Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.126
Cevap
49
Favori
248.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: yasarda

Birikmli hayat sigortalarında devlet katkısı yok, VERGİ İNDİRİMİ var, sanırım maksimum asgari ücretin %5 i kadar kısmına (vergi indirimi geçtiğimiz yıllarda BES için asgari ücretin %10 una kadardı).

Ayrıca çeşitli rsikleri de sigortaladıkları için farklı kalemler olarak prim de kesiyorlar.

Anlatırken tüm detayları vermezler sözleşmeyi imzaladıktan sonra sözleşme ile başbaşa kalırsınız, sizi tanımaz bile

Tavsiye olmamakla birlikte, ben olsam BES ile devam ederdim. Farklı risklerimi istediğim dönemlerde istediğim sigorta şirketine sigortalatıyor ve vergiden de düşüyorum. Lütfen tüm şartları detaylıca sorgulayalım sonradan pişman olmayalım geri dönüşü maliyetli oluyor.

BES te benim aynısı başıma geldi hıocam. Dah önceden araştırmıştım devletin düzenlemelerle biraz derleyip topladığını biliyordum. Ama bu halde bile söyledikleri şeyleri yapmadılar. Bende daha şimdiden böyle yolun başındayken çıkayım dedim. 60 gün dolmamasına rağmen zarar gösterdiler. Normalde zarar etmediğine adım gibi eminim çünkü yatırım danışmanı ettiğim karı miktarı ile söyledi. Hazineye şikayet ettim bakalım bişey çıkacakmı.

• Merhabalar, benim size bir sorum olacaktı.
    Şimdi 90'lı yıllarda babam, hem annem hem kendisi için Yapı Kredi Emeklilik'e bir süre para yatırmış, sonra bırakmışlar. Daha sonra babam kendisi için 1 yıl kadar Başak Emeklilik'e para yatırmış. Sorum şu, bu ödemeleri tek bir yerde annem adına toplayıp, annemin emekliliğini erkene alabilir miyiz ?
  • mrb arkadaşlar ben 2010 kasım ayında avivasa emekliliğe girdim ve asgarisini yatırıyorum 2.5 senedir hesaplarımı kontrol ediyorum 2.5 senede bana 60 tl getirisi olmuş sistemin.birde bu %25 devlet katkısı muhabbetiyle milleti bayağ galyana getirdiler,bu sistem yokken zaten benim maaşım vergi avantajı olarak yansıtılıyordu ve senelik kotadanda düşülüyordu ödediğim tutar 1-2 ay sonra %20 vergi dilimine giriyordum maaşımdan vergi fazla kesilmiyordu.devlet katkısıyla bu sistemi kaldırdılar,zaten sen bana bunu peşin olarak veriyordun şimdi ise kendi kasanda biriktiriyorsun 56 yaşında tamamını alıcaksın diyorsun.ben buna inanmıyorum ileride kesin o paralara bir yer bulunur hiç edilir.
    ben bu sistemden çıkmayı düşünüyorum sizlerede danışmak istedim ne yapabilirim diye,oraya ödediğim kadar altın koyabilirim mesela kenara yada siz ne tavsiye edersiniz başka türlü nasıl tasarruf edilebilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanseltan

mrb arkadaşlar ben 2010 kasım ayında avivasa emekliliğe girdim ve asgarisini yatırıyorum 2.5 senedir hesaplarımı kontrol ediyorum 2.5 senede bana 60 tl getirisi olmuş sistemin.birde bu %25 devlet katkısı muhabbetiyle milleti bayağ galyana getirdiler,bu sistem yokken zaten benim maaşım vergi avantajı olarak yansıtılıyordu ve senelik kotadanda düşülüyordu ödediğim tutar 1-2 ay sonra %20 vergi dilimine giriyordum maaşımdan vergi fazla kesilmiyordu.devlet katkısıyla bu sistemi kaldırdılar,zaten sen bana bunu peşin olarak veriyordun şimdi ise kendi kasanda biriktiriyorsun 56 yaşında tamamını alıcaksın diyorsun.ben buna inanmıyorum ileride kesin o paralara bir yer bulunur hiç edilir.
    ben bu sistemden çıkmayı düşünüyorum sizlerede danışmak istedim ne yapabilirim diye,oraya ödediğim kadar altın koyabilirim mesela kenara yada siz ne tavsiye edersiniz başka türlü nasıl tasarruf edilebilir

