Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (87. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.628
Cevap
275
Favori
343.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: losthell

sözleşme birikim özeti;
    ödenen toplam: 17,492tl
    yatırım getiriniz: 3505 tl
    yatırılan devlet katkısı: 4,323 tl
    devlet katkısı getirisi: 681 tl

fon dağılımı;
    dinamik değişken eyf: %70
    standart eyf: %30

son ekstre bu şekilde, youmlarınız için teşekkürler
    Sözleşmenize göre

17,492 tl ödemenize 3505 tl fon getirisi olmuş. bu da %20 lik bir getiri söz konusu. Kötü değil ama daha iyi olabilirdi.

Devlet katkısının getirisi ise %15 olmuş. Bu değer bence iyi çünkü devlet katkısının fonlarını biz ayarlamıyoruz o yüzden getirisi bence iyi olmuş.

Aşağıda kendi ekranımdaki getiri oranlarını paylaşıyorum. ben kamu dış borçlanma araçlarını seçtim. Şu anda ödemelerimi durdurdum
    UsD ve Euro 6-7 leri gördüğünde %100 kazanç sağlamıştım.

Bugün itibariyle %64 getiri sağlamış fonlarım. Bu arada ben devlet katkısı getirisini kazanç saymıyorum.onu zaten devlet herkese eşit oranda veriyor

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cosef -- 4 Ocak 2019; 8:43:1 >

• Arkadaslar merhaba.
    Bende bireysel emeklilik sistemine dahil olmak istiyorum. Hangi emeklilik ile çalışmamı önerirsiniz?
    Benim aklımda Anadolu Hayat var. Bir de fonları nasıl yönlendireyim?
    Pek bilgim yok. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • gumus2929 G kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle bes sistemine girmeden evvel kafanızda bazı şeyleri netleştirin.

1 - Bu sistem kısa vadeli bir sistem değil. Yani ben 3-5 yıl para biriktireyim diye giriyorsanız çok bulaşmayın. Onun yerine her ay 50 dolar veya bütçeniz kadar alıp kenara koyun.

2 - Devletin verdiği katkıyı tam alabilmek için 56 yaş ve 10 yıl şartı var. Bunları iyi değerlendirin. Uzun yıllar dayanabilecek misiniz?

Gelelim şirket konusuna. Anadolu Hayat hakkında pek fikrim yok ama toplam fon büyüklüğü içinde iyi bir yere sahip diye biliyorum. Burda şirketin önemi şu. Çalıştığınız banka ile bu işlemleri yapmanız yararınıza olacaktır. Ve pazarlık yapmayı unutmayın etkisi oluyor. Gerçi şuan şirketlerin elleri güçlü. Çünkü sistem ilk çıktığında kişi bulmak için pazarlık oluyordu ama şuan pazarlık için elinizin güçlü olması lazım.

Fon yönetimi için benimde pek bilgim yok. Daha bilgili arkadaşlar var onlar cevap vereceklerdir. Ama şu var şirketinizi seçtikten sonra bazı siteler var bes fonlarının amalizlerini yapan. Oralardan geçmiş yıllar ve aylara göre fonun durumunu değerlendirebilirsiniz. Benim tavsiyem 2018 yılındaki son 6 ayı baz almadan araştırma yapmanız. Çünkü ekstrem bir durum olduğu için fonlara etkisi farklı oldu. İnşallah faydalı bilgiler verebilmişimdir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Vergi avantajıdnan bahsetmeyi unutmuşum. Ücretli çalışansanız, poliçe makbuzunuz ve daha sonraki ödemelerinizin alındı belgelerinin bir kopyasını, çalıştığınız işyerinin muhasebe servisine ilgili ayda verirseniz vergi matrahınızdan düşer. Aylık primlerin, aylık gelirinizin %15'ini aşmaması lazım.
    Yani ayda 3.500 TL maaşı olan biri yıl sonunda %27 vergi dilimine ulaşır. Ayda 300 TL prim öderse, yılda 3.600 TL prim ödemiş olur. Her ay bu makbuzları muhasebeye verirse yılda 972 TL daha az vergi öder.
    Hocam sonunda bes işlemlerim bitti. Katılım Emeklilik şirketi ile anlaştım. Biraz abarttım ama gittim 6 sözleşme birden yaptım. @gumus2929 hocam belki bu bilgiler işine yarar. Babama 1 kendime 1 eşime 1 anneme de 3 adet bes açtım. Sıfır masraflı besler oldu. Rakamların yüksek olması pazarlık için elimi güçlendirdi. Totalde babam eşim ve benimkiler aylık 95er TL ve hiçbir kesinti yok. Annemin ki ise 3 bes toplam 10.500 TL yıllık ödemesi var. Yine sıfır kesintili. Fonlarıda şuan %50 altın %25 döviz ve %25 katılım dengeli değişken. Geçtiğimiz yıllara baktığımda fonların getiri ortalaması %25in üzerine çıkıyor. Bundan sonraki süreçte ömrümüz yeterse annem ve babamın son senesi asgari devlet katkısının tamamını yatırıp sistemden öyle çıkış yapmak. Eğerki o güne kadar fon getirileride bu oran da olursa baya iyi bir yatırım olmuş olacak. Pandarosa hocam verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

