Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.126
Cevap
49
Favori
248.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: maestro35

quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

quote:

quote:

Arkadaşlar sizler kaç yıldır sistemdesiniz ne kadar yatırdınız ne kazandınız.. Hangi fonlardasınız ?

Ben 3 yıdlır sistemdeyim,

3.800 yatan biriken kümlatif 5.220 %100 hisse fonundayım.

Edit: Kanun çıkmadan öncede + 520 TL'de Devlet katkısı aldım nakit olarak.

Arkadaşım... 520 TL devlet katkısını nasıl aldın yok öyle bir şey... devlet katkısı bu yılbaşından itibaren başladı , ben eşime 160 TL yatırıyorum ( Anadolu hayat ) hesabına en son geçen hafta baktım.. 80 TL devlet katkısı yatmış , 2 aylık yani.. senin devlet katkısı olarak 520 TL nedir onu anlamadım.. devlet hiç kimseye bu parayı eline nakit olarak saymıyor ki... devlet katkısını reel olarak cebinde görmek için en az 10 yıl sistemde kalmak gerek diye biliyorum..

benimde Avivasa emeklilik.. Aviva dan mesaj geldi , devlet katkı payınız hesabına yatmıştır diye , sitesinden hesabıma baktım , devlet katkı payı hanesi var ama rakam girmemişler daha..

Dostum eskiden nakit alıyorduk.. Sanırım eski sistemi bilmiyorsunuz? ,

2013 den önce bireysel emeklilik sisteminde Gelir vergisi oranına göre yatırdığımız paranın ortalama %25 ini nakit alıyorduk.. Hatta eksik yazmışım 620 TL nakit Almışım :)

Sistem değişti artık emekli olunca alacağız...

o dediginiz vergi avantajı... başka bir şey... yasadaki degişiklik sonrası vergi avantajı kalktı devlet katkısı sistemi başladı.. siz '' Devlet katkısı aldım '' demişsiniz.. şu an sistemden eline nakit olarak Devlet katkısı alabilen 1 kişi bile gösteremezsiniz sanırım siz yazarken vergi avantajı diyeceginize devlet katkısı olarak yazmışsınız... !!

Oda devletin bir katkısıdır..Devlet alacağı vergiden keserek sana ödüyordu.. Aslında kulağın tersten tutulma biçimi

• Arkadaşlar 1 ay kadar önce avivasa emekliliğe üye oldum ama sonradan iyi bir fikir olmadığına karar verip çıkmak istedim. Ben kar payı ortaklığı şeklinde üye olduğum için en az 200 lira yatırmam gerektiğini söyledikleri için 200 lira aylık tutarla üye oldum. Yalnız benden ilk olarak 300 liraya yakın bir meblağ tahsil etmişler kredi kartımdan, 200 lirası aylık tutar geri kalanı da giriş aidatının ilk taksitiymiş. Ben çıkma talebimi yaptığımda bana 700 lira civarında bir giriş aidatı olduğunu ve bunu tahsil etmeleri gerektiklerini söylediler ama sonradan vazgeçip yatırdığım parayı vermeyip hepsini giriş aidatı olarak alıp kalan aidat ücretini de almamayı önerdiler.

İlk olarak 700 lira giriş aidatı olabilir mi onu sorayım yani neye göre belirleniyor bu tutar? İlk mesajdaki arkadaş 2009 yılı itibariyle 94 lira demiş. 4 yılda 94'ten 700 liraya nasıl çıkıyor? BES kurumları kafalarına göre belirleyebiliyorlar mı yoksa bir sınırı var mı?
    İkinci olarak da tekliflerini kabul edersem yarın öbür gün ödenmemiş giriş aidatınız var diye bir yazı falan gelmez değil mi evime falan?

• quote:

Orijinalden alıntı: sano

Arkadaşlar 1 ay kadar önce avivasa emekliliğe üye oldum ama sonradan iyi bir fikir olmadığına karar verip çıkmak istedim. Ben kar payı ortaklığı şeklinde üye olduğum için en az 200 lira yatırmam gerektiğini söyledikleri için 200 lira aylık tutarla üye oldum. Yalnız benden ilk olarak 300 liraya yakın bir meblağ tahsil etmişler kredi kartımdan, 200 lirası aylık tutar geri kalanı da giriş aidatının ilk taksitiymiş. Ben çıkma talebimi yaptığımda bana 700 lira civarında bir giriş aidatı olduğunu ve bunu tahsil etmeleri gerektiklerini söylediler ama sonradan vazgeçip yatırdığım parayı vermeyip hepsini giriş aidatı olarak alıp kalan aidat ücretini de almamayı önerdiler.

