Şimdi Ara

BİR TÜRLÜ KARAR VEREMİYORUM! YARDIM..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar yaklaşık 3 haftadan bu yana forumu takip ediyorum ve mesajlar yazıyorum.
    En başta kayıt olduğumda bir konu açıp bazı dig.fot. mak. incelemesini istemiştim. Saolsun çoğu arkadaş yardımcı oldu. O zamandan bu yana devamlı araştırıyorum ve burda yazılar yazıyorum.
    İnternet de elimin altında olunca devamlı araştırdım. Araştırmalarım sonucunda aşağıdaki makinelerde karar kıldım.

1-) Canon A400 (www.baskuda.com da 358 YTL)
    2-) Nikon 2200 (www.aydinlarfoto.com da 270 YTL)
    3-) Kodak7330 (www.baskuda.com da 282YTL)

Şimdi görüşlerimi belirtecek olursam bu makineler için;
    1-) Canon A400 : Diğerlerinden ayrı kılan en önemli noktası sanırım, manuel ayar yapılabilmesi. Ayrıca sesli video kayıt özelliği.
    2-) Nikon 2200 : Gerçi üretimden kaldırılmış ama fiyatına göre performansı çok ii geldi. Kesin bunu almak istiyordum ama araştırınca bir sürü ii seçenek çıktı karşıma.Gece çekimleri 4 ens olması çekici kılıyor makineyi. Ama başka bi başlıkda gece çekilmiş fotoğrafları görünce aklım karıştı.
    3-) Kodak 7330 : Sesli video kayıt özelliği ii bir özellik ama gece çekimleri sanırım 1/2 ens. olduğundan pek tatmin edici değil.

Evet bundan bi kaç gün önce internet de bi prof. yazdığı yazıyı okumuştum. Digital fot. makinesi alırken nelere dikkat etmeli diye. Oldukça uzun bi yazı idi ama çok ii bilgiler içerdi. Türkiye de herkesin makinesini seçerken MP'ne göre aldığını ama bunun o kadar önemli olmadığını öğrendim. Önemli olanın sensör boyutu olduğunu öğrendim. 6MP olupda dandik bi makine alacığıma 2 Mp olan Nikon alırım daha ii yani

Hadi bakalım bunların arasında sizce hangisi daha ii duruyor. Sanırım bu işden anlayanların çoğu Canon A400 gibi diyecek ama onunda fiyatı bana biraz fazla geldi. Nikon 2200'ünde gece çekimleri buğulu çıkıyor diye bi yazı okudum tırsdım. Kodak da fiyat performans açısından cazip. Başka markada önerebilirsiniz. Kafam karıştı iice yardım lütfennn.

• cx7430 da guzel bı makına.vidego guzel fotoraflar guzel.bi arastir istersen.
  • Nikon 2200.
  • Dostum üç makinenin de özelliklerine baktım.
    Gece Çekimi iyi olsun diyorsan Nıkon 2200 al.Çünkü dıyafram aralıgı ve mınımum cekım hızı daha elverıslı..Ama manuel ayarları yok.Ufak tefek ayarların dısında tamamen otomatık bır makıne...
    Manuel ayarlarım olsun dıyorsan canon a400 al ama gece cekımlerını unut bu makıne ıcın.Çünkü manuel ayarları var ama gece cekımı ıcın uygun ozellıklere sahıp değil.
    Rahatca kullanayım benı kasmasın dıyorsan o zaman kodak al sınırsız vıdeo cekımı yapabılıyor otomatık ayarlarının dısına pek cıkamıyorsun ama gece cekımı ıcın mınımum cekım hızı cok düşük yanı bu makıne de saglıklı gece fotografları cekemezsın.

Bu yazdıklarımdan da anlayacagın gıbı onemlı olan senın ne yapmak ıstedıgın.Ne yapmak ıstıyorsan ona gore makıne al...Gerısı sana kalmış...
  • sony al çamurdan al
  • quote:

Orjinalden alıntı: Budamıgoldiil

Dostum üç makinenin de özelliklerine baktım.
    Gece Çekimi iyi olsun diyorsan Nıkon 2200 al.Çünkü dıyafram aralıgı ve mınımum cekım hızı daha elverıslı..Ama manuel ayarları yok.Ufak tefek ayarların dısında tamamen otomatık bır makıne...
    Manuel ayarlarım olsun dıyorsan canon a400 al ama gece cekımlerını unut bu makıne ıcın.Çünkü manuel ayarları var ama gece cekımı ıcın uygun ozellıklere sahıp değil.
    Rahatca kullanayım benı kasmasın dıyorsan o zaman kodak al sınırsız vıdeo cekımı yapabılıyor otomatık ayarlarının dısına pek cıkamıyorsun ama gece cekımı ıcın mınımum cekım hızı cok düşük yanı bu makıne de saglıklı gece fotografları cekemezsın.

