Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.369
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cartok

quote:

Orijinalden alıntı: aakyuz

quote:

Teşekkürler hocam.

Tüm tasarıyı okudum yanlış anlamadıysam dikkatimi çeken birkaç husus;

1-"Devlet katkısı, katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takip edilir ve Müsteşarlıkça belirlenen yatırım araçlarında yatırıma yönlendirilir." Devlet katkısını biz yönlendiremeyeceğimiz anlamına geliyor.

2-"GEÇİCİ MADDE 1- (1) 7/10/2001 tarihinden sonra akdedilmiş bireysel emeklilik ve şahıs sigorta poliçeleri ile ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından yapılan ödemeler üzerinden tevkif edilerek ödenen vergilerin, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 75 inci maddesine bu Kanunla eklenen fıkra hükmüne göre belirlenen menkul sermaye iradı üzerinden bu Kanunun yayımlandığı tarihte yürürlükte olan orana göre hesaplanan tutarı aşan kısmı, bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren bir yıl içinde hak sahiplerince tevkifatın yatırıldığı vergi dairelerine başvurulması ve dava açılmaması veya açılmış davalardan vazgeçilmesi şartıyla, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir. Bu kapsamda açılan davalardan vazgeçilmesi durumunda, idarece de açılmış davalar sürdürülmez, taraflarca herhangi bir masraf ve vekalet ücreti talep edilemez." 2001 yından sonra imzalanmış sözleşmelerden bütün fazla kesilen miktarlar 1 yıl içinde geri iade olacak.

3- "a) 1 ila 8 inci maddeleri, 11 incimaddesi, 13 ila 27 nci maddelerive geçici 1 inci maddesi yayımı tarihinden dört ay sonra,
    b)Diğer maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girer." daha önce ayrılanların geri ödemeleri 4 ay sonra.

4- Mevcut BES katılımcıları için geçiş düzenlemesi bulunmuyor. Yanlış anlamadıysam devlet katkısını geri almadaki 3-6-10 yıl gibi süreler sıfırdan başlıyor.

Devlet katkısının nasıl değerlendirileceğini bulmak için doümanda birkaç kelime aratmış ancak bulamamıştım, bulduklarınızı paylaştığınız için teşekkürler.

Devlet katkısını geri alma süresi sıfırdan başlaması mantıklı zira aksi halde 10 senedir sistemde olan adam hem vergi iadesi almış hem de bugün ayrılsa 15 puanlık(25'in %60ı) bir devlet katkısı da almış olurdu. Vergi iadesi alanla almayanı da farklı kefeye koymak için birsürü teferruat gelir ki bu boyutta bir sistemde bunu düzgün yapmak da kolay olmaz. Gerçi belli de olmaz yarın bir gün biri dava açar "eski sözleşmeler için de geçerli olmalı" şeklinde, davayı da kazanırsa sistem açığı haline gelir.

Kanun çıksın hele bakalım maliye bir yönerge vs. çıkaracak mı yeni kanuna uygun olarak.

Hocam ilk bakışta haklısınız. Ancak uygulamada şöyle bir sorun var. Diyelim ki 9 yıldır prim ödüyorum. Dolayısıyla vergi iadesi de alıyorum. Sonra bu sistem çıktı. Artık vergi iadesi de alamayacağım. Sisteme de devam etmek istiyorum. %25 lik katkı payının %60 ını alabilmem için 10 yıl daha ödemem gerekiyor. (burda kastedilen yeni sistemde ödediğim primler) Bu durum mevcut katılımcıların devam etmesini zorlaştırıyor. Bu konuda bir teşviğin olması gerekiyordu. Sistemi cazip yapan en büyük endüstrüman devlet katkı payıdır.

Ben şu anda 7 yılı bitirdim. Sistemde 17 yılda kalmayı düşünmüyorum. O tarihe kadar yaşarmıyım oda bilinmez. Bu yüzden BES in en büyük destekçilerinden biri olmama rağmen sistemden ayrılmaya karar verdim.

Zaten ben de aynı durumda ve aynı fikirdeyim. Kanun yürürlüğe girince çıkacağım sistemden. İş değiştirirken 2009 yılında eski sözleşmemi iptal etmiştim, o zaman anaparadan kesilen stopajım için de 4 ay sonra başvuracağım.
    Benim için en mantıklısı 45 yaşında sisteme katılmak ve 56 yaşında emekli olmak gibi görünüyor.

Biz ücretlilerden fahiş miktarda alınan vergiyi biraz azaltsın diye vergi matrahından düşebileceğim kadar bir parayı yatırıyordum. Deli dumrul vergileriyle başa çıkmak için tüm parayı yurtdışında mı değerlendirmek lazım, memleketi terkedip düzgün sosyal politikalar izleyen başka memlekete mi göçsek artık bilemedim.

