Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (49. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.355
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    garanti emeklilikten alan oldumu?
  • Arkadaşlar önceki mesajımda da yazdığım gibi başvurular şahsen,kargo şirketleri ve iadeli taahhütlü posta ile yapılabilmektedir.Bu arada referans olması açısından şunları söyleyim.Benim sigortam yabancı bir şirket üzerindendi ve dolar üzerinden ödeme yapıyordum.Alacağım para için iştira tarihindeki merkez bankası dolar kuru üzerinden TL ye çevrilmiş hali yatacak.Yani 08.05.2010 tarihli merkez bankası dolar kuru üzerinden.Saygılar.

NOT 1: Başvurularınızı şahsen, iadeli tahhütlü posta veya kargo yolu ile yapabilirsiniz. E-mail ve faks yolu ile yapılacak başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

NOT 2 : Dilekçe ve ekinde gereken başvuru belgelerinizde eksiklik olması durumunda başvurunuza işlem tesis edilemeyecektir.

Posta Adresi : Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı Büyükdere Cad. No:116 Esentepe Şişli/İSTANBUL

Kaynak :

Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Açıklama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sugarbaro -- 5 Eylül 2012; 10:22:53 >

• garanti emeklilik ile telefon aracılığıyla bilgilerin mailime gelmesini istedim ve gönderilen formları doldurdum imzami attim ve kargo ile gönderdim 3 eylül de teslim edildi. Şuan için beklemedeyim herhangi bir ödeme yapılmadı.
  • Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı Büyükdere Cad. No:116 Esentepe Şişli/İSTANBUL

Burası neresi oluyor? Malum Büyükdere cad. Şişli'den maslaka kadar gidiyor.
  • buyukmukellefler vergi dairesi tam olarak nerede?2farkli adres cikiyor nette.giden varsa bi tarif etsin lutfen..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • büyük mükelleflere giden arkadaşlar sorabilirler mi acaba parayı tahminen ne zaman yatırırlar.

• Arkadaşlar,

Ben de Anadolu Hayat Emekliliğe ayın 15inde başvurdum, evrakların tarafıma 29'unda gönderileceğine dair bir mail aldım ama o tarihten beri herhangi bir bildirim almadım. Müşteri hizmetleriyle görüştüğümde (bu arada 444'lü numaraya ulaşılmıyor, benim tavsiyem 0 212 317 7070'den ulaşmanız) bana hesabımın aktarım (Yapı Kredi Sigorta'dan) sonucu geldiğini, aktarımlı hesaplar konusunda bir güncelleme yapıldığını, evrakımın güncelleme sonunda gönderileceğini söylediler.

Bu güncellemenin neden zamanında yapılmadığı ve diğer firmaların nasıl zamanında tamamladığını sorduğumda, "Bizim müşteri sayımız diğerlerinden çok daha fazla" cevabını aldım. İyi ki zamanında Anadolu Hayat Emeklilik'ten çıkmışım. Şu an birikimim Avivasa'da ve gayet memnunum.

Her neyse, benimle aynı durumda olan (aktarımla AHE'ye gelen) arkadaşlar, evrak gönderiminde bir gelişme olursa, burada yaplaşırsanız çok sevinirim.

• Arkadaşlar 2005 yılında bu sisteme yapıkredi emeklilikte başladım 2 yıl sonra vakıf emekliliğe geçtim.Sistemden ayrılmak için başvurumu yaptım.Bugün aradıklarında 10 yılı doldurmadığım için %25 stopaj kesintisi olacağı söylendi ve ayrıca ilk 2 yıl için yapıkredi bankasıyla görüşmem gerektiği söylendi.Bu doğru mudur?
  • bugun ulaşmış kargo bakalım paralar ne zaman yatcak
  • Kesinti % 15 değil miydi? Garanti emeklilik % 25 diyor bana ....Ne yapmak lazım?
  • Yardımcı olacak kimse yok mu?
  • Bkk henuz aciklanmadi oran o yuzden net degil beklemek lazim ama sanki cikisi caydirici yapmak icin 25 derler gibi bir his var icimde

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben şimdi yarın arayıp çıkmak istiyorum dersem, vergi dairesine birşey göndermeden falan , stopajı sadece getiriden keserek pramı iade ederler değil mi?

Vergi dairesiyle uğraşmak vesaire istemiyorum da
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasarda

Bkk henuz aciklanmadi oran o yuzden net degil beklemek lazim ama sanki cikisi caydirici yapmak icin 25 derler gibi bir his var icimde

Eğer öyle bir şey yaparlarsa çok küfür ve beddua alırlar herkesden, ki düşününce yapmayacakları bir iş de değil gibi.

BES firmalar çıkışların artacağını gördükleri için, Maliye de yıllardır haksız yere aldığı vergideki kayıptan ve geri ödemelerden dolayı arkaplanda bir dolap çeviriliyor olabilir mi yani?

Umarım böyle bir şey olmaz ama %15lik oranın değişmesi konusu nereden çıktı anlamış değilim. Ben de birkaç ay önce 7 yıllık Yapı Kredi Akıllı Adım ödemelerimi dondurmuştum ve çıkmak için de Eylülü bekliyordum.