Avivasada yaklaşık 40 gün filan kaldı param 400 küsür TL zarar ettirerek elime verdiler. PAranın yaklaşık %20 filan değişkenfonda tutulacaktı güya. Paranı iyi takip et hocam. Ayrılma dilekçesini verdikten sonra zarar gösterebilirler. Benimki öyle oldu. Ayrıldığım güne kadar zarar yoktu. Birkaç gün içinde parayı elime verdiler. :D en kötü faize yatırsan parayı bunlardan daha çok kazandırırsın. Bireysel emekllik parayı şeytana teslim etmek gibi ibrşey. En azından %25 sabit getiri olsa çok avantjlı olurdu. Ama %25 ide fona dağıtıyorlar para eriyip gidiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: semihus

quote:

mrb arkadaşlar ben 2010 kasım ayında avivasa emekliliğe girdim ve asgarisini yatırıyorum 2.5 senedir hesaplarımı kontrol ediyorum 2.5 senede bana 60 tl getirisi olmuş sistemin.birde bu %25 devlet katkısı muhabbetiyle milleti bayağ galyana getirdiler,bu sistem yokken zaten benim maaşım vergi avantajı olarak yansıtılıyordu ve senelik kotadanda düşülüyordu ödediğim tutar 1-2 ay sonra %20 vergi dilimine giriyordum maaşımdan vergi fazla kesilmiyordu.devlet katkısıyla bu sistemi kaldırdılar,zaten sen bana bunu peşin olarak veriyordun şimdi ise kendi kasanda biriktiriyorsun 56 yaşında tamamını alıcaksın diyorsun.ben buna inanmıyorum ileride kesin o paralara bir yer bulunur hiç edilir.

Avivasada yaklaşık 40 gün filan kaldı param 400 küsür TL zarar ettirerek elime verdiler. PAranın yaklaşık %20 filan değişkenfonda tutulacaktı güya. Paranı iyi takip et hocam. Ayrılma dilekçesini verdikten sonra zarar gösterebilirler. Benimki öyle oldu. Ayrıldığım güne kadar zarar yoktu. Birkaç gün içinde parayı elime verdiler. :D en kötü faize yatırsan parayı bunlardan daha çok kazandırırsın. Bireysel emekllik parayı şeytana teslim etmek gibi ibrşey. En azından %25 sabit getiri olsa çok avantjlı olurdu. Ama %25 ide fona dağıtıyorlar para eriyip gidiyor.

bugun baktim internet subesinden cikma durumumda benden giriste almadiklari 380 tl giris aidati ve 2.5 senedeki getirisi olan 67 tl nin %15 stopajini kesiyor 10 kusur toplamda 390 tl kesinti yapacaklar gozukuyor.cikis icin basvuru yaptigimda bu rakam artabilirmi yani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Scott Storch

Merhabalar, benim size bir sorum olacaktı.
    Şimdi 90'lı yıllarda babam, hem annem hem kendisi için Yapı Kredi Emeklilik'e bir süre para yatırmış, sonra bırakmışlar. Daha sonra babam kendisi için 1 yıl kadar Başak Emeklilik'e para yatırmış. Sorum şu, bu ödemeleri tek bir yerde annem adına toplayıp, annemin emekliliğini erkene alabilir miyiz ?

Başak Emeklili'e bizzat hak sahibi başvuracak ve farklı bir emeklilik şirketindede ödeme yaptığını ve Başak Emeklilik'te bulunan birikimlerini firma adı ve sözleşme no belirterek oraya aktarmak istediğini beyan edecek. Bir dilekçe hazırlayıp size imzalatacaklar. En geç 30 iş günü içerisinde iki farklı şirkette olan birikimleriniz artı ktek şirkette olacak ve artık iki farklı şirkete para yatırmanıza gerek kalmayacak. Tek bir şirkete para yatırmanız yeterli olacak.