İlk olarak 700 lira giriş aidatı olabilir mi onu sorayım yani neye göre belirleniyor bu tutar? İlk mesajdaki arkadaş 2009 yılı itibariyle 94 lira demiş. 4 yılda 94'ten 700 liraya nasıl çıkıyor? BES kurumları kafalarına göre belirleyebiliyorlar mı yoksa bir sınırı var mı?
    İkinci olarak da tekliflerini kabul edersem yarın öbür gün ödenmemiş giriş aidatınız var diye bir yazı falan gelmez değil mi evime falan?

3 yıla kadar brüt asgari ücretin % 75 ine kadar giris aidatı talep edebilir buna malesef yasa müsade ediyor.. buda takribi 750 Tl eder.

Artık olan olmus.sanírım 1 Aylık cayma süresinide asmıssınız. Ya en az kayıpla cıkmaya bakın yada devam edin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: sano

Arkadaşlar 1 ay kadar önce avivasa emekliliğe üye oldum ama sonradan iyi bir fikir olmadığına karar verip çıkmak istedim. Ben kar payı ortaklığı şeklinde üye olduğum için en az 200 lira yatırmam gerektiğini söyledikleri için 200 lira aylık tutarla üye oldum. Yalnız benden ilk olarak 300 liraya yakın bir meblağ tahsil etmişler kredi kartımdan, 200 lirası aylık tutar geri kalanı da giriş aidatının ilk taksitiymiş. Ben çıkma talebimi yaptığımda bana 700 lira civarında bir giriş aidatı olduğunu ve bunu tahsil etmeleri gerektiklerini söylediler ama sonradan vazgeçip yatırdığım parayı vermeyip hepsini giriş aidatı olarak alıp kalan aidat ücretini de almamayı önerdiler.

Arkadaşım.. bence çıkma.. zaten çıkarken bir süreü kaybın olacak.. sen yatır her ay 200 TL ni... 5 sene sonra çık.. demedi deme.. bende Avivasa üyesiyim.. benim avantajım giriş aidatı vs olmaması , birde fonlardan vs kesilen bilmemne masrafları en az seviyede .. toplu oldugu için şirketle özel anlaşmaları var.. birde sabancı çalışanı oldugumuz için..

avivasa oldugu için yazmıyorum yanlış anlama.. bunların alayı aynı zihniyet.. ille bir yerlerden tırpanlayacaklar.. sana tavsiyem çok zorlamıyorsa 5 sene hatta 10 sene çıkma.. 10 sene sonunda devlet katkısınıda al öyle çık.. sakin düşün... zarar etmessin..

• arkadaşlar 2012 aralık ayında avivasa ile bes e başladım. şimdi farklı bir kuruluşa geçmek istiyorum bunun bir süresi varmı? hemen geçebilirmiyim mesela ziraat bankası nınkine
  • quote:

Orijinalden alıntı: crepis

arkadaşlar 2012 aralık ayında avivasa ile bes e başladım. şimdi farklı bir kuruluşa geçmek istiyorum bunun bir süresi varmı? hemen geçebilirmiyim mesela ziraat bankası nınkine

konu hakkında kısıtlı bilgimi paylaşayım... Avivasa daki hakkını aynen başka bir şirkete geçirebiliyorsun... ama kesinti vs olurmu ?? yeni girdiğin şirket kesinti yaparmı bilemem.....
  • Bugün Yapı Krediyi aradım ve ayrılmak için ilgili formları istedim. Bakalım kesintiler nasıl olacak?
    4 yıldır sistemdeyim ve devletin bu parayı bana geri vereceğine emin değilim.
    Bugüne kadar vergi indiriminden dolayı elime net para geçiyordu. ayrıca fonlarla güzel gitti.
    Ama artık bu hakkımı elimden aldıkları için pek bir avantaj göremiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ariaven

Bugün Yapı Krediyi aradım ve ayrılmak için ilgili formları istedim. Bakalım kesintiler nasıl olacak?
    Bugüne kadar vergi indiriminden dolayı elime net para geçiyordu. ayrıca fonlarla güzel gitti.

