Şimdi Ara

Bireysel Emeklilikten 10 Yıldan Önce Ayrılanlardan Kesilen %15 Kesintinin Ödenmesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.097
Cevap
59
Favori
352.371
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mesajım bulunsun. Yakında BES den çıkmayı planlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: plcmn

Onlar sisteme girmesin zaten..
    Bu sistem vergi indirimi olmadan anlamlı değil ki...
    Yani çalışmıyor ve BES yaptırıyorsa suçu yok ama kabahati var :)
    quote:

Orijinalden alıntı: BilimveEdebiyat

quote:

Çok haklı bir karar gibi gözüküyor aslında...
    Ancak gözardı edilen bir durum var..
    BES sigorta primleri üzerinden vergi (gelir) indirimi kullanılıyor..
    Bu durumda 100 Tl yatıran aslında vergi dilimine göre 115 TL, 120 TL yada 125 TL yatırmış oluyor.
    Bu durumda biriken ana para üzerinden alınan vergi aslında devletin indirim gerçekleştirdiği verginin en düşük oranı olan %15..

Kararlara bakmak lazım ancak bana vergisel açıdan mantıklı gelmedi...
    Muhtemel sonuçlar ne olur:
    - Maliye BES primlerinden vergi indirimini kaldırır. Bu durumda sistem yara alır..
    - Maliye vergi indirimini azaltır. Sistem yine yara alır ama düşük enflasyon ortamında işler yürür..

Her iki durumda da alınan karar sizin lehinize gibi görünse de aslında aleyhinize olabilir...

Yani aslında Maliye'nin sistemden çıkarken aldığı %15 ana paradan falan alınmıyor. Maliye size sunduğu vergi indirimini geri alıyor..

Vergi indirimi almayanların suçu ne?? Çalışmıyor ama Hayat sigortası ya da BES'i var.

Ya Hayat Sigortası varsa??? O kısmına cevap vermemişsiniz.

• ben ayda 300 yatırıyorum bordro da "yan ödeme" şeklinde yazmışlar 14.5tl iade alıyorum...neyse asıl sormak istediğim şu;
    yılda 6 defa fonumuzu istedğimiz gibi değerlendirme şansımız var ben her 2 ayda1 piyasa şartlarına göre değiştiriyorum(borsa-dolar-tahvil vs)..örneğin 3 ay önce imkb 60bindeyken borsaya endeksledim 68bin de dolara geçtim.%12 kar eder yılda 2-3 defa böyle getiri sağlıyorum..yukarıda en baştaki açıklamada anaparadan değil "getirisinden" vergi alınacağı yazıyordu..bu getiri için sigorta şirketi kılını bile kıpırdatmadan hesap işletim ücreti alıyor kararı ben veriyorum ve birikimleri fazlasıyla değerlendirip normalden fazla getiri sağlıyorum kaymağını başkaları yiyor..bu da haksızlık değil mi?..neysa ya ben şu kesinti işleri kesinleşsin çıkacağım zaten..para biriktirmeyi öğrendim sayılır..

• Vardı kurtuldum BES ten, 5 senedir yatırdığım ana paradan daha azı elime geçti..Vergi indiriminden birtürlü faydalanamadım, küçük bir şirket zaten, muhasebeci değişti, 50bin kere söyledim, kaynadı gitti..Birde doğru düzgün getirisi de olmadı, takip etmek gerek, yıllarca yerinde saydı, çok da değildi zaten, ihtiyacım da vardı, çıktım gittim..

Eğer vergi indiriminizi hakkıyla alabiliyorsanız, paraızı yönetemiyor ve biriktiremiyorsanız, mantıklı olabilir..Bağlatırsınız kredi kartına, unutursunuz sonra..Tabi birgün mecbur kalır ve bozdurmak isterseniz de tokat gibi kesintileri yapıştırırlar, en zor gününüzde bir tekmede onlar atar, ki TR gibi bir ülkede bu olasaklık gayet fazla..Zaten sırtınızdan para kazanmasalar, onca reklamı yaygarayı yaparlar mı? Benim gibi erken çıkanlardan, fonlardan, kesintilerden köşeyi dönüyorlar..Kardeşim bir ara bu işlerle uğraşıyordu, çıkış yapanların , yapmak zorunda kalanların sayısı çook fazla, %35 gibi bir rakam aklımda kalmış, hem de ilk 3 sene oranları..