• Teşekkür ederim bilgilendirme için. Birkaç şirket ile görüştüm ama hepsi yönetim gideri diye bir kesinti yapıyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • gumus2929 G kullanıcısına yanıt
    Doğrudur hocam. Benim emeklilik şirketinin yapmama sebepleri çalıştığım firmada imza yetkisi bende olduğu için sürekli bankalarla haşır neşirim. Ayrıca yatıracağım para yüksek geldi. Sağolsunlar komlpe masrafsız olarak girdiler sisteme. Bütün şirketler bu gideri alacaksa ve hepsi aynıysa içlerinden seçeceğin şirket en çok tercih edilenlerden birisi olabilir. Benim Katılım Emeklilik seçmemin sebebi katılım bankalarının faizsiz sistemi olması. Sende Vakıf Emeklilik şirketini düşünebilirsin. Faizli faizsiz seçenekleri mevcut. Ayrıca kesintileri de azdı sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: gumus2929

Arkadaslar merhaba.
    Bende bireysel emeklilik sistemine dahil olmak istiyorum. Hangi emeklilik ile çalışmamı önerirsiniz?
    Benim aklımda Anadolu Hayat var. Bir de fonları nasıl yönlendireyim?
    Pek bilgim yok. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Sayın @gumus2929

Öncelikle BES sisteminin uzun yıllara dayalı bir sistem olduğunu hatırlayayım
    en az 10 yıl para yatırmalı ve belirli bir yaşı beklemeniz gerekmektedir.

Ben Allianz Yaşam Emeklilikteyim. 2014 yılında girdim:
    Şİrkete girerken en son 1 ve 2 yılda en çok getiri getiren fonlarına baktım
    KAMU DIŞ BORÇLANMA Araçları en fazla getirisi olan fonlardı. BUnları seçtim ve hiç değiştirmedim.

az yukarıdaki mesajlarımda getirisini görebilirsiniz.
    Ben BES 'te riski fonlar öneriyorum. Çünkü zaten %25 devlet getirisi var. Onu garanti kabul ederek riskli fonlarda yüksek kazanç benim genel hedefim. Tabiki bu benim görüşüm siz herkesin yorumunu okuyup kendi görüşünüzü çıkarmalısınız

Firma olarak faizsiz fonları seçmek istiyorsanız ona göre firma bakmalısınız. Tercih meselesi tabiki.

• ne0n66 kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. Kesinti almamalarına şaşırmıştım. Sonraki mesajı görünce anladım:) Çok güzel yapmışsınız. Kesintisiz olması süper olmuş. Asgari ücret artınca yıllık kesintilerin üst limiti 217 TL'ye kadar yükselebiliyor. 6 sözleşme olması da çok faydalı bir hareket bence.
  • merhabalar..12 yıldır vakıf emeklılıkteyım..fonlarla cok ugrasmıyorum..anlamamda..hangı fonları onerırsınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cosef

Sözleşmenize göre

17,492 tl ödemenize 3505 tl fon getirisi olmuş. bu da %20 lik bir getiri söz konusu. Kötü değil ama daha iyi olabilirdi.

Devlet katkısının getirisi ise %15 olmuş. Bu değer bence iyi çünkü devlet katkısının fonlarını biz ayarlamıyoruz o yüzden getirisi bence iyi olmuş.

Aşağıda kendi ekranımdaki getiri oranlarını paylaşıyorum. ben kamu dış borçlanma araçlarını seçtim. Şu anda ödemelerimi durdurdum
    UsD ve Euro 6-7 leri gördüğünde %100 kazanç sağlamıştım.

