Şimdi Ara

Bir Mezuna Kalma Hikayesi... [9K > İlk 500]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
417
Cevap
345
Favori
93.783
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 4 ay
 • Cevaplayan Üyeler 219
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 108
 • Ortalama Mesaj Aralığı 6 gün 6 saat 13 dakika
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 71
 • Favoriye Eklediklerim 347
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • Psydia (108 mesaj) YesilliksizTantuni (19 mesaj) mmorwen (10 mesaj) enes.oban (10 mesaj) Guest-973658B43 (8 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (114 mesaj) Mobil (181 mesaj) Tablet (14 mesaj) (2 mesaj) Mini (51 mesaj) Uygulama (6 mesaj)
 • @
77 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> Bir Mezuna Kalma Hikayesi... [9K > İlk 500]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: NoobDotacı

  quote:

  Orijinalden alıntı: Psydia

  Gençler sınavınız nasıl geçti bir haber edin hele

  hangi bölümdesin

  Elektrik-elektronik müh.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: ÖncüTürk

  Vallahi hocam sağ olasın matematik netim 10 civarı arttı sayende.

  Tebrik ederim dostum netinin yükselmesine çok sevindim :) umarım sınavın diğer bölümleri de iyi geçmiştir  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  2501 Mesaj

  Vallahi hocam bilmiyorum ki. Kesin diyebileceğim bir bölüm yoktu. Matematikten 31.5 türkçeden 32 fenden 28 (fene hiç çalışmadım nasıl sayısalım lan ben) sosyalden 4 bekliyorum. Ki bunlar benim normalde denemelerden çektiğimden yüksek. Mat hariç en son matta hep 32fen fazla yapıyordum. Hayırlısı.


  Senin nasıldı?
  |
  |
  Psydia kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Odtü EE'deyim şu anda 1.sınıfım hazırlık değilim.
  9k ile yapamayacağım şeyi anlatmadan önce neden özellikle EE müh'de ısrar ettiğimi anlatayım, biraz edebi, uzun hatta saçma gelebilir fakat anlatayım:

  İnsan yapısı gereği sosyal bir varlıktır, dolayısıyla diğer insanlarla iletişime geçmek ister. Kişi ne kadar fazla insanla iletişime geçerse, sosyal yönü o kadar güçlüdür.
  5 temel duyunun doğası gereği, 5 temel duyuyla algılayamadığın kişilerle de iletişime geçemezsin, mesela japonya'da yaşayan birisiyle iletişime geçmen onu görüp duyamadığın için imkansızdır. Fakat eğer bilgi güç ise, bilgi de ancak insanlarla iletişim kurarak edinilirse, ne kadar sosyalsen o kadar güçlüsündür.

  Bugün sınavda da çıkan, doğada bulunan 4 temel kuvvet var: güçlü nükleer, zayıf nükleer, elektromagnetizma, kütleçekimi. Sırasıyla bu kuvvetler kuarkların, lepton ve hadronların, elektrik yüklerinin ve kütlelerin değişimi ve etkileşimi sonucu ortaya çıkarlar; diğer bir deyişle bu kuvvetler sırasıyla gluonlar, W ve Z bozonları, fotonlar ve (henüz teoride olan) higgs bozonu ile taşınırlar. Bu kuvvetlerin taşıyıcılarından yalnızca fotonlar ve higgs bozonları uzak mesafelerde etkilidirler. Burada fotonlara özellikle değinmek istiyorum: fotonlar elektrik yüklü cisimlerin ivmeli hareketi sonucu oluşurlar, yani elektrik yükü ve foton birbirini doğurur ya da yok eder.

  Radyo dalgalarının birbirini görmeyen insanların iletişiminde kullanılabileceğini keşfeden Marconi (sonrasında Tesla) insanlığın sosyalleşmesi ile ilgili en büyük icatları yapmışlardır. Radyo dalgalarının fotonlardan oluştuğu düşünülürse, tarihin en önemli icatlarından birisi, modern dünyanın temeli fotonların üretimi ve taşınması üzerine kurulmuştur. Bu yüzden mevcut düzeni beslemek adına elektromagnetizma ile çalışan cihazların yapımı uzun yıllar boyunca hız kesmeyecektir.

  Fakat elektromagnetizma tahmin edilebilirlikten çok uzaktır, fotonların ve dalgaların taşınmasının yanında bir anlam ifade etmesi de gereklidir. Bunun içinse kontrol mekanizmaları şarttır. Elektrik yüklerini ve akımlarını kontrol eden transistorler de bu işe yararlar; bir radyonun (burada radyo foton kaynağı demek) yaydığı dalgaları alan anten düzeneğinin bu dalgaları anlamlandırabilmesi için transistörler şarttır. Şöyle ki: alınan farklı genlikteki dalgalar anten devresi üzerinde farklı akımlar oluştururlar, bu akımlar da transistörlerle farklı şekilde etkileşime girerler. Bu etkileşimler veri transferini sağlar.

