Şimdi Ara

Bir kaç tane internette cavabını bulamadığım soru...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 1-)Yarı iletkenlerde elektronlar nasıl depolanıyor?
    2-)Elektronun iletim hattındaki hareketi nasıldır?
    3-)Acaba haberleşme hızı elektronun hızında gitseydi ne olurdu?

Bu sorular hakkında tartışalım...

• 1-iki yolu var ya yarıiletkenden bağımsız olarak iki metal yüzey ve arasına yalıtkan koyarak ya da yarıiletkende dopingle serbest elektron ortaya çıkarıp yine üstüne bir metal plaka koyarak ki buna yalıtkan oksitse metal oxide semiconductor yani mos veya başka malzemeyse metal insulator semiconductor yani mis diyoruz yalıtkanın tipine göre
    2-yine en basitçe iki hareketi olur ilki hattın üstündeki elektronların tümü sırayla sadece spin yönünü değiştirip dururlar bu hareketin bir sonraki elektrona yayılma hızı ışığın iletim hattındaki yalıtkan malzeme içindeki hızıyla olur diğer hareket de hatta doğru akım varsa serbest elektronların tümü grup halinde yavaş yavaş anoda doğru ilerler bunun ismi de drift velocity
    3-haberleşme hızı drift hızında olsaydı teorik olarak bile bir verinin yani elektronun diğer noktaya gitmesi tabancanın mermisinden bile yavaş olurdu pratikte ise akım arttıkça bu hız milyonlarca kat daha düşeceği için hemen yanındaki modemden ping almak bile 2gün sürerdi

• Akım artınca elektriğin hızı neden düşsün???

Elektrik ışıktan yavaştır. Elektronik elemanlardaki gecikme ve fiber optik abloların kullanımı yeterince ispat.

Ayrıca bu işler hep teori yeterince çözümlenip anlaşılmış değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: karafetva

Akım artınca elektriğin hızı neden düşsün???

Elektrik ışıktan yavaştır. Elektronik elemanlardaki gecikme ve fiber optik abloların kullanımı yeterince ispat.

Ayrıca bu işler hep teori yeterince çözümlenip anlaşılmış değil

akım artınca elektriğin hızı düşmüyor kaldı ki elektriğin hızı diye bir kavram olamaz demek ki neymiş önce okuyormuşuz sonra okuduğumuzu anlıyormuşuz sonra soruyla itiraz etmeye yelteniyormuşuz

adam ne sormuş elektronların drift hızında olsaydı ne olurdu demiş ben ne demişim elektronların drift hızında haberleşme hızımış olmuş olsaydı fiziğin kuralları o şekilde işliyor olsaydı ne olurdu onu açıklamışım ve elektronun drift hızının akım ile ters orantılı düştüğünü en az 100yıldır biliyoruz

bu işleri de gökten zembille inen teorilerle açıklamadık önce faraday sonra maxwell sonra einstein sonra planck defalarca milyonlarca değişik deneyle altyapısını geliştirip çözümledi standart bir ders kitabında bile alıp okuyabilirsiniz elektron elektrik nedir ne değildir nasıl işler insanı akşam akşam güldürüyorsunuz

• Hocam kafadan sallıyor gibisiniz. Einstein labirente mi koydu elektronları? Hepsi teori, yarın bakarsınız değişir hepsi de!!!

Elektriğin hızı yok. O zaman elektrik de yok? Hızı olmadığına göre olduğu yerde hopluyor bu?
    Elektriğin bir hızı vardır. Sebebine de ithaf edebilirsiniz direk ölçebilirsiniz de. Fiberoptik kablolar elektrik hızının zayıflığına alternatif geliştirilmiştir. Elektronik ekipmanlardaki gecikmeler de yeterince ispatıdır. Çok istiyorsan ben burdan veriyim cereyanı sen ne kadar soora çarpılçaksın görürüz hepimiz. 380 yeterli mi?