%15lik stopajın artırılması ya da başka olası çıkışı zorlaştırıcı önlemler gündemde miydi şimdiye dek, ben yeni duyuyorum burada ve çok şaşırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasanmerto

Ben şimdi yarın arayıp çıkmak istiyorum dersem, vergi dairesine birşey göndermeden falan , stopajı sadece getiriden keserek pramı iade ederler değil mi?

evet sadece oran net değil getiriden yuzde kac kesileceği (15 ile 25 arası olacak)
  • Vergi daireleri ne zaman yatırmaya başlayacak paraları bilgi edinen var mı bu konuda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: drercan

Arkadaşlar 2005 yılında bu sisteme yapıkredi emeklilikte başladım 2 yıl sonra vakıf emekliliğe geçtim.Sistemden ayrılmak için başvurumu yaptım.Bugün aradıklarında 10 yılı doldurmadığım için %25 stopaj kesintisi olacağı söylendi ve ayrıca ilk 2 yıl için yapıkredi bankasıyla görüşmem gerektiği söylendi.Bu doğru mudur?

quote:

Orijinalden alıntı: mandarin

Kesinti % 15 değil miydi? Garanti emeklilik % 25 diyor bana ....Ne yapmak lazım?

quote:

Ben şimdi yarın arayıp çıkmak istiyorum dersem, vergi dairesine birşey göndermeden falan , stopajı sadece getiriden keserek pramı iade ederler değil mi?

quote:

Orijinalden alıntı: Be-Mine

quote:

Bkk henuz aciklanmadi oran o yuzden net degil beklemek lazim ama sanki cikisi caydirici yapmak icin 25 derler gibi bir his var icimde

Eğer öyle bir şey yaparlarsa çok küfür ve beddua alırlar herkesden, ki düşününce yapmayacakları bir iş de değil gibi.

BES firmalar çıkışların artacağını gördükleri için, Maliye de yıllardır haksız yere aldığı vergideki kayıptan ve geri ödemelerden dolayı arkaplanda bir dolap çeviriliyor olabilir mi yani?

Umarım böyle bir şey olmaz ama %15lik oranın değişmesi konusu nereden çıktı anlamış değilim. Ben de birkaç ay önce 7 yıllık Yapı Kredi Akıllı Adım ödemelerimi dondurmuştum ve çıkmak için de Eylülü bekliyordum.

%15lik stopajın artırılması ya da başka olası çıkışı zorlaştırıcı önlemler gündemde miydi şimdiye dek, ben yeni duyuyorum burada ve çok şaşırdım.

arkadaşlar şu anda Bakanlar Kurulu oranları belirlemediği için BES şirketleri Gelir Vergisi Kanunu 94. Maddeye göre %25 kesinti yapıyor. Siz siz olun durum acil değilse Bakanlar Kurulu kararını bekleyin derim ben.
    Detaylar:
    http://bireyselemekliliksistemi.org/sistemden-cikmak-isteyen-katilimcilara-kesinti-soku.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tortugali -- 27 Ocak 2015; 11:52:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tortugali

quote:

Orijinalden alıntı: drercan

Arkadaşlar 2005 yılında bu sisteme yapıkredi emeklilikte başladım 2 yıl sonra vakıf emekliliğe geçtim.Sistemden ayrılmak için başvurumu yaptım.Bugün aradıklarında 10 yılı doldurmadığım için %25 stopaj kesintisi olacağı söylendi ve ayrıca ilk 2 yıl için yapıkredi bankasıyla görüşmem gerektiği söylendi.Bu doğru mudur?

quote:

Orijinalden alıntı: mandarin

Kesinti % 15 değil miydi? Garanti emeklilik % 25 diyor bana ....Ne yapmak lazım?

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Be-Mine

quote:

arkadaşlar şu anda Bakanlar Kurulu oranları belirlemediği için BES şirketleri Gelir Vergisi Kanunu 94. Maddeye göre %25 kesinti yapıyor. Siz siz olun durum acil değilse Bakanlar Kurulu kararını bekleyin derim ben.
    Detaylar:
    http://bireyselemekliliksistemi.org/sistemden-cikmak-isteyen-katilimcilara-%25-kesinti-soku.html

Arkadaşım verdiğin linki heralde kendin de okumadın aşağıda bankalar kurulu onayı çıktığına dair ibare var ve oran %15 tir.Kimsenin kafası karışmasın.Hem haksız yere benim paramı alacaklar sonra da % 25 olacak.Zaten benim paramın 2 senedir üstüne yatmışlar.Faizini verdikleri bile yokken böyle bir durum oluşsaydı kesinlikle mahleme yoluna gider faiziyle birlikte bu parayı talep ederdim.Sadece lanet olsun daha fazla uğraşmak istemiyorum.

http://bireyselemekliliksistemi.org/stopaj-oranlari-bakanlar-kurulundan-cikti.html

Yeni yasa sonrası Bireysel Emeklilik Sisteminden çıkışta yapılacak kesinti oranları belirlendi. Bakanlar Kurulu;

10 yıl süreyle prim, aidat veya katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemeler için %15,

10 yıl süreyle katkı payı ödemiş olmakla birlikte bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanmadan ayrılanlara yapılan ödemeler için %10,

bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemeler için %5 stopaj kesilmesine karar verdi.

Yani Kesinti oranlarında bir değişiklik yapılmayıp eski sistemdeki kesinti oranları aynen kabul edilmiş oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sugarbaro -- 6 Eylül 2012; 10:59:33 >

• Yani 10 yılı doldurmadan çıkanlar için %25 demek oluyor bu..
  • 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.