Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (62. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.370
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: serhatcikkk

Arkadaşlar ben de alacaklıyım ve İstanbul Vergi Dairesi Başkalığı çalışanıyım. Ocaktan önce (hatta Mart'a kadar) ödeme olacağını sanmıyorum. Malum yılsonu işleri işlemleri zamanaşımı dosyaları derken zaten fazlasıyla bir yoğunluk var.

Hocam ilk elden ara ara bizleri bilgilendiriseniz sevinirim. Teşekkürler.
  • Tabii ki memnuniyetle.
  • Teşekkürler.
  • quote:

Arkadaşlar ben de alacaklıyım ve İstanbul Vergi Dairesi Başkalığı çalışanıyım. Ocaktan önce (hatta Mart'a kadar) ödeme olacağını sanmıyorum. Malum yılsonu işleri işlemleri zamanaşımı dosyaları derken zaten fazlasıyla bir yoğunluk var.

devlet alacaklı oldumu faiziyle cezasıyla alır. Borçlu oldu mu bekle ki ödeme yapsın. Bari bi açıklama yapsalar ne zzaman ödeme yapacak bilsek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: l.a.c.i.w.e.r.t

quote:

devlet alacaklı oldumu faiziyle cezasıyla alır. Borçlu oldu mu bekle ki ödeme yapsın. Bari bi açıklama yapsalar ne zzaman ödeme yapacak bilsek.

kesinlikle.birde alacağını hemen alır vereceğini taksite böler verir.
  • Parasi yatan veya paranın nezaman yatacağını bilen yok mu ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bimer'den başvurmuştum. Cevap evlere şenlik.

"Siz bize yolladınız belgeyi ama başka belgelerde lazım olacaktır. Zaten eksiksiz belge yollayanları zamanı gelince ödeyeceğiz, eksiğiniz varsa size bildireceğiz. Şu sıralar bununla alakalı çalışmalar yapılmaktadır. Bıdı bıdı dıdı dıdı hede hödö..."

Kısaca 2013 diyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: anil

quote:

Orijinalden alıntı: l.a.c.i.w.e.r.t

quote:

kesinlikle.birde alacağını hemen alır vereceğini taksite böler verir.

3 yıl önce mal müdürlüğünden çağırdılar. Maaşım 1.5 yılboyunca yanlış yapılmış. Bilmem ne katsayısı falan olmayacakmışda filan olacakmış diye. Bende dedim ben maaşı yapmıyorum. Yapmakla sorumlu da değilim. Hatayı yapan ödesin dedim. Yok dediler sen ödeyeceksin. İyi ödeyelim ben aldım öderiz ne yapalım dedim. Adamlar yanlış hesaplanan kısmı hesapladılar. 700 küsür bir rakam çıktı. Bi de dediler bunun yasal faizini alıcaz. Hadi yanlış yaptın verdin, geri ödeyelimde faiz nerden çıkıyor dedik. Resmi prosedür böyleymiş. Adam bi faiz hesaplamış. Paranın tamamına 17 ay faiz uygulamış. Yani geçen ay aldığım fazlalığada 17 ay önce aldığımada 17 ay faiz uygulamışlar. Ya dedimbu böyle yapılır mı ben son yanlış yapılan maaşımı geçen ay aldım 1 aylık uygulaman lazım ona. Daha sonrakilere 2,3,4 diye gidecek dedim. Ben onu hesaplayamam dedi. Hasbinallah deyip ver ben hesaplayayım dedim. Başka türlü gidecek paralar. Hesapladık dedim bunu hemen ödeyemem bari taksit yapın öyle ödiyim dedim. Taksitte de vade farkı eklenir dedi. Allah kimeseyi devletle alacaklı da borçlu da yapmasın.

• Benim farklı bir sorum var arkadaşlar, yardımcı olabilecek olursa çok makbule geçer.

Ben 3 seneden uzun bir süredir Garanti Bes'e bağlı primlerimi ödedim. Şu anda ayrılmayı düşünüyorum. Kesintisi getiri üzerinden %15. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Ama beni aradıklarında devletin sisteme %25 oranında teşvik vereceğini, aynı zamanda zorunlu hale getireceğini söylediler. ve ayrılırsam bu teşvikten yararlanamayacağımı belirttiler. Benim de kafam karıştı dolayısıyla, iptal etme sürecini askıya aldım bir müddet. Zorunlu hale gelmesi gibi bir durum söz konusu mu? değil mi? ona göre karar vermem kolaylaşacak diye düşünüyorum.
    teşekkürler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: spinoza17

Benim farklı bir sorum var arkadaşlar, yardımcı olabilecek olursa çok makbule geçer.