Bu yazdıklarımdan da anlayacagın gıbı onemlı olan senın ne yapmak ıstedıgın.Ne yapmak ıstıyorsan ona gore makıne al...Gerısı sana kalmış...

Güzel konulara değinmişsin teşekkürler, değerlendirecem. Ama Canon'un gece çekimleri gerçekden kötümü?
  • canon
  • Arkadaşlar yazdığınız marka ve modelin yanında biraz da makineyi tanıtırsanız sevinirim.
  • Fotoğraf çekerken manuel ayarları pek kullanmayacağım dersen Kodak olabilir.Çünkü fiyat/performans oranları gayet başaralı. Tabii 2200 ve a400de de pek manuel ayar yok herhalde. Bu makinelere alternatif Olympus C310u şiddetle tavsiye ederim. Kullandım ve çok memnun kaldım. Macro ve gece çekimi konusunda bu makinelerden üstün bence.Macro 3cm. Eksi tarafı ise video çekimi sessiz. Ama makineyi alırken yanında alıcağın ekipmaların fiyatlarınıda göz önünde bulundur derim.Aşağıdaki linkte C310 ile çektiğim bir makro mevcut.

http://www.fotokritik.com/foto.php?fid=39549
  • Dostum şimdi canon un gece cekımı kotu dıye bır sey yok.İstersen A400 un gece cekım kalıtesı dusuk dıyelım.Çünkü gece cekim yapman için ihtiyaç duydugun bir kac tane önemli değer vardır.Bunlar;
    1.Dıyafram aralıgının ıyı olması...F2,8 vb. gibi...Bu deger ıle dıyaframın acılma aralıgı bırbırlerıne ters orantılıdır.A400 de bu deger f3,8 ama nıkon 2200 de f2,6 dan baslıyor yanı bu degerde nıkon ustun....
    2.Mınımum cekım hızı...Iyı bır makınede maxımum cekım hızı ıle minumum cekım hızı degerlerı mumkun oldugunca uc degerler olmalı...Gece cekımınde ıse mınumum cekım hızı işe yarayacaktır.A400 de mınumum cekım hızı 1sn ıken nıkon da bu sure 4 sn...Yanı nıkon 4 sn boyunca perdeyı acık tutarak ıcerıye ısık toplayabılıyor..Bu degerde de ustunluk nıkonun...
    3,Son olarak önemli olan deger ISO degerıdır.Değişik ışık yogunlukları altında bu degerle oynayarak ıstenebılır duzeyde fotolar cekılebılır.Bu degerde A400 50-400 aralıgında kullanılabılırken nıkon bu degerı otomatık olarak atamaktadır.Ama duger ozellıkler baz alındıgında canona gore daha ıyı bır deger atayarak gece cok ıyı fotolar cekebılır.
    quote:

Orjinalden alıntı: sutozu

quote:

Güzel konulara değinmişsin teşekkürler, değerlendirecem. Ama Canon'un gece çekimleri gerçekden kötümü?

• quote:

Dostum şimdi canon un gece cekımı kotu dıye bır sey yok.İstersen A400 un gece cekım kalıtesı dusuk dıyelım.Çünkü gece cekim yapman için ihtiyaç duydugun bir kac tane önemli değer vardır.Bunlar;
    1.Dıyafram aralıgının ıyı olması...F2,8 vb. gibi...Bu deger ıle dıyaframın acılma aralıgı bırbırlerıne ters orantılıdır.A400 de bu deger f3,8 ama nıkon 2200 de f2,6 dan baslıyor yanı bu degerde nıkon ustun....
    2.Mınımum cekım hızı...Iyı bır makınede maxımum cekım hızı ıle minumum cekım hızı degerlerı mumkun oldugunca uc degerler olmalı...Gece cekımınde ıse mınumum cekım hızı işe yarayacaktır.A400 de mınumum cekım hızı 1sn ıken nıkon da bu sure 4 sn...Yanı nıkon 4 sn boyunca perdeyı acık tutarak ıcerıye ısık toplayabılıyor..Bu degerde de ustunluk nıkonun...
    3,Son olarak önemli olan deger ISO degerıdır.Değişik ışık yogunlukları altında bu degerle oynayarak ıstenebılır duzeyde fotolar cekılebılır.Bu degerde A400 50-400 aralıgında kullanılabılırken nıkon bu degerı otomatık olarak atamaktadır.Ama duger ozellıkler baz alındıgında canona gore daha ıyı bır deger atayarak gece cok ıyı fotolar cekebılır.
    quote:

Orjinalden alıntı: sutozu

quote:

