Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
2.673
Cevap
128
Favori
140.928
Tıklama
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Bankalar, Kredi Kartları, Krediler >> Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları
Giriş
    14 Mesaj
    Yazdığınız devlet katkısının kuralı doğru. Ama emeklilik hakkı kazanan, devlet katkısının tamamına hak kazanır. Gönderimi yaparken sadece sizin yazdığınız kuralı dikkate almışlar diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 14 Aralık 2019; 15:18:28 >
    |
    |

Eğer yurtdışındaysanız (Özellikle ABD) Türkiyeye yatırım yapan düşük yönetim ücretli fonlar bulabilirsiniz. 0.5-0.6 yönetim ücreti olan.

Yanlız abd den türkiyeye daha düşük yönetim ücreti ile yatırım yapabilmemiz ne kadar dünya devi olduğumuzu gösteriyor...
    |
    |
    mghfreud kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Bir yıl içerisinde toplam ödenmesi gereken asgari katkı payı tutarı kadar bir tutarın ödenmediği durumlarda (plan asgari katkı payı*12) takvim yılında açıklanan asgari brüt ücret tutarının %8,50'i ikinci sözleşme yılının başında birikiminden yönetim gider kesintisi olarak indirilecektir. Her sözleşme yılında ilgili planın güncel asgari katkı payı tutarına göre kontrolü yapılacak ve ödenmesi gereken tutar ödenmediği durumda devam eden yıllarda da ilgili kesinti yapılabilecektir.

-Burada bir yıl hiç ödeme yapmazsan yönetim gider kesintisi alınacak mı diyor. 3-5 ay eksik olursa kesini olmayacak mı? demek istiyor.

Bir kaç ay önce birisi buna benzer avantajlı bir planı paylaşmıştı burada. Belki de sizdiniz.
    Planda tanımlı asgari katkı payı vardır. 150 TL diyelim(Bunu öğrenin). Sözleşme yıldönümüne kadar 150*12=1.800 TL ödemezseniz kesecekler. Siz "Ben ayda 500 TL öderim" demiş olsanız bile kontrol için 150 TL'yi kullanıyor diye anlıyorum. Bunu da çağrı merkezinden teyit edin.
    Normalde düzenli ödeyenlerden de 5 yıl boyunca kesinti yapılıyor.
    Çok avantajlı bir plan. Ödemeye çalışın, boşuna kesinti olmasın. Bu yıl ödeyemeseniz bile, bundan sonra öderseniz sonraki yıllar kesinti olmaz.
    |
    |
    halilcc kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Evet daha önce de paylaştım. Ben zaten garanti emeklilikteyim (yine e-emeklilik ama şartlar değişmiş) 5 yılım doldu . Çıkıp birikimi alıp geri girmek istiyorum .
    |
    |
    pandarosa kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Aldığınız parayı olduğu gibi tekrar sisteme sokacaksınız diye anlıyorum. Son derece mantıklı:)

Tek dikkat etmeniz gereken, bu yıl ödediğiniz tutarla, tekrar ödeyeceğiniz tutarın toplamı 30.700 TL'yi geçmesin.
    |
    |
    halilcc kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Pandorasa hocam, son 2 günümü değerli yorumlarınızı okumak ile geçirdim. Kızım 1 yazına girdiğinde 2014 Mayıs ayında Bes başlangıcını yaptık üniversite öğrenimini düşünerek. Geçen zaman zarfında birikim fotolarda görüldüğü gibi değerlendi ve dün itibariyle fon değişikliği yaparak altın fonlarına geçiş yaptım. Min 15 yıl daha kalmayı planlıyoruz aksi bir durum gelişmezse. Eğer imkan verirse belki de 2039 yılına kadar. Görüşlerinizi rica ediyorum tabloyla ilgili. Risk gözetmeyen bir profile sahip değilim. Altına geçişim ise biraz aceleci ve araştırma yapmadan oldu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Er
    14 Mesaj

Çok teşekkürler iltifatınız için.
    Fon önerisi verecek bir yetkinliğim yok maalesef. Kelin merhemi olsa...
    Bugüne kadarki fon dağılımınızda döviz ağırlıklı olmakla birlikte altın, hisse herşeyi içeriyor gibi.
    Fon önerisi yap(a)mıyorum. Ama altın fonunun bende özel bir yeri var. 2013'te altın fonu ilk başladığında "5 yıla kalmaz altın fonu en büyük fon olur. Türk insanı altıncıdır" diye öngörüde bulunmuştum. Ama tutmadı. Altın fonunun payı %15 bile değil.
    Halbuki son 20 yılda gram altının, (yanılmıyorsam 2011-2015 dönemi dışında) (-) getirmek şöyle dursun, enflasyonun altında kaldığı dönem bile yok. 2011-2015 döneminde de global bir şekilde merkez bankalarının politikası gereği ons altının fiyatı 1800-1900 USD'den 1100 USD'lere geriledi diye hatırlıyorum. Ama kur yükselişinden dolayı biz bunu dünya kadar hissetmedik. O dönemde bir Türk "4 yılda sadece %5 kazandım" diye yakınırken, Amerikalı %40 kaybetti. (Bu oranları akıldan söylüyorum. Tam doğru değildir, fikir vermesi için yazdım)

