Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.641
Cevap
276
Favori
344.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 5 yıllık birikimin yavaş yavaş erimesinden/enflasyon karşısında değer kaybetmesinden dolayı besten çıkmak istedim.
    Ama
    Anadolu Hayat Emeklilik 7 ağustostan beri oyalıyor belgeleri göndereceğiz diye. Aklınız varsa AHE den uzak durursunuz. Mafya gibiler giriş var çıkış yok.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AtesGunes

5 yıllık birikimin yavaş yavaş erimesinden/enflasyon karşısında değer kaybetmesinden dolayı besten çıkmak istedim.
    Ama
    Anadolu Hayat Emeklilik 7 ağustostan beri oyalıyor belgeleri göndereceğiz diye. Aklınız varsa AHE den uzak durursunuz. Mafya gibiler giriş var çıkış yok.
    şikayetvar.com ve cimer'e şikayet edin bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elf Dragon

Euro ya da doların artış gösterdiği kadar fonlar neden gösteremiyor? Bu konuda kafama takılan şey; dolar ya da euro almaktansa beste fon almanın artısı nedir? (Avivasa için hangi fonları önerirsiniz?)
    Fonların içeriğine bakmanız gerekir. Dolar fonları da euro fonları da altın fonları da %100 olarak sadece o enstrümana bağlı değildir. Örneğin kimi şirketin altın fonunda %95 altın'a bağlı %5 diğer enstrümanlara bağlı(kira sertifikaları vb.) başka şirketin altın fonunda 80-20 olabilir oran. Bu oranlara göre doğal olarak euro dolar ya da altın'ın artışına veya düşüşüne göre yüzdesi ölçüsünde fondaki yatırımınız yükselir veya düşer.
    BES ile ilgili genel olarak doğru bilgilendirmeler, doğru reklamlar yapılmadığı ve biz insanlar tarafında da doğru araştırmalar doğru yatırımlar doğru yönlendirmeleri değerlendirme yapılamadığı için normalde elde edebileceğimizden daha az kazanç elde edebiliyoruz.
    Fonları takip etmek, gerekirse fon yöneticileri ile irtibatta olmak, içerikleri takip etmek, zamana göre fonlarda değişiklik yapabilmek (yılda 6 kez hakka sahibiz) , diğer fonlar ve diğer şirketlerin fonları ile karşılaştırma yapmak (takasbank üzerinden sayısız şirketin sayısız fonunu günlük-aylık-yıllık-kurulduğu tarihten itibaren takip edebilir, günlük-aylık-yıllık-kurulduğu tarihten itibaren şirketler ve fonlar arası karşılaştırma yapabiliriz) Bunlar dışında köklü bir değişiklik şart ise şirket içerisindeki fonlardan memnun değilsek aktarım yaparak olduğu gibi şirket değişikliği yapmak dahi düşünülebilir.

"dolar ya da euro almaktansa beste fon almanın artısı nedir"'e gelince doğru şirket doğru fon seçebilirseniz yüksek oranlarda oynamıyor. Geçenlerde bir örnek vermiştim şuanda yüzdeler farklı ama altın gramı 250'yi gördüğü dilimde gram altının 9 aydaki değerlenmesi %70 , tercih ettiğim şirketteki altın fonunun değerlenmesi ise %68 şeklindeydi diye. Gördüğünüz gibi bu kısmı aynı.
    Fakat üstüne bi de yatırdığınız paranın %25'i devlet katkısı şeklinde hesabınıza yatıyor ve sonra o da ayrı fonda küçük miktarda da olsa enflasyona yakın şekilde mümkün mertebe korunarak bir yatırım daha oluyor. + fiziki olarak altın veya euro veya döviz aldığınızda bunu bozdurmanız harcamanız daha kolay iken BES tercih etmeniz durumunda bu birikimi katkılarıyla full alabilmek için en az 10 sene sistemde kalmayı ve mümkünse 56 yaşını da beklemeyi tercih edeceksiniz.

