Şimdi Ara

Bir mürted olarak, İslam hakkında düşünmek tartışmak o kadar boş geliyor ki artık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
2
Favori
6.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
55 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Her şey 2 yıl boyunca düzenli olarak mağaraya kapanan bir adamın birden bire sesler duyması ile başlıyor. Her şeyi, ayetleri, hadisleri vs. bırakın da bir şunu düşününün. Ben düşündüğüm zaman kendime gülüyorum ulan buna nasıl inanmışım diye

• Bu şekilde açılan bir konun, amacını anlamakta zorluk çekiyorum.
  • Daha bir ton saçmalık var. Keşke sadece buna inansaymışız. Hakikaten insan şaşıyor. Ama bundaki en büyük etken daha çocukluk yaşlarında kişinin gerçeklik algısıyla oynanıyor olması. Asıl sebep bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 27 Haziran 2017; 9:56:0 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aschil

Bu şekilde açılan bir konun, amacını anlamakta zorluk çekiyorum.

sadece bir düşünceyi paylaşmak
  • Siz veya ben veya o bi şeye inanmış olmamız olmamız için onu yaşamamız gerekir diyebiliriz.

Yanlışlığını beyan ve iddia ettiğiniz bi konuyu dillendirirken bu konu hakkında fikir sahibi olmak yanlışa duştuğunuz kişi ile alakalı olmamalı.

Babam hatalı annem hatalı mesela onumdeki mahkeme kararı hatalı dedik diyelim. Kabul mu ediyoruz yok somut olay şöyle okunmalı deyip yeni bi lisanla mı okuyoruz.

Arapça ile ibranice arasında tevratı tasdikleyen bi yapının benzerliği mevcut. Alif ba dalet....le başlayan iki alfabe var. Şimdi bu iki şey bi şekilde incil veya tevrata gönderme taşıyor.

Sizin itiraz ettiğiniz kitap tevratı tasdik kısmı olabilir. Kabul etmek istediğiniz kısım da kuran-ı kerim olabilir.

Peki kuranı anlamak için öncelikle tevratın sert hukmunu aşmadan bu durumu bi turlu beceremiyor isek ne olacak?

Kitabullah anne babayla kardeşle ilişki haram demiş. Zina yalan dolan vs haram demiş. Bi kısım kadınlar aile ve ev hayatı hakkında özel mesajlar vermiş.

Bu mesajlar tevratın tasdikini de içeriyor ise muhattap alınan rasulun musa harun aleyhisselam olması mumkundur.

Yani muhammedi aleyhisselam kitap bu kitaptır ancak bahsedilen hukumler tevratı tasdik adına musa ya da harun aleyhisselama hitap etmiştir. Rasulum denerek başlamış ayetlerde rasulun kim olduğu belli değil.

Ahmed isimli biri gelecek ve muhammedurrasulullah dedirtecek denmiş. Bu 2 isimden başka Muhammedi bi anış yok.

Hep musa aleyhisselamdan bahsediş var.

Kitapta kahir olarak bahsedilen rasul musa ve harun aleyhisselam.

Ahmedu muhammedu ( ayeti) ismi ademu isminin turevleri. Yani ilk inşa ilk baba dediğimiz bi turev var. Kitapta o hiç birinizin babası değildir denmiş.

Yani duyumsama yoluyla muhammedi zatın ademu denen şahsiyetin devamı olduğu ve belki onun ayet olarak rida giymiş hali olduğu anlaşılır ise işte iki kardeş evliliği veya ilk insan sırf adem havva mıydı veya havva diye biri de yokmuş gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Bu yüzden kitabı anlarken bi zaman yolculuğunu da göze almak lazım. İlk denen ayet yani ademu hali son kitap denen kitapta ahmedu muhammedu şeklini almışa benziyor. Yani bi kısım kelimeleri üstüne almış bi kişilik gibi okunuyor.