En güzeli düzenli altın alın veya yatırım hesabına para aktarın..Ben unuturum derseniz bu işi otomatik de yapabiliyor bankalar..Sonra darda kaldığınızda alın verin kafanız rahat..kendi kendinizi emekli edin..

• Ben ve eşim ssk'lı çalışanız. 26 yaşındayız. Sözleşmeli çalışıyoruz. 10 ay çalışıp 2 ay işsiz duruyoruz. Vakıfbank üzerinden maaş alıyoruz. 2 yıldan fazla oldu sisteme gireli. Maaşımızdan ayda 100 Tl kesiliyor. Sisteme giriş aidatı ödemedik.

Yatırdığım paraya göre gelir vergisi durumum nedir bilmiyorum, iade alıyormuyum nasıl öğrenebilirim?

İkimizin parası 5000 Tl civarıdan birikmiş. Getirisi yönünden baktığımda faydalı değil, para biriktirme yönünden iyi oluyor sadece. Şimdi ben sistemde kalma ile çıkma arasında kaldım. Sizce ne yapmalıyım ?
  • Üniversite Öğrencisiyim. 4senedir Groupama Bireysel emeklilikten prim ödüyorum. Birkaç sorum olacak

1- Ben öğrenci olduğum ve ssk çalışanı olmadığım için vergi indirimi, vergi iadesi alamam dimi?

2- Ben geçenlerde ayrılmak istedim nakite ihtiyacım var ama %15kesinti olur dediler diye vazgeçtim. Şimdi kısa ve net olarak ben bu %15den nasıl yırtarım acaba?

Yanıtlayan üstadlara çok teşekkür ederim
  • BES'i zamanında çok araştırdım, çıkardığım sonuç : BES hesabını bilmeyen, para biriktirmeyi bilmeyenler için "benim için makul bir ücret karşılığında paramı biriktir" yönteminden başka bir şey değil.. Vergi avantajları fasa fiso, firmalar zaten kafalarından uydurdukları abuk subuk kesintilerle devletin size sağladığı avantajı iç ediyorlar.. Kurulma amaçlarının da bu olduğunu zannediyorum. Vatandaş için değil ama firmalar için oldukça avantajlı bir sistem, hem kesintilerden garanti geliri cebe indir, hemde Bes'te biriken fonlardan..
    10 sene önce hayat sigortasına girenlere 10 sene sonra emekli olacakları ballandıra ballandıra anlatılırdı, 10 sene boyunca bir araba parası biriktirenlere emeklilik ikramiyesi olarak bir motosiklet verince sisteme girenler üzerine 1 bardak soğuk su içmek zorunda kaldılar

• bu karar uzun zamandan beri bekleniyordu.
    bu kararın özü klasik vergici ile hukukçu mantığı arasındaki farktır.
    ben bir maliyeci gözüyle baktığımda bu karar yanlıştır diyorum çünkü devletin ( uzun süreli birikimi) desteklemek için verdiği teşviği
    bireyler kara çevirmiş oluyor ve devlet bu işten alenen zarar ediyor.
    bir bireysel emeklilik hesabı sahibi olarak bakarsam ise süper bir karar diyorum.
    klasik bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak baktığımda ise maliye ne yapar ne eder bu vergi teşviğini kaldırır ve bizde eskisinden daha avantajsız bir sisteme gireriz diyorum.
    yani bu kararın hali hazırda bireysel emeklilik hesabı olup uzun vadede sistme girip emekli olmayı düşünenleri kötü yönde etkileyeceğini düşünüyorum bakalım maliyenin adımını görünce tekrar konuşuruz.
  • dilekçe ğrneğini siteden bulan oldumu
  • Ben zaten bu yılın sonuna doğru çıkmayı planlıyordum... Bu karara göre %15 kesinti olmayacak diyebilir miyiz ?
  • BES konusunda birçok kişi bilgi paylaşmış. Önemli olan kulaktan dolma bilgi degil. Uygulanan ne?