Her okuduğuna da inanma, yalan onlar!
  • quote:

Hocam kafadan sallıyor gibisiniz. Einstein labirente mi koydu elektronları? Hepsi teori, yarın bakarsınız değişir hepsi de!!!

Elektriğin hızı yok. O zaman elektrik de yok? Hızı olmadığına göre olduğu yerde hopluyor bu?
    Elektriğin bir hızı vardır. Sebebine de ithaf edebilirsiniz direk ölçebilirsiniz de. Fiberoptik kablolar elektrik hızının zayıflığına alternatif geliştirilmiştir. Elektronik ekipmanlardaki gecikmeler de yeterince ispatıdır. Çok istiyorsan ben burdan veriyim cereyanı sen ne kadar soora çarpılçaksın görürüz hepimiz. 380 yeterli mi?

Her okuduğuna da inanma, yalan onlar!

eli yüzü düzgün bir elektronik forumunda bir delinin teki çıkıp elektromanyetik prensiplerine yalan demek suretiyle bizzat yalan söylemeye başlasa anında kapı dışarı edilir fakat cahilliğe prim veren donanımhaberde aksine gerçek bilgiyi veren şutlanır tabi isteyenleri cahillikleriyle serbest bırakmaktan başka çarem yok içten içe gördüğünüz bilgili insanlara 380volt verip öldürme dürtüsü duymak da yan etkilerinden olsa gerek isteyen istediği kadar elektrik yok demek suretiyle demagoji yapsa da fiberoptik teknolojisinin ışık hızıyla ilgisi olmadığını bilmese de elektriğin hızı değil ya elektromanyetik sinyallerin dalgaların ya da elektronların kendi drift hızı olmaya ve bunlardan ilki ışık hızında olmaya ikincisi de elektron drift hızında olmaya devam edecek insan bu forumda kendini ortaçağdaki galileo gibi hissediyor dünya istesen de istemesen de dönüyor

• Bıraksak daha neler anlatıcan kim bilir.... Elektriğin de elektromanyetik dalgaların da hepsinin de hızı vardır. Bilmiyorsan öğren. İki kelime okuyup da bilmişlik taslama. Elektronik entegrelerdeki response time Nedir? Fiberoptik ışıkla alakalı değil de tuvalet taşıyla mı alakalı?

Ayrıca bilmem ne sitesinde birilerinin kapı dışarı edilmesi foruma ihanettir. Yanlış yazan varsa düzeltilir ve gelişme sağlanır. Önemli olan stratejik noktaların irdelenmesidir. Birileri soruyor irdeliyor diye rahatsıoz olmak esas cehaletin ta kendisidir.
  • quote:

Bıraksak daha neler anlatıcan kim bilir.... Elektriğin de elektromanyetik dalgaların da hepsinin de hızı vardır. Bilmiyorsan öğren. İki kelime okuyup da bilmişlik taslama. Elektronik entegrelerdeki response time Nedir? Fiberoptik ışıkla alakalı değil de tuvalet taşıyla mı alakalı?

Ayrıca bilmem ne sitesinde birilerinin kapı dışarı edilmesi foruma ihanettir. Yanlış yazan varsa düzeltilir ve gelişme sağlanır. Önemli olan stratejik noktaların irdelenmesidir. Birileri soruyor irdeliyor diye rahatsıoz olmak esas cehaletin ta kendisidir.