  Sonuç olarak, iletişim için şart olan iki eleman radyo dalgaları ve transistordur. Tüm modern dünya bu iki eleman üzerine kurulmuştur. Bu yüzden bu iki elemanı manipüle etme yeteneği olan elektrik mühendisleri dünyayı taşıyan insanlardır. Uzak mesafelerle anında iletişim için elektromagnetizma ve bunun taşıyıcısı olan fotonlar şu anlık şarttır; kütle çekimi ve taşıyıcısı olan higgs bozonları ile veri alışverişi keşfedilene kadar tabii. Dolayısıyla iletişimi sağlama ya da kesme imkanın varsa elinde güç var demektir. Bu yüzden dünyanın en etkili insanları, hem savaşta hem de barışta, insanların gücünün kendilerine bağlı olduğu elektrik mühendisleridir.

  İlk 9k ile yapamayacağım şeye gelince. Eğer Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden birinde ee mühendisliği kazanmasaydım, hem bu işi yapmak için yeterli bilgi, tecrübe ve vizyonu kazanamayacaktım hem de mezun olduğum okulun bir adı olmadığı için benim mühendisliği iyi yapabildiğim anlaşılamayacaktı. Yani yeteneğimi ispatlamak için yeterli sertifikam olmayacaktı. Bu sertifika benim hayat amacımı gerçekleştirebilmem için bir yol olduğuna göre, ne olursa olsun bu sertifikayı elde etmeliydim. İşte bu yüzden ilk 500'e girmek zorundaydım.

  Kazanması kolay olan ve zor olan sertifikaları iyi gözden geçirmek lazım. Ygs lys'ye her gün çalıştığımız süre kadar bir Almanca çalışsak ne kadar sürede uzman oluruz? Ben söyleyeyim: en fazla 1 ay. İşte bu yüzden bu dil ya da diğer şeyleri sonraya bıraktım.

  İş olanaklarından bahsetmişsin, ondan şimdilik bahsetmeyi uygun görmüyorum çünkü hedefime giden yolun ee mühendisliğinden geçiyor olmasını ilişkilendirme ihtimalin olan yeri beğenmiyorum. Mesela "neden gücü elde etmek için ee mühendisi olmak gerekiyor" sorusunun cevabı sadece kişiye özeldir, belki başkası için gücü elde etmenin yolu farklıdır. Ama matematiğe, fiziğe kafası basan biri olarak ben kendime en yakın ve en uygun yol olarak bunu seçtim.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  NoobDotacı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Mesele beğenip beğenmeme değil ki. Mesele sağlam tez oluşturup çürütücü antitez oluşturabilmek. Tartışma bu şekilde olur, kimsenin bir başkasının fikrini beğenmeme lüksü yok.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  NoobDotacı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  6403 Mesaj
  simdi kardesim benim durum biarz karisik burada pek ornegı yok gibi

  ben 3 sene boyunca yattımla yatmadım arası bişey oldu. mat 2 adına hem önemli temeller attım ama hepsinin detayına inemedim. misal trigonometriyi 10. sınıfta sınıfı geçebilmek için öyle bi calismistim ki şu an o calisma sayesinde trigo yapabiliyorum.

  karmaşık sayı, trigo, ikinci d. denkemler gibi şeyler hallolmuş gibi duruyor.

  şimdi bende kombinasyon olasılık permütasyon bunlardan vazgeçtim yapamıyorum.

  geriye kalıyor türev integral.

  şimdi ben mat 2 den tekrar en baştan bi soru bankası cozeyım mı yoksa salt deneme mı cozeyım. mat 2 ye ozel deneme satılıyor mu


  bir de diger derslede durumum soyle

  kimya da genel bi bilgi birikimim var bu yıl organik kimyaya iyi calistim velakin 10 ve 11. sınıflarda çok takmadım. bunda nasıl bi yol izleyeyim ciddi sıfır yani heralde 5 10 net gelir en fazla.


  fizikte bütün konuları şu ana kadar lys olarak bitirdim. ama hiç soru bankası cozmedım. fem dergi simetri vs. gibi yerlerden azar azar konu coze coze konuların cogunun tekrar ettım. şimdi fizik adına salt deneme mi yapayım?


  şu an lys adına mat 2 de fizik de ve kimyada nerede oldugumu nasıl anlayabilirim deneme cozerek mı? bu yıl sadece bi kez lys denemesi onda netler

  geometri + mat toplam 50 doğru
  fizik 22 net
  kimya 14 net
  biyo 14 net

  napayım şimdi burdan çok saçma bi durumdayım cidden herşeyi biliyorum gördüm ama aynı zamanda da görmemiş gibiyim. yapamayacakmışım gibi geliyor.
  |
  |
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: NoobDotacı


  quote:

  Orijinalden alıntı: Psydia

  Mesele beğenip beğenmeme değil ki. Mesele sağlam tez oluşturup çürütücü antitez oluşturabilmek. Tartışma bu şekilde olur, kimsenin bir başkasının fikrini beğenmeme lüksü yok.

  Peki o zaman antitezinizi bekliyorum , tesekkurler.