• quote:

2,5 senede bu kadar az getiri olmaması lazım. Riski yüksek fonlar tercih ettiyseniz zarar olmus olabilir incelemek lazım.

%25 devlet katkısı bana göre hikaye. Katkı yapıldığını duymadım ama yapılmış olsa dahi -ki bazı arkadaşlar aldıgını söylediler- bu katkı sadece devletin belirlediği fonlarda değerlendiriliyor. Ve genelde zarar ediyor. Demekki bu fonları satan kişilerin cebi doluyor. Bu konu hakkında detaylı inceleme yapılırsa anlaşılır bence. Bu yüzden kimse %25 devlet katkısı var deyip aldanmasın bence. Devlet baba şimdiye kadar hep soydu bizi. Durduğu yerde bize para vermez.

Devlet katkısı olayı başlamadan önce çalışanlarda ve işyeri sahiplerinde vergi indirimi olarak yararlanma imkanı vardı. Artık bu da kalktı. Yani vergi indiriminden artık yararlanmak mümkün değil. %25 devlet katkısı yerine vergi indirimi daha mantıklı idi. Vatandaş şuanki sistemde eskisine göre zararda.

56 yaşına geldiğimizde o paranın enflasyon karşısındaki değeri ne olacak ALLAH bilir :) Eskiden hayat sigortası yapmış arkadaşlar varsa yıllarca yaptıkları birikimleri bu parayı almaya hak ettiklerinde bir paket MALBORA almaya yetecek kadar para olduğunu görmüşlerdir.

Tavsiyem: Benim gibi sizde sistemden çıkın. Paranız eksik verilecek. Ana paranızdan da kesinti yapıldığı için dava açacaksınız ancak buna da itiraz edilecek -ki yasa çıktı artık BES lerde ana paradan kesinti yapılmayacak diye. Buna rağmen davalı kurum itiraz etti bir de utanmadan 24 sayfalık itiraz yollamışlar. Dava devam ediyor fazladan kesilen 1000 TL paramı alamadım üstüne 160 TL masrafım oldu. Ancak pek çok arkadaşın almasına yardımcı oldum. Benim dava hala bitmedi. :) Bu da ayrı bir komedi. Aynı işlemler yapılmasına rağmen neden böyle oldu anlamış değilim.

• quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

Devlet katkı payı ayrı bir fonda birikecekti galiba? Bana 150 TL yatmıştı? Şimdi baktım 149,86 TL olmuş :D

Ben YKB emeklilikteyim, %40 Gelir amaçlı kamu borçlanma (YEK), %30 Esnek emeklilik (YEE), %15 Büyüme amaçlı esnek emeklilik (YEN) ve %15 gelir amaçlı kamu dış borçlanma (YGE) fonlarım. Açıkcası hiç anlamam bu fon işinden gördüğüm kadarıyla da kayıba geçiyorum, siz üstadlardan öneride bulunabilecek olan var mı?

Getirisi az ama zarar ettirmeyen kararlı fonları tercih edin. BES danışmanınızla görüşüp fonlarınızı düzenleyin. Getirisi yüksek olan fonalr risklidir. Zarar ihtimali de yüksektir. Bu yüzden getirisi az ama kararlı fonalr tercih edilmelidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: wellwet

Temmuzda 5 yıl olacak. Şirketin durumundan dolayı vergi avantajından hiç yararlanamadım. 5 yıla yakın zamanda, son eklenen 2 aylık devlet katkısı dahil 14,600 tl yatırmışım, 730 tl ertelenmiş giriş ücreti var. Şu anki net değer ise 17 bin tl kadar. yani getirisi 5 yılda 1700 TL kadar olmuş (bunun 150 TL'si devlet katkısı). İyi bir rakam değil. Ama başka türlü para biriktiremediğimden tercih ettim bunu, öyle heray hisse senedi vb düşünecek olsaydım zaten kendi paramla altın-döviz-borsa takip eder, daha karlı yatırımlar yapardım. Benim açımdan bu sistemin avantajı kenara para koyup büyümesiydi, ama gördüğüm kadarıyla takip eden yatırımcı olmazsak pek büyüme şansı yok! Bu da sistemi çok anlamlı kılmıyor ;)

