Şimdi Ara

bir orta sınıf budalalığı olarak netflix (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
2
Favori
1.394
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    İnsanların boş beleş film izleme özgürlüğü olmalı . Tüm hayatını boş beleş lay lay lom ile geçirmiş bir insan belki senden benden daha mutlu gitti öbür tarafa...

Mesela anime film veya dizilerde çok bilge bir kişi vardır. Çok bilgili olduğunu bilirsin fakat hicbirseyi takmaz ve boş beleş işlerle ugrasir ve lakayt davranır çevresine . Neden çünkü bu insanlar nasıl bir anlamsizligin ortasında durduğunu farkeder.

Örnek vereyim House M D dizisinde bulunan dahi doktorumuz hep ne yapar ? Bir odaya çekilip beş para etmez bir pembe dizi izler etrafindaki insanları hiç umursamadan peki neden ? Çünkü umursamanin bir anlamı olmadığını farketmistir bir anlamda gerçek özgürlüğe ulasmiatir çünkü insanları bağlayan bu fikirlerin aslında ne kadar temelsiz olduğunu görmüştür...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 24 Mayıs 2020; 9:53:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Periah

İnsanların boş beleş film izleme özgürlüğü olmalı . Tüm hayatını boş beleş lay lay lom ile geçirmiş bir insan belki senden benden daha mutlu gitti öbür tarafa...

Mesela anime film veya dizilerde çok bilge bir kişi vardır. Çok bilgili olduğunu bilirsin fakat hicbirseyi takmaz ve boş beleş işlerle ugrasir ve lakayt davranır çevresine . Neden çünkü bu insanlar nasıl bir anlamsizligin ortasında durduğunu farkeder.

Örnek vereyim House M D dizisinde bulunan dahi doktorumuz hep ne yapar ? Bir odaya çekilip beş para etmez bir pembe dizi izler etrafindaki insanları hiç umursamadan peki neden ? Çünkü umursamanin bir anlamı olmadığını farketmistir bir anlamda gerçek özgürlüğe ulasmiatir çünkü insanları bağlayan bu fikirlerin aslında ne kadar temelsiz olduğunu görmüştür...
    Ooo seni bayadir görmüyordum nasilsin

Bi acidan haklisin usta sonucta 14 milyarlik sonsuz evrende 8 milyar insan icinde ne dolu ki Allah aşkına

Dun felsefe psikoloji karisimi agir bir kitap okuyordum kafam cok bozuktu bi anda durdum kapattim kalemi yana koydum dedim ki ulan ben bunu okusam bu kadar psikolojik veya olgusal sorunumdan ne cozulecek ki ne anlami var anasini satayim

Oyle 1 2 dk oturdum sonra hakikaten farkina vardim hicbir anlami yok biraktim gittim aslinda radikal bir karar alip bu isleri kovalamayi birakmak lazim ne anlami var ki anasini satayim

Keske korona olmayaydi da disarda gezeydim kitap film dizi oyun falan salak salak seyler kendimizi oyaliyoruz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Periah

o zaman hedonizmin pençesinde hayatı yaşayalım, mutlulukta anlam bulmaya çalışalım. bence olmamış bu düşünce.

• İyiyim saol : D

Ben sadece tek bir kitap okumanı önereceğim, zaten oldukça kısa bir kitap. Albert Camus'un Sisifos Söyleni umarım sana bazı yanıtlar verir : )

Hedonizm çözüm mü ? İnsanın arzuladığı tekşey fiziksel ve bayağı zevkler mi ? Hiç sanmıyorum. Burada benim düşüncem sürekli sevdiğin şeyleri yapmak değil daha çok kendini kapatmamak ve yeniliklere açık olmak. Çünkü yaptığın herşeye alışırsın, alıştığın herşey de seni hissizleştirir. Bir çocuğun mutlu bir yetişkinin mutsuz olmasındaki kilit noktada burasıdır. Kişiliğimiz oluştukça dünya üzerinde yerimiz sabitleştikçe mutsuz oluruz. Yeniliklere olan ilgimizi yitirdikçe çürümeye başlarız. İnsan sadece kendini mutlu eden şeyleri yapmamamalı onun yerine bir arayış içerisinde olmalıdır fakat bu arayış bir anlam arayışı değil daha çok bu anlamsız evrende neler varmış arayışı olmalı .

