Şimdi Ara

bireysel emeklilik sistemi hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey... (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.126
Cevap
49
Favori
248.497
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: BayCC

quote:

Orijinalden alıntı: hotgojo

Şartları tekrar söylüyorum
    1 - 10 yıl sonra ayrılacaksınız,
    2 - Fon ve yönetim gider kesintileri %2 den fazla olmayacak.
    3 - Seçeceğiniz fonlar orta risk düzeyinde olacak ve %9-10 civarında kar getiricek. (Bütün firmaların fon getirileri ay ay, yıl yıl mevcut. Biraz araştırmak uğraşmak lazım.)

%2 şartını hangi firma sağlıyor veya sağlar?

Hepsi yeni yasaya göre en fazla ygk olarak % 2,figk olarak % 2.23 kesinti yapabilir daha fazla yapamaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Beyler merhaba. Temmuzda halkbanktan 100000 TL 108 ay aylık taksit 1504 tl kredi çekmiştim 0.98 den. Bugun halkbank genel merkeze sorup 0.83 oranla yapılandırma teklif etti. Yapılandırma ücreti olarak 485 TL istediler, % 2 yerine 0.5 istediklerini söylediler. Ben o ücreti almaya hakkınız yok dedim, mecburuz dediler, ve kağıt imzalatcakmisiniz dediğimde evet dedler. Geri kalan 101 taksitimi 1504 yerine 1410 lira ödeyecem. Aynı taksitle devam etsem dedim, 1510 lira 91 aya düşürebileceklerini söylediler. 200 lira ekstradan vade kısaltma ücreti aldılar. Bankacıya 101 ay ay devam etsem, aradaki 95 lira aylık karımı BES e yatirsam, %25 devlet desteği de var, daha mi karlı olurum, yoksa 10 ay vadeyi kısaltmak mı dedim, BESi önerdi. Bu konuda yardımci olabilecek varmi acaba?Yani ben bu 1500 küsuru odeyecem hertürlü. 1504 olan aylık taksitimi sabit tutup 101 ay yerine 91 ay ödemek mi yoksa 1410 TLyi 101 ay ödeyip geri kalan 100 TLyi de 10 sene boyunca BES e yatırmakmi?

• quote:

Orijinalden alıntı: espanyol55

Beyler merhaba. Temmuzda halkbanktan 100000 TL 108 ay aylık taksit 1504 tl kredi çekmiştim 0.98 den. Bugun halkbank genel merkeze sorup 0.83 oranla yapılandırma teklif etti. Yapılandırma ücreti olarak 485 TL istediler, % 2 yerine 0.5 istediklerini söylediler. Ben o ücreti almaya hakkınız yok dedim, mecburuz dediler, ve kağıt imzalatcakmisiniz dediğimde evet dedler. Geri kalan 101 taksitimi 1504 yerine 1410 lira ödeyecem. Aynı taksitle devam etsem dedim, 1510 lira 91 aya düşürebileceklerini söylediler. 200 lira ekstradan vade kısaltma ücreti aldılar. Bankacıya 101 ay ay devam etsem, aradaki 95 lira aylık karımı BES e yatirsam, %25 devlet desteği de var, daha mi karlı olurum, yoksa 10 ay vadeyi kısaltmak mı dedim, BESi önerdi. Bu konuda yardımci olabilecek varmi acaba?Yani ben bu 1500 küsuru odeyecem hertürlü. 1504 olan aylık taksitimi sabit tutup 101 ay yerine 91 ay ödemek mi yoksa 1410 TLyi 101 ay ödeyip geri kalan 100 TLyi de 10 sene boyunca BES e yatırmakmi?

Kardeş,

10 ay için 10 yıllıktan birikimden vazgeçilmez bence 10 yıl sonunda 100 TL 12.000 Yapar 10 yılda çıkacağını varsaysak %15 devlet katkısı 1.800 TL + Faiz geliri desek yıllık minumum %10 birleşik faiz ile yaklaşık en az 12.000 TL de faiz getirin olur..

Netice;

10 yıl sonra ;

12.000
    1.800
    12.000

= Toplam 25.800 birikmiş olur.

Bence bes yapmak heranlamda karlı görünüyor...Tabi takdir tercih sizin!!!