Evet bu sistem çalışmayan kişiler için güzel oldu onlar artık devlet katkısı alabiliyor.. Ancak bizim gibi ücretli çalışanlara çok faydası olmadı.. Öte yandan devlet %25 i yeni bir kararlara %20 %15 lere çekermi ilerleyen yıllarda bu mühim..Devlet katkısı işin bonusu.. Benim önerim devlet katkısına çok fazla takılmadan iyi bir birikim iyi bir değerlemeyle paranızı optimum düzeye yükseltmektir.

• quote:

quote:

Bugün Yapı Krediyi aradım ve ayrılmak için ilgili formları istedim. Bakalım kesintiler nasıl olacak?

Evet bu sistem çalışmayan kişiler için güzel oldu onlar artık devlet katkısı alabiliyor.. Ancak bizim gibi ücretli çalışanlara çok faydası olmadı.. Öte yandan devlet %25 i yeni bir kararlara %20 %15 lere çekermi ilerleyen yıllarda bu mühim..Devlet katkısı işin bonusu.. Benim önerim devlet katkısına çok fazla takılmadan iyi bir birikim iyi bir değerlemeyle paranızı optimum düzeye yükseltmektir.

Devlet katkısı veya vergi indirimi şeyleri dikkate almayacaksak bireysel emeklilik fonunun hiç bir artısı yok.
    Siz bu fonu daha dinamik şekilde bankalarda çeşitli yatırım araçlarıyla daha iyi değerlendirebilirsiniz (tabi paranızı değerlendirme gibi bir niyetiniz varsa)

• quote:

quote:

quote:

Devlet katkısı veya vergi indirimi şeyleri dikkate almayacaksak bireysel emeklilik fonunun hiç bir artısı yok.
    Siz bu fonu daha dinamik şekilde bankalarda çeşitli yatırım araçlarıyla daha iyi değerlendirebilirsiniz (tabi paranızı değerlendirme gibi bir niyetiniz varsa)

Haklısınız devlet katkısı işin en avantajlı kısmı ancak dediğim gibi devlet katkıyı düşürürmü-çıkarmı ilerleyen yıllarda ne olur bunuda düşünmek gerekli. Öte yandan besin diğer araçlardan ayrılan en önemli özelliklerinden biri parayı hemen alamamak ve uzun vadede yatırım olanağı sağlaması.. Malesef birçoğumuz hayallerini her ay erteliyor..Kaç kişi her ay altın alır köşeye koyar veya çeşitli araçlarda parasını değerlemeye koyar ??? Zaten sizin aylık 100 liranıza banka dönüpte bakmaz bile.

Bu sebeple ufak miktarlarda kredi kartı veya otamatik talimatla ödeden rakamlar ilerde birçoğumuza güzel bir kaynak oluşturacaktır diye düşünüyorum..

• arkadaşlar bende işbankasında bu sisteme dahilim. sistemin ilk müşterilerindenim. fakat hiç takip etmiyordum. geçen gün telefon geldi bilgilendirme amaçlı hesabımda yüksek meblağda para birikmiş ve değerlenmiş hayret ettim. %25 oranında da devlet katkısından bahsetti. kredi kartımdan cırt cırt çekmiş yıllık olarak. kartlarımda çok işlem gerçekleştiğinden takip edememiş hesaplamamıştım yani. çok memnun oldum sevindim tabi beklemiyordum ve farkında değildim. annem ve babamında ikişer tane bu şekilde hesabı var.

Şimdi benim sormak istediğim benim birikimlerim atak fonda %100 oranında değerleniyor. siz hangi fonları tercih ediyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sesar

arkadaşlar bende işbankasında bu sisteme dahilim. sistemin ilk müşterilerindenim. fakat hiç takip etmiyordum. geçen gün telefon geldi bilgilendirme amaçlı hesabımda yüksek meblağda para birikmiş ve değerlenmiş hayret ettim. %25 oranında da devlet katkısından bahsetti. kredi kartımdan cırt cırt çekmiş yıllık olarak. kartlarımda çok işlem gerçekleştiğinden takip edememiş hesaplamamıştım yani. çok memnun oldum sevindim tabi beklemiyordum ve farkında değildim. annem ve babamında ikişer tane bu şekilde hesabı var.

Şimdi benim sormak istediğim benim birikimlerim atak fonda %100 oranında değerleniyor. siz hangi fonları tercih ediyorsunuz?

Üstadım işte bu besin güzelliği.. Yatırıp unuttuğumuz o paralar küçük bir servet kaynak olarak karşımıza çıkıyor yıllar sonra..

Ben hisse fonundaydım dün ayrıldım.. Kamu araçlarına geçtim (Tahvil vs.) Arada fon takibi yapmak güzel olur..