Ben 3 seneden uzun bir süredir Garanti Bes'e bağlı primlerimi ödedim. Şu anda ayrılmayı düşünüyorum. Kesintisi getiri üzerinden %15. Buraya kadar hiçbir sıkıntı yok. Ama beni aradıklarında devletin sisteme %25 oranında teşvik vereceğini, aynı zamanda zorunlu hale getireceğini söylediler. ve ayrılırsam bu teşvikten yararlanamayacağımı belirttiler. Benim de kafam karıştı dolayısıyla, iptal etme sürecini askıya aldım bir müddet. Zorunlu hale gelmesi gibi bir durum söz konusu mu? değil mi? ona göre karar vermem kolaylaşacak diye düşünüyorum.
    teşekkürler..

Dostum teşvik dediği her ay maaşımıza ek olarak ödenen devlet katkısıdır. Zorunlu olması diye bir durum yok.
    Tek fark hesabımıza nakit yatmayacak, bireysel emeklilik hesabımıza yatacak. 10 yıl sonra %60 ını emekli olursan da tamamını alacaksın devlet katkısının..

• arkadaşlar Allianz sigortadan evrak isteyipte evrakı gönderilen varmı
    2 aydır evrak gönderecekler oyalayıp duruyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: monoküler

arkadaşlar Allianz sigortadan evrak isteyipte evrakı gönderilen varmı
    2 aydır evrak gönderecekler oyalayıp duruyorlar

Beni de oyaladılar, birkaç kez aradım, en sonunda gönderdiler. Gönderdikleri de 1 sayfalık pdf dosyası, altı üstü bir tuşa basıp çıktı alacaklar...
  • ödemelerden ses yok daha
  • BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ POLİÇE ÖRNEKLERİ HAKKINDA BİR AÇIKLAMA YAPMIŞ,YANİ KISACASI POLİÇE ÖRNEĞİ GÖNDERİLMESİNE GEREK YOKTUR ARKADAŞLAR!!!!!

Bireysel Emeklilik ve Şahıs Sigortası Geri Ödemelerinden Yapılan Kesintilere İlişkin Önemli Duyuru 3

Bireysel emeklilik sistemi ve şahıs sigortalarına ödenen katkı payı ve primlerin vergi matrahının tespitinde indirimi ve elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hakkında 85 Sıra No.lu Gelir Vergisi Sirküleri 23.10.2012 tarihi itibariyle yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
    Sirkülerin "9-Anapara Tutarları Üzerinden Yapılmış Olan Kesintilerin Red ve İade İşlemleri bölümünde 6327 sayılı Kanunun geçici 1 inci maddesi uyarınca yapılacak red ve iade işlemleri ile ilgili olarak :
    "...söz konusu iade işlemleri için, sigorta/emeklilik şirketleri tarafından ilgili vergi dairelerine yazılı ve elektronik ortamda bireysel emeklilik ve şahıs sigortası sisteminden ayrılanlara ilişkin bilgiler gönderileceğinden, bu Sirkülerin yayımı tarihinden sonra katılımcı ve sigortalılar tarafından yapılacak red ve iade başvurularında ayrıca ilgili sigorta/emeklilik şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneğinin ibraz edilmesine gerek bulunmamaktadır. Diğer yandan, hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesini içermeyen başvuruların ise, bu Sirkülerin yayımı tarihi itibarıyla eksiksiz olduğu kabul edilerek işlem tesis edilecektir."
    şeklinde düzenlemelere yer verilmiştir.
    Bu hükümlere göre; 83 Sıra Nolu Gelir Vergisi Sirküleri uyarınca ilgili sigorta şirketlerinden temin edilmesi gereken hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçe örneklerinin söz konusu başvuruların ekinde yer alması zorunluluğu, 23.10.2012 tarihinden sonra yapılacak başvurular için kaldırılmıştır. Diğer taraftan, 6327 sayılı kanunun Resmi Gazete'de yayınlandığı 29.06.2012 tarihinden 23.10.2012 tarihine kadar geçen süre içinde Başkanlığımıza elden veya posta yolu ile yapılmış olan başvurulardan, ekinde hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesi örneği bulunmayanlar, Başkanlığımızca 23.10.2012 tarihi itibariyle yapılmış eksiksiz başvuru olarak kabul edilip işleme alınacağından bu durumda olan başvuru sahiplerinin de poliçe temin etmesine veya herhangi bir başka işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLİĞI

• quote:

Orijinalden alıntı: xdenizx

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ POLİÇE ÖRNEKLERİ HAKKINDA BİR AÇIKLAMA YAPMIŞ,YANİ KISACASI POLİÇE ÖRNEĞİ GÖNDERİLMESİNE GEREK YOKTUR ARKADAŞLAR!!!!!