• quote:

Orijinalden alıntı: Legend_Come_Back

quote:

Beyler merhaba. Temmuzda halkbanktan 100000 TL 108 ay aylık taksit 1504 tl kredi çekmiştim 0.98 den. Bugun halkbank genel merkeze sorup 0.83 oranla yapılandırma teklif etti. Yapılandırma ücreti olarak 485 TL istediler, % 2 yerine 0.5 istediklerini söylediler. Ben o ücreti almaya hakkınız yok dedim, mecburuz dediler, ve kağıt imzalatcakmisiniz dediğimde evet dedler. Geri kalan 101 taksitimi 1504 yerine 1410 lira ödeyecem. Aynı taksitle devam etsem dedim, 1510 lira 91 aya düşürebileceklerini söylediler. 200 lira ekstradan vade kısaltma ücreti aldılar. Bankacıya 101 ay ay devam etsem, aradaki 95 lira aylık karımı BES e yatirsam, %25 devlet desteği de var, daha mi karlı olurum, yoksa 10 ay vadeyi kısaltmak mı dedim, BESi önerdi. Bu konuda yardımci olabilecek varmi acaba?Yani ben bu 1500 küsuru odeyecem hertürlü. 1504 olan aylık taksitimi sabit tutup 101 ay yerine 91 ay ödemek mi yoksa 1410 TLyi 101 ay ödeyip geri kalan 100 TLyi de 10 sene boyunca BES e yatırmakmi?

Kardeş,

10 ay için 10 yıllıktan birikimden vazgeçilmez bence 10 yıl sonunda 100 TL 12.000 Yapar 10 yılda çıkacağını varsaysak %15 devlet katkısı 1.800 TL + Faiz geliri desek yıllık minumum %10 birleşik faiz ile yaklaşık en az 12.000 TL de faiz getirin olur..

Netice;

10 yıl sonra ;

12.000
    1.800
    12.000

Hocam merhaba, bende sizin gibi düşünüyorum ama, söylediğiniz şu faiz olayı kafamı karıştırdı. Hernekadar kredi çekip faiz odesekte, açıkçası paramı faize yatırmış olmak istemem, kişisel tercihim kimse üstüne alınmasın. Bu faiz olayı ne oluyo? Ben emeklilik sistemi diye düşünüyordum sistemi, nasıl işlediğini çok iyi bilmiyorum, açıklayabilirmisiniz?

• quote:

quote:

quote:

Kardeş,

Netice;

10 yıl sonra ;

12.000
    1.800
    12.000

Hocam merhaba, bende sizin gibi düşünüyorum ama, söylediğiniz şu faiz olayı kafamı karıştırdı. Hernekadar kredi çekip faiz odesekte, açıkçası paramı faize yatırmış olmak istemem, kişisel tercihim kimse üstüne alınmasın. Bu faiz olayı ne oluyo? Ben emeklilik sistemi diye düşünüyordum sistemi, nasıl işlediğini çok iyi bilmiyorum, açıklayabilirmisiniz?

Faiz dediğimiz fon getirisi. Yani yatırdığınız paralar enflasyon karşısında erimesin diye fonlarda değerleniyor. Örnek borsa fonuna parayı yatırdınız paranız borsada değerleniyor. Veya dövize yatırdınız dövizde değerleniyor. Ve veya kamu borç araçlarına yatırdınız devlet tahvillerinin de değerleniyor. Değerlenmezse zaten yatırdığınız para erir.

• Arkadaşlar %100 BES e girmeye karar verdim. Hizmet- Kalite- Karlılı vs. gibi durumları göz önüne aldığımda hangisini seçeyim? Tavsiyeniz nedir.
  • Arkadaşlar babama Yapı Kredi emeklilikten telefon gelmişti. Fazla alınan 400 TL katkı payı varmış ve bunu iade etmek için hesap bilgilerini istemişti. Kadın "Eğer isterseniz 50 liradan yeniden başlatalım, karlı olur" dedi ve sözleşmeye onayı verdik. Bugün poliçe geldi ve poliçede giriş aidatı olarak yaklaşık 750 TL yazıyor. Giriş aidatının bu kadar çok olması normal mi? Bu arada giriş aidatı sistemden çıkıldığı zaman kesintilerle beraber alınacakmış, bu durumda bizim kar yerine bankaya ekstra para ödememizden korkuyorum. Cevaplarınızı bekliyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: batuhankaralar

