi etmeye çalışıyor...

Hıristiyanlar evrim konusunda bunu seneler önce aştı(evet hala inanmayanlar var ama ben papa'dan bahsediyorum)Şimdi evrimin ne kadar gerçek olduğu her sene dahada kanıtlandıkça müslümanlarda durumun farkına varıp ya aslında evrimi anlatıyo yeaa diyerek saçmalamaya başlamışlardır...Ne olduda binlerce sene sonra evrim le kitap birleştirildi..Önceden nereydeydi bu müslüm evrimciler??

Daha iyi anlaman için sende otur oku..

İslamiyetin veya her hangi bir dini ideolojinin (ateizm ve deizm gibi dini ideolojilerinde ) savunucusu degilim. Sahsi tespitimi aktarmaya calisiyorum. Bazi mezhepci din adamlarininda mezhep dusmani olup İslamiyete bagli oldugunu iddia edenleri de izlemisligim var fakat cidden hic bahsettiginiz kisiyi izlemedim dinlemedim.

Dinler evrimi kabul eder zira dinler tanrinin kendi kudretini donusturerek cesitli olgularla evreni yarattigini iddia eder. Yukarida bana sert bir sekilde karsi gelip solucan evrim tanimi ile bir sey kanitlamaya calisan arkadasin yaptigi hata evrim ateizmin alt basligi oesi degildir. Evrim cesitli faktorlerle varliklarin donusumler gecirmesidir.

Eger İslamiyet ve Adem ile ilgili rivayetler dusunulenler dogruysa ve biri Adem topraktan gelmis evet diyorsa bilinmeli ki topraktan insanin olusumu da sperm ve yumurtadan oluşumu da evrimdir.

Dinler evrimi kabul eder demişsin ama bence dinler değil ona inanan insanlar mehzepler bunu isterlerse kabul ederler..Verdiğim hıristiyanların evrimi kabul etmesi örneğine bak..Kitapda yazdığı için değil bilim kanıtladığı için kabul ettiler ve bunu kitaba uydurmaya çalıştılar..

Yani sadece evrimi bırak dünyanın yaşı 10bin yıl diyen bir kitadan bahsediyoruz..Zamanı gelince'de aynen şöyle diyicekler ya 10bini 2 ile çarp böl 3 e kökünü al şu sure numarasıyla topla 4-5 milyar yıl eiyor bak kuranda yazıyor diyicekler..

Evrimde bölye bir şey ister topraktan ister tanrı yarattı yada başka bir şey olsun sen istedikten sonra herşeyi o kitaplara uydurabilirsin çünkü bunlar insan eliyle çıkmış yoruma açık şeylerdir..Yani topraktan gelmiştir adem orda aslında evrimi savunuyor demek dine inanmaktan br farkı yoktur...Bizler evrime inanırken ortaya konulan belgeler lab. çalışmaları deneyler fossiller bunları görerek inanıyoruz..Yani çok ünlü bir bilim adamı çıkıp bir şey dese ama kanıt yok ise onada inanmayız bunun inançla bir ilgisi yok..He kurandaki inandığın evrim ile bağdaşıcak yorumları oturup teker teker yazar bir tez çıkarırsan onun üstünden tartışabiliriz ama doğru ama yanlış..Ancak bu şekilde dinler evrimi söylüyor demekle hindistandaki inek möğğledi ve orda evrimin olduğunu anlatmaya çalışır denmesi farksız değildir...