Bugün itibariyle %64 getiri sağlamış fonlarım. Bu arada ben devlet katkısı getirisini kazanç saymıyorum.onu zaten devlet herkese eşit oranda veriyor

Alıntıları Göster
    Üstad öncelikle; piyasayı, normal bir vatandaş olarak takip ediyorum işte dolar, euro, altın falan ama bi yorum yapamıyorum. 2 senedir Ziraatemelilik çatısı altında BES üyesiyim. Aylık bana göre cüzi bir miktar ödeme yapıyorum geçenlerle(6 - 7 ay olmuştur herhalde) anlamadığım işi kurcaladım ve normal rayında giden BES fonumu (bankada müşteri temsilcisinin yardımıyla oluşturulan karışık fon) altın fonuna geçirdim ve altın da bana geçirdi diyebilirim :) mevcutta fon getirisi -297 gözüküyor. Değerlendirmeni okudum da bana bu fonlar hakkında yardımcı olablir misin?

• quote:

Orijinalden alıntı: Korateş

Üstad öncelikle; piyasayı, normal bir vatandaş olarak takip ediyorum işte dolar, euro, altın falan ama bi yorum yapamıyorum. 2 senedir Ziraatemelilik çatısı altında BES üyesiyim. Aylık bana göre cüzi bir miktar ödeme yapıyorum geçenlerle(6 - 7 ay olmuştur herhalde) anlamadığım işi kurcaladım ve normal rayında giden BES fonumu (bankada müşteri temsilcisinin yardımıyla oluşturulan karışık fon) altın fonuna geçirdim ve altın da bana geçirdi diyebilirim :) mevcutta fon getirisi -297 gözüküyor. Değerlendirmeni okudum da bana bu fonlar hakkında yardımcı olablir misin?

Alıntıları Göster
    @Korateş

hocam 6-7 ay önce altın fonuna geçtiğiniz halde nasıl fonunuz -297 gösteriyor onu anlamadım. Çünkü altın USD bazında 1 yılda çok çok değişmemişti sadece TL , USd karşısında değer kaybettiği için bizde altın fiyatları yükseldi.

Fonlarınıza ait ekran görüntüsünü özel değilde paylaşabilir misiniz?

Ben BES'te hep riski fonlara oynadım ve kazandım. KAMU DIŞ BORÇLANMA araçlarındayım ( USD VE EURO bazlı)
    Siz ALtın fonuna geçerek iyi yapmışsınız ama nasıl eksidesiniz onu anlayamadım.

Altın fonu hep garantili kazandırır. uzun yıllar getirisi olur. Daha çok risk için şirketinizin son 1-2 yıldaki fonların getirisini inceleyin en yüksek getiri hangisindeyse ona geçin derim.

• Korateş K kullanıcısına yanıt
    Söylediğiniz durumda biraz tutarsızlık mevcut, tekrar incelemenizi öneririm. Altın fonu son 1 yılda her şirkete göre değişmekle beraber ortalama %35-%40 civarlarında kar getirdi.https://www.tefas.gov.tr
    Takasbank'ın bu sitesi aracılığıyla gerek kendi şirketinizin fonu gerek tüm şirketlerin tüm fonlarını karlışaltırabilir bakabilirsiniz. Ziraat altın katılım fonu için baktığımızda da kar-zarar durumu şu şekilde
    TCA ZİRAAT PORTFÖY ALTIN KATILIM FONU Katılım Şemsiye Fonu %6,63 (son 1 ay) %-3,75 (son 3 ay) %22,08 (son 6 ay) %4,46 (yılbaşı) %40,64 (1 yıl) %102,89 (3 yıl) %136,40 (5 yıl)

Bu yüzden tekrar kontrol etmenizi öneririm ya farklı bir fona geçtiniz ya da yanlış bir yeri kontrol ediyorsunuz vb.