Sevgili Budamıgoldiil
    Değerlendirmen için çok teşekkürler senin gibi soru işaretlerini gideren arkadaşların olması sevindirici bu forumda. Mesela gece çekimlerinde Nikon 2200'ün bariz bi üstünlüğü var görülüyor. Sanırım Nikon 2200 tercihimde ağır basacak gibi gözüküyor.
    Hem fotoğraf çekmeyi öğrenmek için çok ideal bi makine olsa gerek öyle değilmi arkadaşlar . Yeterince de tatmin eder gibi geliyor bana
  • Arkadaşlar peki ben Nikon 2200 yanında bide 128 MB SD kart almak istiyorum. Kingston marka SD kart seçtim. Peki her türlü SD kart Nikon 2200 model fot. makinesine uyarmı?
    Ayrıca küçük bi tripod işimi görürmü? (Gece çekimleri için şart sanırım bu)
    Soru biraz acemice oldu sanırım ama kusura bakmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sutozu -- 15 Şubat 2005, 0:30:51 >
  • Sevgili @sutozu,

Evet genel olarak tüm markala SD kartları Nikon 2200 ile kullanabilirsin, tavsiye edebileceğim markalar ise SanDisk, Kingston, Toshiba.

Tripod konusunda ise minik tripod sadece fotoğraf makinenin yer ile temasına engel olur ve fotoğraf makinesinin stabil olarak durmasını sağlar. Sonuç olarak, dışarıda çekim yapacaksan mini tripou'da koyacak bir yer bulmalısın.

Ben kullandığım mini tripod'dan macro çekimlerde faydalanıyorum. Onun haricindeki tüm çekimlerimi normal tripod ile yapıyorum.
  • Arkadaşım sıfırdan farksız ERKAYALAR garantili Canon A400 makinamı satıyorum.Fiyatı 275 milyon.Daha 2 aylık ve 21 ay daha garantili.Çok temiz.
    Makinadan çok memnunum yalnız maddi olarak zor durumda olduğum için satmak zorundayım.
    Sana gece çekimi örneği vereyim de kötü mi değil mi anla kendim okuldan çektim 2 ay önce akşam 7 civarı ve gözle görmeyeceğim bir yapı ben de amatörüm ve kılavuz ile çok rahat manuel ayarları kavrıyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayalciruh -- 15 Şubat 2005, 1:30:01 >
  • Sevgili @mtkn3,
    Cevabın için çok teşekkürler. Bende küçük bi tripod almayı düşünüyorum. Nikon 2200 için büyük bi tripod biraz abes kaçar gibime geliyor. Yani senin kullandığın gibi profosyonel bi makinem olsa belki alırdım.
    Şimdilik küçük bi tripod işimi görür sanırım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hayalciruh

Arkadaşım sıfırdan farksız ERKAYALAR garantili Canon A400 makinamı satıyorum.Fiyatı 275 milyon.Daha 2 aylık ve 21 ay daha garantili.Çok temiz.
    Makinadan çok memnunum yalnız maddi olarak zor durumda olduğum için satmak zorundayım.
    Sana gece çekimi örneği vereyim de kötü mi değil mi anla kendim okuldan çektim 2 ay önce akşam 7 civarı ve gözle görmeyeceğim bir yapı ben de amatörüm ve kılavuz ile çok rahat manuel ayarları kavrıyorsun

Yolladığın fotoğraf malesef açılmıyor. Ayrıca ben taksitle almayı düşünüyorum makineyi. Nakit param olsa belki düşünebilirdim. Ama yinede çok saol gösterdiğin ilgi için
  • Sevgili mtkn3 başka bi forumda Olympus 310 değerlendirmeni okudum.
    Nikon 2200 almayı düşünüyordum ama bu makinede gayet hoş duruyor. MP haricinde senin tercihin hangisi olurdu. Bu işin piri olarak sana sormayı uygun buldum.
    Beni aydınlatırsan sevinirim.
  • Arkadaşlar önerdiğimiz makinanın yanınada varsa örnek fotosunu koysak arkadaş için daha iyi olur düşüncesindeyim.Daha kolay karşılaştırma imkanı bulur.

Örneği Nikon :

BİR TÜRLÜ KARAR VEREMİYORUM! YARDIM..
  • @set
    yardımın için teşekkür ederim. bugün Nikon 2200 için sipariş verdim zaten , ayrıca bide 128 MB SD kart geliyor yanında. hele şükür bende makineme kavuşacam.
    Dört gözle bekliyorum Nikon 2200'ümü
  • Nikon 2200'ünde gece çekimleri buğulu çıkıyor

hocam yukarıda böyle bi ifade kullanmışsında zaten gece çekimlerinde azda olsa bulanıklık kaçınılmazdır yani kafana takma derim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.