Şimdi Ara

Bireysel emeklilik yaptırmalı mıyım?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 25 yaşındayım. Annem zamanında bireysel emeklilik yaptırmış. Senin koyduğun paradan geriye belli bir miktar devlet ödeme yapıyor, böylece birikim oluyor. Öve öve bitiremedi ve benim de yaptırmamı ısrarla istedi. "Bakarız" diye geçiştirdim. Araştırınca da sağda solda değişik yorumlarla karşılaştım; olumsuz şeyler söyleyenler de var. Devletin o paraları geri alabileceği de söyleniyor.

Bu konuda aklım karışık. Sizin de bu konudaki önerilerinizi ve -varsa- deneyimlerinizi, duyumlarınızı okumak isterim.

• Emekli olmadan çıkacaksanız hiç yaptırmayın. 5 seneden önce çıkacaksanız hiç yaptırmayın. 5-10 sene arasında çıkacaksanız hiç yaptırmayın.

Benim ilk senem dolmamıştı, çıkmak istiyorum dedim adamlar bende 638 TL giriş aidatı keseceklerini söylediler. Küfrettim kapattım.
  • karlı bir yatırım degil..
  • 50 yaşında yaptır 60 yaşında emekli olucaksan . emeklilik-10 yıl gibi düşün illa istiyorsan
  • quote:

Orijinalden alıntı: metalman133

50 yaşında yaptır 60 yaşında emekli olucaksan . emeklilik-10 yıl gibi düşün illa istiyorsan

Annem 8 yukdır yatırıyor,2 yıl sonra emeklı olunca kac yıl boyunca para alacak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şöyle bir şey var ne kadar doğrudur bilemiyorum ,

sen başladın bunu ödemeye 25 yaşındasın 60 yaşına geldin

Mesela 100 bin tl birikim oldu , o 100 bin tl o zamanın paraasıyla acaba ne kadar eder?Bundan 5 6 sene öncesiyle bile günümüz arasında o kadar fark varken pek akıl karı bir iş değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşin dini boyutu ayrı ama şunu söyleyeyim:
    Birleşik faiz kadar kazandırmıyor.
    Senin paranı ve devletin verdiğini fon kesintileri ve kötü yönetim ile iç ediyorlar.
    Telefonla arayıp pazarlanan birşey zaten ne kadar iyi olabilir ki.
    Finansal okuryazar olup paranı düzgün yönetmeye çalış.

Bu bes filan olayları para biriktirmeyi beceremeyenler için...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.