Arkadaşlar babama Yapı Kredi emeklilikten telefon gelmişti. Fazla alınan 400 TL katkı payı varmış ve bunu iade etmek için hesap bilgilerini istemişti. Kadın "Eğer isterseniz 50 liradan yeniden başlatalım, karlı olur" dedi ve sözleşmeye onayı verdik. Bugün poliçe geldi ve poliçede giriş aidatı olarak yaklaşık 750 TL yazıyor. Giriş aidatının bu kadar çok olması normal mi? Bu arada giriş aidatı sistemden çıkıldığı zaman kesintilerle beraber alınacakmış, bu durumda bizim kar yerine bankaya ekstra para ödememizden korkuyorum. Cevaplarınızı bekliyorum..

Kabul etmeyin.. Milleti enayi yerine koyuyorlar.. İstediklerine paşa paşa 0 kesintili planı uyguluyorlar.. Bence zorlayın.. 750 TL bi aylık asgari ücret.. Sizinlemi kazanıyorlar parayı acaba??
  • Anadolu hayat emeklilikte

5 yıldan önce iptal etmek istediğinizde ödediğiniz primler iade edilmez bizim 1.000tl ye yakın paramızın üstüne yattılar

işbankası şubelerinde kredi başvurusu yaptığınızda zoraki sizi bu sisteme sokarlar krediniz onaylanacakmış gibi

Bence hiç bulaşmayın kesintileri çok ve baştan vaad edilenler sonradan değişiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: aybarsata

Anadolu hayat emeklilikte

5 yıldan önce iptal etmek istediğinizde ödediğiniz primler iade edilmez bizim 1.000tl ye yakın paramızın üstüne yattılar

işbankası şubelerinde kredi başvurusu yaptığınızda zoraki sizi bu sisteme sokarlar krediniz onaylanacakmış gibi

Bence hiç bulaşmayın kesintileri çok ve baştan vaad edilenler sonradan değişiyor

Anadolu Hayat olmak kolay mı kesecek biçecek adam tabi !
  • Gurupama nasıl yada iyi firmalar hangileri tabi getiri bazında ve sağlamlık yönünde.
  • birde seneliği peşin yatırsak yani 12000 TL giriş kesintisi fazlamı olur bir avantajımız olurmu.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hotgojo

Şartları tekrar söylüyorum
    1 - 10 yıl sonra ayrılacaksınız,
    2 - Fon ve yönetim gider kesintileri %2 den fazla olmayacak.
    3 - Seçeceğiniz fonlar orta risk düzeyinde olacak ve %9-10 civarında kar getiricek. (Bütün firmaların fon getirileri ay ay, yıl yıl mevcut. Biraz araştırmak uğraşmak lazım.)

%2 şartını hangi firma sağlıyor veya sağlar?

Hocam Şuanda BES sisteminde yapılan kesintiler şöyle.

1 - FON İŞLETİM GİDERİ KESİNTİSİ:

Para piyasası fonlarından maksimum yıllık %1,09
    Kamu / Özel Sektör / Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları/
    Kıymetli Madenler/ Endeks Fonlarından maksimum yıllık %1,91
    Hisse ve diğer fonlardan maksimum yıllık %2,28

2 - YÖNETİM GİDERİ KESİNTİSİ:

Aylık katkı payı üzerinden alınabilecek azami sınırı %2’ye çekilmiştir. Üç ay içinde herhangi bir ödeme yapılmayan sözleşmelerden ara verilen her tam ay için 2 TL. tutarında ek yönetim gideri kesintisi alınabileceği belirtilmiştir.

Yani bu oranları şuanda tüm şirketlerde bulabilirsiniz. İyi pazarlık yaparsanız daha uygunlarınıda bulabilirsiniz.

Bu arada diğer kesintilerde şöyle.

3 - Giriş Aidatı (Asgari ücretin yarısı, bazı firmalar 5 sene kalırsanız onuda almıyor)

4 - Stopaj (Ayrılmadan önce tüm paranızdan değil sadece elde etiğiniz gelir üzerinden %15)

5 - Devlet Katkısından kesilen (10 yılı doldurur ve 56 yaşını geçerseniz yok, 56 yı beklemezde 10 sene sonra çıkarsanız devlet katkısının %60 ını alıyorsunuz.)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Kardeş,

Netice;

10 yıl sonra ;

12.000
    1.800
    12.000

Faiz dediğimiz fon getirisi. Yani yatırdığınız paralar enflasyon karşısında erimesin diye fonlarda değerleniyor. Örnek borsa fonuna parayı yatırdınız paranız borsada değerleniyor. Veya dövize yatırdınız dövizde değerleniyor. Ve veya kamu borç araçlarına yatırdınız devlet tahvillerinin de değerleniyor. Değerlenmezse zaten yatırdığınız para erir.

