DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir Kullanıcı
3.101
Cevap
73
Favori
330.321
Tıklama
Tüm Forumlar >> Sıcak Fırsatlar >> Sıcak Fırsatlar >> Diğer Fırsatlar >> Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi
Sayfaya Git:
Sayfa: <<< önceki 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 sonraki >>>
Giriş
      3145 Mesaj
      20 Nisan 2012 18:57:56
      eski bireysel emeklilik çalışanımdan aldıgım bilgi stopajın kalkacagı,3 aylık geçiş süreci olacagı yönünde.herhangi bir kaybın olmayacagını söylüyor kendisi.üstüne bireyselde coşma beklediklerinide

ekledi.bilgi aldıkça eklerim buraya.

• Teğmen
      213 Mesaj
      20 Nisan 2012 20:20:43
      http://www.alitezel.com...dex.php?sid=yazi&id=5345

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oaston -- 20 Nisan 2012; 20:22:58 >

• Yarbay
      7495 Mesaj
      20 Nisan 2012 23:33:10
      ALİ BABACAN:
      -''Geri ödemede sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak''-

Birikimlerin geri ödenmesi aşamasında da önemli bir değişikliğe gidildiğini belirten Babacan, vergilendirmenin sadece getiri üzerinden yapılacağını bildirdi.

Devlet katkısını, sistemde uzun süre kalmayı özendirecek şekilde kademeli olarak geri çekiş hakkı verileceğini aktaran Babacan, burada amacın sistemde daha çok kişinin olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

-''Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacak''-

Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacağını dile getiren Babacan, üçüncü yılın sonunda yüzde 15'lik,
      altıncı yılın sonunda yüzde 35'lik,
      10. yılda yüzde 60'lık kısmın çekilebileceğini ve nihayet emeklilikte devlet katkı payının tamamına erişmenin mümkün olacağını söyledi. ''

...
      YANİ AYLIK 80 TL YATIRIRSAM.
      3-6 YIL ARASINDA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 3 TL DEVLET VERECEK.
      6-10 YIL ARASINDA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 7 TL DEVLET VERECEK. ( YATIRDIĞIM PARANIN %10 U BİLE DEĞİL.)
      10 YILDAN SONRA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 12 TL DEVLET VERECEK.
      ANCAK 10 YIL YATIRIP YAŞ I BEKLEYİP 56 YAŞINDAN SONRA SİSTEMDEN ÇIKARSAM 20 TL VERECEK.
      (ince bir ayrıntı: dikkat ederseniz 56 yaşında emekli olursam demedim, sistemden çıkarsam dedim. çünkü BES emeklilik değil, para biriktirme sistemidir.)
      ..........
      MEZARDA EMEKLİLİK GİBİ BİŞEY..
      ..........
      BU ARADA sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak OLMASI GEÇ DE OLSA ÇOK İYİ BİR GELİŞME..

halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi
      olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...

“Ümitvar olunuz! Şu istikbâl-i inkılâbat içerisinde en gür seda İslâm’ın sedası olacaktır”
    • Android Beta Kullanıcısı
      1726 Mesaj
      21 Nisan 2012 08:20:56
      Nasıl bir iyileştirme bu anlayamadım. Hepimiz dert yanıyoruz. Ne yapmaya çalışıyor bu adamlar!

• Binbaşı
      1990 Mesaj
      21 Nisan 2012 08:30:09

quote:

Orijinalden alıntı: dangerous

Nasıl bir iyileştirme bu anlayamadım. Hepimiz dert yanıyoruz. Ne yapmaya çalışıyor bu adamlar!

Aynen katılıyorum. Gelir Vergisi muafiyetinden yararlananlar için çok kötü oldu. Ben şahsen ayrılmayı düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

| Ford Grand C-Max Tit X 1.6 TDCI | Iphone 5 | Ipad Mini Retina Wifi 4G | Samsung 40C650 LCD TV |
      1726 Mesaj
      21 Nisan 2012 08:33:21
      quote:

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

Alıntıları Göster

Aynen katılıyorum. Gelir Vergisi muafiyetinden yararlananlar için çok kötü oldu. Ben şahsen ayrılmayı düşünüyorum.

Ben gireli daha 2 ay oldu. 2 kere ödeme yaptım. Daha yolun başında pek bir avantajının kalmaması benim açımdan çok kötü oldu. Acaba gerçekleşecek bu değişimden dolayı, kayıpsız ayrılmalara olanak sağlarlar mı? Zannetmiyorum ama...