  Ben sizin antitezinizi beklemeliyim çünkü makinenin elektriğin önünde olduğunu iddia ettiniz ve bunu destekleyecek argümanlar sunmalısınız. Elbette saygı duyarım söyleyeceklerinize.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Yarbay
  2971 Mesaj
  9k sıralama yapıp mezuna kalmaya nasıl cesaret ettin  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  İyi de hocam ben açıklamamış mıyım sebeplerini, dememiş miyim dünyadaki iletişimden sorumlu kişiler elektrik mühendisleridir diye.
  O halde şöyle bir ekleme yapmam gerekiyor:
  Makine mühendisleri üretimden sorumlu kişilerdir, makine mühendisleri olmazsa üretim olmaz. Dolayısıyla elektrik teçhizatlar makineler ile üretilir. Fakat modern üretim materyale bağlı üretiminden çok fikir üretimine bağlı, yani modern iş kolları üretime bağlı sanayiden iletişime bağlı hizmet sektörüne kaymış durumda. Bu yüzden 19.yüzyılın, belki 20.yüzyılın ilk yarısının etkili insanları makine mühendisleri idi, buna şüphe yok ancak değişen şartlar, insanların iletişim şekli, insanların beklentileri ve tüketimleri, makine mühendisliğinin önemini azaltmasa da elektrik mühendisliğinin önemini çok artırdı.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  NoobDotacı kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: LifeSuxTR

  9k sıralama yapıp mezuna kalmaya nasıl cesaret ettin

  Başka şansım yoktu ki hocam.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
 • Yarbay
  2971 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Psydia


  quote:

  Orijinalden alıntı: LifeSuxTR

  9k sıralama yapıp mezuna kalmaya nasıl cesaret ettin

  Başka şansım yoktu ki hocam.

  9k için nasıl çalışmıştın :D  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: Psydia


  quote:

  Orijinalden alıntı: NoobDotacı

  quote:

  Orijinalden alıntı: Psydia

  Gençler sınavınız nasıl geçti bir haber edin hele

  hangi bölümdesin

  Elektrik-elektronik müh.

  Hayirli olsun hocam calisan kazaniyor  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Çavuş
  63 Mesaj
  Bu sene ocak ayının sonuna kadar 44 net yapıyordum sadece soru bankasından test çözüyordum günde 100 - 125 tane ama çok sıkılıyordum, son 1.5 ay full deneme ile netimi 70'e çektim bu sene lys de istediğim hedefi tutturamazsam eğer seneye +100 nete çıkarma gibi hedefim var eğer çıkarırsam 1 sene daha tercih yapmaz 120-130 nete oynamaya çalışırım başarırsam zaten ingilizcemden dolayı 1 yılı kurtarırım Üniversite de
  |
  |
 • Yarbay
  7419 Mesaj
  bir insan elektronik müh olmak istiyorsa Türkiye'de ilk 8k ya girmesi lazım. İtü elektronik haberleşme sanırım 8k da idi. Maalesef çok fazla fakülte olduğu için aralarından sıyrılmanın tek yolu iyi üniversite bitirmek. itü'nün altında iyi üniversite de yok. yanlış politikalar sonucu 100.000.ci kişiler bile elektronik müh. olabildiği için, vasat bir okulda mühendislik okumak riskli hale geldi.

  Arkadaş da bu gerçeği genç yaşına rağmen görmüş ve 9k iken mezuna kalmış. Tıpa yetecek puan alıp da vasat üniversitede mühendisliğe gitseydi maazallah adam yerine konmayabilirdi. Sonra ömür boyu vicdan azabı çek işin yoksa.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicotinell -- 24 Mart 2014; 20:42:44 >
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel
  quote:

  Orijinalden alıntı: LifeSuxTR


  quote:

  Orijinalden alıntı: Psydia


  quote:

  Orijinalden alıntı: LifeSuxTR

  9k sıralama yapıp mezuna kalmaya nasıl cesaret ettin

  Başka şansım yoktu ki hocam.

  9k için nasıl çalışmıştın :D

  Hocam hiç övinmek için söylemiyorum allah seni inandırsın ama pek çalışmamıştım. Her şey o yaz kafama dank etti o yüzden böyle bir çalışma evrimi geçirdim.
  Şimdi de çok şey değişmedi eski halime geri döndüm, çalışsam çok rahat aa alabileceğim dersler hep bb. O yüzden tıpkı mezuna kalma gibi, o dersleri de tekrar alıyorum şu an.
 • Binbaşı
  1252 Mesaj

  Hocam sınavdan çıkınca eve gidip ders mi çalıştın?  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  Psydia kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  960 Mesaj
  aa yapmak için mi çalılıyorsun ?  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Teğmen
  210 Mesaj
  rezerved  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
 • Çavuş
  65 Mesaj
  Gerçekten hayranlıkla okudum. Bu tür konularda belli danışacağız sana :)
  |
  |
 • Binbaşı
  1682 Mesaj
  Konu Sahibine Özel

  Evet hocam başka ne yapacaktım çarşamba günü linear algebra ctsi yani bugün de fizik sınavım vardı
  |
  |
  meco2010 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Sohbet
Bebek Oyunları
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,313
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.