Şimdi bi kısım eleştirilerden önce anlamamız gereken şey ilk insan kimdi ve aile hayatı nasıldı ondan önceki insanların aile hayatı arasında bi fark var mıydı? Bu kimse nasıl olurda öldüğünü duşunduğumuz halde son kitapta ismen bahsedilmiş?

Hatta ilk rasul ile son rasulun aynı kişi olması nasıl mumkun olur? Gibi mulahazalara gidebiliriz.

Bana göre kitabın içinde suhudlar zebur tevrat ve incil mevcuda benziyor. Suhuflar da var ise bu kitap bi kitaplar serlemesi kitapların toplamı gibi bi şeye de benzeyebilir.

Dikkatli olmak lazım. Sonuçta biz bi kitabı emretmedik veya belki de istemedik. Ancak mevcudu iyi anlamak adına var olan bi yapıyı da madem inceleyeceğiz adam akıllı incelemek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

Daha bir ton saçmalık var. Keşke sadece buna inansaymışız. Hakikaten insan şaşıyor. Ama bundaki en büyük etken daha çocukluk yaşlarında kişinin gerçeklik algısıyla oynanıyor olması. Asıl sebep bu.

Tespit doğru çocukken aşılıyorlar

• Bu konuyu açtığına göre hala içinde kalmış dışlanmışlık, acaba? duygusu var ve ömür boyu yakandan düşmeyecek emin ol

• Tartışmak anlamsız zaten allah torpil yapmaz yapsaydı şuan kitapta x bir ispat daha dorusu binlerce açık ispat herkes derdi ki o zaman gerçekten var evet o yüzden kazanan yok tartışmalarda.
  • boş konular açıkmakta başlı başına boş geliyor

• Konu farkli yere kayiyor. Editledim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi warriorsincap -- 30 Haziran 2017; 0:2:0 >
  • warriorsincap kullanıcısına yanıt
    Tanrı o kadar merhametliyse bana inanmadin gibi sudan bir sebeple iyi bir insanin derisini yuzmek gibi bir pdikopatlik yapmaz zaten.

Sen iyi bir insansan cevrene bir zararin yoksa iyi bir Tanrı icin bu yeterde artar bile. Sizin sandiginiz gibi egoist bir Tanrinin olmadigini vardaymak en iyi cozum. Ayrica 200.000 yillik insanlik tarihinde senin dinin bile 1500 yillik o nedenle herseyden eminmos gibi atip tutmayin bence...

• zaten BOŞTU, dolu olduğu görülmedi daha.
  • Bu konu da yakında kapanır diğerleri gibi. Boşuna açıyorsunuz böyle konular. Din saçmalıklarına ben de inanmıyorum.
  • HADO77 kullanıcısına yanıt
    Çok laf kalabalığı yapmışsın yeter
  • fearlestorm kullanıcısına yanıt
    olur.
  • Her şey birinin çıkıp, 2 dakikada, düşündüm de eski inancım çok saçmaymış görünümlü ama aslında başkalarının dini değerlerine hakaret maksatlı bir başlık açmasıyla başlıyor. Her şeyi, insanların inançlarıyla dalga geçmeyi, inanmama özgürlüğü kişiye başkalarının kutsallarını aşağılama hakkı veriyormuş gibi davranmayı, aslında bunun hadsizlik olduğunu, etiği vb bırakın da bunu düşünün. Ben düşündüğüm zaman kendi kendime gülüyorum, ulan buna da matah bir şeymiş gibi sarılanlar var diye.

• Bi ton kanit var gerek bilimsel gerek baska yollardan kanitlanabilir ama hala inanmiyorum diyosunuz. Demeniz yetniomus gibi bide milletide ucuruma cekiyonuz neyse her koyunu kendi bacagindan asicaklar bize dert degil acikcasi herkezin seyinile kimse karisamaz o bu sekil sever obursuki bu sekil sever yani

• quote:

Orijinalden alıntı: warriorsincap

İnsanin dini inancı kendisinedir. Her inanan ve ya inanmayan lan ben bu sebepten inaniyorum hahah lan ben bu sebepten inanmıyorum haha diye açarak neyi kanıtlamaya çalışıyor? İnanmıyorsan içinde yasa, inanıyorsun da içinde yaşa. Dinimizde dayatma yok, silah zoruda yok.