• Binbaşı
      1990 Mesaj
      21 Nisan 2012 08:39:31

quote:

Alıntıları Göster

Ben gireli daha 2 ay oldu. 2 kere ödeme yaptım. Daha yolun başında pek bir avantajının kalmaması benim açımdan çok kötü oldu. Acaba gerçekleşecek bu değişimden dolayı, kayıpsız ayrılmalara olanak sağlarlar mı? Zannetmiyorum ama...

Bence şu an durdurun, en azından 2 aylık ödemeniz yanar. Bence bu konuda davalar açılacaktır. Siz eski sisteme göre giriş yaptınız ve sistem değişti, muhakak dava açanlar olacaktır.

| Ford Grand C-Max Tit X 1.6 TDCI | Iphone 5 | Ipad Mini Retina Wifi 4G | Samsung 40C650 LCD TV |
    • Teğmen
      213 Mesaj
      21 Nisan 2012 08:53:02
      quote:

Orijinalden alıntı: lordford50

ALİ BABACAN:
      -''Geri ödemede sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak''-

Birikimlerin geri ödenmesi aşamasında da önemli bir değişikliğe gidildiğini belirten Babacan, vergilendirmenin sadece getiri üzerinden yapılacağını bildirdi.

Devlet katkısını, sistemde uzun süre kalmayı özendirecek şekilde kademeli olarak geri çekiş hakkı verileceğini aktaran Babacan, burada amacın sistemde daha çok kişinin olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

-''Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacak''-

Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunulamayacağını dile getiren Babacan, üçüncü yılın sonunda yüzde 15'lik,
      altıncı yılın sonunda yüzde 35'lik,
      10. yılda yüzde 60'lık kısmın çekilebileceğini ve nihayet emeklilikte devlet katkı payının tamamına erişmenin mümkün olacağını söyledi. ''

...
      YANİ AYLIK 80 TL YATIRIRSAM.
      3-6 YIL ARASINDA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 3 TL DEVLET VERECEK.
      6-10 YIL ARASINDA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 7 TL DEVLET VERECEK. ( YATIRDIĞIM PARANIN %10 U BİLE DEĞİL.)
      10 YILDAN SONRA SİSTEMDEN ÇIKARSAM EKSTRA 12 TL DEVLET VERECEK.
      ANCAK 10 YIL YATIRIP YAŞ I BEKLEYİP 56 YAŞINDAN SONRA SİSTEMDEN ÇIKARSAM 20 TL VERECEK.
      (ince bir ayrıntı: dikkat ederseniz 56 yaşında emekli olursam demedim, sistemden çıkarsam dedim. çünkü BES emeklilik değil, para biriktirme sistemidir.)
      ..........
      MEZARDA EMEKLİLİK GİBİ BİŞEY..
      ..........
      BU ARADA sadece getiri üzerinden vergilendirme yapılacak OLMASI GEÇ DE OLSA ÇOK İYİ BİR GELİŞME..

Bu anlattıkların sadece işin devlet ayağı, birde sigorta şirketinin iç etmeye yönelik düşük getirili fonlarının yanısıra, Fon İşletim Gider Kesintisi, Yönetim Gider Kesintisi, Giriş Aidatı vs vs gibi keyfi tırpanlarını da katarsan eline Üçün Biri kalıyor..
      Ücretliler için BES zaten kesinlikle bitmiştir, bireysel bağlamda ise devlet-şirket elele yeni cari açık kapatma projesidir.. potansiyel yeni "key" mağdurları tuzağıdır..

• Çavuş
      87 Mesaj
      21 Nisan 2012 15:40:20
      Merhaba Arkadaşlar,
      Biz bu sistemde sigorta şirketlerinin fon getirilerinin düşük olduğunu ısrarla söylüyoruz. Ancak forumdaki bazı sigorta şirketi çalışanı forumdaşlar bunun aksini (bilerek) savunuyorlardı. Sonunda bu konuda Habertürk gazetesinde tam da bu konuyu işleyen ve açıklayan bir haber yayınlandı. Bu haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. İşin özü vatandaş prim yatırır ve size güvenir, ancak aptal yerine konduğunu anlarsa sizi affetmez. Yani artık sigorta şirketleri sebatkar bes müşterileri istiyorlarsa, fon getirilerini daha karlı hale getirecekler ve daha makul masraflar tahsil edecekler.