• @cartok
    Güzel yazmışsınız hocam. Burada devamlı BES'i savundum, mantıklı kullananlar için güzel bir yatırım aracı dedik durduk. Şu anki durum cazibilitesini yitirdi. Mevcut sistemde olanlar için en azından kaldığı süreyi dahil ederek bir avantaj sağlanabilirdi.

Bu vakitten sonra BES'e devam etmeyi düşünmüyorum ben de. Zaten ev aldığım için 5 aydır dondurmuştum, 2013 Nisan'da 5 yılım dolacak, dosya masrafı vermemek için de zaman çıkış yapacağım.

NOT: Burada benim gibi yazanları BES çalışanı sıfatı yapıştıran hesap bilmeyenlere lafım, işyerimden istifa ediyorum :)
  • bir ay sonra hayat sigortasında 10 yılım dolacak ve sistemden toplu paramı alarak çıkaccağım.vakıfbank yüzde 9 stopaj kesinttisi olacağını söyledi bu stopajı geri nasıl alabilirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @aakyuz

@cartok

Şükür sonunda haksız kesilen paramızı geri alabilecepiz demek ki 3 yıl geçmiş olsa da...

Teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: yasarda

29 Mayıs itibariyle sistemden çıkacaklardan sadece getiri üzerinden %15 stopaj olacak, 3 yıl içinde tekrar sisteme girmek isterlerse sistemden çıkardıkları birikime ulaşana dek devlet katkısından faydalanamayacaklar.

Bu konuda, aşağıdaki sorularıma sizlerden yorum yapabilecek olursa çok sevinirim, ben detaylı bilgi bulamadım:

1. 2 adet BES planımız varsa ve bir tanesini sistemden çıkarırsak, diğerinde devlet katkısını almaya devam edecek miyiz yoksa onda da devlet katkısı kesilecek mi?
    2. Sistemden çıkıp, 3 yılın ardından tekrar girmek istersek sistemden çıkardığımız birikim tutarına ulaşmadan da devlet katkısı alabilecek miyiz?

Bu iki sorunun cevabını bulabildiğim an ne yapacağıma karar vermem çok kolay olacak.

Bu sorularımın cevaplarını halen bulamadım...

• Arkadaşlar burada sormak zorundayım ekstra konu başlığı açmak istemedim. Bireysel emeklilik kapsamında 10 yıllık bireysel emekliliğe girmek istiyorum.Her ay 200 tl ayırabiliyorum.Allah düşürmesin ama 10 yıl süresince parayı da zaten çekmeyeceğim.10 yıl sonunda gerçekten bir karım olur mu yoksa her ay bir altın almam da aynı kapıya mı çıkar?Görüşleriniz nedir?Şayet gerçekten avantajlı bir dönüşü varsa hangi bankaya başvurmamı önerirsiniz?Nelere dikkat etmeliyim süresi boyunca parayı zaten çekmem orada bir kesinti oluyor biliyorum
  • herkes çıkacağını söylemiş söyleyen arkadaşlarda bilinçli arkadaşlarımız ve kendilerince eksik gördükleri tarafı belirtmişler ve bencede haklılar.
    ben ise sistemde kalmaya devam edeceğim (emekliliğimize de çok çok uzun yıllar olmasına rağmen) ben bu sisteme en başta girerken 56 yaşımda emekli oluncaya kadar devam edeceğim diye girmiştim.
    benim açımdan yeni düzenlemenin avantajı %25 lik devlet katkısı oldu çünkü %15 lik dilimdeydim.

bireysel emeklilik sistemine yeni girecek arkadaşlar için ise tekrar söyleyeyim (konun en başından beri anlatmaya çalıştık ama bizim milletimiz için ya siyah vardır ya beyaz ortası yoktur) oturun 2-3 sayfa bu sistemle ilgili yazı okuyun (çok basit ve herkesin anlayabileceği bir sistem) sonra sizin beklentilerinize yatırım mantığınıza ihtiyacınıza uyuyormu uyuyormu uymuyormu kendiniz karar verin. bu sistem ne bulunmaz hint kumaşı nede basma kumaş.
    bu sistem için her ikisinide söyleyen bu işi bilmeyen demektir.

saygılarımla...

