Şimdi Ara

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları (103. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5.641
Cevap
276
Favori
344.384
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Eyvallah teşekkürler.. Şimdilik biraz daha takip edeyim değişikliğe gitmeyeyim şimdilik..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • mc_delta_te kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi civic2011 -- 14 Kasım 2019; 16:12:37 >
  • pandarosa P kullanıcısına yanıt
    Evet hocam zamanlamalar hep tersi hareket oldu. O yüzden bu durumda sözleşme zaten. Artık gelen danışmanlarla hareket etmek istemiyorum. Kendime bir yol çizip en azından kendi hareketlerimle kaybedeyim:) Dövizci değilim aslında sadece getirisi yüksek olabilir düşüncesi ile %50 bulunduruyordum. Fakat görünen herhangi bir hareket olmayacağı yönünde o fonda şimdi buradaki %50'yi çıkıp %50 olarak hisse senedimi yapmak mantıklımıdır? Yani siz olsanız yaparmıydınız tabiki sorumluluk bana ait sadece görüşünüzü merak ediyorum. (Bu arada borsa 103.740)
  • civic2011 C kullanıcısına yanıt
    Gerçekten tavsiyede bulunabilecek bir yetkinliğim yok. İyi finansçıların büyük çoğunluğu olanı değerlendirip "niye böyle olduğunu" cok detaylı ve doğru anlatabilir. Geleceğe dönük de "böyle olursa böyle olur" derler. Geleceği dogru tahmin eden zaten maaşla çalışmaz, televizyonda, gazetede tavsiye vermez diye düşünüyorum.
    Mesela ben çok defa terste yakalandım. 17-25 Aralık'tan bir gün önce %100 hisseye geçmiştim. Barış Pınarı harekatından önce yine biraz hisse fon almıştım. Hepsi elimde patladı. Kelin merhemi olsa başına sürerdi derken bunu kastediyorum.
    Koskoca Avivasa resmi bir öneride bulunmazken ben hiç bulunamam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçin altın fonuna bakın keyfinize. Faizi yok. Akarı yok. Kokarı yok.
    Her an en iyi yatırım aracı olmasa bile genel bir zaman dilimine yayınca hem en iyi yatırım aracı hem de en iyi birikim aracı.
    Her ay düzenli gram ya da çeyrek ya da yarım artık ne ise altın almaktan bir tık aşağısı. İçinde tabi ki ufak bir miktar farklı enstrümanlar bulunma durumu oluyor. Ama çok yakın.
    Zaman zaman döviz veya hisse senedi bazlı fonlara göre bir tık daha az kazandırabilir ya da aylık periyotta eksi (-) de gözüküyor olabilir ama 1 yıl - 3 yıl - 5 yıl - 10 yıl ve fazlası vs. gibi sistemde durmamız gereken yıllarda kafanızı en rahat ettirecek fon.
    Çok çok bilgili olmanız ve tabi sadece bilgi yeterli değil üstüne de çok kısmetli olmanız gerekli ki senelik fon değişim haklarını vs kullanarak altın fonundan daha çok kazanın.
  • arkadaslar merhaba, fon degisikligi yaptim 3bin kusur olan para bi gunde 5bin kusur oldu ama ardindan bugun eski haline geldi sebebi nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

• BigMuffin kullanıcısına yanıt
    Fon dağılım değişikliği talimatınızla önce fonlar satılıyor. Öğleden sonra satıldığında yeni fon ertesi sabah alınıyor. Paranız değer kaybetmesin diye sabaha kadar nema fon alınıyor. Fon satışıyla nema fon alımı üst üste gelip çok kısa bir süre için öyle bir görüntü olmuş, siz de onu yakalamışsınızdır. Endişe edecek bir durum yok.
  • Anadolu Hayat Emeklilikte hesabı olup “fonmatik robo” kullanan var mı?

• NN de robot danışmanlığa başladı.