Haberin Adresi: http://ekonomi.habertur...k-bu-getiriye-bahane-yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aegean.nomad -- 21 Nisan 2012; 15:43:10 >
      1726 Mesaj
      21 Nisan 2012 16:00:45
      quote:

Orijinalden alıntı: aegean.nomad

Merhaba Arkadaşlar,
      Biz bu sistemde sigorta şirketlerinin fon getirilerinin düşük olduğunu ısrarla söylüyoruz. Ancak forumdaki bazı sigorta şirketi çalışanı forumdaşlar bunun aksini (bilerek) savunuyorlardı. Sonunda bu konuda Habertürk gazetesinde tam da bu konuyu işleyen ve açıklayan bir haber yayınlandı. Bu haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. İşin özü vatandaş prim yatırır ve size güvenir, ancak aptal yerine konduğunu anlarsa sizi affetmez. Yani artık sigorta şirketleri sebatkar bes müşterileri istiyorlarsa, fon getirilerini daha karlı hale getirecekler ve daha makul masraflar tahsil edecekler.

Haberde yer alan

KALMAK ZORUNDA MIYIM?
      BES'te yeni sistem açıklanırken, Habertürk'ü arayan birçok BES katılımcısından yeni sisteme yoğun itiraz var. Verdikleri 100 TL'nin 25 TL'sinin ay sonunda geri alacakları vaadiyle BES'e girdiklerini ve sözleşmelerinin bu yönde olduğunu belirten birçok BES katılımcısı, yeni sisteme zorla geçmek istemiyor. Sistem tamamen değişeceği için, eski katılımcıların ya sistemden cezasız çıkmasına izin verilmesi ya da eski sistemde devam etmelerine izin verilmesi isteniyor.

bölümü uygulanabilir mi? Eğer cezasız çıkma olayı olursa hiç düşünmeden çıkarım sistemden.

• Onbaşı
      30 Mesaj
      21 Nisan 2012 16:09:29
      Yeni emeklilik sisteminin ne zaman yürürlüğe giriceğini bilen varmı ? Yürürlüğe girer girmez cezasız bir şekilde çıkmak istiyorum. İki senedir yeterinde kesinti ödedim çünkü.

• Binbaşı
      1362 Mesaj
      21 Nisan 2012 16:13:47
      dönem dönem düşük miktarlarla çıkmak çok kötü, 10 sene sonunda da tamamını alamaması çok kötü daha önce sormuştum atlandı, tekrar sorayım: devletin verdiği para başka bir hesapta yatarken buna da vade konacakmı olduğu gibi kalacaksa hiç anlamı yok sistemin..

• Yüzbaşı
      268 Mesaj
      23 Nisan 2012 20:14:51
      quote:

Merhaba Arkadaşlar,

1. Fon getirileri her zaman uzman kişi bireysel yatırımlarından düşük olur, sadece BES değil tüm fonlar için geçerlidir bu durum. Piyasaların ayakta kalabilmesi için gizli bir kaidedir. Birbirlerini fonlarlar... Hantaldırlar... Kişi kendisi yönetebiliyorsa ne ala.
      2. Ancak BES de şirket değiştirme bunun için vardır. Bakıp takip edip her açıdan başarılı olana geçiş yapılsın diye. Ancak benim gözlemlediğim, halkımız henüz fonları iyi yönetemiyorsunuz gerekçesiyle şirket değiştirmeye başlamamış (şu ana kadar sadece YGK nedeniyle ki aslında FİGK ve fon performansı uzun vadede daha etkendir). Zamanla bu kültür de yerleşir diye bekliyordum (EGM BES yaptıranların profiline bakınca muhtemeldi ve oldukça da umutluydum) ancak son açıklamalardan sonra bilemiyorum ne olur, kimse kalır mı sistemde o profilden.
      3. Gazatedeki yayın biraz taraflı olmuş, kimsenin de hakkını yemeyelim. Dikkatlice bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız...
      4. Örneğin BES sözleşmemin olduğu şirketlerden biri hisse fonunun içinde hangi hisseden ne kadarlık yatırım yapılmış açık açık veriyor, bakar beğenirsen devam edersin. Hatta birkaç ay önce çok güzel hisse fonları çıkardı, fonlarından bir tanesi tamamen temettü dağıtan şirketlerin hisseleri, yani aslında benim hisse senedi portfoyümün nerdeyse aynısı...

Bu arada, piyasaları takip edenler Mittal'in Eregli hisse blok satışını bilirler. Acaba blok satış yapılırken hangi şirketin hisse fonu portfoyünde yüklü Eregli vardı hangisinde asgari düzeyde? Küçük yatırmcı yakalandı ve bir günde %10 kaybetti.

Fonlar böyle.