Sonuç: "Altın alın" diye öneride bulunmam. Ama şunu söyleyeyim: Ben anlamadığımı düşünseydim ve sistemden ayrılmamayı hedefleseydim en az %60 altın tutardım. Muhtemelen de fonlarım şimdikinden daha yüksek olurdu:)
    Ama dediğiniz gibi şu an doru zaman mıdır, onu bilemem:(
    |
    |
    konfiçyusuf kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Er
    0 Mesaj

Vaktinizi ayırıp detaylı bir şekilde yazmışsınız, teşekkür ederim ilginizden dolayı. Son olarak yukarıdaki görsellerde görüldüğü kadarıyla geçen süre zarfında birikimin değerlenme oranı bes için makul bir oran mıdır?

|
    |
  • Er
    14 Mesaj

Rica ederim.
    Getirinin iyi olup olmadığını söyleyebilmem için hangi gün ne kadar ödediğinizi bilmem lazım. İlk gün 5.000 TL ödeyip sonra az ödediyseniz ya da ilk dönem ödemeyip, sonra ek katkı payı ödediyseniz farklı, her ay düzenli ödediyseniz farklı sonuçlar çıkar.
    Her ay düzenli ödediğinizi varsayalım. Yaklaşık 100 TL gibi bir katkı payıyla başlayıp bugün yaklaşık 175 TL ödüyorsanız 9.118 TL ödemiş oluyorsunuz. O zaman da yıllık iç verim oranınız %15 civarında çıkıyor. Aynı dönem yıllık ortalama enflasyon %11,4. Benim standartlarıma göre gayet iyi. Devlet katkısını da kâr diye görürsek yıllık %23 oluyor ki bence efsane. Ama burada başarı BES'in değil, sizin fon seçiminizdedir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pandarosa -- 19 Aralık 2019; 19:26:7 >
    |
    |
    konfiçyusuf kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Teşekkür ederim pandarosa hocam. Varsayımınızda olduğu gibi 5.5 yıldır aylık düzenli ödeme yapıyorum. Sanırım 80 TL ile başlayıp şu an 200 TL ödeme yapıyorum. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

|
    |
  • Teğmen
    172 Mesaj

Ever hocam, 0.6 masrafla TUR fonunu aldım. Bakalım 15-20 sene sonra (yasarsak) ne olacak :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    wustafa1771 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Arkadaşlar 29.06.2017 tarihinde başladığım bes sisteminden çıkmayı düşünüyorum. Sanırım kesintiler vs oluyormuş. Tahmini kaç TL elime geçer. Şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oguzhantasci -- 23 Aralık 2019; 1:34:27 >
  • Yüzbaşı
    561 Mesaj
    şöyle bir sorum var, mesela 15 yıl boyunca birmiktar para yatırdık, yaş geldi maaş bağlandı, anadoluhayat ın sitesinde bir hesaplama yöntemi var, ben hesaplıyorum, ayda 300 tl yatırırsam 15 yıl sonra 15 yıl boyunca 800 tl maaş bağlanabilir gözüküyor, peki orada çıkan 800 tl maaş miktarı, 15 tıl sonra bana ödenecek rakam mı yoksa 15 yıl sonra bu hesaplamada çıkan 800 tl, üzerine enflasyon oranı da eklenerek mesela 15 yılda %100 enflasyon oldu desek 800 tl yi 1600 tl olarak mı alacağım orasını anlamadım.

Günaydın,
    Reel rakam olması lazım. Yani bugünün parasıyla 800 TL. Ama bana çok yüksek geldi.
    Siteye girdim. Şu parametreleri yazdım.
    - 42 yaşından
    - 56 yaşına kadar
    - Aylık 300 TL katkı payı
    - Katkı Payı Yıllık Artış Oranı =0 (Enflasyon oranında artıyor demek)
    - Başlangıç Katkı Payı = 0

Muhtemel Birikim Tutarı= 81.052 TL

Sonra "Maaş Hesapla" diyorum.
    - "Maaş almak istediğim süreye göre hesaplamak istiyorum."
    - "Aylık maaş" seçiyorum
    - Süreyi "15 yıl" seçiyorum.
    Sonuç: 451 TL çıkıyor. Excel'de hesaplamadım ama bu varsayımlara göre mantıklı görünüyor.