Ben 6 Yıldır sistemdeyim. 3-4 poliçem oldu.
    - Giriş aidatı
    - Yönetim Kesintisi vs alınmıyor. (Birçok firma yada meslek grubuna yapıyorlar.)

3 Yılı doldurduktan sonra Prim + Fon geliri üzerinden %15
    10 Yılı doldurursanız %10 kesiliyor. (emekli yaşını beklemezseniz)

Vergi indirimi olayı ise;
    Bordorda yatırdığım tutar kadar Gelir vergisi matrahından düşüyorlar.
    Normalde 2000 Tl matrahım var diyelim. Gelir vergisi %15 olsun. 300 TL gelir vergisi kesilir.
    100 TL prim yatırırsam. Matrah 1900 oluyor. 285 Gelir vergisi kesiliyor.
    Eğer %27 lik dilimde iseniz yatırdığınız primin %27 si kadar kardasınız.

Sonuç : 100 TL prim yatırıyorum. Ama 85 TL si cebimden çıkıyor.

5 sene değişik aidatlar yatırıp 7000 TL aidat ödedim, Çıktım. Kesintilerden sonra elime 8150 TL geçti.
    1150 TL Fondan (Hisse senedinde idi), 7000 TL den ise en az %15 devlet baba geri vermiş oldu.

• @cirmak aynen katılıyorum.

Bireysel Emeklilik sistemini bilmeyenler hesap kitap yapmayanlar yorum yazarak insanları yanlış yönlendirmeyin! Maaşınız iyiyse ve yıl sonlarında gelir vergisinde %27 veya %35lik dilime geliyorsanız brüt maaşınızın %10'nunu muhakak BES'e aktarın karlı çıkarsınız. BES için uygun kesintili ve dosya masrafı az olan bir BES bulmanız şarıyla tabi.

Benim durumum nedir. 3 yıldır ödüyorum, ilk iki yıl yaklaşık 150 TL aktardım son 1 yıl da ayda yaklaşık 300 TL aktardım.

TOPLAM yatırdığım Para : 5400 TL
    Çalıştığım yerden maaşıma aldığım ek gelir : 1458 TL (5400 x 0,27) (%27 vergi dilimine giriyorum)
    Yani cebimden çıkan toplam net para : 3942 TL (5400-1458=3942)

GELELİM KAZANCA: Hepsini borsada olan büyüme amaçlı fon almıştım.
    BES FONUN Değeri : 7054 TL (7054/5400 = %31 prim yapmış ki bunda gelir vergisi indirimi yok)
    Şuan parayı çekmek istesem ve %15 iade etsem (ki kalkmış deniliyor) : 5995 TL

Şu an mali olarak 5995 TL'lik yatırımım var, bunun için 3942 TL çıktı. Bu durumda %52 KAZANCIM var.

Evet hesa bilen BES'i kötüleyen, insanları yanlış yönlendirenlere diyorumki, benim %52 kazancım var, sizin alternatifiniz nedir hesap uzmanları :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kHanTW

Ben zaten bu yılın sonuna doğru çıkmayı planlıyordum... Bu karara göre %15 kesinti olmayacak diyebilir miyiz ?

olmayacakmış ama nasıl
  • quote:

Orijinalden alıntı: syruse

Üniversite Öğrencisiyim. 4senedir Groupama Bireysel emeklilikten prim ödüyorum. Birkaç sorum olacak

1- Ben öğrenci olduğum ve ssk çalışanı olmadığım için vergi indirimi, vergi iadesi alamam dimi?

2- Ben geçenlerde ayrılmak istedim nakite ihtiyacım var ama %15kesinti olur dediler diye vazgeçtim. Şimdi kısa ve net olarak ben bu %15den nasıl yırtarım acaba?

