Şimdi Ara

*BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİĞİM KAPANMA SORUNU. (YILDIM)*

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
3
Favori
4.278
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar uzun süredir çözemediğim, sorunun da nerde olduğunu anlayamadığım bir problemle karşı karşıyayım. Sene başında bir bilgisayar topladım, her şey sorunsuz çalışıyordu fakat yaklaşık 1-2 ay geçtikten sonra bilgisayar bir anda kapanıverdi. Açmaya çalıştığımda ise tuşa basınca güç geliyor ve anında geri kapanıyordu (2 saniye kadar). İlk seferde ne yaptıysam olmadı, bütün sistemi yeniden söküp taktım yine olmadı, ilginç bi şekilde ekran kartını alt slota takınca düzelmişti. Şükredip, heralde düzeldi diyerek devam ettim. Sorun bir süre sonra yine baş gösterdi, bu sefer çalışmak için bilgisayarı açtığımda yine aynı sorun vardı. Ekran kartının güç kablosunu tak çıkar yapınca düzeldi. Sorun ayda bir olmaya başladı, bir şeyleri tak çıkar yapınca düzeliyordu. Güç kaynağından olabileceğini düşünüp dün yeni bir güç kaynağı aldım fakat yine aynı sorun devam ediyor, artık neyi söküp taksam da çalışmıyor. Normalde ekran kartı takmasam da intel işlemci ile çalışması gerekiyor ama ekran kartını söktüğümde de aynı sorun var. Sorun güç kaynağında değil, ekran kartında da değil gibi gözüküyor.

Gözümden kaçan bir şey mi var, yoksa başka bi parçada mı sıkıntı olabilir bi türlü anlayamadım. Daha önce başına gelen, bilen eden DHl'i dostlardan yardım rica ediyorum.

Sistem

işlemci: i7 10700k

Psu: Corsair RM650x

Ekran Kartı: GIGABYTE RTX 3060 Ti GAMING OC 8GB GDDR6 256 Bit

Anakart: Asus h470pro wifi

Ram: Corsair Vengeance 2x8GB 3000MHz

Edit: Anakartı garantiye gönderdim. Garantinin söylediğine göre işlemci soketindeki pinlerde eğik varmış. Şu an onarım işleminde, beklemedeyim.

Edit: Anakartta chipset arızası olduğu da söylendi fakat tamir ettirmekten vazgeçip ürünü amazondan aldığım için geri iade hakkımı kullanma kararı verdim.

Ümraniye Dudullu da bulunan Sms infocomm Asus yetkili servisi. Ürünü geri aldığımda üzerinde ufak çizikler ve yapıştırılmış kağıt parçaları vardı. Sonradan görüp fotoğrafını çektim. Hayatımda bu kadar ilgisiz ve suratsız insanların çalıştığı bir yetkili servis görmedim. Asla sizi dinlemiyorlar ve kendi bildiklerini okuyorlar. Toplamda şubeye 3 kere gittim ve her seferinde benden başka insanlar da kayıt açan suratsız kadınla tartışıyordu. Sadece ben değil bir çok kullanıcıyı mağdur etmişler ve sırf o servis yüzünden benim gibi Asus'a tövbe diyen bir çok müşteri var. Asus eğer marka değerini önemsiyor ve müşterilerine ilgili davranmak istiyorsa kesinlikle ve kesinlikle bu teknik servis şubesi ile ilgili ivedi bir şekilde ilgilenmelidir. Hayatımda bu kadar kötü bir hizmet deneyimi yaşamamıştım. İnsanlara bu kadar suratsız ve ilgisiz davranmanın hiçbir açıklaması yok. Tamir edilmesi gereken ürünler daha fazla hasar görüp tekrar geri veriliyor.

Ürünün üzerine yapışkanlar yapıştırıp kirli bir şekilde geri vermek ne demek? Müşteriye karşı bir hakaret olarak görüyorum. Asus'un böyle bir yerle çalışması içler acısı...

Şükürler olsun ki amazonla görüştüm ve iade alabileceklerini söylediler. İade edip başka bir anakart sipariş ettim. Ne yapın edin şartlar uygunsa amazondan (amazon satıcısı olması lazım) alışveriş yapın, hem çok iyi ilgileniyorlar hem de mağdur etmiyorlar.

*BİR TÜRLÜ ÇÖZEMEDİĞİM KAPANMA SORUNU. (YILDIM)*

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HDR -- 3 Kasım 2021; 12:9:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: pilotaFerrari

Sistemi uzay montaj ile çalıştırın. Fakat sorun bana anakart gibi geliyor. Niye bilmiyorum ama Asus son zamanlarda çok dandikleşti bence.

Konu ile alakasız ama son 5 yıl içinde ASUS marka bütün elektronik ürünlerim bozuldu, hepsi çöp oldu.

Laptop bozuldu, ekran kartı yandı, 2 adet anakart yandı, monitör paneli bozuldu, modemi vardı o bile bozuldu.

Senin dediğin osiloskop üzerinden doğrusal ve alternatif akım kontrolü yapıp arızayı tespit etmek, kart üzerindeki statik elektriği boşaltmak sorunu çözmeyecektir çünkü kısa zaman aralıklarında sık sık tekrarlanıyor bu arıza, muhtemelen arızalı entegre aktif hale geldiğinde sistem kısa devreden dolayı kapanıyor. Kontrol edilmesi lazım, garanti varsa en temiz şekilde çözülür.