terbiyesizlik diz boyu bakıyorum kimse soruları irdelemiyor irdelediğini iddia eden de alenen yalan söylüyor ve yanlış bilgiler veriyor önce elektromanyetik dalganın hızı yerine elektrik hızı diye havada bir kavram ortaya atıp hızının ışık hızında olmadığını söylüyor bütün elektromanyetik haberleşme ve elektronik sinyallerin hızının ışık hızında olmasına rağmen isterse fiber kablonun içinde olsun isterse de bakır kabloda olsun bunun üstüne yine demagojiye devam ediyor ve fiber haberleşmenin geliştirilmesinin sebebinin ışık hızında olmadığını anlattığım açıkça belliyken sözleri çarpıtıp fiberoptik ışıkla ilgili değildir denmiş gibi gösteriyor amacı yapılan yanlışı düzeltmek ve gelişmeyi sağlamak olmayan ve tek suçu her mesajında ısrarla ve itinayla fiziksel gerçekleri sunmak olan bir emekli fizik profesörüne hakaretle cevap veren tarafın kim olduğu çok açık bu konuda

• pirefokkes kullanıcısına yanıt
    o zat hem profesör hem öğrenci hem 10 100 baloncuk yutan biridir laf anlatıp kendini yorma boşa..
    o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler şuanki formda olduğu gibi.
  • Fizik bölümünün ne kadar boş bi bölüm olduğunu mu savunuyorsunuz? Ne kadar beyin faaliyeti azalırsa o kadar angarya artıyor.

Şimdi biz kabloya elektriği veriyor muyuz? Evet veriyoruz. Baştan sona gecikiyor mu? Evet gecikiyor. Bu halde daha elektriğin hızı olamaz diyorsanız, profesörlüğünüze hürmet ederim. Çünkü kahvede oturan yancıi askerde oturan komutan, üniversitede oturan profesör oluyor. Biz oturanlara değil Hakikate bakarız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

o zat hem profesör hem öğrenci hem 10 100 baloncuk yutan biridir laf anlatıp kendini yorma boşa..
    o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler şuanki formda olduğu gibi.

elbette zaten en nihayetinde önemli olan forumda doğru bilginin kalması konu sahibinin sorusuna doğru cevabı alabilmesi özellikle 3.sorusunun öğrencilerine elektromanyetik dalgaların hızı ile elektronların her birinin doğru akım içindeki hareketini vurgulamaya çalışan bir arkadaşımızın sorduğu açık bu farkı idrak etmek bir yana elektrik hızı şeklinde yeni bir kavram atıp onun üzerinden laf çarpıtıldığında üstünü çizip doğru bilgiyi vermek boynumuzun borcu ne yapalım bazen atlara yeniden binip geri gelmek gerekiyor ben de uzun zamandır terk etmiştim lakin geri gelmek gerekiyor

• elektron diye tanımladığımız kavram aslında bize öğretilen küçük minicik misketçikler gibi değildir. o yüzden depolanması, hareketi hakkındaki görüşler bildiğimiz makro düzeydeki gördüğümüz nesneler gibi olamaz. elektron aslında bugünkü bilgi düzeyimize göre hem dalga hem de parçacık formundadır atomun neresinde olduğu kesin olarak tespit edilemez. bildiğiniz anlamda küre gibi kendi etrafında veya atomun etrafında bir dönme hareketi yoktur(spin konusu varsayımsaldır). sadece belirli bir bölgede bulunma olasılığı vardır. bir iletkene bakıp elektronları görebilme şansımız olsaydı buluta benzer şekilde görürdük.

1-) yarı iletken diye bahsettiğiniz kapasitör mü? kapasitör yarı iletken malzemeden yapılmıyor iki metal plaka arasına yalıtkan bir malzeme konularak yapılıyor. elektriği statik olarak depoluyor. transistör, diyot vs. elektron depolamaz sadece belirli durumlarda elektriği iletir veya iletmezler.
    2-) iletkene voltaj uyguladığınızda elektronlar bulundukları atomların yörüngelerinden komşu atom yörüngesine sıçrar. bu sıçrama sırasında enerjisinin bir kısmını ısı olarak bırakır (diğer atomlara çarparak onları titreştirir). bunlar da varsayımsal böyle kabul ediliyor!
    3-) haberleşme hızı derken kablolu kablosuz? kabloluda zaten elektronun hızında haberleşiliyor, kablosuzda daha hızlı. tek bir elektron iletimiyle anlamlı bilgi aktarmak imkansızdır örneğin "a" harfini ileteceksiniz onun için belki de milyonlarca elektronu yörüngesinden oynatmanız lazım. buradaki hız kavramı göreceli aktarılacak bilginin hızı tek bir elektronun hızına indirgenemez.