• quote:

Orijinalden alıntı: bilal47

Arkadaşlar burada sormak zorundayım ekstra konu başlığı açmak istemedim. Bireysel emeklilik kapsamında 10 yıllık bireysel emekliliğe girmek istiyorum.Her ay 200 tl ayırabiliyorum.Allah düşürmesin ama 10 yıl süresince parayı da zaten çekmeyeceğim.10 yıl sonunda gerçekten bir karım olur mu yoksa her ay bir altın almam da aynı kapıya mı çıkar?Görüşleriniz nedir?Şayet gerçekten avantajlı bir dönüşü varsa hangi bankaya başvurmamı önerirsiniz?Nelere dikkat etmeliyim süresi boyunca parayı zaten çekmem orada bir kesinti oluyor biliyorum

sizin durumunuz için olayın özeti şudur.
    yılda 2400 lira yatıracaksınız 10 yılda 24000 lira yapar devlette 6000 lira katkı payı verecek ve siz bunun 3600 lirasını 10 yıl sonra geri alacaksınız.
    parayı bireysel emekliliğin risksiz likit fonlarında değerlendiriseniz devlet iç borçlanma senetlerinden daha düşük bir getirileri olacak (fon iş. kesinitisi genel yön. gid. kes. gibi kesintiler yüzünden) buda yaklaşık yıllık %5 ile %10 arasında bir şey (son yılların durumu bu)
    hesabınıza buna göre yapın işte.
    eğer 10 yıl içerisinde altının bu durumdan daha fazla değer kazanacağını düşünüyorsanız altın alın.

• Yeni sistem en çok çalışmayanların işine yarayacak. Zaten vergi indirimi alamıyorlardı şimdi devletin katkısından yararlanacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilimveEdebiyat -- 14 Haziran 2012; 21:41:18 >
  • Arkadaşlar merhaba, 1 senedir BES ödemesi yapıyorum ve sistemden çıkmak istiyorum. Kesintisiz olarak çıkmam mümkün mü bu yeni yasayla? Ne yapmam lazim kesintisiz çıkmak için? Yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

@cartok
    Güzel yazmışsınız hocam. Burada devamlı BES'i savundum, mantıklı kullananlar için güzel bir yatırım aracı dedik durduk. Şu anki durum cazibilitesini yitirdi. Mevcut sistemde olanlar için en azından kaldığı süreyi dahil ederek bir avantaj sağlanabilirdi.

Bu vakitten sonra BES'e devam etmeyi düşünmüyorum ben de. Zaten ev aldığım için 5 aydır dondurmuştum, 2013 Nisan'da 5 yılım dolacak, dosya masrafı vermemek için de zaman çıkış yapacağım.

NOT: Burada benim gibi yazanları BES çalışanı sıfatı yapıştıran hesap bilmeyenlere lafım, işyerimden istifa ediyorum :)

Hocam dondurduğun süre yıl hesabında dikkate alınmıyor diye biliyorum. İstersen bir araştır. Bende bir zaman dondurmak istemistim. Süre işlesin diye dondurmayıp ayda 100 TL gibi bir rakamla devam ettirmiştik.

Soru soran arkadaşlara cevap vermek istiyorum bir Maliyeci olarak sistemle ilgili oldukça bilgim var ancak zamanım yok. Basitçe google dan arama yapsalar yada bu konudaki yazılanlara göz atsalar fikir sahibi olacaklar. Kusura bakmayın arkadaşlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: zaftolga

bir ay sonra hayat sigortasında 10 yılım dolacak ve sistemden toplu paramı alarak çıkaccağım.vakıfbank yüzde 9 stopaj kesinttisi olacağını söyledi bu stopajı geri nasıl alabilirim

bu konuda bilgisi olan var mı yardım ederseniz sevinirim.

• quote:

quote:

@cartok

Hocam dondurduğun süre yıl hesabında dikkate alınmıyor diye biliyorum. İstersen bir araştır. Bende bir zaman dondurmak istemistim. Süre işlesin diye dondurmayıp ayda 100 TL gibi bir rakamla devam ettirmiştik.

Soru soran arkadaşlara cevap vermek istiyorum bir Maliyeci olarak sistemle ilgili oldukça bilgim var ancak zamanım yok. Basitçe google dan arama yapsalar yada bu konudaki yazılanlara göz atsalar fikir sahibi olacaklar. Kusura bakmayın arkadaşlar.

Dondurma idlemi sonra toplu odeme yapinca o aylari odemis sayiliyorsun diye biliyorum

• quote:

quote:

@cartok

Sn cartok,

Dondurulan süre hesaba katılmıyor. Prim ödenmiş net ay sayısı yıla çevriliyor, söylediğiniz doğru.