BES uzun dönem için düşünülecek bir yatırım aracıdır. Kısa vadede hiçbirşey kazanamaz üstüne zarar edersiniz. Fonalrı yılda değiştirme hakkınız ksııtlı. O yüzden sürekli fon değişikliği de yapamazsınız. Her fon değişikliği yaptığınızda normalde bizlerin göremediği alış-satış arası kur farkları da vardır. Buradanda paranız değer kaybeder. Başıma gelmişti, merak edip araştırınca öğrenmiştim.

Eğer birikim yapmak istiyorsanız ING Bank Turuncu hesap veya Enpara (finansbank) günlük birikim hesabı açarak bence iyi bir iş yapmış olursunuz.
    Hem dilediğiniz zaman paranızı çekersiniz hemde günlük faiz getirisinden yararlanırsınız.
    Çok düşük miktarlarla bile hesap açılması da mümkündür.

• quote:

Orijinalden alıntı: azazel85

quote:

2,5 senede bu kadar az getiri olmaması lazım. Riski yüksek fonlar tercih ettiyseniz zarar olmus olabilir incelemek lazım.

%25 devlet katkısı bana göre hikaye. Katkı yapıldığını duymadım ama yapılmış olsa dahi -ki bazı arkadaşlar aldıgını söylediler- bu katkı sadece devletin belirlediği fonlarda değerlendiriliyor. Ve genelde zarar ediyor. Demekki bu fonları satan kişilerin cebi doluyor. Bu konu hakkında detaylı inceleme yapılırsa anlaşılır bence. Bu yüzden kimse %25 devlet katkısı var deyip aldanmasın bence. Devlet baba şimdiye kadar hep soydu bizi. Durduğu yerde bize para vermez.

Devlet katkısı olayı başlamadan önce çalışanlarda ve işyeri sahiplerinde vergi indirimi olarak yararlanma imkanı vardı. Artık bu da kalktı. Yani vergi indiriminden artık yararlanmak mümkün değil. %25 devlet katkısı yerine vergi indirimi daha mantıklı idi. Vatandaş şuanki sistemde eskisine göre zararda.

56 yaşına geldiğimizde o paranın enflasyon karşısındaki değeri ne olacak ALLAH bilir :) Eskiden hayat sigortası yapmış arkadaşlar varsa yıllarca yaptıkları birikimleri bu parayı almaya hak ettiklerinde bir paket MALBORA almaya yetecek kadar para olduğunu görmüşlerdir.

Tavsiyem: Benim gibi sizde sistemden çıkın. Paranız eksik verilecek. Ana paranızdan da kesinti yapıldığı için dava açacaksınız ancak buna da itiraz edilecek -ki yasa çıktı artık BES lerde ana paradan kesinti yapılmayacak diye. Buna rağmen davalı kurum itiraz etti bir de utanmadan 24 sayfalık itiraz yollamışlar. Dava devam ediyor fazladan kesilen 1000 TL paramı alamadım üstüne 160 TL masrafım oldu. Ancak pek çok arkadaşın almasına yardımcı oldum. Benim dava hala bitmedi. :) Bu da ayrı bir komedi. Aynı işlemler yapılmasına rağmen neden böyle oldu anlamış değilim.

hocam paranin %20 si ae1 de %80 i ae2 fonunda riskli bir fon degil yani.aylik odedigim miktar 116 tl ama 2.5 senede 67 tl getriri cok az.devlet katkisi 140 tl olarak yatmis hesapta gorunuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bozo Luluk

Aylık 125 tl ile ben de avivasa bireysel emekliliğe katılmış bulunuyorum. Taksitleri her ayın onunda kredi kartımdan çekecekler.

kredi kartından yapılan çekimler blokede bekletilir. işletilmez ta ki senin kredi kartının ödeme günü gelene dek.. ancak ondan sonra işletilmeye başlanır.
  • @tanseltan