• Elektriğin bir hızı olduğunu idrak edemeyen ve hatta düşünmeyi bile beceremeyen değerli forumdaşlarımz... Kimler bu ülkede nerelere geldi siz bi prof olmuşsunuz çok mu?
  • pirefokkes kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler oldukça açıklayıcı yazmışsın.Eline sağlık
  • Hocam gayet guzel aciklamissin, karafetva ile laf dalasina girmeye, seviyeni dusurmeye gerek yok. Karafetva'ya Dunya yuvarlak dersen duzdur der.

Fizikte cogu sey belirsizdir dogru. Bugun fizik enerji nedir sorusunun cevabini bile verememektedir. Ileride su an kullandigimiz formullerden, teorilerden cok daha iyileri cikabilir bu da dogru. Ancak bu degil ki biz bu formulleri kullanmayi birakiriz. Einstein'in alan denklemleri ciktiktan sonra Newton fizigi cope atilmadi ki. Hala gecerli oldugu alanlarda bol bol kullaniliyor. Bugun elektronun yaptigi hareketi belki bilim tam olarak aciklayamiyor, belki ileride cok daha guzel sekilde aciklayacak. Ancak bu demek degil ki su an olctugumuz elektronun hizi degisecek. Su an deneylerle bulunmus belli seyler var. Onlar yine ayni kalir, ustune eklenir.

Ayrica son olarak bir seyi daha vurgulayalim, su an "elektromanyetik teori" en olgun teorimizdir. Yer cekimi, zayif cekirdek kuvveti vb. alanlardaki aciklamalardan kat be kat olgundur.

• Sayın Spyxx;aynen katılıyorum."elektronmanyetik teori" sözünüze ben "elektromanyetik uygulama" sözünü de eklemek isterim.Uygulamasını ve sonuçlarını, en açık ve net gördüğümüz konudur.

Arkadaşlar;
    Taa ortaokulda bize öğretilen elektriğin hızı; 300.000 km/sn değilmiydi?
    Kısaca bir örnek vereceğim;uzunluğu 2.000(ikibin) km. olan bir elektrik hattına besleme kaynağı 1ma-1000V verdiğimizde açık devre uçlarından kaç volt ölçeriz?Öyle ki bu hattın tel çapını da 1 mm. var sayalım.

Başka bir örnek;220VAC şebeke hattının faz ve nötr uçlarına 10 Megaohm direnç bağlanıp boşta uçların voltajı kaç olur? Neden?
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Sayın Spyxx;aynen katılıyorum."elektronmanyetik teori" sözünüze ben "elektromanyetik uygulama" sözünü de eklemek isterim.Uygulamasını ve sonuçlarını, en açık ve net gördüğümüz konudur.

Arkadaşlar;
    Taa ortaokulda bize öğretilen elektriğin hızı; 300.000 km/sn değilmiydi?
    Kısaca bir örnek vereceğim;uzunluğu 2.000(ikibin) km. olan bir elektrik hattına besleme kaynağı 1ma-1000V verdiğimizde açık devre uçlarından kaç volt ölçeriz?Öyle ki bu hattın tel çapını da 1 mm. var sayalım.