Yeni geleceği söylenen sistem ile ilgili olarak ise:

1. Şirketimle Cuma günü görüştüm (bir tanesiyle). Daha birkaç gün önce kendilerine resmi bildirimler ulaşmaya başlamış. Henüz pekçok şey net değil.
      2013 Ocak ayında başlayacakmış. Yani yeni sisteme kadar mevcut şartlarla devam.... Bu önemli, bu sene de vergi avantajından faydalanmaya devam etmeliyiz, şu aşamada ayrılmak mantısız olur.
      2. Devletin stopajdan vazgeçmeye pek niyeti yok gibi. (mevcut sözleşmeler için) Ancak burada bir problem var. Herkes sözleşmesini incelesin, sözleşmemizdeki şartlara göre biz bunu imzaladık. Yeni sistem yeni sözleşme ile olmalı, eski sözleşmeler nasıl fesh edilecek??? Alternatif sunulmalı, isteyen eski sistemden devam etmeli, isteyen yeni sisteme geçmeli, isteyen de anapara stopajsız sistemden ayrılabilmeli. Aksi takdirde mevcut sözleşmeler konusu ciddi problem olacak...
      3. Birkaç gün içinde daha detaylı bilgi de almaya çalışacağım. Ancak şu ana kadar netleşmeyen detaylar çok fazla.
      4. Hesaplarıma göre, (yalnız bu benim portfoyüm içindir, herkes kendi hesabını kendi yapmalı) yeni sistem 6-10. seneler arasında eskisine göre avantajlı duruma geçiyor. 10. seneden sonraki durum 56 yaşına olan uzaklığa bağlı. Yani bana göre değil...

Yeni sistem, benim gibi vergi avantajı için sistemde olup da yüksek katkı payı ile yüksek vergi avantajı olanlar için çok ama çok kötü. Peki kimler için iyi?

- öğrenciler
      - ev hanımları
      - düşük vergi ödeyenler/hiç vergi ödemeyenler
      - Ar-ge personeli
      - %15'lik vergi diliminde kalan, %27-35 grubuna geçemeyen çalışanlar (ancak bu gelir düzeyinde de uzun süre lazım olmayacak parayı sisteme aktaracak kişi sayısı da ülkemiz şartlarında pek azdır).

Bu durumda, %27-%35 vergi diliminde olanlar için sistemden çıkışlar başlayabilir. Bu olunca da sistemdeki kişi sayısı artmasına karşın toplam fon büyüklüğü olumsuz etkilenecek. Yönetimin bunu istemeyeceği muhakkak. Dolayısıyla her ne kadar mevcut sistemdekilerin çıkmamasını sağlamalı (ya çıkışta %15 stopaj ile korkutarak yada alternatif sunarak teşvik ederek) diye düşünsek de, çok ama çok önemli bir nokta:

Mevcut sistemde vergi iadeleri hazineden her ay nakdi olarak bize dönüyorken, yeni sistemde sadece "sanal" bir meblağ bir yerlerde gözüküyor olacak. Yani, şimdi kimsye sıcak para vermeyeyim de 20-30 sene sonra Allah Kerim... mantığı... o da ilerideki iktidarın sorunu olur zaten...

Herşey netleştikten sonra ince ince ince hesaplayıp karar verilecek... Paylaşıma devam, fikir alışverişine devam...

BES şirketlerinin işi bence yeni sistemle birlikte çok ama çok zor olacak...Yeni ürünü nasıl pazarlayacaklar çok merak ediyorum, dokunamadığım para benim param değildir... onun yerine %15 stopajımı öder istediğim zaman paramı alırım daha mantıklı nasıl olsa onu vergi indrimi olarak zaten almıştım...--------------

• Yüzbaşı
      268 Mesaj
      23 Nisan 2012 20:20:07
      quote:

Orijinalden alıntı: terbüyesüzcanavar

dönem dönem düşük miktarlarla çıkmak çok kötü, 10 sene sonunda da tamamını alamaması çok kötü daha önce sormuştum atlandı, tekrar sorayım: devletin verdiği para başka bir hesapta yatarken buna da vade konacakmı olduğu gibi kalacaksa hiç anlamı yok sistemin..

net olmayan çok şey var ancak onları da istediğin fonda değerlendirebiliyor olman lazım, seçim senin olmalı, yıllık %7 enflasyonla bile 20-30 yıl sonra o para sıfıra iner.