Hocam öncelikle kredinizi yeniden yapılandırmanızı tavsiye ederim. Banka sizi durup dururken "gelin size daha karlı bir önerimiz var" deyip, kendi karından vazgeçmez. Bu aralar faiz oranları epey düştü ve sizin başka bir bankadan refinansman yapmanızdan korkuyor olabilirler.

Şöyleki daha 1 hafta önce arkadaşım 0,77 den Halkbanktan kredi aldı. 3 gün sonrasında Akbank 0,74 oran verdi. Bankalarla iyi bir pazarlık sonucu bu oranı 70-72 aralığına çekebileceğinizi düşünüyorum.

Sonrasında benim nacizane tavsiyem, ödeyeceğiniz taksit sayısını düşürmeyin. Yani yine 101 aylık yapın. 91 aya düşürmeniz çok önemli değil diye düşüyorum çünkü 91 ay sonra dediğiniz zaten 8-9 yıl sonrası. Ozaman ödediğiniz 1510 lira şimdidin 500-600 lirası olacaktır. Erken bitirmenin pek faydası olacağını düşünmüyorum.

Refinansman sonrası düşecek taksit tutarınızlada kesinlikle BES yapmanızı öneririm. 100 lira bile yatırsanız devlet katkısı ve fon getirileri ile 10 yılda 20.000 e yakın para biriktirirsiniz.

Diğer arkadaşın hesabında şöyle bir düzeltme yapmak istiyorum. İlk yıl 100 liradan yatıracağınız toplam tutar 1200 lira olacak, yani %10 getiri ile bu 120 liraya tekabül eder. İkinci yıl 100 lira devam etseniz 2600 lira gibi bir para eder buda 3. yıl için 260 lira kar demek. 12000 liranın tamamını ilk gün yatırırsanız 10 sene sonunda 12000 lira getiri elde edersiniz. O yüzden 10 yıllık fon getirisi yaklaşık olarak 5-6 bin lira olur.

Faiz olayına cevap vermek istemiyorum çünkü ne diyeceğimi pek bilemedim. Faiz gibi ama değil. Böyle birşeyde olmaz, bildiğiniz faiz aslında. Ama buna devlet destekli bir emeklilik sistemi olarak bakmak lazım. Sonuçta devlette bizim maaşlarımızdan belli oranlarda kesinti yapıyor ve sonrasında emekli olunca bize maaş ödüyor. Bilemedim valla:))

• quote:

Arkadaşlar %100 BES e girmeye karar verdim. Hizmet- Kalite- Karlılı vs. gibi durumları göz önüne aldığımda hangisini seçeyim? Tavsiyeniz nedir.

Hocam biraz araştıma yapman gerekecek. Eline bir kalem kağıt alıp tek tek firmaların BES sitelerine girip, fon performanslarını değerlendir. Sonrasında ygk ve fik oranlarına bak. En son olarakta kimi seçersen seç, giriş aidatı ödemek istemediğini söyle. Ben şuanda Ergodayım. Ama sürekli Anadolu Hayat ile karşılaştırıyorum. Önceki firmam Anadolu Hayat idi. Nasılmı,

10000 TL üzerinden hesap yaparsak

Anadolu Hayat %70 Dengeli %30 da Bono fonu kullanıyor. Getiri yüzdeleri sitede mevcut, buna göre hesap yapıyorsunuz.

Ergoda normal şartlarda EIE-EIG-VE EIH fonları arasında paylaştırıyor. Oranları %10 %70 %20. Yine buna göre hesap yapıyorum.

Firma değiştirme tarihim 2012 Ağustos, bugüne kadar ERGO nun performansı Anadolu Hayattan daha iyi. Ama yıl sonu ne olur bilemem. Her halukarda yıl sonu yine oturup pazarlığımı yapacağım ERGO ile.