O pamuk gerekli yere tikilana kadar hiç bir şey belli olmayacak inanmayanlar icin. Dusunsenize bir de bakıyorsunuz Kur'an da yazanlar gerçekmiş noktasına kadar? Gerçekten inanmayanlar için büyük bir kumar. Yolunuz açık olsun, bizim yolumuz belli bırakın dalga geçmeden yorum yapın da şöyle konuları kontrol Edip sizlere cevap vermeyelim.

Ha bu arada kapımız her zaman açık Elhamdülillah.

Bu arada her inananı yobaz olarak gören asıl yobazlarin buradan taaa cebine 50 lira sıkıştırayim

Kimsenin hakkını yemedik, bir kötülük yapmadık biz yaptığımız iyiliği yardımı bir karşılık beklemeden ve bunu bilerek yaptık oysa sizler kendinize bir tanrı tanımladınız ve şunu şöyle yapsam +10 sevap points şurdanda +5 dün şu kişinin kalbini kırmıştım ordan -5 ama dengelenir cennette hurilerin yanına giderim heheh şeklinde bir pazarlık yaptınız.

Umarım gideceğiniz yerde hayal kırıklığı yaşamazsınız. Bizim çıkar kaynaklı bir planımız olmadığından rahat olacağız.

Ayrıca dünyada yüzlerce din varken bir doğruyu siz mi buldunuz nedir bu sizin güven ? diğerleride az çok birşeylere inanıyor. Zamanın en çok inanı olan dinindensiniz dünyaya ne kattınız ? tıp desen -günah, ilaç yapmak ölüme karşı gelmektir sanat -günah bilim -günah tanrıyı sorgulamakmış ama nerede bir savaş olayın altından hemen çıkıyorlar.

10,000 yıldan eski zamana dayanan daha ayrıntılı kaynaklar, sümer tabletleri(22.000 tane) varken 1000 yıllık kuran biraz yeni kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pixelllll -- 29 Haziran 2017; 4:41:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ömerayhan

Bu forumda da nasıl oluyorsa her gün bir müslüman dinden soğuyor(!)

DH Günlük İslam'a Saldırı Konusu açılmış misyon tamamlanmıştır. 24 saat sonra diğer konuda görüşmek dileğiyle

Bunların dine serbestçe sallamalarına forumun izin vermesine alıştık. Ne mal olduğunu biliyoruz herkesin Allah'a şükür. İlk başlarda sinir oldum ama geçti.

Artık sadece cahilliklerine gülüyorum bilim yolu akıl yolu atamınyoljsnsjsjsb

Onu boşver de bu forumda her gün en az bir nankör Atatürk'e hakaret kasmaya çalışıyor

Ya bak bu da var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ömerayhan

Bu forumda da nasıl oluyorsa her gün bir müslüman dinden soğuyor(!)

DH Günlük İslam'a Saldırı Konusu açılmış misyon tamamlanmıştır. 24 saat sonra diğer konuda görüşmek dileğiyle

Bunların dine serbestçe sallamalarına forumun izin vermesine alıştık. Ne mal olduğunu biliyoruz herkesin Allah'a şükür. İlk başlarda sinir oldum ama geçti.

Artık sadece cahilliklerine gülüyorum bilim yolu akıl yolu atamınyoljsnsjsjsb

Onu boşver de bu forumda her gün en az bir nankör Atatürk'e hakaret kasmaya çalışıyor

Ya bak bu da var.

Ben o kişilerin yoludjlsjdlşö

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.