Burada da sorular bitmiyor aslında. Atıyorum x sene sonra, devletin verdiği anapara 1.000 TL iken ben yanlış fon seçimleri yaptım ve zara ettim, 750 liraya düştü. Hangisinin %xx oranına dokunabileceğim??? 1.000 mi 750 mi?--

• Yüzbaşı
      268 Mesaj
      23 Nisan 2012 20:23:36
      quote:

Alıntıları Göster

Haberde yer alan

KALMAK ZORUNDA MIYIM?
      BES'te yeni sistem açıklanırken, Habertürk'ü arayan birçok BES katılımcısından yeni sisteme yoğun itiraz var. Verdikleri 100 TL'nin 25 TL'sinin ay sonunda geri alacakları vaadiyle BES'e girdiklerini ve sözleşmelerinin bu yönde olduğunu belirten birçok BES katılımcısı, yeni sisteme zorla geçmek istemiyor. Sistem tamamen değişeceği için, eski katılımcıların ya sistemden cezasız çıkmasına izin verilmesi ya da eski sistemde devam etmelerine izin verilmesi isteniyor.

bölümü uygulanabilir mi? Eğer cezasız çıkma olayı olursa hiç düşünmeden çıkarım sistemden.

henüz net değil... ne olacağı belli değil... hele bi bazı şeyler açığa çıksın, ondan sonra karar verilir. Ocak 2013 gibi gözüküyor başlama zamanı, bu şekilde erkenden ortaya atılarak kamu tepkisi ölçülüyor da olabilir...

• Yüzbaşı
      268 Mesaj
      23 Nisan 2012 20:28:07
      quote:

Orijinalden alıntı: ERPmühendisi

Alıntıları Göster

Genelde aynı görüşleri paylaştık, ayrılarak zarar etmektense konu net olunca daha farklı stratejier geliştirilmeli, zararına çıkmak bize göre değil, hesap kitap yapmadan karar vermemeliyiz (ben de mühendisim). Aklıma gelenlerden biri 10. yıl ile 56. yaş arasını minimize etmek yani her sene (tabii yaşa göre) 6 ay öde 6 ay dondur gibi...

çıkış için uygun fırsat verirlerse ama mükemmel olurdu (benim %15 stopajım çok büyük para yapıyor, onu hayatta heba edemem...)

• Yüzbaşı
      570 Mesaj
      23 Nisan 2012 20:49:20
      takip. Saygılar.

• Yarbay
      3145 Mesaj
      24 Nisan 2012 15:06:24
      şu an ayrılınca zarar etmiyoruzki,en kötü dava açıp 1 sene civarında alıyoruz paramızı.benim korkum bunun önüne set çekmeleri.

yoksa gelir üzerinden yüzde 15 mahkeme kararıyla sabit

• Binbaşı
      1728 Mesaj
      24 Nisan 2012 17:49:14
      quote:

Orijinalden alıntı: yasarda

Alıntıları Göster

Genelde aynı görüşleri paylaştık, ayrılarak zarar etmektense konu net olunca daha farklı stratejier geliştirilmeli, zararına çıkmak bize göre değil, hesap kitap yapmadan karar vermemeliyiz (ben de mühendisim). Aklıma gelenlerden biri 10. yıl ile 56. yaş arasını minimize etmek yani her sene (tabii yaşa göre) 6 ay öde 6 ay dondur gibi...

çıkış için uygun fırsat verirlerse ama mükemmel olurdu (benim %15 stopajım çok büyük para yapıyor, onu hayatta heba edemem...)

...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -YağmurAdam- -- 25 Nisan 2012; 8:40:41 >

Xiaomi ipad kırılmaz ekran koruyucu, otg ve kablolar - 5 tl'den başlıyor

http://forum.donanimhaber.com/store.asp?mem=604546
    • Binbaşı
      1990 Mesaj
      24 Nisan 2012 18:18:42

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

Aylar önce yazdım bu yazıyı üstüme alıyorum.

1. Sigorta çalışanı değilim, buyrun gelin şirketime.
      2. Endüstri Mühendisiyim, Allah'a şükür matematiğim kuvvetli, hesap yapabiliyorum.
      3. Gazetelerde bu yazan haberlerde hemen balıklama dalıp inanıyor musnuz cidden?

Örnek :
      IMKB 100
      31.12.2003 endeks 18.625
      30.12.2011 endeks 51.266

getiri %275, hesap bilen gazetemiz bunu %394 beyan etmiş, inanmaya devam... IMKB %394 kazanmışken BES'in hisse senedi fonları %244 değer kazanacak, milyonlarca kişi hiç farketmeyecek, bizler koyunuz para yatıran salaklarız yani? Az iki hesap yapın güzel kardeşim, hesap yapamıyorsanızz da başkalarına sen bilerek insanları kandırıyorsun YALANI ATMAYIN!!! Bilgi sahibi olmadan YORUM SAHİBİ OLMAYI!!!

Fonlarınızı karşılaştırmak için http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=60

Reklamlar
https://ad.doubleclick.net/ddm/trackimpj/N103003.2
-x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.