Başka bir örnek;220VAC şebeke hattının faz ve nötr uçlarına 10 Megaohm direnç bağlanıp boşta uçların voltajı kaç olur? Neden?

boşlukta asılı bir tele uyguladığım ilk voltajın diğer uçta gözükme hızı saniyede 3e8 metre evet çünkü bir uçtaki serbest elektronların elektrik ve manyetik alanlarının değişimi ve bir yanındakiyle etkileşimi elektromanyetik dalganın iletim hızında olur bunun ismi de bizzat ışık hızıdır

daha da güzeli o teli yalıtkan bir plastikle sararsam o hız 3den aşağı düşer plastiğin dielektrik sabitinin kareköküne göre ve o hız halen ışık hızı olmaya devam eder çünkü o malzemenin yani o ortamın içindeki ışığın hızı da odur işin güzelliği burda

bu yüzden ilk mesajdaki 3.soru çok güzel bir soru çünkü bütün elektrik sinyallerinin voltaj ve akımın yani aslında elektrik ve manyetik alanlarının iletimi ışık hızında olur fakat çocuklarımıza en yanlış öğretilen ve sonra forumlarda yalan bilgide ısrar etmelerine sebep olan şey herhangi bir elektronun bir doğru akım sebebiyle aldığı ortalama yolu yani drift hızını elektrik hızı diye bir kavram sanmalarıdır ki tamamen yanlıştır bütün elektronik ışık hızında işler efendim

1ma akımın aktığını varsayarsak 2bin kilometre sonra 910volt ölçerim

giriş empedansı 10megaohmdan çok büyük bir ölçüm probu olmadan ne ölçeceğimi kestirmek zor olur ancak varsayalım ki gigaohmdan da büyük problar buldum o zaman 50hz ac kaynaktaki voltaja yakın bir voltajı aynen ölçerim

• elektron hızını neyle ölçtünüz pardon? Aaa pardon siz muhatap olmicaktınız. Mühendisler susunca işte sizin gibi hayatı felsefetül edebiye olanlar konuşuyor. Zeka namına yol kat edilemeyince kimsenin bilmediği ve gerçekliği de belirlenemeyecek olan sizlerin de bilmediğiniz ve hangi rüyada denk geldiğiniz belli olmayan hayaller...

Yani elektrik aslında ışık.. Peki neden bakırda gidiyo sadece? Sİzler emredilen uydurmalara iman ediyorsunuz. Halbuki size emredenler bizi izlemekte...

Elektriksel gecikmeyi anlamadan elektronikçi olunabiliyor... Ama mukavemet bilmeden mekanikçi olunamaz. Peki elektronikçilerin kaçı elektronikçi? Herhalde asıl olduklarını hep beraber gizleyen goygoycularla beraberler...

Elektronikçiler ne hikmetse sorgulanmayı hiç istemezler. Eğitim düzeyi düşük herkes böyledir. Yanlışlarını bile doğru kabul etmemiz onlar için çok gerekli...

Elektrik eğer ışık olsaydı kablonun dışına sarılan herhangi bişile hızının değiştiğini iddia edemezdiniz. Bu kadar mısınız?

• karafetva K kullanıcısına yanıt
    Simdi icinde bilginin kirintisini zekanin pariltisini barindirmayan forumu da kirleten bu tip mesajlara cevap verilmemesi gerekiyor. Verildigi zaman bu ornekte goruldugu uzere uzuyor. Ha cevap verilmeseydi ne olurdu? Bence yine karafetva bunu uzatmanin bir yolunu bulurdu. Hani misal "Dunya duzdur" diyen bir kisi bile ortaya karsi bir arguman cikararak savundugu halde, bu yazi okuyucunun aklini bulandirmak haricinde baska bir amaca hizmet etmiyor.

Egitim seviyesi olarak burada ben kimseye laf etmek istemem. Sahsen kagit uzerinde yeterli egitim seviyesine sahip oldugunu dusunmeme ragmen, insanlara egitimliyim de demek istemem. Burada gerek egitimleri gerekse de tecrubeleri ile kendimden ustun gordugum nice insanlar var. pirefokkes hocam da egitim seviyesini bilemem ancak gayet bilgili bir insan olarak gozukuyor. O daha iyi aciklayacaktir ancak ben nacizane yine aklimdakileri aktarayim ki sadece karafetva ile atismak icin yazmis olmayayim.

