Şimdi Ara

Bireysel Tüketici Heyeti Masraf Iadeleri Geri Alma Konusu (96. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.734
Cevap
270
Favori
264.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yol gösteren başta konu sahibine teşekkür ederim.

Toplam 7400 TL tutar iadesi kararı, Bankalar Birliği tarafından iletildi. Hemen Vakıfbank'a bize yazın kısmından karar numarasını belirterek tutar iadelerinin yapılması için bildirimde bulundum. Eğer banka iade yapmaz ise beni neler bekliyor? Bankanın iade yapmaması gibi bir durumda ne kadarlık sürede ne yapmalıyım?

• bizimoglan B kullanıcısına yanıt
    banka temyize gidecek, kazanırsa en az 15bin mahkeme masrafı çıkar karşınıza avukatlık, dosya vs çeşitli kalemler

kimseden mahkemeye sunmak için emsal karar ilamı alıp bankanın açtığı davaya kendini savunmak için sunamazsan kesin davayı kaybedeceksin zaten,,

çünkü bankanın en büyük kozu imzalattirdigi sözleşmede bunlar müşteriye seçenek olarak sunuldu müşteri okuyup anlayıp imzalamış olması

eskisi gibi değil artık işler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Eğer bütün yani tek kalemdeki bir kesinti için 7.400₺ para iadesinde bulunduysanız banka o parayı iade etmez. Çünkü bankalar, Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'nin kararlarına 4.731₺'ye kadar uymak zorunda. (2021 yılı için belirlenen limit) Sizin tutar bu limiti aşıyor. Olayı muhtemelen mahkeme kanalı ile çözmeniz gerekecek. O da ayrı bir iş.

https://www.tbb.org.tr/tr/finansal-tuketici/bireysel-musteri-hakem-heyeti/2469

Hocam keşke il/ilçe Tüketici Hakem Heyeti'ne başvursaydınız. İlçe Tüketici Hakem Heyeti'nin 7.550₺'ye kadar verdiği kararın bağlayıcılığı var. İl Tüketici Hakem Heyetleri de 11.330₺'ye kadar olan başvuruları alıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 24 Mart 2021; 15:26:55 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Arkadaşlar garanti bankasın'dan ihtiyaç kredisi çektim, 582 tl sigorta tutarı kesti bankaya iptali için mail atayımmı yoksa direkt e-devlet'ten thh'ye başvurumu yapayım mı ?

Bireysel Tüketici Heyeti Masraf Iadeleri Geri Alma Konusu
  • -PoseidoN- kullanıcısına yanıt

mail atıp cevabı ı e-devlete upload etmeniz daha iyi olur

merhaba

siz vakıfbanktan ne kadar kredi, kac ay ? ve oranınız nedir acaba?

merak ettim çünkü 7400 tl baya tutmuş

dask,konut ve hayat ne kadar ayrı ayrı şekilde hocam???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ClockerTr28 -- 25 Mart 2021; 20:38:27 >
  • bluefour B kullanıcısına yanıt

gelişme varmı hocam halden anlayan paket için

• bluefour B kullanıcısına yanıt

hocam mahkemeyi kaybederse 15 bini bizimoglana dlı kullanıcı mı ödüyor?

• bilexsamet kullanıcısına yanıt
    Ben de ilk başta Bankalar birliğine başvurmuş idim . Benim tutar 9200 TL idi . Karar lehime çıktı ama dediğiniz gibi işlem limitinden dolayı banka bağlayıcılığı yok dedi ödeme yapmadı . Ardından il tüketici hakem heyetine başvurdum . Oradan da lehime karar çıktı . Banka olayı mahkemeye taşıdı ama mahkeme ücretini ödemediği için Ocak 14 ünde ara karar çıktı dosya işlemden kaldırıldı . 3 aylık süreç içerisinde mahkeme harcını ödeyip tekrar süreci başlatabilir banka ama hiçbir gelişme yok . Nisan 14 te süre doluyor . O süreçten sonra dosya komple kapanıyor . İcra takibi başlatacağım ben de .
    Emsal kararlar var . Ben de Online çekmiş idim sky limitten. Sana seçenek sunsa bile iadesini talep edebildiğimizi heyetler açıklamış hep .
    Banka savunmasında bu sigorta tutarı bizi bağlamaz vakıf emekliliği bağlar diyor bir değişikler . Vakıf emeklilikte Vakıfbank a bağlı değil mi ? Ayrıca avukat savunmasında konut kredisi demiş benim çektiğim ihtiyaç kredisi idi . Sürüyle tutarsızlıklar mevcut 😂

• Arkadaşlar Vakıfbanktan konut kredisi çeken arkadaşlar varsa ,

Sizin hayat sigortası bedeli ne kadar çıktı acaba ?

Ve Hayat ve Konut sigortasını geri alabilen varmı aranızda Vakıfbank ta

• Snl99 S kullanıcısına yanıt

Hocam siz ne kadar ve kaç aylik ihtiyaç kredisi çektiniz?

Ve yaşınız ve hayat poliçesi miktarı nedir sizde ?

• ClockerTr28 C kullanıcısına yanıt
    Ben geçen sene 5 yıllığına 100.000₺ tüketici kredisi çektim. 2.000₺ falan hayat sigortası ücreti çıkmıştı.

Daha önce çektiğim konut kredisinde Sarıpanjur Konut Sigortasını iptal için dilekçe verdim. İptal edemeyiz falan deseler de ben ısrar edince iptal etmişlerdi. Konut Sigortasını iptal etmek için öyle Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti ile uğraşmamıştım ben.

Zaten DASK zorunlu olduğu için başka bir sigorta şirketinden de olsa yaptırmak zorundasınız. O yüzden DASK'ı iptal etmek için uğraşmayın.