• Arkadaşlar Hepinize kolay gelsin 18 eylülde Garanti İnternet şubesi üzerinden Bireysel emeklilik sistemine kaydoldum Aslında sisteme katılmak veya katılmamak arasında çok kaldım ama öylesine gireyim dedim sonuçta yatıracağım miktarda düşük neyse asıl konuya geleyim bu sisteme dahil olalı 2 gün oldu yani ancak garanti emekliliğin otomatik seçtiği fonlar ile devam ediyorum yanlış hatırlamıyorsam %45 Borçlanma Araçları EYF %35 Temkinli Değişken EYF %10 Hisse Senedi EYF %10 Sürdürülebilirlik Hisse Senedi Eyf
    Fonların Seçimi muhtemelen Kötü Bu Konuda Bilgili Arkadaşlardan Destek bekliyorum Ariyetten Takasbank Üzerinden Edevlet ile baktığımda Bes katılımım Gözükmemekte Acaba o Sisteme ne zaman düşer son sorum ise Bu Devlet Katkıları hesabıma ne zaman yatar sistemde kaldığım sürece yatmama yada geç yatma gibi durumlar olabilirim bunlar hakkında bilgili arkadaşlardan yorum bekliyorum.

• dordi11 D kullanıcısına yanıt
    Takip. Benim de merak ettiğim sorular.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dordi11

Arkadaşlar Hepinize kolay gelsin 18 eylülde Garanti İnternet şubesi üzerinden Bireysel emeklilik sistemine kaydoldum Aslında sisteme katılmak veya katılmamak arasında çok kaldım ama öylesine gireyim dedim sonuçta yatıracağım miktarda düşük neyse asıl konuya geleyim bu sisteme dahil olalı 2 gün oldu yani ancak garanti emekliliğin otomatik seçtiği fonlar ile devam ediyorum yanlış hatırlamıyorsam %45 Borçlanma Araçları EYF %35 Temkinli Değişken EYF %10 Hisse Senedi EYF %10 Sürdürülebilirlik Hisse Senedi Eyf
    Fonların Seçimi muhtemelen Kötü Bu Konuda Bilgili Arkadaşlardan Destek bekliyorum Ariyetten Takasbank Üzerinden Edevlet ile baktığımda Bes katılımım Gözükmemekte Acaba o Sisteme ne zaman düşer son sorum ise Bu Devlet Katkıları hesabıma ne zaman yatar sistemde kaldığım sürece yatmama yada geç yatma gibi durumlar olabilirim bunlar hakkında bilgili arkadaşlardan yorum bekliyorum.
    Paranın sisteme dahil olması yani yatırdığınız para ile seçtiğiniz fonların (veya bankanın seçtiği otomatik fonların) satın alınması süresi normal şartlar altında yaklaşık 1 ay. Mesela izin ay başında otomatik ödeme talimatı ile yatırdığınız para "provizyonda bekleyen işlem" haline geliyor, bankada para mevcut fakat o para ile henüz fon alınmamış yani yatırıma yönlendirilmemiş doğal olarak o parayı o an birikimim adı altında göremiyorsunuz. Eylülde parayı yatırdınız ay bittiğinde ekim ayı içerisinde yatırdığınız para ile fon satın alınıyor. Hesabınızda TL olarak birikiminiz yanı sıra fondan ne kadar adet satın aldığınız vb. takip edebiliyorsunuz ister takasbank aracılığı ister şirketinizin internet bankacılığı aracılığı ile. Aynı şekilde yatırdığınız para için hesaplanan (%25) devlet katkısı da sonraki ay hesabınıza geçiyor. Henüz görmedim ya da duymadım belki istisna vardır ama normal şartlar altında çoğu şirketin prensibi bu şekilde. Şuan için devlet tarafından da fonlar şirketler e-devlet takasbank aracılığıyla da takip altında olduğu için herhangi bir sorun ile karşılaşılacağını zannetmiyorum. (10 seneye yakın veya civarı süredir aktif bir sistemde duymadım)
    Takibi ile ilgili şöyle bir tavsiyem olabilir takasbank'ın mobil uygulamasını da indirirseniz , e-devlet şifrenizle uygulamaya girdikten sonra çeşitli bildirimler var onları istediğiniz şekilde mail-sms vs. düzenlerseniz paranızı yatırdınız diyelim bankaya, banka fon aldığı anda size bildirim geliyor.
    Veya diyelim ki şirketinizden fon değişikliği emri verdiniz. Fon değişiklikleri ortalama 1 iş günü ile 4 gün iş günü arasında oluyor, fondan fona değişiklk gösteriyor bu günler. Fon değişikliği aktif olarak tamamlanıp yani eski fonunuzdaki fonlar satılıp, emir verdiğiniz yeni fon için fon alımı gerçekleştiğinde şirketiniz tarafından yine size bildirim gelir. VB.