• 4 Senedir Ödüyorum cıkmak icin fırsat kolluyorum , BES 'de ancak vergi indiriminde karlı duruma geciriyor. Konuyu takibe aldım kesinleştiği zaman geri alacağım paramı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ViTalyCL

4 Senedir Ödüyorum cıkmak icin fırsat kolluyorum , BES 'de ancak vergi indiriminde karlı duruma geciriyor. Konuyu takibe aldım kesinleştiği zaman geri alacağım paramı.

bende çıkmak istiyorum ama şu %15canımı sıkıyor. Bide 5sene dolmadığı için Groupama 750TL giriş aidatı kesiyor

Şu 2sinden bir kurtulabilsem alacağım ama nasıl?

Tahsilatlar
    Tahsilat Tarih Borçlu Tutar(TL) Tahsilat Tip Durum
    13.03.2006 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    11.04.2006 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    03.05.2006 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    20.06.2006 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    13.07.2006 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    14.08.2006 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    09.11.2006 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    12.04.2007 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    12.04.2007 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    12.07.2007 Katılımcı 60.00 Taksit Tahsil Edildi
    12.07.2007 Katılımcı 67.00 Taksit Tahsil Edildi
    17.03.2008 Katılımcı 67.00 Taksit Tahsil Edildi
    17.03.2008 Katılımcı 70.00 Taksit Tahsil Edildi
    28.10.2010 Katılımcı 85.00 Taksit Tahsil Edildi
    15.11.2010 Katılımcı 85.00 Taksit Tahsil Edildi
    13.12.2010 Katılımcı 85.00 Taksit Tahsil Edildi
    13.01.2011 Katılımcı 85.00 Taksit Tahsil Edildi
    14.02.2011 Katılımcı 85.00 Taksit Tahsil Edildi
    14.03.2011 Katılımcı 94.00 Taksit Blokeli
    Toplam: 3,048.00

• quote:

quote:

Üniversite Öğrencisiyim. 4senedir Groupama Bireysel emeklilikten prim ödüyorum. Birkaç sorum olacak

cevap 1 alamazsın vergi vermen gerekirki iadesini alabilesin
    cevap 2 bu mahkeme kararını emsal göstererek dava açarsan kazanırsın yada maliyenin bu dava sonucuna göre bir düzenleme yapmasını beklemen lazım veya 10 yılını doldurunca ayrılırsın bu seferde kesinti %10 olur.
    vergi avantajını kullanmayan yada kullanamayanlar için bes çok karlı değildir.
    sana tavsiyem madem bu sisteme girdin ödemeye devam et

• işini bilen adam bes'den iyi para kazanır. işini bilmeyen adam da "benim öyle alengirli işlere aklım ermez" diyerek kestirip atar. yalnız bu gelir vergisi muhabbetleri gerçekten felaket bayar. işletme falan okuyanlar iyi bilir. iki mesaj okuyunca adamın aklı karışıyor, bir de bunun okulunu okuyanlar var. ulan ne işkence be. yok efendim 2006'da yatırım indirimi uygulaması kalkmış da 2008'e kadar yararlanılabiliyormuş. 7.600 liralık kısmı vergiden muafmış. götürü gider usulüymüş de kaynakta vergi kesintisiymiş de serbest meslek erbabları şundan yararlanamazmış da sünnetcilerle arzuhalciler bilmemne indiriminden yararlanırmış, doktorlar oturdukları evin bir kısmını muayenehane olarak kullanırsa ısıtma ve aydınlatma gelirlerinin yarısını gider olarak gösterebilirmiş de mışmış. şunu da unutmamamak gerekir. bes sağlam geliri olanlar için iyi bir avantaj. yoksa asgari ücretle çalışıp bes'in engin nimetlerinden yararlanmak, benim bildiğim kadarıyla pek olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kontendoo -- 12 Nisan 2011; 1:41:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fethiyetv

@cirmak aynen katılıyorum.