Vakıfbank biraz uyanık sanıyor kendisini. Mesela Full Paket, Avantajlı Paket vs. isimler altında krediden ekstra para kesiyor. Ferdi Kaza Sigortası vs. gereksiz gereksiz sigortalar yapıyor. Bunları iptal için de müracaat edin kesinlikle.

Hayat Sigortasını komple iptal etmek yerine Aegon Direkt Sigorta'dan daha uygun fiyata kredi hayat sigortası da yaptırabilirsiniz. Mesela Vakıfbank'ın 2000₺ çıkardığı hayat sigortası için Aegon bana 500₺ falan fiyat çıkarmıştı.

Aegon'dan yeni sigorta yaptırıp bu sigortayı bankaya verip bankanın fahiş fiyata yaptığı sigortanın iptalini isteyebilirsiniz. Böyle yaparsanız ve ısrarcı olursanız (dilekçe vs. verip peşinde koşarsanız) 3-5 günde paranızı geri alabilirsiniz bankadan.

Bankanın hayat sigortasını başka bir sigorta yaptırmadan iptal etmeye kalkarsanız Vakıfbank kesinlikle kabul etmiyor ve olay Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne kalıyor. O da 3-4 ay sürüyor zaten.

Hocam selamlar yaşınız kaç bu arada?

Konutu iade aldınız peki hayatida aldınız mı iade?

Dilekçeyi banka şubesine mi yoksa müdürlüğe mi yazdınız?

Evet hocam ben zaten görüşmeye gittiğimde kadina dicem bana hayat konut ve dask harici

Halden anlayan ferdi kaza gibi abuk subuk sigorta yapacaksınız şimdiden söyleyin krediyi cekmicem diyip herşeyi ses kaydina alcam

Hayat sigortası için seçenek sunup ona göre imza attiriyorlar artik dediniz ya orayada parantez içine okumadan imzaladım yazicam haha

Bu arada sonradan bu ferdinkaza ve halden anlayan sigortalarını nasıl iade aldınız acaba?

Attığınız dilekçe duruyor mu bende aynısını atarim sizin dilekçe kabul görmüş sonuçta.

Hocam bende öyle mi yapsam düşündüm,

Vakifbank xxx şubesi adına aegondan hayat sigortası yaptirırım ve konut için axa sigortadan sonra poliçelerle bankaya giderim veya mail atar iadesini ister dilekçemi yazarım

Parami geri aldıktan sonra ise aegon ve axayiiptal edip kurtulmuş olurum diye düşünmedim değil

Hocam kredi çekerken az yine söyleyin ekstra bir şey yapmayın diye. Ama banka bu abuk sabuk şeyleri yaptırmayınca kredi vermiyor. Hele "okudum anladım, kabul ediyorum" yerine "okumadım" yazarsanız fark ederlerse kredi vermezler büyük ihtimalle. Ses kaydı alsanız da delil niteliği taşımıyor zaten.

Ben eski dilekçe örneklerine bakayım. Örneğini gönderirim inşallah. Ama ben krediyi falan çektikten sonra iptal için dilekçe verdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 24 Mart 2021; 19:20:21 >

Evet hocam bende krediyi cekip tapuyu aldıktan sonra başvuracam iadeler için,

Benim anlamadığım siz kredi çekerken size hangi sigortalar yapıldı?

Ve hangilerini dilekçeyi hangi birime attınız ve hangilerini iade alabildiniiz?

Bide 5000 tllik hayat sigortasıni pesinmi kestiler yolsa 5.yila böldüler mi?

Bu arada bende geçen sene konut kredisi çektim halkbanktan ...

Halkbankta ziraat ve Vakıfbank gibi sigortaları Türkiye sigorta ve Türkiye emekliliğe yaptırıyor

Yani ayni yere yaptırıyorlar...

ben Halkbank sigortalar iptali için sadece Türkiye sigortaya mail atmıştım direk ihh mihh demeden iade etmişlerdi...

Sadece ilk basta biz iptal edemeyiz banka ile görüşün demişlerdi bende cevap olaraktan sigortalar benim adıma parasi benden çekilmiş ben sizin müşterinizim banka ile ben değil sizin görüşmeniz lazim diye cevao yazdıktan 1 gün sonra hayat ve konut hesabıma yatmıştı...

Vakıfbank demekki estra baskı yapıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ClockerTr28 -- 24 Mart 2021; 19:31:43 >

-Kredi Tahsis Ücreti (bu yasal)
    -Tek çekim hayat sigortası (ama çekerken sordu 10 yılı tek seferde mi çekelim yoksa yıllık ödemeli mi yapalım diye. Ben tek seferde çektirdim)
    -Sarıpanjur Konut Sigortası
    -DASK
    -Full Paket

Ben Full Paket iptali için Vakıfbank internet bankacılığından talepte bulundum ama iptal etmediler. Ben de kredi çekeli 2 yılı geçtiği için İl Tüketici Hakem Heyeti ile iptal ettirdim.

Konut Sigortasını da banka şubesine dilekçe verip iptal ettirdim. İptal ettiğim dönemin parasını iade ettiler. Kesintisiz iade için 1 ay içinde iade talep etmek gerekir sigortalarda. En garantisi 14 gün içinde başvurmak.

Başka bir şey iptal ettirmedim.

Bu full paket dediğiniz halden anlayan paket değil mi ??

Yani sizden habersiz yaptılar değil mi bunu kredi xektikten sonra mi farkettiniz?

Bu arada yasiniz6kac.hocam

• Bide neden hemen değilde 2 sene sonra iptal ettiniz full paketi

• 
Sayfa: önceki 9495969798
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.