Garanti - Fon Koçu
    Anadolu - Fonmatik Robo
    NN - Fon Bilen

Bu 3 şirket Gönüllü BES'teki katılımcıların üçte birine hizmet veriyor.
    Başka şirket var mı acaba?
  • arkadaşlar bir ara şirkette zorunlu bese girmiştik (otomatik katılım) sonrada ben otomatik katılımda istediğim fonlar olmadığı için sistemden hemen çıktım

Otomatik katılım ile BES'e giren ve fon getirilerinden memnun olan var mı acaba?
  • Otomatik katılımda neden fonlar daha az ve kısıtlı?

• cosef kullanıcısına yanıt
    cosef hocam,
    senin profilindeki (detaycı, araştıran, finansal bilgisi yüksek) birinin OKS'yi tercih etmesi için bence,

- Ya 40 yaşın üzerinde olması lazım (45 yaş sınırı olduğu için ileride giremeyeceğinden pişmanlık durumu olmasın diye)
    - Ya da Gönüllü BES'e yılda 31 bin TL'den fazla ödüyor olması lazım. Otomatik BES sayesinde DK tavanı ikiye katlanır.

Yoksa fonların kısıtlı olması büyük sıkıntı.

Ama (fon konusunda ilgili, bilgili olmayan) ortalama bir katılımcı için Otomatik BES'te bir sıkıntı yok bence. Hatta fon kesintisi çok daha düşük, 5 yıllık kesintiler yok. Daha bile avantajlı diyebilirim .
    Fon getirisi kısmı doğru zamanda doğru fonu seçmekle ilgili. Altın ve döviz fonu olmasa da, geçen sene Ağustos-Aralık döneminde muhafazakar fonlar %7-%9 getirmiş. Ama agresif fonda olanlar %1-%2 kaybetmiş. Yani kısıtlı alternatifle de getiri mümkündü. Mesela ben agresif fondaydım, patladım.

• quote:

Orijinalden alıntı: pandarosa

cosef hocam,
    senin profilindeki (detaycı, araştıran, finansal bilgisi yüksek) birinin OKS'yi tercih etmesi için bence,

- Ya 40 yaşın üzerinde olması lazım (45 yaş sınırı olduğu için ileride giremeyeceğinden pişmanlık durumu olmasın diye)
    - Ya da Gönüllü BES'e yılda 31 bin TL'den fazla ödüyor olması lazım. Otomatik BES sayesinde DK tavanı ikiye katlanır.

Yoksa fonların kısıtlı olması büyük sıkıntı.

Ama (fon konusunda ilgili, bilgili olmayan) ortalama bir katılımcı için Otomatik BES'te bir sıkıntı yok bence. Hatta fon kesintisi çok daha düşük, 5 yıllık kesintiler yok. Daha bile avantajlı diyebilirim .
    Fon getirisi kısmı doğru zamanda doğru fonu seçmekle ilgili. Altın ve döviz fonu olmasa da, geçen sene Ağustos-Aralık döneminde muhafazakar fonlar %7-%9 getirmiş. Ama agresif fonda olanlar %1-%2 kaybetmiş. Yani kısıtlı alternatifle de getiri mümkündü. Mesela ben agresif fondaydım, patladım.
    @pandarosa hocam

Özel sektörde kurumsal bir firmada çalışıyorum
    1.5 sene kadar önce zorunlu BES yaptılar isterseniz 1.ci ayda cayabilirsiniz dediler. Ben fon seçimi sınırlı olduğu için çıktım

Şu anda Berat Albayrak'ın yapmak istediği ve çalışan herkesin öyle ya da böyle zorunlu gireceği zorunlu bes veya tamamlayıcı BES gibi şeyler söyleniyor

Daha kesinleşmediği için net bilgi de yok.

yaş oldu 38 girip sonra dondursammı diye de düşünüyorum. Kısıtlı aylık maaş ile yatırım yapmak da zorluyor açıkcası. 100 tl bile çok gelebiliyor insana.
    çok maaş alan biri olsam her ay 300-400 yatırırım

• Anadolu hayat ile çalışıyorum, 4 hesaba aylık 3000 TL yatırıyorum, faizler inince fon getirileri doğal olarak düşecek, fon tavsiyesi olan uzman arkadaşlardan tavsiye var mı aceba .