Fonların seçimine gelince takip etmek gerekir dediğim gibi araştırmak gerekir. Ama nacizane tavsiyem hem ülkenin içinde bulunduğu durum hem de eğer ki sistemde uzun süre (bahsedilen devlet katkısını vb. alacak şekilde, birikim noktasına önem verecek şekilde) kalacaksanız döviz fonu özellikle altın fonu daha tercih edilebilir fonlar oluyor. Uzun vadede çok daha yüksek kazançlar sağlıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Joseph_uA

Paranın sisteme dahil olması yani yatırdığınız para ile seçtiğiniz fonların (veya bankanın seçtiği otomatik fonların) satın alınması süresi normal şartlar altında yaklaşık 1 ay. Mesela izin ay başında otomatik ödeme talimatı ile yatırdığınız para "provizyonda bekleyen işlem" haline geliyor, bankada para mevcut fakat o para ile henüz fon alınmamış yani yatırıma yönlendirilmemiş doğal olarak o parayı o an birikimim adı altında göremiyorsunuz. Eylülde parayı yatırdınız ay bittiğinde ekim ayı içerisinde yatırdığınız para ile fon satın alınıyor. Hesabınızda TL olarak birikiminiz yanı sıra fondan ne kadar adet satın aldığınız vb. takip edebiliyorsunuz ister takasbank aracılığı ister şirketinizin internet bankacılığı aracılığı ile. Aynı şekilde yatırdığınız para için hesaplanan (%25) devlet katkısı da sonraki ay hesabınıza geçiyor. Henüz görmedim ya da duymadım belki istisna vardır ama normal şartlar altında çoğu şirketin prensibi bu şekilde. Şuan için devlet tarafından da fonlar şirketler e-devlet takasbank aracılığıyla da takip altında olduğu için herhangi bir sorun ile karşılaşılacağını zannetmiyorum. (10 seneye yakın veya civarı süredir aktif bir sistemde duymadım)
    Takibi ile ilgili şöyle bir tavsiyem olabilir takasbank'ın mobil uygulamasını da indirirseniz , e-devlet şifrenizle uygulamaya girdikten sonra çeşitli bildirimler var onları istediğiniz şekilde mail-sms vs. düzenlerseniz paranızı yatırdınız diyelim bankaya, banka fon aldığı anda size bildirim geliyor.
    Veya diyelim ki şirketinizden fon değişikliği emri verdiniz. Fon değişiklikleri ortalama 1 iş günü ile 4 gün iş günü arasında oluyor, fondan fona değişiklk gösteriyor bu günler. Fon değişikliği aktif olarak tamamlanıp yani eski fonunuzdaki fonlar satılıp, emir verdiğiniz yeni fon için fon alımı gerçekleştiğinde şirketiniz tarafından yine size bildirim gelir. VB.

Fonların seçimine gelince takip etmek gerekir dediğim gibi araştırmak gerekir. Ama nacizane tavsiyem hem ülkenin içinde bulunduğu durum hem de eğer ki sistemde uzun süre (bahsedilen devlet katkısını vb. alacak şekilde, birikim noktasına önem verecek şekilde) kalacaksanız döviz fonu özellikle altın fonu daha tercih edilebilir fonlar oluyor. Uzun vadede çok daha yüksek kazançlar sağlıyor.