Bilgilerinize...

• son dönem yaptığım değişiklik:
    birikime dokunmadan yeni katkı paylarını

altın fonu ağırlıklı
    +bric ve uluslarası karma.

bir önceki hisse ve ataktan birikimleri dinamik esneğe geçirmekti.
    ondan önce de bir miktar eurobond usd den hisseye geçmiştim.
  • quote:

Bu para ile devletin alakası yok.... çıkmak isteyen parasını en geç 10 iş günü içinde alır.... !!! toplam getiriden % 15 gibi bir kesinti.. net bilmiyorum..

burada insanların beklediği para şu..

Önceleri sistemden ayrılanlar parasını alıyordu fakat , ana para üzerinden devlet % 15 vergi kesiyordu... bir vatandaş çıktı bunu dava etti... Devletin kestiği bu para kanuna aykırı bulundu.. devletin ana para üzerinden değil de getirisi üzerinden vergi kesebileceğine hükmetti.. devlet te daha önceden haksız olarak vergi olarak almış olduğu % 15 lik o parayı vergi dairesi kanalı ile geri ödemeye başladı ( gerçi geri alan bilmiyorum daha )

siz sistemden çıkmak isterseniz..

1- bu zamana kadar ödediğiniz ana parayı kuruşuna kadar alacaksınız..
    2- anaparanız ne kadar getiri yaptı ise bu getiriden devlet %15 kesecek.. atıyorum..ana paran 10 bin getirisi 2 bin olsun.. toplam 12 bin tl var diyelim..

2 bin TL den % 15 kes.. eder 300 TL 12 binden - 300 TL de kalan 11700 TL yi en geç 1 iş günü işinde ALACAKSINIZ.... durum budur..

• son cümle tam çıkmamış.. düzeltiyorum.. en geç 10 iş gününde
  • Bende Avivasa BES'ine katıldım. 2 ay cayma hakkım var sanırım doğru mu? ayrıca Bu 2 ay içinde vazgeçersem giriş aidatı alacaklar mı?

BEs temsilcileri üçkağıtçı. giriş aidatı olmayan bi sistemimiz var önden fazladan para vermeniz lazım filan dedi. Bende tamam dedim. Sonra kurcaladım biraz giriş aidatı olduğu ortaya çıktı. 5 sene içerisinde ayrılırsam %50 alacaklarmış. Yani şu anki para ile yaklaşık 500 TL. Ben de 5 sene ayrılmayı düşünmüyorum zaten. Ayrıca fon seçimi önemli sanıırm. fon belirlerken danışmana güvenmelimiyim? Benimkini euro ve altın dışındakilerden %30 %30 %30 %20 şeklinde yaptı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: semihus

Bende Avivasa BES'ine katıldım. 2 ay cayma hakkım var sanırım doğru mu? ayrıca Bu 2 ay içinde vazgeçersem giriş aidatı alacaklar mı?

BEs temsilcileri üçkağıtçı. giriş aidatı olmayan bi sistemimiz var önden fazladan para vermeniz lazım filan dedi. Bende tamam dedim. Sonra kurcaladım biraz giriş aidatı olduğu ortaya çıktı. 5 sene içerisinde ayrılırsam %50 alacaklarmış. Yani şu anki para ile yaklaşık 500 TL. Ben de 5 sene ayrılmayı düşünmüyorum zaten. Ayrıca fon seçimi önemli sanıırm. fon belirlerken danışmana güvenmelimiyim? Benimkini euro ve altın dışındakilerden %30 %30 %30 %20 şeklinde yaptı.

Cayma hakkı 1 ay. Avivasa anadolu gibi kurumlar sektör büyüklüklerini kullanarak kücük yatırımcılardan en yüksek kesintileri uyguluyorlar. (Calısanları ve anlasmalı sirketleri hariç)

Fon konusunda biraz ekonomiyi takip etmekte fayda var. Sizin fon dagılımınız riski dagıtmıs. Dolayısıyla getiriniz orta düzeyde olabilir.

Benim onerim biraz ekonomiyi takip edip kendi sepetinizi kendiniz olusturmanızdır.