Tom Cruuse'ın vampirle görüşme adlı çok güzel bir filmi vardır. Orada ikisi de ölümsüz olan vampirlerden birisi zihinsel olarak yıkıma uğrar çünkü hep aynı şeyleri yapmanın getirdiği durağanlığı kaldıramaz, öteki ise sürekli yeni hayatı kucaklayarak sürekli değişmeye çalışarak yoluna devam eder. ( O gelecekte ne kadar daha dayanacaktır orası muamma ama burada mesaj şudur değişime kapandıkça ölürüz)

Burada vurgulamaya çalıştığım bayağı zevklerle bizim ince zevklerimiz arasında anlam olarak bir fark olmadığı. İkisi de son derece anlamsız bunu bilerek bazı şeyleri zihnimizde mümkün olduğunca sabitlemeden devam etmemiz gerektiği.

Hayat nedir sandbox bir dünyadır. Evrende öyledir. Bir hikayesi yoktur, bir anlamı yoktur sadece geliriz birşeyler yapar, birşeyler görür gideriz bu kadar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Periah -- 24 Mayıs 2020; 10:56:24 >

• Periah kullanıcısına yanıt
    quote:

Yeniliklere olan ilgimizi yitirdikçe çürümeye başlarız. İnsan sadece kendini mutlu eden şeyleri yapmamamalı onun yerine bir arayış içerisinde olmalıdır fakat bu arayış bir anlam arayışı değil daha çok bu anlamsız evrende neler varmış arayışı olmalı .

insan arayışı maneviyatta anlam bulur maddiyatta değil. netflix, yeni iphone, gopro kamera, macbook, 4k tv, playstation 5... bunlarda anlam arayışı mutluluğa erişme isteği; kapitalizmi tanrı, ürünlerini de peygamber yapar.
  • Periah kullanıcısına yanıt
    Usta ben açıkçası felsefeye sirf psikolojik sorunlarim icin daldim oku oku oku bir yarar da göremedim bundan bahsediyorum

Hicbir seyin beklentilerimi karsilayamamasi beni yordu

Felsefeyle uzak dogu dinleriyle vs bir yere varamayacagimdan artik kesin eminim diyebilirim bosa kendimi yirtiyorum

Öyle yani ne diyim ki kendimi pek ifade de edemedim ama anla iste cevaplar çözümler felsefede yok insanligin tum birikimine ragmen

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    hamza senin tedavi için felsefe alanında işin pek olmamalı. burası(felsefe) zihini açma yeridir zihin tamir etme değil. bunun için hastanelerden yardım almalısın. dikkat et kendine :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: avcılarınavcısı

hamza senin tedavi için felsefe alanında işin pek olmamalı. burası(felsefe) zihini açma yeridir zihin tamir etme değil. bunun için hastanelerden yardım almalısın. dikkat et kendine :)
    Saol reis

• Ya sadece akşam eve geldiğimde kafamı dağıtmak istiyorum ne diye dönüyor bunun felsefesi . Boş film dizi izlemekten güzeli mi var. Bütün gün yorulmuşum bide kafamı diziye mi yormam gerekiyor

• Okumadım ama katılıyorum popüler kültürün bir dayatması olarak netfilikş çılgınlığı doğrudur.
  • netflix izlemiyorum, yokluğunu da hissetmiyorum. 

• Tiktok Netflix Instagram vs insanlarin kullandığı platforma göre değerlendirilmesinden hoşlanmıyorum. Bırakın orta sınıf üst sınıf bireyler nasıl mutlu oluyorsa olsunlar

• Netflix üzerinden Marxist analiz yapmaya gerek yok. Eğer bir şahıs Netflix içeriklerinin 'çok iyi' olduğu düşünüyorsa orada bir sorun vardır. Netflix izlemek budalalık değil yoksa. İnsan rastgele zaman geçirmek için de kullanabilir bunu. Her şeyin kalitesini yapıyormuş 'orta sınıf' da sıra Netflix'e gelince sapıtmış gibi bir durum çıkıyor öteki türlü. 'Orta sınıf' yazdım çünkü o kategoriye soktuğumuz insanlar proletarya olduklarının bile farkında değiller çoğu zaman.

