Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (47. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.345
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4546474849
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ocakta olqn nedir?bende ödemeleri dondurmuş çıkmak için beklemedeydim.Eylülde çıkarsak sadece kazançtan %15 kesilecek diye biliyordum.bu durum değiştimi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Riven_

Ocakta olqn nedir?bende ödemeleri dondurmuş çıkmak için beklemedeydim.Eylülde çıkarsak sadece kazançtan %15 kesilecek diye biliyordum.bu durum değiştimi?

Bu sene sonuna kadar vergi indirimi devam ediyor, vergi diliminize gore yuzde 15-27-35 avantaji
    Eylul cikista irattan kesinti olayinda degisiklik yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasarda -- 31 Ağustos 2012; 0:06:23 >
  • Hatırladığım kadarı ile eski adı Commercial Union (yeni adı Avivasa) 'a 2004 yılında girip , 2006 yılında ev aldığım için nakit ihtiyacımdan dolayı ayrılmıştım. Yatırdığımdan daha az para ile ayrıldığımı hatırlıyorum. 2500 tl. yatırıp , 2400 tl. civarı almıştım. Ne yapmam lazım? Ne kadar para alabilirim?
  • 29.08.2012 tarihinden itibaren Sistem’den ayrılacak katılımcılar için, emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından bireysel emeklilik ve şahıs sigorta poliçeleriyle ilgili yapılan ödemelerden sadece irat (nema/faiz/getiri) tutarları üzerinden kesinti yapılması uygulamasına geçilmiştir. Yeni stopaj oranlarına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı nihai imza aşamasındadır ve resmi gazetede yayınlanması önümüzdeki günlerde gerçekleşecektir.resmi gazetede yayınlanmadan cıkıslarda
    anapara+getiri üzerinden %15 kesinti yapılacaktır demiş TEB.aman dikkat edin millet ! ayrıca bankalarına bu konuyu sorup farklı cvp alan varsa paylassın
  • quote:

Orijinalden alıntı: hayaletmavisi

29.08.2012 tarihinden itibaren Sistem’den ayrılacak katılımcılar için, emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından bireysel emeklilik ve şahıs sigorta poliçeleriyle ilgili yapılan ödemelerden sadece irat (nema/faiz/getiri) tutarları üzerinden kesinti yapılması uygulamasına geçilmiştir. Yeni stopaj oranlarına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı nihai imza aşamasındadır ve resmi gazetede yayınlanması önümüzdeki günlerde gerçekleşecektir.resmi gazetede yayınlanmadan cıkıslarda
    anapara+getiri üzerinden %15 kesinti yapılacaktır demiş TEB.aman dikkat edin millet ! ayrıca bankalarına bu konuyu sorup farklı cvp alan varsa paylassın

Doğrudur, Bakanlar Kurulu imzası bekleniyor, Pazartesiden sonra işlem yapılabilecek gibi gözüküyor, şu anda zaten çıkış talepleri kabul edilmiyor, daha bu sabah çıkış için başvurdum ancak pazartesiden sonra...

• arkadaşlar başvurular başladı mı? nereye hangi evraklarla başvuruluyor? istanbula mı yoksa vergi dairesine mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: çaylaq

arkadaşlar başvurular başladı mı? nereye hangi evraklarla başvuruluyor? istanbula mı yoksa vergi dairesine mi?

bes'inin olduğu şirketi arayıp hangi vergi dairesine kayıtlı olduklarını öğreneceksin. bes'inin olduğu şirket sana e-posta olarak, o vergi dairesine gönderilmek üzere 2 sayfalık bir çıktı yollayacak. Bu 2 sayfanın birinde senin o sigorta veya emeklilik firmasına giriş ve çıkış yaptığın tarih, yaptığın ödemeler gibi detaylar yazıyor. Diğer sayfada ise senin b.sayarından çıktı aldıktan sonra dolduracağın seninle ilgili form kağıdı bulunuyor. Kimlik bilgilerin, paranın yatırılacağı banka, hesap numarası vs. gibi basit şeyler. Bunları doldurduktan sonra bir kargo firması yoluyla şirketinin bağlı bulunduğu vergi dairesine yollayacaksın. Eylül ayından itibaren ödemelerin yapılacağı yazmıştı. İnşallah eylül ayı içinde ödemeler gerçekleşir.

