Şimdi Ara

Bir sayının 0'a bölümü neden tanımsızdır? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
57.982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: bbbbbbbbbbbbbbburak

quote:

Orijinalden alıntı: Surpass

quote:

0=YOK SAYIYI YOKA bölemezsin

O DEĞİLDE BENİM KAFAMA TAKILAN 0\0 NEDEN TANIIMSIZ 1 OLMASI GEREKMEZMİ???????

Yokun yoka bölümünden ortaya hiçbir şey çıkmayacağı için tanımsız denir. Ortaya bir şey çıkmıyor ki.

BİDE ŞÖYLE DÜŞÜN 0 DA 0 BİR TANE VARDIR

Yok da yok yoktur.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yokun yoka bölümünden ortaya hiçbir şey çıkmayacağı için tanımsız denir. Ortaya bir şey çıkmıyor ki.

Yok da yok yoktur.

Yokta Yok 1 Kere Vardır Hocam kafam karıştı iyice ..

Arkadaşlar pi sayısının pi sayısına bölümünden 1 çıkıyo
    pi sayısıda tanımsız sonu gelmedi henüz :)
    bunu varmış gibi kabul ediyor isek 0 ıda varmış gibi kabul edemezmiyiz ?
    belki 0 ın sonsuz basamağında 1 2 tane rakam vardır ,
    ki hiçbirşey diye birşey olacağını düşünmüyorum ben ..

duru durun matematiği bulanları saygıyla anmam gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ivanov12 -- 11 Nisan 2011; 3:19:59 >

• Kısaca
    a/b=c için b.c=a olacağından
    mesela: 10/2 =5 , 2.5=10

1/0=a dersek,
    a.0=1 , 0=1 ???
  • quote:

Orijinalden alıntı: ivanov12

quote:

quote:

quote:

quote:

Yok da yok yoktur.

Yokta Yok 1 Kere Vardır Hocam kafam karıştı iyice ..

Arkadaşlar pi sayısının pi sayısına bölümünden 1 çıkıyo
    pi sayısıda tanımsız sonu gelmedi henüz :)
    bunu varmış gibi kabul ediyor isek 0 ıda varmış gibi kabul edemezmiyiz ?
    belki 0 ın sonsuz basamağında 1 2 tane rakam vardır ,
    ki hiçbirşey diye birşey olacağını düşünmüyorum ben ..

duru durun matematiği bulanları saygıyla anmam gerekiyor

pi sayısı daha çok oran gibi bir şeydir. yani zaten çemberin iç açıları toplamı 360 değildir o yüzden de pi sayısı tam değildir. ama 0 da 0 1 kere var deriz çünkü 0 ı bir sayı olarak kabul ederiz. ama 0=yok yani 0 ın devamı yoktur. 0,01 falan değildir. bu yüzden 0 yoktur ve yokda da yok yoktur diyebiliriz felsefik açıdan. yani bir sepette hiç elma olmasın biz bu sepette 1 tane hiç elma var diyebilir miyiz? o da aynı aslında inşallah açıklayabilmişimdir.

• Bölme işlemine göre

1/0 = k işlemi 1 de kaç sıfır olduğunu söylüyor. Ama matematiğin temel postilatına göre bir sayının sıfırla çarpımı sıfırdır.

Temel alınan matematik dikdörgensel bir kordinat sistemine göre kurulmuştur.
    örn: 5*5= 25 işlemi bir kenarı 5 cm olan bir karenin alanını verir.
    ama 5*0 dendiğinde yüksekiği 0 olan şeklin alanı yok sayılır.
    Yani 0 yutuyorsa,
    Çok büyük bir sayı bile olsa onun 0'la çarpımı 0'dır.
    Dolayısıyla 1/0 = k => 1 = 0 olur buda bir hatadır.
    Yada şunu diyebiliriz.Kaçla sıfır çarpılırsa çarpılsın sonuç sıfır ise, sıfır bire bölünemez.
    İşlem kullanılan genel matematiğe uygun olmaz.

0/0 işleminde sıfırın sıfıra bölümünde sıfırı hangi sayıyla çarparsak sonuç sıfırdır sorusu sorulur.
    Hangi sayı sıfırla çarpılırsa çarpılsın 0 olacağından,

0/0 => Ç.K = R

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazy401 -- 13 Nisan 2011; 18:13:45 >

• abiler hepinizin yazdığı şeyleri anlamakla bir akşamımı daha öldürdüm. hepinize çok teşekkür ediyorum. yazdıklarınızın hepsini okurken cidden büyük zevk aldım ve artık inci sözlük,facebook gibi yerlerde değil de artık donanım haber forumda takılmaya karar verdim . tekrar teşekkür ediyorum sizlere
  • quote:

Orijinalden alıntı: _ShineOn_

öncelikle bölmenin ne demek olduğunu düşünmek lazım. bölme işlemi bölen çokluğun bölünen çokluk içerisindeki miktarını gösterir. mesela 4 sayısının içine iki adet iki sığdırabiliriz. başka bir deyiş ile 4 sayısı iki tane ikinin birleşmesinden meydana gelir. aynı şeyi sıfırla yapmaya kalktığımızda işler karışır çünkü sıfırın karşılığı bir çokluk değildir, yokluktur . kaç tane sıfırı birbirine eklersen ekle elinde yine sıfır olur.

tabi öğretmenlerin öğrencileri kandırmaları da o "tanımsız" söylentisini ortaya çıkarmıştır. benim bildiğim kadarıyla tanımlıdır (x'in 0 olmaması şartı ile).

umarım matematikten anlayan biri de cevaplar da sebep olduğum dağınıklığı toparlar

0 Yokluk değildir

• Bu konuyu görünce geçmişi ne kadar özlediğimi farkettim. Bir zamanlar buralarda matematik felsefesi üzerine düşünceler havada uçuşuyormuş. Nasıl yapılıyor ben bilmiyorum ama biri 3-8 yıl arası konuları bulup arada bir başa taşıyacak mesaj atsın lütfen. Nasıl bir haz verdi okurken
  • Bana da sacma gelir.
    Bir seyi hicbir seye boluyorsan sonuc ayni olmali.
    Mesela
    3. Bolu 0 = 3

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir a sayısını böldüğünüzü düşünün.. a sayısından büyük sayılar için kesir 1 den küçüktür, 1 e bölümü yine a sayısıdır, ve a sayısını kendinden küçük sayılara bölersek 1 den büyüktür...
    aynı a sayısını eksi sayılara bölersek bu zaman -1 den küçük, -a sayısı ve -1 den büyük sonuçlara ulaşılır..

şimdi 0 (sıfır) sayısından uzaklaşalım: a/1=a, a/2, a/3, a/4 . . . a/9 . . . a/99 . . . a/999 sayıları artıkça kesirin değeri sıfıra yaklaşır, tersi durumda sıfıra yaklaştığımızı düşünün, a/1=a, a/0,5=2a, a/0,25=4a... a/0,01=10a, a/0,01=100a gibi gördüğünüz gibi değer büyüyor ve hatta a/0,00000...0001=100000....0000a eder.. değer neredeyse sonsuza yaklaştı...

tersi durumda ise, yani negatif sayılarda işaret değişir, yani eksi sonsuza doğru...

şekildeki grafik yardımcı olur sanırım.. sağdan ve soldan sıfıra göre limitleri aynı olmadığından grafiğin sürekli olmadığını hemen görürsünüz ;-) demekki neymiş.. bölme işlemi de bir fonksiyon ise sıfırda tanımlı değilmiş...

buradan calculus hocama sonsuz teşekkürler...

Bir sayının 0'a bölümü neden tanımsızdır?

Bir sayının 0'a bölümü neden tanımsızdır?

not=bir yerlerden alıntı işte...

• Selamun aleykum kolay gelsin oncelike bir sayinin sifira bolumunu soyle acilamak isterim diyelim kurani kerimde ne diyor hic birsey vardan yok yokdan var edilemez yani biz n yaparsak yapalim olmuyan birsayidan bisey elde edemeyiz oyle bir ne gucumuz ne de aklimiz vardir

• bilimkurdu13 B kullanıcısına yanıt
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilimkurdu13

Selamun aleykum kolay gelsin oncelike bir sayinin sifira bolumunu soyle acilamak isterim diyelim kurani kerimde ne diyor hic birsey vardan yok yokdan var edilemez yani biz n yaparsak yapalim olmuyan birsayidan bisey elde edemeyiz oyle bir ne gucumuz ne de aklimiz vardir

İmana geldim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilimkurdu13

Selamun aleykum kolay gelsin oncelike bir sayinin sifira bolumunu soyle acilamak isterim diyelim kurani kerimde ne diyor hic birsey vardan yok yokdan var edilemez yani biz n yaparsak yapalim olmuyan birsayidan bisey elde edemeyiz oyle bir ne gucumuz ne de aklimiz vardir

Maşallah hocam iyi hortlatmışsınız

• Botanlı B kullanıcısına yanıt
    Sonsuz ile 0in aralarindaki carpma bolme islemleri veya kendileriyle olan bolme islemleri belirsizdir.

Edit: Hort oldugunu yazdiktan sonra farkettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khan Aitmatov -- 20 Nisan 2016; 0:06:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konuya kendi açımdan bir açıklamaya getiriyim bana göre 0 yokluktur. şöyle örnek veriyim bir elmayı yokluğa bölersek yani elmanın içinde kaç yokluk olduğunu düşünürsem sonsuz yokluk vardır ki bana göre tanımsız bir ifadedir.ek olarak söylediklerimin bilimsel geçerliliği yoktur sadece kendi düşüncelerim.
  • x belirsiz'dir 0 da x'i yutar.x sıfır olamayacağından dolayı sonuç tanımsız kalır.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.