• Kullanan bütün kullanıcıların yargılanması doğru olmaz. Lakin mesela bir grup var ki lafı olsun diye kahvesini malum yerden içer. Fotoğrafını çeker paylaşır. Ve bununla mutlu olur. Bir grup da netfliks içeriklerini bu sebeple kullanıyor olabilir. Tamamı için konuşmak doğru olmaz. Nitekim kaliteli içerikleri olduğu söylenmekte. Hiç kullanmadım bilmiyorum.

• çok iyi yazmış ekşidekilerden beklemezdim bunu

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Netflix'e üye olrsun olmazsın dizilerini seversin sevmezsin orası ayrı da;

Adam NF'ye bok atacam kisvesi altında batı medeniyetinden girmiş kapitalizmden çıkmış.

Kusura bakmayın da götüm gibi yazı.

Hadi siyaseti de geçtim. Batı'nın ürettiği içeriğe bok atmak da nedir? Sen daha iyisini yapıorsun da biz mi tüketmiyoruz sırf özenti olduğumuz için.

Mesela Breaking Bad izlemeyelim de Gönül Yokuşu mu izleyelim? The Inception izlemeyelim de Oflu Hoca Karadeniz Şifresi mi izleyelim? Oflu hoca yerine Karadeniz Şifresi izleyen adam özentilikten uzak benliğini kaybetmemiş insan mıdır?

Netflix olsun Amazon olsun hatta p2p olsun fark etmez.

Bu dünyada kaliteli olan her şeyi o sevmediğin kapitalistler yapıyor.

Bakın bu mesajı an itibariyle 1000 kişi okumuş kim bilir ekşidekini kaç kişi okumuştur. O bok attığınız batı, kapitalizm olmasa bu kadar kısa bir süre içinde 100 kişinin okumasını bile sağlayamazdı o herif.

• Netflix artık güncel değil..yeni filmler düşmüyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • saçma sapan bir yazıyı neden bu kadar kutsadın anlayamadım. tek kelimyle müthiş yazmış bir de.

netflix'i olmasıyla övünen de gerizekalıdır bu kadar nefret dolu bok atan da.

• Netflix'i olmasıyla övünmek diye zaten bir şey yok. Kimse Netflix'i olduğu için kendini elit sanmıyor. İlk cümleden itibaren saçma sapan bir yazı bu. Maaşı olan bir insana koymayacak bir parayı aylık ödeyip ortalama üstü içerik tüketiyorsun. Millet alıyor, izliyor, arasında konuşuyor. Öyle Netflix izleyenlerin aşırı bir tavrı falan yok. Bunu yazan arkadaşa durum nedense çok büyük gelmiş. Öğrendiği terimleri kullanacak yer aramış heralde.

Asıl durum şu, bazı insanlara bazı şeyler batıyor. Bilhassa Marxist ve Feminist cenahın cahil olanına bazı şeyler aşırı dokunuyor. Her şeyi tüketici kültürüyle, orta sınıf budalalığıyla, cinsiyet eşitsizliğiyle falan izah ediyorlar. Günün sonunda da yine bunların hepsini kapitalizm ya da ataerkillikle mix edip kafası çok çalışmayana "wow" dedirtecek vasat yazılarını oraya buraya kusuyorlar.

Bu tarz işler çok fazla takdir görüyor üstelik. Sebebi, okuyana anlaması kolay geliyor ve anlaması kolay gelirken okudukları birkaç terimle de kendilerini "elit" sanıyorlar. Bence illa ki bir analiz yapacaksak bu tarz yazıları takdir edenlerin yaşam tarzını irdeleyelim. Asıl orada bir orta sınıf budalalığı buluruz gibime geliyor.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.