• Arkadaşlar benim merak ettiğim şey şudur: BES'teki birikim tutarım 6343 TL idi. İrat Tutarı 2555 TL olarak gözüküyor. Ben mart ayında sistemden çıktığımda benden %15 olan yaklaşık 1000 TL'lik bir kesinti yapılmış ve hesabıma 5392 TL yatmıştı. Yeni yasa ile yapılacak iadeler İrat Tutarı üzerinden olacağına göre, bana yatacak para 2555 TL'nin %15'i kesildikten sonra arda kalan para mıdır? Bilen varsa çok sevinirim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: batistuta83

Arkadaşlar benim merak ettiğim şey şudur: BES'teki birikim tutarım 6343 TL idi. İrat Tutarı 2555 TL olarak gözüküyor. Ben mart ayında sistemden çıktığımda benden %15 olan yaklaşık 1000 TL'lik bir kesinti yapılmış ve hesabıma 5392 TL yatmıştı. Yeni yasa ile yapılacak iadeler İrat Tutarı üzerinden olacağına göre, bana yatacak para 2555 TL'nin %15'i kesildikten sonra arda kalan para mıdır? Bilen varsa çok sevinirim...

Evet

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sene sonuna kadar vergi avantajı devam ediyor ise 4 ay boyunca ayda 1000 tl yatırsak ve her ay 270 tl vergi avantajı sağlasak sene sonundan öncede sistemden çıksak oluyormu ? vergi avantajı sağlayacak sistemin bir üst limiti varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xantorus

sene sonuna kadar vergi avantajı devam ediyor ise 4 ay boyunca ayda 1000 tl yatırsak ve her ay 270 tl vergi avantajı sağlasak sene sonundan öncede sistemden çıksak oluyormu ? vergi avantajı sağlayacak sistemin bir üst limiti varmı ?
    olur, zaten böyle olmalı. yaptığımız da bu.

matrahtan düşülebilecek üst sınır brüt asgari ücret kadar (sene sonuna kadar 940,50) yada aylık brüt maaşınızın %10'u kadar.

Örneğin:
    9.405 yada daha fazla brüt maaş alıyorsanız 940,5 lira
    9.405 den daha düşük brüt maaş alıyorsanız maaşınızın %10'u kadar katkı payı ödenmeli (8.000 brüt alıyorsanız 800 lira 5.000 brüt alıyorsanız 500 lira yatırılmalı).

(9.850 aylık brüt %35'e girer)

• quote:

Orijinalden alıntı: yasarda

quote:

Arkadaşlar benim merak ettiğim şey şudur: BES'teki birikim tutarım 6343 TL idi. İrat Tutarı 2555 TL olarak gözüküyor. Ben mart ayında sistemden çıktığımda benden %15 olan yaklaşık 1000 TL'lik bir kesinti yapılmış ve hesabıma 5392 TL yatmıştı. Yeni yasa ile yapılacak iadeler İrat Tutarı üzerinden olacağına göre, bana yatacak para 2555 TL'nin %15'i kesildikten sonra arda kalan para mıdır? Bilen varsa çok sevinirim...

Evet

Yani sonuç olarak bana iade edilecek miktar ne kadar oluyor? Dediğim gibi toplam birikimim 6343 Lira'ydı ve ben bunun 5392 Lira'sını geri aldım. Ne kadar daha alacağım bu durumda?

• En mantıklısı 4 ay çok odeyip sistemden ocakta cikmak mi sizce

Ben de %35 lik dilimdeyim 1000 1000 yatirayim

quote:

quote:

sene sonuna kadar vergi avantajı devam ediyor ise 4 ay boyunca ayda 1000 tl yatırsak ve her ay 270 tl vergi avantajı sağlasak sene sonundan öncede sistemden çıksak oluyormu ? vergi avantajı sağlayacak sistemin bir üst limiti varmı ?

matrahtan düşülebilecek üst sınır brüt asgari ücret kadar (sene sonuna kadar 940,50) yada aylık brüt maaşınızın %10'u kadar.