Bireysel Emeklilik sistemini bilmeyenler hesap kitap yapmayanlar yorum yazarak insanları yanlış yönlendirmeyin! Maaşınız iyiyse ve yıl sonlarında gelir vergisinde %27 veya %35lik dilime geliyorsanız brüt maaşınızın %10'nunu muhakak BES'e aktarın karlı çıkarsınız. BES için uygun kesintili ve dosya masrafı az olan bir BES bulmanız şarıyla tabi.

Benim durumum nedir. 3 yıldır ödüyorum, ilk iki yıl yaklaşık 150 TL aktardım son 1 yıl da ayda yaklaşık 300 TL aktardım.

TOPLAM yatırdığım Para : 5400 TL
    Çalıştığım yerden maaşıma aldığım ek gelir : 1458 TL (5400 x 0,27) (%27 vergi dilimine giriyorum)
    Yani cebimden çıkan toplam net para : 3942 TL (5400-1458=3942)

GELELİM KAZANCA: Hepsini borsada olan büyüme amaçlı fon almıştım.
    BES FONUN Değeri : 7054 TL (7054/5400 = %31 prim yapmış ki bunda gelir vergisi indirimi yok)
    Şuan parayı çekmek istesem ve %15 iade etsem (ki kalkmış deniliyor) : 5995 TL

Şu an mali olarak 5995 TL'lik yatırımım var, bunun için 3942 TL çıktı. Bu durumda %52 KAZANCIM var.

Evet hesa bilen BES'i kötüleyen, insanları yanlış yönlendirenlere diyorumki, benim %52 kazancım var, sizin alternatifiniz nedir hesap uzmanları :)

3 yıl önce sizin gibi bes marifetiyle değilde direkt borsaya 22bin(kasım2008)'deyken girenler şu an 70bine dayanan endeksten min. %300 kazandılar. 300 nire 52 nire, firma sizin paranızla girdiği borsadaki kazancının sadece 6'da 1'ini size lütfetmiş yani tamamen riski sizin üzerinizde olan bir fondan yine asıl kazanan onlar olmuş..

Dua edinki bu süreçte borsa yükseldi, tam tersini düşünün birde buhar olan birikiminiz yüzünden belki bu konuda şu an bes'e küfrediyor olacaktınız

• Hayat sigortası ölüm sonrası ödeme yapar. Konuyla ne ilgisi var ki?

quote:

quote:

Onlar sisteme girmesin zaten..
    Bu sistem vergi indirimi olmadan anlamlı değil ki...
    Yani çalışmıyor ve BES yaptırıyorsa suçu yok ama kabahati var :)
    quote:

quote:

Çok haklı bir karar gibi gözüküyor aslında...
    Ancak gözardı edilen bir durum var..
    BES sigorta primleri üzerinden vergi (gelir) indirimi kullanılıyor..
    Bu durumda 100 Tl yatıran aslında vergi dilimine göre 115 TL, 120 TL yada 125 TL yatırmış oluyor.
    Bu durumda biriken ana para üzerinden alınan vergi aslında devletin indirim gerçekleştirdiği verginin en düşük oranı olan %15..

Kararlara bakmak lazım ancak bana vergisel açıdan mantıklı gelmedi...
    Muhtemel sonuçlar ne olur:
    - Maliye BES primlerinden vergi indirimini kaldırır. Bu durumda sistem yara alır..
    - Maliye vergi indirimini azaltır. Sistem yine yara alır ama düşük enflasyon ortamında işler yürür..

Her iki durumda da alınan karar sizin lehinize gibi görünse de aslında aleyhinize olabilir...

Yani aslında Maliye'nin sistemden çıkarken aldığı %15 ana paradan falan alınmıyor. Maliye size sunduğu vergi indirimini geri alıyor..

Vergi indirimi almayanların suçu ne?? Çalışmıyor ama Hayat sigortası ya da BES'i var.

Ya Hayat Sigortası varsa??? O kısmına cevap vermemişsiniz.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.