Alıntıları Göster
    Fibaemeklilik ile görüştüm. Zorunlu katılımda devlet borçlanması altın döviz gibi fonları seçemiyormuşuz. Durum böyle olunca zorunluda kalmak mantıklı gelmiyor. 1 sene de 220₺ ye 10₺ faiz işletmiş. En düşük istekli katılım bedeli de 150₺ miş. Zorunlu mantıklı gelmiyor.

• Joseph_uA J kullanıcısına yanıt
    Ekleme: zorunlu katılımı bireysele çeviremiyormuşum. Devlet katkısını almak istersem 2 yıl daha bekleyip %25 in %15ini veriyorlarmış. Toplamda 3 sene %15 için beklemeye değmeyeceğini düşünüyorum.

• skyrime2828 kullanıcısına yanıt
    Otomatik BES'in gönüllü BES'e göre avantajı olduğu noktalar var; çeşitli kesintilerin olmaması ek 1000 lira katkı verilmesi vb. gibi. En önemli avantajı ise sisteme kendisi girmeyen, araştırmayan ya da duymayan ya da anlatılmayan insanların az da olsa (genel için konuşursa, büyük ihtimalle o kesintinin olmasını hissetmeyecekler bile belki de) maaşlarından kesinti yaparak birikime zorlaması. Yani birikim yapmayan insanı da birikime zorlar hale gelmesi. Bu bazı insanlar için büyük bi avantaj.
    Ama gönüllü BES'e göre fon konusunda malesef işveren'e bağlı olması büyük dezavantaj oluşturuyor. Çünkü ülkemizdeki enflasyon çok yüksek. Bu da paranın altın-döviz gibi yüksek getiri getiren fonlarda kalmasının şart olduğunu gösteriyor aksi takdirde kazanmak ve birikim yapmak yerine tam tersi paranın bile korunamayıp erimesi söz konusu olabilir.
    Bu yüzden ben de zorunlu bes'e ilk kanun çıktığında dahil olan bir çalışan olarak iptal edip çıkmıştım. Kendi BES'im ve ailemin BES'leri ile devam etmekteyiz. Çıkmamış olsaydım da şu ortamda çıkardım AMA EĞER YERİNE DAHA İYİ BİRİKİM YAPABİLECEĞİM BİR ENSTRÜMAN VARSA (Örneğin gönüllü BES yapıp kredi kartımdan otomatik ödeme talimatı vererek aynı mantığı koruyup ama özgürce davranabildiğim ve ciddi birikimler elde edebileceğim gibi) . Yani demek istediğim zorunlu bes'den çıkan ya da çıkmayan insanlar için tavsiyem illa yeni bir gönüllü bes olmayabilir ama yerini dolduracağınız muhakkak başka bir birikim enstrümanı olsun.

• Joseph_uA J kullanıcısına yanıt
    Çok Güzel Anlatmışşınız Hocam Çok Yardımcı oldunuz teşekkürler. 👍

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dordi11 -- 20 Eylül 2018; 13:2:15 >
  • quote:

Otomatik BES'in gönüllü BES'e göre avantajı olduğu noktalar var; çeşitli kesintilerin olmaması ek 1000 lira katkı verilmesi vb. gibi. En önemli avantajı ise sisteme kendisi girmeyen, araştırmayan ya da duymayan ya da anlatılmayan insanların az da olsa (genel için konuşursa, büyük ihtimalle o kesintinin olmasını hissetmeyecekler bile belki de) maaşlarından kesinti yaparak birikime zorlaması. Yani birikim yapmayan insanı da birikime zorlar hale gelmesi. Bu bazı insanlar için büyük bi avantaj.
    Ama gönüllü BES'e göre fon konusunda malesef işveren'e bağlı olması büyük dezavantaj oluşturuyor. Çünkü ülkemizdeki enflasyon çok yüksek. Bu da paranın altın-döviz gibi yüksek getiri getiren fonlarda kalmasının şart olduğunu gösteriyor aksi takdirde kazanmak ve birikim yapmak yerine tam tersi paranın bile korunamayıp erimesi söz konusu olabilir.
    Bu yüzden ben de zorunlu bes'e ilk kanun çıktığında dahil olan bir çalışan olarak iptal edip çıkmıştım. Kendi BES'im ve ailemin BES'leri ile devam etmekteyiz. Çıkmamış olsaydım da şu ortamda çıkardım AMA EĞER YERİNE DAHA İYİ BİRİKİM YAPABİLECEĞİM BİR ENSTRÜMAN VARSA (Örneğin gönüllü BES yapıp kredi kartımdan otomatik ödeme talimatı vererek aynı mantığı koruyup ama özgürce davranabildiğim ve ciddi birikimler elde edebileceğim gibi) . Yani demek istediğim zorunlu bes'den çıkan ya da çıkmayan insanlar için tavsiyem illa yeni bir gönüllü bes olmayabilir ama yerini dolduracağınız muhakkak başka bir birikim enstrümanı olsun.
    Çok güzel değinmişsiniz konuya. Ancak şu var. 2006 yılında BES e giren biri (fon sistemi var mıydı bilmiyorum) 46₺ den çeyrek altına girseydi parası şu anda %747 değerlenmiş olurdu diye düşünüyorum. Yanlışım varsa düzeltin. Şu anda çeyrek 390₺ buna göre hesapladım. Uzun vade de ek 1000₺ nin bir avantajı kalmıyor. 26 yaşında birinin 56 yaşına kadar dokunmadığını varsayarsak 30 yıl için böyle.

• skyrime2828 kullanıcısına yanıt
    Tabi ki öyle. Sadece fark olarak realitede var olan şeylerden birisi olduğum için söyledim. 1000 lira'nın sistemi herhangi bir cazip hale getirmesi söz konusu değil, hangi amaçla peki verildi derseniz cayma süresi noktasında belki ufak bir psikolojik etki olsun diye düşünülmüş olabilir.

Bi de direk size yorum değil hocam ama bir önceki soruya nazaran yine değerlendirme olabilir Bireysel emeklilik sözleşmelerimin birisine 2013'de girmişim. Onun için karşılaştırma olsun diye rakamlara baktım.
    2013 ekim ayında 86 lira imiş gram. Şuanda 243 lira. 2.82 katına çıkmış.
    2013 ekim ayında şirketin altın fonunun fiyatı 0,009904 TL imiş , şimdi ise 0,026792 TL. Yani 2,70 katına çıkmış.
    Demek istediğim içeriği doğru fonlar ise döviz ve altında geçerli olmak üzere alıp fiziki olarak kenara atmak ile yaklaşık aynı rakamlara tekabul ediyor, ekstra karınız ise birini bozmak harcamak daha kolay iken BES için bu daha zor oluyor ve tabi + fiilen 2003 de başlayan sistemde 2013 1 Ocak'dan beri %25 devlet katkısı var ve fazladan bu katkıyı da elde ediyorsunuz.

• Arkadaşlar merhaba. Jandarma uzman çavuşum bizde oyak zorunlu ama bir de mecburi bes yapmak lazımmış. E devletten baktığımda Anadolu Hayat emeklilik otomatik seçilmiş olarak görünüyor. Çok anlamıyorum bu bes işlerinden. Aogon diye bir firma sürekli gelip bizle çalışmak istediğini söylüyor. Kısacası oyakin yanında bir tane de adam akıllı bes yaptırıp aylık max 500 TL yatırmak istiyorum. Hangi şirketi tavsiye edersiniz neler önerirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugün haber var..
    Zorunlu hale geliyormuş artık ? Tamam da zaten BES hesabı olan var 2 tane olan bile var ? 3.hesap daha mı olacak ?
  • Daha BES’e Gireli Bir Hafta Oldu Neden Böyle Arkadaşlar Yardımcı Olurmusunuz Ekstradan 40 Tl Daha Yatırmıştım Ancak Yinede Eksideyim.
     Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