Ayrıca ben burda ateistliğide savunmuyorum..Anlamadığınız nokta şu evrim yada herhangş bir şey hiç bir dini dinsizliği ve ya bir düşünceyi savunmaz...Bilim sadece açıklık getirir tanrı var yada yok bunun cevabını bulmak için uğraşmaz çünkü yapamaz...
    Yani biriçıkıp dese kütle çekimi var ama ineklerde biizm tanrımız bunun bunun bilim le yada aradığın cevapla bir ilgisi yoktur..Bu inançtır..Bu tartışmların hiç biri bilimsel olarak kanıtlanmadan önce ortaya konulmamıştır konulamaz ! Neden adamın haberi bile yok nasıl dine uydursun bunu..Kuranda yazıyor ki gök yüzündeki yıldızlar yer yüzüne düşücek..Böyle bir şeyin imkansız oldugunu adam bilmiyordu ki o zamanlar ne uzayı biliyor nede yıldızın ne olduğunu..Bilim kanıtlayınca ya düşücek derken öyle değil böyle demek istiyor diyor..Bunların aksini kanıylayan sağlam bir belgen bir araştırman varsa görmek isterim merak ederim..

Diyorum ya bende aynı senin gibi düşünüyordum inanmıyordum ancak inanmak istiyordum.O izlediğin adamları bende izledim mantıklı geldi evet ya olabilir dedim..Ama bilimin içine girdikçe öyle olmadığı ortaya çıktı..Burda senin bu yaptığın felsefeden öteye gidemez gerçek cevabı arıyorsan bilim oku araştır yada bu dediklerini savunan çalışmalar varsa onları bul bulursan bzimlede paylaş..Ancak böyle bir şey yok..

Evet bunlarla ilgili makale vardır ancak onlarda caner taslaman örneği gibi türk veya yabancı din romantiğinden başka bir şey değildir..

• quote:

Orijinalden alıntı: Sirkadyen

quote:

Orijinalden alıntı: Ukba Yolcusu

Kardeş günümüzde 3 tane büyük din var bu 3 tane din tek Allaha inanır ve hiçbiriside Evrim Teorisi saçmalığını kabul etmez

Evrim üzerine kitaplar yazan tonlarca eski islam alimi var. Gazali'nin saçma düşünce yapısı benimsenmeden önce islam dini bilime bu kadar uzak ve düşman değildi. Az okuyun.

Bunlardan bir kaçının yaptığı çalışmları ve bunları islamla bağdıştırma biçmini bizimle paylaşırmısın?1800'lerden öncesiyse tabi malum darwin 50 lerde ortaya attı bu düşünceyi
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: KitapKurdu789

Ademin varlığına dahir herhangi bir kanıtınız varmı ? Ortaya atılan iddayı delilerle desteklemeniz lazım .

Tevratta, İncilde ve Kuranda Hazreti Adem'den ve Hazreti Havva'dan bahseder bu bile Allah'ın var olduğuna yeterde artar

Bu kitapların Tanrı sözü içerdiğine dair her hangi bir kanıtınız varmı peki .
  • quote:

quote:

quote:

Ademin varlığına dahir herhangi bir kanıtınız varmı ? Ortaya atılan iddayı delilerle desteklemeniz lazım .

Tevratta, İncilde ve Kuranda Hazreti Adem'den ve Hazreti Havva'dan bahseder bu bile Allah'ın var olduğuna yeterde artar

Bu kitapların Tanrı sözü içerdiğine dair her hangi bir kanıtınız varmı peki .

Her 3 kitaptada insanlara zina yapmanın, insan öldürmenin, hırsızlık yapmanın kötülüğünden bahsedilir ve iyi bir insan olmamız için öğütler verilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ukba Yolcusu kullanıcısına yanıt
    Ya sen ne cins bir trollsün arkadaşım. Adam bana o kitapta yazanların tanrı sözü olduğunu kanıtla diyor, sen diyorsun hırsızlık yapmak kötüdür ? ? ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Abradolf Lincler -- 23 Ekim 2017; 23:41:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Ignorant

Ya sen ne cins bir trollsün arkadaşım. Adam bana o kitapta yazanların tanrı sözü olduğunu kanıtla diyor, sen diyorsun hırsızlık yapmak kötüdür ? ? ?