• dün netten fon ları değiştireyim dedim.. AEB-AEK-AE bilem ne.. anlama bilmem.. baktım en yüksek getiriler hangileri.. buna bakarak fonları değiştirdim.. sonra ya dedim.. bu kısaltmalar neyin nesi.. efendim fon oranını % 40 a çıkardığım AE bilmem ne fonu meğerse borsa imiş :)) yani paranın yüzde 40 ını borsaya gömmüş mü olduk.. hemen ekonomi sayfalarına baktım borsa haftayı 92 binlere yakın kapatmış.. bu yıl sonuna kadar da beklenti 95 bin gibiymiş... ne yapacağımı bilemedim.. fonları tekrar değiştirmek için işlem yapayım dedim , 1 günde 1 değişiklik kabul ediyorlarmış.. yani..değiştirmedim.. şu an yaklaşık 30 bin gibi bir param bar.. % 40 ını yani 12 bin TL gibi bir parayı borsaya yatırmış oldum !!!

borsa çakılırmı ? tavsiyeniz nedir.. çıkayımmı yoksa .. batmassa ......... mı diyeyim ??? 95 bin e kadar kalayımmı ?? borsa bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim..

• quote:

dün netten fon ları değiştireyim dedim.. AEB-AEK-AE bilem ne.. anlama bilmem.. baktım en yüksek getiriler hangileri.. buna bakarak fonları değiştirdim.. sonra ya dedim.. bu kısaltmalar neyin nesi.. efendim fon oranını % 40 a çıkardığım AE bilmem ne fonu meğerse borsa imiş :)) yani paranın yüzde 40 ını borsaya gömmüş mü olduk.. hemen ekonomi sayfalarına baktım borsa haftayı 92 binlere yakın kapatmış.. bu yıl sonuna kadar da beklenti 95 bin gibiymiş... ne yapacağımı bilemedim.. fonları tekrar değiştirmek için işlem yapayım dedim , 1 günde 1 değişiklik kabul ediyorlarmış.. yani..değiştirmedim.. şu an yaklaşık 30 bin gibi bir param bar.. % 40 ını yani 12 bin TL gibi bir parayı borsaya yatırmış oldum !!!

borsa çakılırmı ? tavsiyeniz nedir.. çıkayımmı yoksa .. batmassa ......... mı diyeyim ??? 95 bin e kadar kalayımmı ?? borsa bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim..

Borsa not arttirimi beklentisiyle arttı. Borsada beklentiler alınır gerceklesince satılır. Moddys notu arttirdi dolayısıyla beklenti simdilik bitti. Artık suriyedeki gelismeler vee diger kredi kurumlarının artısı beklenecek.ayrıca yurd dısı piyasaları izlenecek.

Ben kendi adıma borsadan 2 gün evvel cıktım. Tahvile gectim. Kisa vadede kar realizasyonu gelebilir ancak orta ve uzun vadede 100.000ler uzerine cıkabilir. Buna gore pozisyonunuzu alın..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: semihus

Bende Avivasa BES'ine katıldım. 2 ay cayma hakkım var sanırım doğru mu? ayrıca Bu 2 ay içinde vazgeçersem giriş aidatı alacaklar mı?

Cayma hakkı 1 ay. Avivasa anadolu gibi kurumlar sektör büyüklüklerini kullanarak kücük yatırımcılardan en yüksek kesintileri uyguluyorlar. (Calısanları ve anlasmalı sirketleri hariç)

Fon konusunda biraz ekonomiyi takip etmekte fayda var. Sizin fon dagılımınız riski dagıtmıs. Dolayısıyla getiriniz orta düzeyde olabilir.

Benim onerim biraz ekonomiyi takip edip kendi sepetinizi kendiniz olusturmanızdır.

Böyle bişey gördüm ama bu site güncel değil mi? Devlet Allahtan kesintilere maximum %2 olacak şekilde sınır koydu. 200 Tl ayda 4 Tl.

Emeklilik sözleşmesi, şirket tarafından reddedilmediği takdirde, varsa blokaj süresinin tamamlanmasını müteakip, katkı payı olarak yapılan ilk ödemenin şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihte yürürlüğe girer. Katılımcı, teklif formunun imzalanmasını veya teklifin onaylanmasını müteakip 60 gün içinde cayma hakkına sahiptir. Cayma bildiriminin şirkete ulaşmasını müteakip verilen ödeme talimatları iptal ettirilir ve yapılan tüm ödemeler, fon toplam gider kesintisi haricinde hiçbir kesinti yapılmadan, varsa yatırım gelirleriyle birlikte 10 iş günü içinde ödeyene iade edilir.

http://www.egm.org.tr/?sid=69

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lamettrie -- 19 Mayıs 2013; 16:01:18 >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.