• Nisan 2017 de zorunlu BES yaptılar. 18 ay sonunda döviz 2 kat arttı faizler desen fırladı benim yatırdığım paralar yerinde sayıyor.Baktım ki bu işte bir iş var ve çıkmak için başvurdum. 2 hafta sonra paramı yatırdılar.Ben getiriden geçtim ana paramı kurtarayım derken onu bile alamadım. 3600 TL yatırmıştım bana yatan 3497 TL Resmen insanların parasını gaspetmekten başka birşey değil. Bireysel emeklilik sistemine gireceğime bankadan altın hesabı açıp her ay 1 gram altın alırım. Enazından Bireysel emeklilik sisteminden daha fazla getirisi olur.
  • quote:

Tabi ki öyle. Sadece fark olarak realitede var olan şeylerden birisi olduğum için söyledim. 1000 lira'nın sistemi herhangi bir cazip hale getirmesi söz konusu değil, hangi amaçla peki verildi derseniz cayma süresi noktasında belki ufak bir psikolojik etki olsun diye düşünülmüş olabilir.

Bi de direk size yorum değil hocam ama bir önceki soruya nazaran yine değerlendirme olabilir Bireysel emeklilik sözleşmelerimin birisine 2013'de girmişim. Onun için karşılaştırma olsun diye rakamlara baktım.
    2013 ekim ayında 86 lira imiş gram. Şuanda 243 lira. 2.82 katına çıkmış.
    2013 ekim ayında şirketin altın fonunun fiyatı 0,009904 TL imiş , şimdi ise 0,026792 TL. Yani 2,70 katına çıkmış.
    Demek istediğim içeriği doğru fonlar ise döviz ve altında geçerli olmak üzere alıp fiziki olarak kenara atmak ile yaklaşık aynı rakamlara tekabul ediyor, ekstra karınız ise birini bozmak harcamak daha kolay iken BES için bu daha zor oluyor ve tabi + fiilen 2003 de başlayan sistemde 2013 1 Ocak'dan beri %25 devlet katkısı var ve fazladan bu katkıyı da elde ediyorsunuz.
    1. Altın 2.82 katına çıkarken profesyonel fon yöneticisinin yönettiği altin fonu neden 2.70 de kalıyor. Madem düzgün yonetemiyorlar neden fon yönetim ücreti ödüyoruz?

2. Para lazım olduğunda paramı kullanmayıp bir de bankadan faiz ödeyerek para çekmenin nesi avantaj?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hep tartışılıyor BES karlı mı diye buyrun bir örnek benim BES Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

bir fon %55 bir fon %62 kazanmış günün koşularına uygun fon seçerseniz bes karlıdır tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halilcc -- 25 Eylül 2018; 8:21:38 >

• mehmetyilmaz77 M kullanıcısına yanıt
    1. Arada pek bir fark yok. Bahsedilen altın ya da döviz ya da euro fonu %100 olarak ona bağlı olamıyor. Bütün fonlarda fon içeriğinde %1 de olsa başka içerik bulunması gerekiyor. %90-%95 oranında altın döviz ya da euro bulunmuş oluyor. Fon işletiminden bağımsız olarak çok küçük bir fark oluşturuyor bu da 1'e 1 olarak hesap yaparsanız. Ama üzerinde durulacak bir fark değil gördüğünüz gibi :) Fon işletim ücretine gelince fon işletim ücreti anlaşmanıza göre değişebiliyor, bazı bes'lerde hiç fon ücreti yok iken bazılarında 5 sene bazılarında ise 10 sene sonunda fon işletim ücretleri (-) olarak artık yansıtılmıyor ve bir kesintiye maruz kalmıyorsunuz.

