Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.353
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • O planın hangi şirkette olduğunu öğrenmemizde bir mahsur var mı acaba?

quote:

Orijinalden alıntı: fatih_ank

quote:

Orijinalden alıntı: -YağmurAdam-

Kişisel olarak ilk sisteme başladığımda %1 kesinti ve giriş ücreti 5 sene ertelemeli başlamıştım. Şuan %0 yönetim kesintisi ve giriş aidatı olayı yok.(eşimin çalıştığı şirkete geçiş yaptım)

%70 borsada yatırımım , geri kalan da kamuda. Aslında kamuyu eurobond yapsam mı diye düşünmüyor değilim.

Devlet korumasında olan bu sistemi herkese tavsiye ederim.

sayın -YağmurAdam-
    dahil olduğunuz plan gerçekten çok avantajlı bir plan ve hangi şirkette olduğunuzu tahmin ediyorum.
    %70 hisse senedi fonunuz en azından seçimlere kadar kazancı güzel olur ve hisse senedi fonu her şirkette en çok kazandıran fondur.Zaman zaman kazancı inebilir çıkabilir yani dalgalı bir seyir izleyebilir fakat uzun vadeli baktığınızda her zaman en güzel getiriyi sağlar.

kamuyu eurobond yapmak yerine bir kısmını esnek fona bir kısmınıda komuda tutmanız bence daha faydalı olur.esnek fonun içindede çeşitli yatırım araçları vardır ve hisse senedide barındırmaktadır.

bu sistemi herkese tavsiye etmeniz gerçekten çok güzel kendi adıma teşekkür ederim.

• 2004 yılında Anadolu hayat ile başlamıştım. Büyük bir kurumda çalışıyorsanız telekom vb. genelde bu şirketlerin ek bir anlaşması oluyor.
    Ben anlaşma olmadan ilk yıllarda yaptırdığım için uygun bir sözleşme yapmıştım. 3 ayda bir ödeyince % dilim düşmüştü.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: JackDaniels

bu sadece bireysel emeklilktemi geçerli yoksa eski emeklilik sisteminde dahilmi

sayın JackDaniels

eski emeklilik sistemi ya da yeni emeklilik sistemi diye bir ayrım yok

eskiden birikimli hayat sigortaları bireysel emeklilik gibi anlatılarak satılmış.fakat hayat sigortası ile bireysel emeklilik şekil olarak katılımcıya aynı gibi görünsede aslında birbirinden çok farklı sistemlerdir.2003 yılından önce yaptırılan poliçeler hayat sigortasıdır.hayat sigortasında vergi teşviği vardı.bireysel emeklilikte brüt ücretin %10 u kadar bir vergi indirimi sağlanırken hayat sigortasında %5 oranındaydır.

yani bende para alabilecekmiyim

bireysel emekliliğe ödeme yapıyorsanız tabiki alabilirsiniz.yasal hakkınızdır.

2002de girdim 2005de ayrıldım

bireysel emeklilik sistemine hiç ödeme yamadım

eski siteme yaptım

• eğer 2003 yılında birikiminizi devletin verdiği bi şansla bes e aktardıysanız ödeme yapmış olmasanız bile alma şansınız olabilir kesin vardır demiyorum ama hayat sigortasında bıraktıysanız alamazsınız.tabi araştırmakta fayda var
  • @fatih_ank arkadaşıma teşekkür ediyorum. objektif ve güzel bir şekilde olayı anlatmış.

adı üstünde "bireysel emeklilik sistemi" olduğu için ben de emeklilikte ilave avantaj sağlasın (köşeyi dönmek istemiyorum :) ) diye bu sisteme dahil olmayı istiyorum.

konudaki tüm mesajları okudum, aşağıdaki sorularıma benzer birşeyler göremedim. somut konuşmak gerekirse;

5000 lira net alıyorsam, kaç lira ile bu sisteme girmem gerekir? avantajı ne olur?

ben bu ödediğim paraya hiç dokunmam. ne zaman maaş bağlanacak? ve bu maaş ne kadar olacak şimdiden bilinebilir mi? (büyük ihtimal hesaplanamaz ama tahmini bir şey söylenebilir mi?)

ben zaten standart olarak her ay bir bankanın katılım hesabına para aktarıyorum. aylık net binde 6 getiri sağlıyor. yoluma aynı şekilde devam mı edeyim, yoksa bireysel emeklilik sistemine mi geçeyim?

cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: TWiST_oF_FaCe

@fatih_ank arkadaşıma teşekkür ediyorum. objektif ve güzel bir şekilde olayı anlatmış.

adı üstünde "bireysel emeklilik sistemi" olduğu için ben de emeklilikte ilave avantaj sağlasın (köşeyi dönmek istemiyorum :) ) diye bu sisteme dahil olmayı istiyorum.

konudaki tüm mesajları okudum, aşağıdaki sorularıma benzer birşeyler göremedim. somut konuşmak gerekirse;

5000 lira net alıyorsam, kaç lira ile bu sisteme girmem gerekir? avantajı ne olur?

ben bu ödediğim paraya hiç dokunmam. ne zaman maaş bağlanacak? ve bu maaş ne kadar olacak şimdiden bilinebilir mi? (büyük ihtimal hesaplanamaz ama tahmini bir şey söylenebilir mi?)

ben zaten standart olarak her ay bir bankanın katılım hesabına para aktarıyorum. aylık net binde 6 getiri sağlıyor. yoluma aynı şekilde devam mı edeyim, yoksa bireysel emeklilik sistemine mi geçeyim?

cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

kaç lira ile bu işe gireceğiniz sizin takdirinizdir brüt maaşınızın %10 ununa kadar ödediğiniz her lirayı vergi matrahınızdan düşebilirsiniz. eğer vergi diliminiz yüksek se bu sistem sizin için çok avantajlıdır.
    maaş size 10 yıl prim ödemiş olmanız şartıyla 56 yaşınızda bağlanacak tahmini olarak söylenebilir bireysel emeklilik sitelerinde emsal örneklemeler var ama çok sağlıklı olacağını sanmıyorum.
    son sorunuza gelirsek vergi diliminiz (ki 5000 lira gibi bir ücretten bagsediyorsunuz) yüksekse 56 yaşına kadar birikim yaparım bu parayı unuturum diyorsanız hiç düşünmeyin derim.
    yukarıdaki yorumlarımda sistemin mantığını anlatmaya çalıştım saygılarımla...

• quote:

eğer 2003 yılında birikiminizi devletin verdiği bi şansla bes e aktardıysanız ödeme yapmış olmasanız bile alma şansınız olabilir kesin vardır demiyorum ama hayat sigortasında bıraktıysanız alamazsınız.tabi araştırmakta fayda var

yok aktarmadım galiba

hatırlamıyorum açıkçası
  • sigorta şirketine bir sorun.çağrı merkezleri sesli kayıttta doğru bilgiyi size verirler
  • Fazla kesintilerin iadesi ile ilgili olarak bir gelişme var mı acaba? Sizce beklemeli mi yoksa dava mı açmalı, alacağımız tahminen 1.000 TL civarı, dava için değer mi?
  • ben 15 gün evvel bir dilekçe ile büyük mükelleflere başvurdum.Daha bir cevap gelmedi.Bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: domandro

quote:

Orijinalden alıntı: reyta

kadrolu çalışıyorum. şirketin kendi bünyesinde.
    gerçi şirketin bundan bir zararı olmazki. vergi indirimi sonuçta. benim durumumda olan birkaç çalışan daha var. onlarıda bir örgütlücem bakalım.

Bir Teknokent'te Ar-Ge faaliyelerinde mi çalışıyorsunuz? Bu durumda zaten gelir vergisi istisnanız olduğu için BES vergi avantajından faydalanamıyor olabilirsiniz. (Teknokent Ar-Ge vergi teşvikleri mevzuatınız çok detaylı bilmiyorum, bilenler belki daha detaylı bilgi verebilir)

Bunun haricinde net üzerinden maaş alıyor olsanız da faydalanmanız lazım. Emeklilik Gözetim Merkezi ve BES ödemelerinizi yaptığınız şirkete de durumunuzu bildirin, onlardan gelecek olan cevaba göre muhasebeyi ziyaret edersiniz. Peşini bırakmayın, kolay gelsin.

evet teknolojinin tam ortası :)

şimdi bağlı olduğum emeklilik şirketiyle tekrar konuştum ve ne yazık ki muhasebecimle aynı şeyleri söyledi.
    ben her ay aynı ücreti alıyorum yani ocakta 1000 tl maaş alıyorsam bu aralıktada 1000 tl. budurumda vergi indiriminden yararlanamıyorum.
    ocakta 1000 tl maaş alan biri aralıkta vergilerden dolayı 1000 tl altında maaş alırsa vergiden yararlanabiliyor.

daha önce konuştuğum bes yetkilisi her ne olursa olsun vergiden yararlana bileceğimi söylemişti. burdan nekadar bilgili ve ilgili oldukları ortaya çıkıyor. katılımcı olarak bizlerin daha sıkı takip etmesei gerek. burda zararda olmadığımı bilmek beni rahatlattı açıkçası :I

bilmeyenler için bilgi olarak başka bir konuda kesintiyle ilgili; aylık örneğin 100 tl gibi bir katkı payı yatırıyorum ve %6 kesinti oluyor. aylık değilde 3 aylık olarak 300 tl yatırırsam (cebimden çıkan tutar aynı) %3 lük bir kesinti oluyor. tabi bu durum emeklilik şirketine göre değişir.

• Takip ediyorum. 2 tane BES kapattım daha 10 ay önce...
  • Başvurupta sonuç alan var mı?
  • arkadaşlar bakanlık bununla ilgili bir düzenleme yapmadan hiç bir vergi dairesi bu işi yapmaz.
  • ben e sigortacıma danışmıştım geöen hafta. %15 kesinti bunlara bakanlıktan bir yazı (yönetmelikte değişiklik) gelmediği sürece birşey yapamayız dediler..mahkeme bizi bağlamaz dedi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smbdy

ben e sigortacıma danışmıştım geöen hafta. %15 kesinti bunlara bakanlıktan bir yazı (yönetmelikte değişiklik) gelmediği sürece birşey yapamayız dediler..mahkeme bizi bağlamaz dedi.

"Mahkeme bizi bağlamaz" gibi birşey olabilir mi?
  • Mahkeme kararı davayı açanı bağlar.
    devletin memuru kanun,yönetmelik ve tebliğle hareket etmek zorundadır.
    bu nedenle bakanlıktan bir şey gelmeden kimse vergi dairesinden bir şey beklemesin.
    dilekçenizi verin 60 gün bekleyin ve dava açın
  • Gelişme var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 23 Haziran 2011; 17:25:27 >
  • benim en çok merak ettiğim 56 yaşına gelince aylık ödeme seçersek para yettiği kadar mı yoksa ömür boyu mu ödeme yapılıyor
  • para yettiği kadar ödeme yapacaklar
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.