Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.355
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bireysel emeklilikten 10 yıldan önce ayrılanlardan bir kesinti yapılıyordu. bu durum bir çok kişinin başına gelmiştir. konu ile ilgili danıştay kesilen paraların iadesi ile ilgili karar almıştır. bununla ilgili hürriyet gazetesi yazarı şükrü kızılot un yazısı aşağıdadır.
    Bireysel emeklilikte ne dediysek o oldu

BİREYSEL emeklilik sisteminden ayrılan on binlerce kişinin gözü aydın.

Sadece onların değil hayat sigortası ve benzeri sigorta kapsamında prim ödeyip birkaç yıl sonra ayrılanların da gözü aydın.

SON NOKTA

Danıştay, olaya son noktayı koydu.
    10 yıl dolmadan sistemden ayrılıp, yatırdığı anapara ve getirisini çekenlerde;
    “Anaparadan vergi kesilemeyeceğine” karar verdi.
    Böylelikle, Hürriyet’te iki yıldır ısrarlı bir şekilde yazıp iddia ettiğimiz bir konu daha, dediğimiz gibi sonuçlandı.
    “Son nokta” diyoruz çünkü bu konuda;
    - Vergi mahkemelerinin kararı, anaparadan vergi kesilemeyeceği yönündeydi.
    - Bölge idare mahkemesinin kararı da aynı yöndeydi.
    Merakla Danıştay’ın kararı bekleniyordu. O da belli oldu.
    Danıştay;
    “Sigorta şirketince yapılan ödemelerin tamamından değil, bu ödemenin anapara dışında kalan kısmı üzerinden vergi kesilmesi gerektiğine..” oybirliğiyle karar verdi (Bkz. 8 Nisan 2011 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Danıştay Dördüncü Dairesi’nin, 24.1.2011 Tarih ve E.2009/8882, K.2011/269 sayılı kararı. Kararın tam metninewww.yaklasim.com’dan ulaşabilirsiniz).
    Bireysel emeklilik ve hayat sigortalarıyla ilgili davalar İstanbul’da açılabiliyor. İstanbul vergi mahkemesi kararları da Danıştay Dördüncü Dairesi’nce incelendiği için Danıştay’ın kararı bu konuda “son nokta” oldu.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Diye sorduğunuzu duyar gibiyim.
    1. Maliye Bakanlığı, bir genel tebliğ veya sirküler ile Danıştay kararı doğrultusunda işlem yapılacağını, fazla kesilen vergilerin de başvuru halinde iade edileceğini açıklarsa, sorun biter.
    Bu en pratik ve en doğru yol. Bakalım Maliye ne yapacak?
    2. Kendilerinden haksız yere fazla vergi kesilen onbinlerce vatandaş, şöyle bir yol da izleyebilir:
    a) İstanbul’daki ilgili vergi dairesine, bizzat veya taahhütlü postayla başvurup, “düzeltme” yolu ile verginin iadesini isterler (Dilekçe örneği için Bkz. “www.yaklasim.com”).
    b) Vergi dairesi talebi kabul etmezse veya 60 gün içinde başvuruya yanıt vermezse, vatandaş izleyen 60 gün içinde Maliye Bakanlığı’na başvurup, “şikayet yolu ile düzeltme” talebinde bulunur.
    c) Bu talebin de reddi halinde veya 60 gün içinde yanıt verilmemesi halinde,
    İstanbul Vergi Mahkemesi’nde dava açılır.
    Maliye’nin, bu davalar nedeniyle, dava açanın harç, avukatlık ücreti vs. giderlerini de iadesi söz konusu olacak.
    Maliye’nin milyonlarca lira ilave giderden kurtulmak ve vatandaşı da yormamak için bir tebliğ ya da sirküler yayımlayarak, bu sorunu çözmesi en anlamlı yol olarak gözüküyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• inşallah şimdi istanbul dışındakiler ne yapacak birde ilişki kesme yazısı gibi bişey vermişlerdi başvuru için hangi evrakalr gerekli ki?
  • 2002de girip 2005de ayrılmıştım

3000 küsür yatırıp 2500 küsürlü bi rakam almıştım

şimdi bunu faiziylemi ödeyecekler bana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JackDaniels -- 11 Nisan 2011; 11:08:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

2002de girip 2005de ayrılmıştım

3000 küsür yatırıp 200 küsürlü bi rakam almıştım

şimdi bunu faiziylemi ödeyecekler bana

Nasıl yani, 3000 TL yatırdığınızda üzerine 3200 gibi bir rakam mı aldınız, sadece 200 TL gibi bir rakam mı?
  • 3000 küsür yatırıp 2500lü gibi bi rakam aldım

200 olmuş yanlışlıkla
  • quote:

3000 küsür yatırıp 2500lü gibi bi rakam aldım

200 olmuş yanlışlıkla

korkuttunuz beni, sözleşmemi incelemeye başlamıştım:)
  • Çok haklı bir karar gibi gözüküyor aslında...
    Ancak gözardı edilen bir durum var..
    BES sigorta primleri üzerinden vergi (gelir) indirimi kullanılıyor..
    Bu durumda 100 Tl yatıran aslında vergi dilimine göre 115 TL, 120 TL yada 125 TL yatırmış oluyor.
    Bu durumda biriken ana para üzerinden alınan vergi aslında devletin indirim gerçekleştirdiği verginin en düşük oranı olan %15..