Kişisel önerime gelince, Türkiye gibi yüksek enflasyon ve yüksek kurlarla mücadele eden bir ülkede eğer bes içerisinde hem tutumluluk hem yatırım hem de en fazla kar olarak düşünüyorsanız altın veya dolar veya euro'ya bağlı fonlarda kalmanızı tercih etmenizi öneririm. Bu fonlar için yüksek riskli derler ama değişken olması açısındandır bu. Aslında reel olarak düşünüldüğünde ise uzun vadede her zaman kar getiren enflasyon üzerinde kalan fonlar bunlar. Bu kriterden bakınca yüksek riskli değil diye düşünüyorum :)
    Zaman zaman değişiklik yapsam da zaten faizsiz fonları tercih etmem sebebiyle dar seçenekler arasında uzun süredir altın fonunu tercih etmekteyim. 6 senedir sistemdeyim.
    Son 1 yıllık getirisi %42 altın fonunun. (Katılım emeklilik - kuveyt ve albaraka türk ortaklığı ile kurulan şirket)

• @cosef @Joseph_uA

Dediğiniz gibi tekrar kontrol ettim ama kendi yaptığım tercihleri gösteren kronolojik bir veri veya grafik bulamadım şirketin sitesinde.

Yine dediğiniz gibi ZHA ALTIN KATILIM EMEKLİLİK YATIRIM fonunun 1 yıllık grafiğine baktım, 6 -7 ay önce yapmış olsam zararda olmamam gerekiyor. Her halde zaman olarak yanlış hatırlıyorum. Eğer 2018 ağustos ayından sonra yapmış isem şuan zararımı açıklayabiliyorum.

Şimdiwww.tefas.gov.tr sitesinde bahsedilen KIYMETLİ MADENLER ŞEMSİYE FONU ziraat emeklilikte yok sanırım. Peki, siz olsanız aşağıda gönderdiğim ekran alıntısına göre hangi döviz cinsinden hangi fonu tercih edersiniz? (Bu arada resimde görülen fonları altından zarar ettikten sonra değiştirmiştim.)

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

• quote:

Orijinalden alıntı: Korateş

@cosef @Joseph_uA

Dediğiniz gibi tekrar kontrol ettim ama kendi yaptığım tercihleri gösteren kronolojik bir veri veya grafik bulamadım şirketin sitesinde.

Yine dediğiniz gibi ZHA ALTIN KATILIM EMEKLİLİK YATIRIM fonunun 1 yıllık grafiğine baktım, 6 -7 ay önce yapmış olsam zararda olmamam gerekiyor. Her halde zaman olarak yanlış hatırlıyorum. Eğer 2018 ağustos ayından sonra yapmış isem şuan zararımı açıklayabiliyorum.

Şimdiwww.tefas.gov.tr sitesinde bahsedilen KIYMETLİ MADENLER ŞEMSİYE FONU ziraat emeklilikte yok sanırım. Peki, siz olsanız aşağıda gönderdiğim ekran alıntısına göre hangi döviz cinsinden hangi fonu tercih edersiniz? (Bu arada resimde görülen fonları altından zarar ettikten sonra değiştirmiştim.)

@Korateş
    https://www.ziraatemeklilik.com.tr/fongetirileri.aspx sitesinden fonunuza ait getirilere baktım
    1 ocak 2018'den bu yana ve 1 ağustos 2018 den bugüne kadar 2 getiri var
    1 ocak 2018 den bu yana %42,21 getiri sağlamış
    1 Ağustos 2018'den bu yana %18.20 gerisi sağlamış

Siz ise zarardasınız. Bu çok mantıklı gelmiyor. bence şirketinizi bir arayıp izahat isteyin. Çünkü siz yönetim gider kesintisi ödüyorsunuz. madem sizden masraf kesiyorlar bunu bir açıklamak durumundalar. Bu iş nasıl mantıklı olabilir
    Ben hala bir açıklama getiremiyorum Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cosef -- 10 Ocak 2019; 17:40:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cosef

@Korateş
    https://www.ziraatemeklilik.com.tr/fongetirileri.aspx sitesinden fonunuza ait getirilere baktım
    1 ocak 2018'den bu yana ve 1 ağustos 2018 den bugüne kadar 2 getiri var
    1 ocak 2018 den bu yana %42,21 getiri sağlamış
    1 Ağustos 2018'den bu yana %18.20 gerisi sağlamış

Siz ise zarardasınız. Bu çok mantıklı gelmiyor. bence şirketinizi bir arayıp izahat isteyin. Çünkü siz yönetim gider kesintisi ödüyorsunuz. madem sizden masraf kesiyorlar bunu bir açıklamak durumundalar. Bu iş nasıl mantıklı olabilir
    Ben hala bir açıklama getiremiyorum

Alıntıları Göster
    Hocam sen Altın Katılım fonuna bakmışsınız. Yukarıda arkadaş değişken fon, kamu borçlanma ve hisse senedi almış. Son dönemlerde hisse senedi baya bi ekside. Sebebi bu olabilir.