Örneğin:
    9.405 den daha düşük brüt maaş alıyorsanız maaşınızın %10'u kadar katkı payı ödenmeli (8.000 brüt alıyorsanız 800 lira 5.000 brüt alıyorsanız 500 lira yatırılmalı).

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgungorkem

En mantıklısı 4 ay çok odeyip sistemden ocakta cikmak mi sizce

Ben de %35 lik dilimdeyim 1000 1000 yatirayim

quote:

quote:

Örneğin:

Evet aynen. Matrahtan baskaca dustugunuz saglik - kaza sigortasi vs yoksa 940,50 yatirip ocak yada aralik sonu cikmak en mantiklisi bu donemde de sahsi fikrim risksiz fonlarda tutmak daha guvenli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasarda -- 2 Eylül 2012; 21:47:11 >

• axa sigortaya başvuruyu yaptım evrakları eylül ayından itibaren yollamaya başlayacaklarmış adreslere bağlı bulundukları vergi dairesine bir dilekçe ile iadeli tahütlü posta ile yollayacağım.
  • Arkadaşlar şu soruyu sormuştum ama kimse cevap yazmadı yok mudur bilen?

"Arkadaşlar benim merak ettiğim şey şudur: BES'teki birikim tutarım 6343 TL idi. İrat Tutarı 2555 TL olarak gözüküyor. Ben mart ayında sistemden çıktığımda benden %15 olan yaklaşık 1000 TL'lik bir kesinti yapılmış ve hesabıma 5392 TL yatmıştı. Yeni yasa ile yapılacak iadeler İrat Tutarı üzerinden olacağına göre, bana yatacak para 2555 TL'nin %15'i kesildikten sonra arda kalan para mıdır? Bilen varsa çok sevinirim. Ne kadar alacağım?"
  • quote:

Arkadaşlar şu soruyu sormuştum ama kimse cevap yazmadı yok mudur bilen?

"Arkadaşlar benim merak ettiğim şey şudur: BES'teki birikim tutarım 6343 TL idi. İrat Tutarı 2555 TL olarak gözüküyor. Ben mart ayında sistemden çıktığımda benden %15 olan yaklaşık 1000 TL'lik bir kesinti yapılmış ve hesabıma 5392 TL yatmıştı. Yeni yasa ile yapılacak iadeler İrat Tutarı üzerinden olacağına göre, bana yatacak para 2555 TL'nin %15'i kesildikten sonra arda kalan para mıdır? Bilen varsa çok sevinirim. Ne kadar alacağım?"

İrat tutarı vergiye tabi.
    Ana para değil.
    Yani toplam 951 tl ödenmişse iratın %15ine karşılık gelen rakam yani 2555*0.15=383 tl vergi kesilecek. Kabaca 951-383=568 tl iade almanız beklenir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi decsan -- 3 Eylül 2012; 3:40:43 >
  • Teşekkür ederim, doğru hesaplamışım o zaman 550-600 TL arası bir küsürat yaptığını.
  • Ben 2003-2007 arasında 4 yıl kadar ödeme yaptım. O zamanki adı Koç Allianz idi. Şu anki isimleri Allianz. Firmayı aradım kayıtları çıkarttılar. Hesapladılar. Bir dilekçe yazmamı ve başvurmamı istediler. Dilekçeyi ve kimlik fotokopimi faksladım bana bu hafta evraklarımı gönderecekler. Gelen evrak ile Vergi dairesinden paramı alacağımı söylediler.
  • Az once sistemden cikmak icin ykb emekliligi aradim bana denilen "devlet henuz kesintinin % kac oldugunu bildirmemis isleminizi yapamiyorum haftaya tekrar arayin dediler". Ayrica sistemden once cikanlardan evragi gelen var mi?

• 
Sayfa: önceki 4546474849
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.