• up

• Ssd kullanıyorsanıx takılı olmadan çalıştırın anakart da sıkıntı olabilir kasa içi şase de yapıyor olablilir
  • Hocam önce ramlari teker teker ve tek tek takarken farklı slotlara takarak deneyin. Olmazsa anakartı kasadan çıkarın belki arka tarafı kasanın içine değiyodur. Kasanın dışında çalıştırmayı deneyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meqlotkobo -- 13 Ekim 2021; 15:7:8 >
  • Bi de hocam ramsizde anakartın bi tepki vermesi lazım en son yukarda yazdıklarım çözüm olmazsa ramleri çıkarıp açmayı deneyin ekrana görüntü gelmez ama bi tepki verir.

• Çift raminiz varsa tek çalıştırın yada ramleri 1 3 yada 2 4 olucak şekildr slotlara yerleştirin eğer sorun devam ediyorsa ramleri oc yaptıysanız değerleri eski galine getirin tekrar deneyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TrollSlayer -- 13 Ekim 2021; 16:2:25 >
  • Güç geliyor aniden kapanıyorsa PSU'dan da eminsek %99 anakart mosfet arızası

• benzer bir sorun bende de vardı, bazen masaüstündeyken bazen saatlerce olmuyordu, psu değiştirince düzeldi ama sorunumuz aynı değil sadece benzer olduğu için sağlam bi psu ile test ettirmen daha iyi olur. Tamirciye gidip hangi parça arızalı test ettirmen lazım gibi.

• FiRARDA kullanıcısına yanıt

Denedim hocam maalesef olamdı :(

• meqlotkobo M kullanıcısına yanıt

Hepsini daha önce denemiştim ama sorun olmadı :(

• Sistemi uzay montaj ile çalıştırın. Fakat sorun bana anakart gibi geliyor. Niye bilmiyorum ama Asus son zamanlarda çok dandikleşti bence.
  • Sorun anakart da net
    Şase yapıyor değiştir yada garantisi var ise gönder
  • Bios'u resetledin mi? Çok benzer sorunu yanlış Bios ayarı yüzünden yaşamıştım.

• Arkadaşlar dün tüm önerilerinizi denedim ama maalesef hallolmadı, uzay da denedim, ramsiz de denedim, hepsini denedim ama çalışmadı. En son her şeyi paketledim, anakartı garantiye göndermeyi düşünüyorum. Yardımlarınız için teşekkürler, sorun anakartta gibi gözüküyor. Anakart geldiğinde gelişmelerden haberdar edeceğim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: pilotaFerrari

Sistemi uzay montaj ile çalıştırın. Fakat sorun bana anakart gibi geliyor. Niye bilmiyorum ama Asus son zamanlarda çok dandikleşti bence.

Konu ile alakasız ama son 5 yıl içinde ASUS marka bütün elektronik ürünlerim bozuldu, hepsi çöp oldu.

Laptop bozuldu, ekran kartı yandı, 2 adet anakart yandı, monitör paneli bozuldu, modemi vardı o bile bozuldu.

• https://forum.donanimhaber.com/acilmayan-anakarti-kol-saati-ile-tamir-ettim-acilmayan-kart-icin-cozum-onerisi-icerir--144852776

• Anakartta bariz sorun var gibi görünüyor. Başka bir anakartta takip denediginizde ayni sorun devam ediyormu?
  • benim başıma geldi eski bi bilgisayarcı tanıdığım öğretti şimdi elektrik dalgalanmaları var elektrik zikzak çizerek gider kablodan , eğer bu dalgalanma çoksa anakartta veya güç kaynağında veya ekran kartındada vardı heralde , elektrik birikiyor şok etkisi yapıyor ve bilgisayar çalışmıyor güç olduğu halde büyük ihtimal sorununuz bu :

çözümü : bilgisayarın yani kasanın elektrik fişini çekin diğer kablolar takılı kalsın ondan sonra 5 saniye boyunca kasanın power tuşuna (açma tuşu) basılı tutup bırakın içindeki elektrik boşalcak donanımlardaki , 6-7 sefer yapın bunu sonra fişi takın büyük ihtimal çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi @YAHYA@ -- 14 Ekim 2021; 16:20:15 >
  • PSU değiştirmişsin ve kaliteli psu almışsın yerine, sorun net anakart arızası, ya bir şeye temas ediyor şase yapıyor ya da anakartta kısa devre var mosfet olabilir. Garanti varsa gönder kontrol etsinler.

• @YAHYA@ kullanıcısına yanıt

Senin dediğin osiloskop üzerinden doğrusal ve alternatif akım kontrolü yapıp arızayı tespit etmek, kart üzerindeki statik elektriği boşaltmak sorunu çözmeyecektir çünkü kısa zaman aralıklarında sık sık tekrarlanıyor bu arıza, muhtemelen arızalı entegre aktif hale geldiğinde sistem kısa devreden dolayı kapanıyor. Kontrol edilmesi lazım, garanti varsa en temiz şekilde çözülür.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.