Arkadaşım ben Trol felan değilim sizi Cehennem ateşinden kurtarmak için sürekli doğru olanları anlatıyorum ama sizin anlayış kapasiteniz olmadığı için ve kalbiniz mühürlendiğinden dolayı anlamıyorsunuz her 3 kutsal kitapta iyi insan olmamız için bir sürü benzer kurallar var diyorum bunları size ALLAH'ın bir kanıtı olduğunun işareti değilmi ? Daha siz benden ne kanıtı istiyorsunuz anlamadım Hazreti Musa'nın bir sürü mucizesini gördükleri halde ALLAH'a inanmamakta direnen şımarık ve ukala Yahudilerden hiç bir farkınız yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ukba Yolcusu -- 24 Ekim 2017; 4:11:28 >
  • quote:

quote:

Arkadaşım ben Trol felan değilim sizi Cehennem ateşinden kurtarmak için sürekli doğru olanları anlatıyorum ama sizin anlayış kapasiteniz olmadığı için ve kalbiniz mühürlendiğinden dolayı anlamıyorsunuz her 3 kutsal kitapta iyi insan olmamız için bir sürü benzer kurallar var diyorum bunları size ALLAH'ın bir kanıtı olduğunun işareti değilmi ? Daha siz benden ne kanıtı istiyorsunuz anlamadım Hazreti Musa'nın bir sürü mucizesini gördükleri halde ALLAH'a inanmamakta direnen şımarık ve ukala Yahudilerden hiç bir farkınız yok

Savaşa teşvik, kadına şiddet çok iyi öğütler zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: Johan Elmander

quote:

quote:

Savaş olmasa toprak nasıl alınacak ? Kadına şiddet İslam'dan önce çok şiddetliydi kızlar sırf kız doğduğu için diri diri gömülüyorlardı kadınlar fahişe gibi alınıp satılıyorlardı evlenme sınırı olmadığı için her erkek istediği sayıda kadınla evlenebiliyordu erkekler kadınları vahşice dövüyor hatta öldürüyorlardı İSLAM dini geldiğinde erkeklere 4 kadın sınırlaması getirildi ve inen ayetlerle erkeklerin evlenecekleri kadınlara güvence vermesi için mehir ve miras hakkı tanındı ayrıca kadına şiddet yasaklandı

• quote:

quote:

"Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir; gözlerinin üzerinde perdeler vardır. Ve büyük azab onlaradır."

Allah ın kapattığı bir şeyi sen açmaya çalışıyorsun. Ne yapmaya çalışıyorsun. Allah ım sen kapattın ama ben öyle mükemmel bir müminim ki gene de onlara doğruyu göstermek için çabaladım mı demeye getiriyorsun. Şimdi sen Allah ın hükmüne karşı gelmiş olmuyor musun.

EDİT:EKLEME

Canlılara iyi davranmak için, iyi insan olmak için bir dine inanmak mı gerekiyor. Sana doğruyu, güzeli illa bir ilahın mı söylemesi gerekiyor yoksa olamıyormusun. Saygısızlığın tavan yapmış, bir de insanlara ukala-şımarık diyorsun. İşte sen ve senin gibilerin gerçek yüzü bu. İyilikten güzellikten bahsedersiniz, sizin gibi düşünmeyen yaşamayanlara da hakaret ve saygısızlıkta da geri kalmazsınız.
    Ne oldu iyi insana bir an da uçtu gitti. Çünkü sen iyiliği, güzelliği bir erdem olarak görmediğin için, başkasının emriyle yerine getirdiğin için iyiliği ve güzelliği sürdürülebilir hale getiremiyorsun. İyilik güzelliği ilahi bir güçten geldiğine inanaırsan, o ilaha olan inancın azaldığında veya senin gibi tam anlamadığında o iyiliği ve güzelliği de kaybersin. Sen önce inandığın değerlerin gereklerini yerine getir sonra insanları islama davet et. Hoş bence sen bu işi de yapma, ses ve görüntü başka çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 112600 -- 24 Ekim 2017; 15:11:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 112600

quote:

quote:

"Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir; gözlerinin üzerinde perdeler vardır. Ve büyük azab onlaradır."