Kararlara bakmak lazım ancak bana vergisel açıdan mantıklı gelmedi...
    Muhtemel sonuçlar ne olur:
    - Maliye BES primlerinden vergi indirimini kaldırır. Bu durumda sistem yara alır..
    - Maliye vergi indirimini azaltır. Sistem yine yara alır ama düşük enflasyon ortamında işler yürür..

Her iki durumda da alınan karar sizin lehinize gibi görünse de aslında aleyhinize olabilir...

Yani aslında Maliye'nin sistemden çıkarken aldığı %15 ana paradan falan alınmıyor. Maliye size sunduğu vergi indirimini geri alıyor..

• %15 değil

en azından devlet memurlarında değil

ben yaptırdım sırada max değer 40 lira idi

ve bunun karşılığında 2 lira vergi aidesi alıyordum

buna karşılık 100 lira dahi yatırsan yine 2 lira alıyorsun

yani sigortacıların yanıltmak için attıklar %25 vs hikaye

en azından memurlar için
  • Bu sisteme bende girdim vergi iadesi olayından dolayı .Ben uzun vadeli düşünüyorum 10 yıl dan önce çıkmayı düşünmüyorum ama bakalım şartlar ne getirir bir çok arkadaşım bu parayı çekememe olayından dolayı çıktılar sistemden.Bneim sıkıntım %5 lik işletim gider kesintisi.Onada bi çare bulsalar çok güzel olacak.

Jackdaniels---> Ben 170 TL yatırıyorum 25-30 tl arasında vergi iadesi alıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadbul -- 11 Nisan 2011; 14:57:37 >
  • Kaç para prim ödüyorsunuz ki 40 TL az geliyor..
    40 TL için 300 TL prim ödemelisiniz %15'lik dilimde iseniz (GİH memurların %90'ı %15'lik dilimdedir)...
    Eğer 40 TL prim ise yanlış hesaplama yapmışlar.

quote:

%15 değil

en azından memurlar için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dec_chaos -- 11 Nisan 2011; 15:08:14 >
  • Aynen benim rakamlarım da böyle..
    Sistemde kalma sebebim de bu vergi indirimi zaten..
    %15 peşin faiz gibi bir şey... Hemde getiri öncesi..

Yoksa yapılan gider kesintileri ile başa çıkıp sistemden para kazanamazsınız...

quote:

Orijinalden alıntı: sadbul

Bu sisteme bende girdim vergi iadesi olayından dolayı .Ben uzun vadeli düşünüyorum 10 yıl dan önce çıkmayı düşünmüyorum ama bakalım şartlar ne getirir bir çok arkadaşım bu parayı çekememe olayından dolayı çıktılar sistemden.Bneim sıkıntım %5 lik işletim gider kesintisi.Onada bi çare bulsalar çok güzel olacak.

Jackdaniels---> Ben 170 TL yatırıyorum 25-30 tl arasında vergi iadesi alıyorum.
  • İşletim gider kesintisi için kurum ve indirimli şirket bakınız. %5 çok yüksek bir değer.
    Bundan önce %1 olan kesintimi eş indirimi sayesinde %0'a düşürdüm. İçim rahat etti.
    Fonlardan kazanıyorlar zaten bir de bu isim altında para kazanmaları fazla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: plcmn

Çok haklı bir karar gibi gözüküyor aslında...
    Bu durumda 100 Tl yatıran aslında vergi dilimine göre 115 TL, 120 TL yada 125 TL yatırmış oluyor.
    Bu durumda biriken ana para üzerinden alınan vergi aslında devletin indirim gerçekleştirdiği verginin en düşük oranı olan %15..

- Maliye BES primlerinden vergi indirimini kaldırır. Bu durumda sistem yara alır..
    - Maliye vergi indirimini azaltır. Sistem yine yara alır ama düşük enflasyon ortamında işler yürür..

Her iki durumda da alınan karar sizin lehinize gibi görünse de aslında aleyhinize olabilir...

Yani aslında Maliye'nin sistemden çıkarken aldığı %15 ana paradan falan alınmıyor. Maliye size sunduğu vergi indirimini geri alıyor..

Vergi indirimi almayanların suçu ne?? Çalışmıyor ama Hayat sigortası ya da BES'i var.