Bireysel Emeklilik ve Şahıs Sigortası Geri Ödemelerinden Yapılan Kesintilere İlişkin Önemli Duyuru 3

Bireysel emeklilik sistemi ve şahıs sigortalarına ödenen katkı payı ve primlerin vergi matrahının tespitinde indirimi ve elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi hakkında 85 Sıra No.lu Gelir Vergisi Sirküleri 23.10.2012 tarihi itibariyle yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
    Sirkülerin "9-Anapara Tutarları Üzerinden Yapılmış Olan Kesintilerin Red ve İade İşlemleri bölümünde 6327 sayılı Kanunun geçici 1 inci maddesi uyarınca yapılacak red ve iade işlemleri ile ilgili olarak :
    "...söz konusu iade işlemleri için, sigorta/emeklilik şirketleri tarafından ilgili vergi dairelerine yazılı ve elektronik ortamda bireysel emeklilik ve şahıs sigortası sisteminden ayrılanlara ilişkin bilgiler gönderileceğinden, bu Sirkülerin yayımı tarihinden sonra katılımcı ve sigortalılar tarafından yapılacak red ve iade başvurularında ayrıca ilgili sigorta/emeklilik şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneğinin ibraz edilmesine gerek bulunmamaktadır. Diğer yandan, hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesini içermeyen başvuruların ise, bu Sirkülerin yayımı tarihi itibarıyla eksiksiz olduğu kabul edilerek işlem tesis edilecektir."
    şeklinde düzenlemelere yer verilmiştir.
    Bu hükümlere göre; 83 Sıra Nolu Gelir Vergisi Sirküleri uyarınca ilgili sigorta şirketlerinden temin edilmesi gereken hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçe örneklerinin söz konusu başvuruların ekinde yer alması zorunluluğu, 23.10.2012 tarihinden sonra yapılacak başvurular için kaldırılmıştır. Diğer taraftan, 6327 sayılı kanunun Resmi Gazete'de yayınlandığı 29.06.2012 tarihinden 23.10.2012 tarihine kadar geçen süre içinde Başkanlığımıza elden veya posta yolu ile yapılmış olan başvurulardan, ekinde hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesi örneği bulunmayanlar, Başkanlığımızca 23.10.2012 tarihi itibariyle yapılmış eksiksiz başvuru olarak kabul edilip işleme alınacağından bu durumda olan başvuru sahiplerinin de poliçe temin etmesine veya herhangi bir başka işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
    Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLİĞI

Teşekkürler. Bu durumda yukarıda yazdığım eksik evrak durum söz konusu olmayacak.

• kendileride anladılar bunun altından kalkamayacaklarını, ufak bir değişiklik ile durumu düzelttiler.

Artık paraları verselerde millet rahat bir nefes alsa.
  • Arkadaşlar merhaba, ben AvivaSA emeklilikte çalışıyorum. Aklınıza takılan bir konu olursa sorabilirsiniz, yardımcı olurum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SinanAtesh

Arkadaşlar merhaba, ben AvivaSA emeklilikte çalışıyorum. Aklınıza takılan bir konu olursa sorabilirsiniz, yardımcı olurum.

Ayrıldığım emeklilik sigortasından bana gönderilen mail'de :

Ödenen katkı payı tutarı: 3402 TL
    Birikim Tutarı: 4821.38 TL
    İrat tutarı: 1419.38 TL
    Stopaj Oranı: %15
    İrat tutarı üzerinden hesaplanması gereken stopaj: 212.91 TL
    Şirketimizce hesaplanan ve vergi dairesine yatırılan stopaj: 723.21 TL olarak yazıyor..

Şimdi ben ne kadar geriye para alacağım acaba arkadaşım yardımcı olursan sevinirim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mitra

quote:

Arkadaşlar merhaba, ben AvivaSA emeklilikte çalışıyorum. Aklınıza takılan bir konu olursa sorabilirsiniz, yardımcı olurum.

Şirketimizce hesaplanan ve vergi dairesine yatırılan stopaj: 723.21 TL olarak yazıyor..

Şimdi ben ne kadar geriye para alacağım acaba arkadaşım yardımcı olursan sevinirim..

Normalde sizden 212,91 TL kesilmesi gerekirken, 723,21 TL kesilmiş. Aradaki farkı geri alacaksınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mitra

quote:

Kazanç çok iyi borsa fonundaydınız sanırım? bu arada 212,91 düşecek kalanını alacaksınız...

• 
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.