Fonların getirilerini çok incelemedim. Çok eskiden bakmıştım. şuanda o konuda bilgim yok. Ancak dediğim gibi 2,5 senede 67 tl çok az bi rakam. Bu kadar düşük olmaması gerekir ki sadece 2008in başlarında hisselerde çok düşüş olmuştu. ondan sonra pek olmadı. Risklileri saymazsak.
  • Ben 3 senedir sistemdeyim. En düşükten yatırıyorum. Borsa endeksli fon ve düşük riskli fon karışımı fonlarla Mayıs ayına kadar 300-400 arası kar vardı. Mayıs ayında RTE 'nin ben alışveriş merkezi yapacağım diretmesi sonucu piyasaları olaylara verdiği tepki ile tüm fonlar değer kaybetti. Ben de nasılsa toparlanır diye planımı düşük riske çevirmedim. Sonucunda kar 40 liraya kadar indi. Borsa endeksli fondan çıkmasam eksilere inecektim.
    Bizi kandırıyolar , sistem bizi çiğ çiğ yer mantığındaki arkadaşlarımın endişesini anlıyorum. Bugüne kadar devlet ve para sistemi tarafından hep sömürü gördüğümüz için devlete ve para sistemine güvensizlik var elbette. Ancak fonların performansı gizli değil. Emeklilik sisteminde çıkış tarihinden itibaren her fonun günlük aylık 6 aylık yıllık vs performansları paylaşılıyor. Uzayda yaşamıyorsanız piyasaların ne durumda olduğunu da bilirsiniz. Yani arkadaşlar paranızın erimesi sistemin yamukluğu ile ilgili değil piyasaların durumuyla alakalı. Mayıs'dan beri kar yapan fon neredeyse yok gibi daha az zarar ettiren var.

• Borsa ve altinyatirimindan anliyorsaniz gereksiz bence. 8 aydir oduyorum hala zarar. Niye? Borsa düştü altin düştü para değer kaybetti. Birde işletim katilim vs bedel veriyorsaniz gitti.
    Çikacağim ama nekadar keserler bilmiyorum.

• 3 yıl oldu sisteme gireli. Yatan para 4050 toplam para 5680. Yani kazanç 1500 den fazla. Iyiki girmişim.ygk giris aidati 0. Biraz fonları takiple daha yüksek kazançta mümkün. Fon takibi yoksa birde kesinti ödüyorsanız paranız enflasyona yenik düşebilir..

• bu bireysel emekliliğe girsem sizce nasıl olur?

• quote:

Orijinalden alıntı: huzyin67

bu bireysel emekliliğe girsem sizce nasıl olur?

50 TL katkı payı ile senede 600 TL 10 senede 6000 TL .. emekli aylıgı olarak .. emekli aylıgı olarak 50 TL bile gelmez !!!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: maestro35

quote:

Orijinalden alıntı: huzyin67

bu bireysel emekliliğe girsem sizce nasıl olur?

50 TL katkı payı ile senede 600 TL 10 senede 6000 TL .. emekli aylıgı olarak .. emekli aylıgı olarak 50 TL bile gelmez !!!!!

Aylık ne kadar verirler? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum

• bence uzak dur derim... paranı kısa vadeli getiri saglayayn yatırımlarda değerlendirebilirsin.

yatıracağın katkı payı çok düşük. bu nedenle yükske bir maaş bekleme.
    ömür boyu maaş demiş. yalan yok öyle bir şey. snein ödediğin parayı faiz getirisi ile beraber sana parça parça ödüyorlar. paranın tamamını almadan hakkın rahmetine kavusursan içerde kalanparan kuruma yada devlete kalıyor.
    gelir sigortası dedikleri seni ek bir maliyete sokmak ve bir sıkıntı olması durumunda sigortanın sana maaşını ödemesi demek.
    cazip değil diyorum.
  • azazel85 A kullanıcısına yanıt
    Hocam sana özelden mesaj gönderdim ama bireysel emeklilikle ilgili ulaşmadı sanırım?
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.