• Haklısın. Umarım bu olay yüzünden gelir vergisinden düşüşe sınır getirme yada azaltma gibi bir duruma gitmezler.
    Direk %15 kesinti yerine alınan vergi iadelerinin kesintisin tahsili mahkeme sonucu olsa daha mantıklı olurdu.

quote:

• Yanlış veya eksik bilgiler ile BES hakkında kötü kanaatlere kapılmanızı istemem arkadaşlar.
    BES, ülkemizde kurulan en düzgün ve en şeffaf sistemlerden biridir, tamamen hatasızdır demiyorum.
    BES hakkında her türlü bilgiye çok rahatlıkla erişebilirsiniz.
    www.egm.org.tr adresinde her türlü bilgiye erişebilirsiniz.
    En basitinden vergi indirimi hakkında bu sayfaya bakabilirsiniz.http://web2.egm.org.tr/webegm2/yeni_web/vergi_avantaj_main.asp
    Sözleşmelerinizde her türlü bilgi yer alır, lisans alan şirketler her türlü kesinti, ücret vs yi teklif formlarında, sözleşmelerde belirtmek zorundadır, onun için sayfalarca form imzalarsınız. Formlar elinizde yoksa bile her şirket bütün bilgileri internet sayfalarında vermek zorundadır, araştırabilirsiniz.

Fon değişikliği yapabilirsiniz. Beğenmediğiniz şirketten bir diğerine geçebilirsiniz, herhangi bir kayba uğramadan.. vs. vs birçok hakkınız var.
    www.egm.org.tr yi incelemenizi tavsiye ederim. Her trülü bilgiye ulaşabilirsiniz, yanıt bulamazsanız iletişim formundan istediğiniz soruyu, şikayeti iletin. EGM (Emeklilik Gözetim Merkezi) BES konusunda şirketlerin denetçisidir, kimseye göz açtırmaz.

Danıştayın aldığı karar yıllardır süren bir davanın sonucudur, sektörde de bu davanın sonucu beklenmektedir. Karar kesinleştiğine göre Maliye nin yeni bir düzenleme yapması söz konusu olacak, umarız BES in vergi avantajlarını tırpanlamak gibi bir yola girmezler... Bindikleri dalı kesmek gibi bir şey olur bu, zira BES bir çok gelişmiş ülkedeki en büyük fon kaynağıdır. BES fonları sayesinde ülkeler büyümekte, gelişmektedir. Daha 8 yıllık bir çocuk olan BES sistemini büyütmek herşeyden önce devletin faydasınadır.

• quote:

Kaç para prim ödüyorsunuz ki 40 TL az geliyor..
    40 TL için 300 TL prim ödemelisiniz %15'lik dilimde iseniz (GİH memurların %90'ı %15'lik dilimdedir)...
    Eğer 40 TL prim ise yanlış hesaplama yapmışlar.

quote:

%15 değil

en azından memurlar için

ben 40 liraalmıyorum

benim dediğim ben bu işlemi yaptırdığım dönemde yani 2003te

kaç lira pirim yatırırsan yatır ister 100 ister 400

devlet 40 lira yatırmışsın gibi davranıp 40 lira üzerinden vergi indirimi veriyordu

buda reelde 2 lira yapıyordu

%15-20 değil yani

sadece 2 lira

şuanki sistemde değişmiş olabilir belkiama geçmişte böyle idid memurlar için

• Merhaba MEB öğretmenim.Sanırım bu BES konusu hakkında bilgi sahibisiniz. Ben ilk girdiğimde 220 tl yatırıyordum bir başka arkadaşta 130 tl yatırıyordu mutemet nasıl hesaplatıyorsa ikimizde aynı vergi indirimini alıyorduk.Bende ödememi 170 e çektim zira 170 ödeyende daha üzeri ödeyende aynı indirimi alıyordu.Biraz üzerine gidince 130 ödeyen arkadaş daha düşük vergi indirimi almaya başladı.Sigortacıyı aradım yanlış yapıyorlar dedi ama maliye yanlış yaptığını kabul etmiyordu.Sistemimiz otomatik hesaplıyor diyorlardı.
    Velhasılı şuan 170 tl ödeyip 25-30 TL arası bir indirim alıyorum.Yiede kafam rahat değil yine yanlış yapılıyor gibi bir his var içimde.
    Yönetim gider kesintisi olayında ise oranın uygun olduğu söyleniyor indirim almam için 1000 tl civarında bir ödeme yapmam gerekiyor denildi.Bu eş indirimnden haberim yok o nasıl olacak?Öyle birşey varsa yaptırabilirim.
  • Onlar sisteme girmesin zaten..
    Bu sistem vergi indirimi olmadan anlamlı değil ki...
    Yani çalışmıyor ve BES yaptırıyorsa suçu yok ama kabahati var :)
    quote:

Orijinalden alıntı: BilimveEdebiyat

quote:

Vergi indirimi almayanların suçu ne?? Çalışmıyor ama Hayat sigortası ya da BES'i var.

• Bilgilendirme için tşk.ler.
    Mesajım bulunsun.
  • Teşekkürler.Takip
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.