Ben bir şeyleri sizden farklı yazdım sanki.
    |
    |
    molella kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Resimde görüldüğü gibi Bugünkü toplam birikimim 6528 tl ( herşey dahil)
    Bugün ayrılsam alacağım para 5382 tl
    Bu 5382 tl BES girerken ki 750 tl bir giriş ücreti vardı. O kesildikten sonra bana kalan para.

soru şu:
    BES'i eşim üzerine yaptım eşim 24 sene sonra 56 yaşını tamamlıyor
    ben ise bugün girsem 18 sene sonra 56 yaşımı tamamlıyorum.

mevcut BES'i bozup 5382 tlyi alıp kendi adıma bes açmak mantıklı mı? Yine aynı fon grubuna dahil olacağım.
    Kendime yeni bes açıp 2 tane ayrı BES ödeme durumum maalesef yok.

Siz ne dersiniz?

• Yarbay
    3384 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Oguzhantasci

Arkadaşlar 29.06.2017 tarihinde başladığım bes sisteminden çıkmayı düşünüyorum. Sanırım kesintiler vs oluyormuş. Tahmini kaç TL elime geçer. Şimdiden teşekkür ederim.
    Giriş aidatınızı bilemiyoruz biz
    Bu yüzden vakıf emeklilik sitesinde bugün çıksam kaç para alırım diye bir yer varsa oraya bakar mısınız?

Allianz Yaşamda var. Olmazsa Telefonla sorabilirsiniz Vakıfemeklilik bilgi verir
    |
    |

• Er
    14 Mesaj

Sizden artık çıkış kesinti alınmayacak diye hatırlıyorum. 2014 girişli değil miydiniz? Kesintiler bitmiş olmalı.

Devlet katkısında (996,07-693,75)=302,32 TL getiri var. %15'i(45,35 TL) kesiliyor. Geriye 950 küsur TL kalıyor. Onun da %15'ine hak kazanıyorsunuz. 142,61 TL.
    Benzer hesap katkı payı birikiminiz için de geçerli.
    Toplamda devlete 1.146 TL stopaj ödüyorsunuz. Emeklilik şirketine bir ödemeniz yok. (Emekliliğe hak kazanmış olsaydı 53 TL ödeyecekti)

5.382,28 TL'yi kendi adınıza sisteme sokarsanız 1.345,57 TL devlet katkısı alırsınız. Ama (büyük ihtimalle) 5 yıl boyunca o yılki asgari ücretin %8,5'i kadar (bugün 217 TL) kesinti ödersiniz.
    Ayrıca eşiniz çıkış yapmaz da emekli olana kadar kalırsa hem stopaj %5'e düşecek, hem devlet katkısının tamamına hak kazanacak. Burada karar vermeniz gereken;
    + Parayı 6 yıl erken alacaksınız
    + Bugün 200 TL kâr edeceksiniz
    - 5 yıl boyunca kesinti ödeyeceksiniz. (Kesintisiz plan bulursanız süper)
    - Acil çıkmanız gerekirse devlet katkısını alamayacaksınız
    - Emeklilik başlangıç tarihiniz 2019 olacak. Çok küçük bir ihtimal ama; ileride başlangıç tarihine bağlı yasal bir düzenleme yapılırsa hakkınızı kaybedersiniz. Mesela devlet katkısı için giriş tarihine bağlı ek süre verilmişti.

Aklıma gelen + ve -'ler bunlar. Siz kendi durumunuza göre en uygun kararı verirsiniz.
    |
    |
    cosef kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    561 Mesaj

hocam "reel rakam olması lazım" kesin bir cevap değil malesef, bu sigortacılar böyle dolambaçlarla milleyi kazılklıyolar malesef, bundan bir emin olsam hemen gireceğim sisteme, eğer orada çıkan rakam şimdinin parası ise güzel bir miktar, ama 15 yıl sonra bana ozamanın parasıyla 800 tl ödeyecekse 15 yıl sonranın 800 tl si şimdinin 300 tl si bile etmez, ek olarak, ben hesaplamaya 20 bin tl başlangıç ve tıllık %5 artışı eklemiştim zaten oraya yazdığım kesin rakam değil konu başka, oraya pek takılmayın...
    |
    |

Bunu bende merak ediyorum, ama sağlıklı bir cevap bulamadım, benimde hesaplamalarda 10 yıl sonra toplu 850.000 lira alırsın diyor , ama bu bugünün parası ile mi 850.000 lira yoksa 10 yıl sonranin parası ile mi, bu konuda bilgi sahibi bir arkadaş aydınlatırsa mutlu olurum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    molella kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sohbet
kolayoto.com
Media Sözlük
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,547
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.