• cosef kullanıcısına yanıt
    Otomatik BES'teki "2 ay cayma süresi" ifadesi çok kişiyi ürküttü. Sanki "2 aydan sonra çıkamazsın" gibi algılandı. Halbuki 2 aydan sonra da çıksanız hiç kesinti olmayacaktı (Getiriden %15 stopaj hariç). Cayma süresinin esprisi, fonlarınız değer kaybetse de yatırdığınız parayı alabiliyorsunuz. Değer kazandıysa zaten değer kazandığı halini alıyorsunuz.
    Ama fonların kısıtlı olmasının size ters gelmesi normal.

Tamamlayıcı Emeklilik Sİstemi'nin (TES) kuralları ne olacak? Kaç yaşındakiler girebilecek, ne kadar ödenecek, kıdem tazminatı buraya mı evrilecek vs. belirsiz.
    Gönüllü BES'e girip dondursanız da emeklilik şirketi 5 yıl boyunca asgari ücretin %8,5'i kadar kesinti yapar. Bu yıl için 217 TL gibi bir rakam. (Daha az kesinti yapan şirket-plan kombinasyonu vardır.)

Kısıtlı kaynakla tasarruf yapmaya çalışmak ve optimizasyona kafa yormak ata sporumuz haline geldi.

• Yüksek gelir grubundaki arkadaşlar... Yıl sonu geliyor. Devlet katkısı limiti 31 Aralık’ta sıfırlanacak. Yıllık üst limit 30.700 TL. Bu rakamı ödeyebilecek, ama bu yıl henüz bu rakama ulaşamamış olanlar ödemelerini yapsınlar. Şirketinizin çağrı merkezi ne kadar ödemeniz gerektiğini söyler. Kredi kartıyla öderseniz provizyon süresinden dolayı büyük ihtimalle 2020’ye sarkar. O yüzden kartla ödemeyin.
  • Normal BES varsa, otomatik bes tekrar yapılıyor mu?
    Kamuda çalışıyorum işçi olarak.

Daha önce otomatik yapıldı. 1 ay sonra çıkmıştık.

Otomatik bes e girmemek için kendimiz bes yaptırmalı mıyız?

• quote:

Orijinalden alıntı: by_bozkurt

Normal BES varsa, otomatik bes tekrar yapılıyor mu?
    Kamuda çalışıyorum işçi olarak.

Daha önce otomatik yapıldı. 1 ay sonra çıkmıştık.

Otomatik bes e girmemek için kendimiz bes yaptırmalı mıyız?
    Bunu bende merak ediyorum, bende de 2 adet bes var ayrıca zorunluda açacaklar mi

• by_bozkurt kullanıcısına yanıt
    İsteğe bağlı BES varsa OKS de yapılır. Hali hazırda BES olup olmaması durumu değiştirmiyor malesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RID_ONE_54 -- 6 Aralık 2019; 22:50:3 >
  • arkadaşlar, ocak ayından beri ayda 250 tl katılım emeklilik'e para yatırıyorum. (şimdiye kadar 11*250 tl yatırdım, 500 tl'si blokede bekliyor.)

Ancak fon getirisi bazen eksiye düşüyor, şimdi de zar zor 20 tl olmuş, nerede hata yapıyorum?

10 gün öncesine kadar %100 altın fonundaydım, sonra %10 altın, %20 döviz, %10 kira sertifikası, %10 standart fon, %25 hisse fon ve %25 değişken fon olarak güncelledim. ancak yine de istediğim fon getirisine ulaşamıyorum. hiç olmazsa yılda %10 değer kazansın bari, hedefim o.

siz ne tavsiye edersiniz, fon dağılımını ne yapmalıyım? Bireysel Emeklilik Sistemi Ve Emeklilik Yatırım Fonları

• 
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.