• Korateş K kullanıcısına yanıt
    Öyle bir dönem yaşadık ve yaşıyoruz ki, hangi tarihte değişiklik yapıldığı çok önemli. Örneğin Ziraat’in altın fonunun getirisi 1 Ağustos-1 Ocak arasında %12,7 iken, 3 Eylül-1 Ocak arasında -%14,4. Yani para kaybettirmiş. Ama o aradaki 1 ayda %31,8 kazandırmış. Muhtemelen altın büyük oranda arttıktan sonra altın fona geçmişsiniz. 2018’de (ben de dahil) çok kişi terste yakalandı. Şimdiki fon dağılımınızda makroekonomik olarak iyimser bir beklentiniz var gibi görünüyor. Hisse fon, kamu borçlanma araçları… Değişken fonunuzun da içinde %33 hisse senedi var. Yanlış anlaşılmak istemem “İyimser olmayın, bunlar kötü seçim” falan demiyorum. Sadece “Fondan hiç anlamıyorum” diyenler için ipucu olsun diye yazdım. Yoksa fon önerisi yapmak, “Doğru”, “Yanlış” demek benim boyumu aşar.
  • Arkadaşlar bir konuda sizlere danışmak istiyorum. Bireysel emeklilik sistemine Ocak 2011 de dahil oldum, 8 yıl bitti, Fakat 1 ocak 2013 te devlet katkısını hesaplarsak 6 yıl oldu, Bugün kontrol ettim devlet katkısının yüzde 35 ini veriyor. Sistemden ayrılmaya karar verdim. Sizlere sorum şu, 2019 yılı için belirlenen maximum devlet katkısı 30 bin tl (7500 kusur hak ediş) , yani 30 bin tl ödeme yaparak şubat 7500 tl nin yüzde 35 ini almaya ne zaman hak kazanırı,bu parayı hangi tarihte yatırıp hangi tarihte sistemden ayrılmalıyım, Bir de bunu yapmaya değer mi, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

• legasy10 L kullanıcısına yanıt
    Devlet katkısı ödemesi, ödemeniz emeklilik şirketinin hesabına geçtikten* bir sonraki ay sonunda yapılıyor. Ama siz ödediğiniz katkı payı emeklilik şirketinin hesabına geçtikten sonra, henüz devlet katkısı yatmadan sistemden ayrılsanız bile sonradan hak ettiğiniz tutar hesabınıza yatar. Bu kısmı ben de yanlış biliyormuşum. İlgili arkadaşlara sorunca sayenizde öğrendim.
    *Burası kritik. Havale yaparsanız para hemen emeklilik şirketinin hesabına geçer. Yani 17 Ocak sabahı öderseniz, 17 Ocak günü para hesaba geçer. Şubat sonu da devlet katkısı ödenir. Ama kredi kartıyla öderseniz provizyon süresinden dolayı büyük ihtimalle emeklilik şirketinin hesabına 1 ay sonra geçer. Örneğin provizyon süresi 31 günse(her kartın/bankanın/emeklilik şirketinin farklıdır) 17 Ocak’ta karttan çektirirseniz para emeklilik şirketinin hesabına 17 Şubat’ta geçer, devlet katkısı da Mart sonunda ödenir.

• Hiç bir faydası yok çalışana. Zamanın meyak key ödemeleri gibi olacak geri ödemeler de. Yıllarca ödersiniz para almaya gelince elinize bi karışık sandviç ve ayran parası verip yollarlar evinize. .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cem73 -- 19 Ocak 2019; 2:48:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

Vergi avantajıdnan bahsetmeyi unutmuşum. Ücretli çalışansanız, poliçe makbuzunuz ve daha sonraki ödemelerinizin alındı belgelerinin bir kopyasını, çalıştığınız işyerinin muhasebe servisine ilgili ayda verirseniz vergi matrahınızdan düşer. Aylık primlerin, aylık gelirinizin %15'ini aşmaması lazım.
    Yani ayda 3.500 TL maaşı olan biri yıl sonunda %27 vergi dilimine ulaşır. Ayda 300 TL prim öderse, yılda 3.600 TL prim ödemiş olur. Her ay bu makbuzları muhasebeye verirse yılda 972 TL daha az vergi öder.
    Merhaba normal bes te bu mümkün mü?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 8586878889
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.