2. Diğer bir çok soruda olduğu gibi sistemi yanlış değerlendiriyoruz. Sistem birikim yapmak ve bu yapılan birikimi mümkün olduğunca geç kullandırmak (56 yaşına gelip sistemden emekli olana ve bu sırada da mümkünse en az 10 yıl para yatırmış olmak) ile kurulu. Bu yüzden de sistemin içerisinde size cazip kılıcı (%25 devlet katkısı), birikiminizi katlayıcı ve gider diye düşünülen (işletim giderleri aidatlar vb. kesintiler) için bu şartlar koyuluyor. Eğer 5 seneden az süreçte para lazım olacak ise size (hatta mümkünse 10 sene) , emeklilik için değil de kısa veya orta vadede para birikimi yapayım diye düşünüyorsanız sistemin cazibeleri, sistemin olumlu olan yanlarını, size sunulan seçenekleri zaten siz tepmiş oluyorsunuz. Yani sistemin amacı ile sizin amacınız ya da eyleminiz farklı ise sistemin avantajlarını değerlendirme durumunuz ya eksik olur ya yanlış olur. Doğal olarak da bu soru sorulabilir.
    Sitemin ne amaçladığı ve sizin ne amaçladığınız sorusunun cevapları uyuşmalı hepimiz için.

• quote:

Orijinalden alıntı: 07_SeRHaT_07

Nisan 2017 de zorunlu BES yaptılar. 18 ay sonunda döviz 2 kat arttı faizler desen fırladı benim yatırdığım paralar yerinde sayıyor.Baktım ki bu işte bir iş var ve çıkmak için başvurdum. 2 hafta sonra paramı yatırdılar.Ben getiriden geçtim ana paramı kurtarayım derken onu bile alamadım. 3600 TL yatırmıştım bana yatan 3497 TL Resmen insanların parasını gaspetmekten başka birşey değil. Bireysel emeklilik sistemine gireceğime bankadan altın hesabı açıp her ay 1 gram altın alırım. Enazından Bireysel emeklilik sisteminden daha fazla getirisi olur.
    Hemen yukarılarda bu bahsettiğiniz durumun cevapları var aslında. Zorunlu bes'in malesef belli dezavantajları var. Fon yönetememe durumu. Bu yüzden haklılık payınız var. Eğer gerçekten o maaşınızdan kesilen parayı kendi oto kontrol mekanizmanız ile her ay ayırıp gerçekten fiziki veya banka üzerinden gidip altın alıyorsanız (Altı çizili cümle) :)
    Ama bu da zorunlu bes için geçerli.
    Kendiniz bes yaptırmış olsaydınız durum farklı olurdu.
    Biraz sistemi doğru değerlendirmek gerekir. Özellikle zorunlu bes birikim yapamayanlara birikim yaptırmaya çalışmak üzerine kurulu. Maaşlarında neredeyse fark etmeyecekleri kadar bir kesinti yaparak bunun unutulması ve 56 yaş minimum 10 sene para yatırma durumu ardından güzel bir birikim yapmış olmalarına vesile oluyor. Daha iyisini yapabilen kendi birikimini her ay maaşından düzenli olarak kenara ayırıp yapabilen için ihtiyaç olan bir sistem olmayabilir. %25 devlet katkısı olmasına rağmen fon tercih edememe sebebiyle gidip altın alması totalde daha güzel birikim sağlar.
    Kendisi bes yaptıran için ise fon seçme özgürlüğü var bu yüzden zaten altın fonu seçerek bu her ay gram altın alırdım'ı yapabilmiş oluyor bi de üstüne %25 devlet katkı veriyor, o yüzden zaten altın alıp kenara koyardım felsefesinden daha karlı olan bir BES var ortada.
    Daha önce dediğim gibi sistemin kurallarını, ne amaçladığını iyi anlamak ve bizim ne amaçladığınız sorusunun cevaplarını karşılaştırmamız ve uyuşturmamız gerek.
    Aynı zamanda da daha iyisini yapamayan ya da yapmayan (sizin adınıza değil asla tabi ki ama bir çok insan altın alırdım ya da alırım veya döviz için deyip aslında hiçbirini yapmayan) insanlara da pek aldırış etmemek gerek.

• 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.