• quote:

Orijinalden alıntı: batuhankaralar

Arkadaşlar babama Yapı Kredi emeklilikten telefon gelmişti. Fazla alınan 400 TL katkı payı varmış ve bunu iade etmek için hesap bilgilerini istemişti. Kadın "Eğer isterseniz 50 liradan yeniden başlatalım, karlı olur" dedi ve sözleşmeye onayı verdik. Bugün poliçe geldi ve poliçede giriş aidatı olarak yaklaşık 750 TL yazıyor. Giriş aidatının bu kadar çok olması normal mi? Bu arada giriş aidatı sistemden çıkıldığı zaman kesintilerle beraber alınacakmış, bu durumda bizim kar yerine bankaya ekstra para ödememizden korkuyorum. Cevaplarınızı bekliyorum..

Hocam bu giriş aidatı her fimada var ve 1 asgari ücret tutarında. Kimisi daha az alıyor ( Ergo 400), kimisi 5 yıl kalırsan almıyor (Anadolu Hayat), ama bunlar ayrılırken hesap ediliyor. Biranda kesmiyorlar. TŞuanda aylık 12,5 kesiliyor Ergonun yeni hesaplarından. ANadolu Hayat 3 yıla kadar asgari ücretin yarısını kesiyor. 5 yıldan sonra almıyor. Bence sözleşmeyi imzalamadan giriş aidatında indirim yapmaları için konuşun. 1 asgari ücret az para değil.

• Kapitalizme büyük saygı duyuyorum,paraya ihtiyacı oldumu ne yapıp ediyor,yeni yolunucak keklikleri öyle yada böyle buluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xdemir

birde seneliği peşin yatırsak yani 12000 TL giriş kesintisi fazlamı olur bir avantajımız olurmu.

Hocam eğer paran varsa peşin yatırmakta fayda var. Şöyleki, bazı şirketler böyle peşin yatırılan paralardan yönetim gider kesintisi almıyor. Örnek Ergo. %2 olan bu değer sana 240 lira ek getiri demek.

12000 lirayı başta yatırdığın için fonların 12000 lira üzerinden getiri kazanmaya başlıyor. Yani yıllık ortalama %10 getiri olsa 1200 lira yıllık getirin oluyor. Taksit taksit ödersen getirin daha az olur.

3. olarakta devlet katkısı. 12000 lira yatırırsan 3000 lira devlet katkısı alırsın. Buda hemen hesabına geçeceği için daha 2. aydan 15000 lira üzerinden getiri elde etmeye başlarsın. buda 1500 TL filan eder.

Yatırılan Para 12000
    Devlet katkısı 3000
    Fon Getirisi 1500
    Kesintiler -500

Toplam Yıl Sonu 16000.

Bu arada şunuda vurgulamak lazım. 1 sene içerisinde alabileceğimiz maksimum devlet katkısı o sene için belirlenen yıllık brüt asgari ücret tutarının %25i. Şöyleki

İlk 6 ay için brüt asgari ücret 978 TL (978*6=5868 TL)
    İkinci 6 ay için brüt asgari ücret 1021,50 TL (1021,50*6=6129 TL)

Yani yıllık brüt asgari ücret toplamı 11997 TL
    Devlet bize en fazla bu tutarın %25i kadar destek veriyor. Yani oda 3000 lira ediyor. Bu yüzden yıllık 12000 TL den fazla para yatırırsanız BES e devlet katkısından 3000 den fazla alamazsınız. Maksimum 12000 TL yatırırsanız en karlı şekli ile devlet katkısından faydalanırsınız. Kalkıpta BESe yıllık 20bin 30bin yatırmaya gerek yok yani.

• bu sisteme ilgim birden azaldı nedense, nasıl olurda ilk 5 sene içinde ancak yatırdığınız parayı geri alırız çözemiyorum bu işi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: wtwt24

bu sisteme ilgim birden azaldı nedense, nasıl olurda ilk 5 sene içinde ancak yatırdığınız parayı geri alırız çözemiyorum bu işi...

O nerden çıktı dostum?? 5 senede 100 TL den 6.000 TL para yatırmış olursun ve 5 senede en kötü %35 kazanırsın buda 2.100 TL eder. Ayrıca devlet katkısıda alırsın bir miktar.. Yani nerden baksan sana 2.500 TL kazandırır..

Kendimden örnek vereyim 3 yılım dolmak üzere 3.600 TL yatırdım şuanda hesabımda 4600 TL var.
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.