Yeni sistemle birlikte aşağıdaki sorularımın cevabını arıyorum yardımcı olursanız sevinirim:

"29 Mayıs itibariyle sistemden çıkacaklardan sadece getiri üzerinden %15 stopaj olacak, 3 yıl içinde tekrar sisteme girmek isterlerse sistemden çıkardıkları birikime ulaşana dek devlet katkısından faydalanamayacaklar. "

Bu konuda, aşağıdaki sorularıma sizlerden yorum yapabilecek olursa çok sevinirim, ben detaylı bilgi bulamadım:

1. 2 adet BES planımız varsa ve bir tanesini sistemden çıkarırsak, diğerinde devlet katkısını almaya devam edecek miyiz yoksa onda da devlet katkısı kesilecek mi?
    2. Sistemden çıkıp, 3 yılın ardından tekrar girmek istersek sistemden çıkardığımız birikim tutarına ulaşmadan da devlet katkısı alabilecek miyiz?

Bu iki sorunun cevabını bulabildiğim an ne yapacağıma karar vermem çok kolay olacak.

• quote:

quote:

bir ay sonra hayat sigortasında 10 yılım dolacak ve sistemden toplu paramı alarak çıkaccağım.vakıfbank yüzde 9 stopaj kesinttisi olacağını söyledi bu stopajı geri nasıl alabilirim

Hocam bu kanun yasalaştıktan sonra sadece birikiminizden elde ettiğiniz karın %10 u kadar stopaj kesilecek. Yani toplam üzerinden değil kar üzerinden.

Örnekle açıklayayım. 10 yılı tamamladığınızda 20000 TL birikiminiz var diyelim. Bunun 15000 i ödediğiniz katkı payı, 5000 i de ödediğiniz katkı paylarının fonlardan kazandırdığı irat (kar). Bu durumda ayrılırken 5000 TL nin %10 u kadar stopaj yani 500 TL kesinti olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cartok -- 14 Haziran 2012; 23:30:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yasarda

quote:

quote:

@cartok

Sn cartok,

Dondurulan süre hesaba katılmıyor. Prim ödenmiş net ay sayısı yıla çevriliyor, söylediğiniz doğru.

Yeni sistemle birlikte aşağıdaki sorularımın cevabını arıyorum yardımcı olursanız sevinirim:

"29 Mayıs itibariyle sistemden çıkacaklardan sadece getiri üzerinden %15 stopaj olacak, 3 yıl içinde tekrar sisteme girmek isterlerse sistemden çıkardıkları birikime ulaşana dek devlet katkısından faydalanamayacaklar. "

Hocam sorularınız oldukça grift, kanunda bu durumda ne yapılıra kesin bir cevap yok. Kendi kişisel görüşümü söyleyim. Kanunda sistemden ayrılıp yeni poliçe yapanlar için Devlet Katkısı alınamayacağı belirtiliyor. Ancak sizin 2. poliçeniz yeni değil. Yani sistemi manupule etmiyorsunuz. Bir çeşit sistem içinde kalmaya devam ediyorsunuz. Bence Devlet Katkısı alırsınız. Ama yinede tasarı yasalaştıktan sonra şirketinizin görüşünü almakta fayda var.

• quote:

quote:

quote:

Hocam bu kanun yasalaştıktan sonra sadece birikiminizden elde ettiğiniz karın %10 u kadar stopaj kesilecek. Yani toplam üzerinden değil kar üzerinden.

Örnekle açıklayayım. 10 yılı tamamladığınızda 20000 TL birikiminiz var diyelim. Bunun 15000 i ödediğiniz katkı payı, 5000 i de ödediğiniz katkı paylarının fonlardan kazandırdığı irat (kar). Bu durumda ayrılırken 5000 TL nin %10 u kadar stopaj yani 500 TL kesinti olacak.

hocam cok sagolun,sizce gelecek ay on yil dolunca sistemden hemen cikayim mi yoksa kanun cikincaya kadar sisteme odeme yapmaya devam edeyim mi ? ne tavsiye edersiniz.

• quote:

quote:

quote:

quote:

hocam cok sagolun,sizce gelecek ay on yil dolunca sistemden hemen cikayim mi yoksa kanun cikincaya kadar sisteme odeme yapmaya devam edeyim mi ? ne tavsiye edersiniz.

Bence bir 10 yıl daha beklemek istemiyorsanız ayrılın. İlla devam etmek istiyorsanız. Eşiniz, çocuğunuz adına yeni BES hesabı açın.

• hayatta bir on yil daha beklemem zaten bu hayat sigortasinda kaziklandim anlattiklari her sey yalanmis.tesekkurler yardiminiz icin.

• Kanun resmi gazetede onaylandıktan sonra telefon edip dondurmuş olduğum hesabımı kapattığımda kar üzerinden %15 kesintiyle kurtulabilecek miyim? Yoksa bekleme sürem var mı?
  • 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.