Allah ın kapattığı bir şeyi sen açmaya çalışıyorsun. Ne yapmaya çalışıyorsun. Allah ım sen kapattın ama ben öyle mükemmel bir müminim ki gene de onlara doğruyu göstermek için çabaladım mı demeye getiriyorsun. Şimdi sen Allah ın hükmüne karşı gelmiş olmuyor musun.

EDİT:EKLEME

Canlılara iyi davranmak için, iyi insan olmak için bir dine inanmak mı gerekiyor. Sana doğruyu, güzeli illa bir ilahın mı söylemesi gerekiyor yoksa olamıyormusun. Saygısızlığın tavan yapmış, bir de insanlara ukala-şımarık diyorsun. İşte sen ve senin gibilerin gerçek yüzü bu. İyilikten güzellikten bahsedersiniz, sizin gibi düşünmeyen yaşamayanlara da hakaret ve saygısızlıkta da geri kalmazsınız.
    Ne oldu iyi insana bir an da uçtu gitti. Çünkü sen iyiliği, güzelliği bir erdem olarak görmediğin için, başkasının emriyle yerine getirdiğin için iyiliği ve güzelliği sürdürülebilir hale getiremiyorsun. İyilik güzelliği ilahi bir güçten geldiğine inanaırsan, o ilaha olan inancın azaldığında veya senin gibi tam anlamadığında o iyiliği ve güzelliği de kaybersin. Sen önce inandığın değerlerin gereklerini yerine getir sonra insanları islama davet et. Hoş bence sen bu işi de yapma, ses ve görüntü başka çünkü.

Ankaralı avukat arkadaşım ne yapayım ? bu kendini bilmez ve laftan anlamaz Ateist arkadaşlarımız beni epeyce sinirlendiriyorlar sonuçta bende insanım dayanamıyorum sizde beni bölümde tek başına bırakıyorsunuz bende tek başıma mücadale etmek zorunda kalıyorum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Johan Elmander

quote:

quote:

Savaş olmasa toprak nasıl alınacak ? Kadına şiddet İslam'dan önce çok şiddetliydi kızlar sırf kız doğduğu için diri diri gömülüyorlardı kadınlar fahişe gibi alınıp satılıyorlardı evlenme sınırı olmadığı için her erkek istediği sayıda kadınla evlenebiliyordu erkekler kadınları vahşice dövüyor hatta öldürüyorlardı İSLAM dini geldiğinde erkeklere 4 kadın sınırlaması getirildi ve inen ayetlerle erkeklerin evlenecekleri kadınlara güvence vermesi için mehir ve miras hakkı tanındı ayrıca kadına şiddet yasaklandı

Toprak alınmayacak. Dünya tüm insanlığın malı olacak.

Savaş ve yeniden dirilme konusu zamanında düşündüğüm bir konuydu. Burada şöyle bir kısır döngüye giriyordum:

Savaş iyi mi: Hayır.

Tek tanrı dinlerinde yasak mı: Hayır.

Peki caydırıcı maddeler var mı: Hayır, aksine ölürsen savaşta huriler seni bekliyor. Teşvik var.

Şimdi 2. Tarafın olmadığını düşünelim.

Savaş kötü mü: Evet.

Yaparsan eline ne geçecek: Hiçbir şey. Üstündeki sevinecek, sen yok olacaksın.

Böyle bir durumda savaşır mısın: Hayır.

Savaş olmazsa insanlar mutlu ve huzurlu yaşar mı: Evet.

Konu açık ve net. 2.hayatın olumsuz taraflarından biri açık ve net ortada. 2.yaşam olmazsa kimse savaşmaz, toprak dağıtımına gerek kalmaz. İnsanlık olur, herkes olumlu şeyler için uğraşır.

Savaşların olmasının insanlığa hiçbir faydası yok malesef.

İslamda kadın ile alakalı sonra yazarım.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.