Simdi burada temel olarak iki seyi ayirmak gerekiyor. Ilki elektron dedigimiz parcanin hareketi digeri de bu hareketin bilgisinin aktarilmasi.

Cok basit olarak kafamda ben 100 tane misketi bir boru icinde yanyana koymusuz gibi hayal ediyorum. En soldaki misketi diyelim ki 1 cm saga dogru ittim. Tabi onu iterken o da digerlerine carpti ve toplu bir hareket olustu ve en sagdaki misket de bir cm saga dogru kaydi.

Hah simdi burada ilk misket ne kadar hareket etti diye sorarsam cevap 1 cm olarak acik ve nettir. Ancak ilk misketin hareket ettiginin bilgisi son miskete ne zaman ulasti dersek iste o zaman isik hizina geliriz. Cunku neredeyse ilk misketi itmeye basladigim anda son misket de hareket etmeye baslar. Yani son misket, ilk misketin harekete basladigindan haberdardir. Iste bu haberin yayilma hizi isik hizi diyebiliriz. Yani evimizdeki lambanin anahtarina bastigimiz anda lamba yanmis olsa da, anahtarin icindeki elektronun lambaya ulasmasina daha cok vardir.

Peki ikinci bir deney yapalim ve misketleri borunun icinden cikartip masaya koyalim. Bu sefer ne olur? Soldaki misketi ittigimde belki aradan bir misket kayar ve en sagdaki misket hareket etmeyebilir. Biraz daha ittigimizde ise bu sefer son miskete hareket ulasip o da hareketine baslayabilir. Yani bulundugumuz ortam en sagdaki misketin hareket etmeye baslama zamanini etkilemistir diyebiliriz.

Isik olsaydi soyle veya boyle olurdu demeye gerek yok. Isigin bosluktaki hizi sabit olmasina ragmen, diger ortamlardaki hizi farklidir. Cok bariz bir ornek olarak "Cerenkov isimasi" gosterilebilir. Merakli arkadaslar Google'da aratip okuyabilirler.

Yani biraz daha acalim bu sefer miknatislar uzerinden. Simdi 2 tane miknatis var hani biz de aldik elimize birini masaya koyduk digerini de yaklastiriyoruz birbirini itiyorlar. Ben cocukken cok oynardim, bir miknatisi parmagimin ustune koyar diger miknatisi elimi surmeden masa uzerinde hareket ettirmeye calisirdim. Simdi 2. miknatisin hareket etmesi gerektiginden nerden haberi oluyor? Ya da neden hareket ediyor? Cunku 1. miknatis manyetik alaniyla 2. miknatisi itiyor. Eger ki 1. miknatis yerine plastik bir sey kullansam, 2. miknatisi itemezdim degil mi? Ayni sey eger ki 1. miknatisin manyetik alani, 2. miknatisa ulasmazsa da olacaktir. Yani manyetik alan ulasmadan bir hareket soz konusu degildir. Ayni sekilde elektronlar da hareketleri suresince etraflarinda elektromanyetik alan olustururlar ve birbirlerini bu sekilde haberdar ederler. Hah iste isik olsaydi diyorsun ya iste buna isik diyebilirsin bir nevi. Bunun da hizi tabi ki ortamina gore degisecektir. Etrafina farkli madde koydugunda bu elektromanyetik alan istedigi gibi hareket edemeyecek bu sekilde de ilerideki elektronlara ilk elektronun yola ciktigi haberi isik hiziyla gidemeyecektir.

Bu konuda daha ayrintili bilgi almak icin madem ki egitim seviyemiz yetiyor sunu okuyalim:

http://www.ultracad.com/articles/propagationtime.pdf

Onun disinda balik almayalim balik tutmayi ogrenelim, o yuzden de elektronun hizi nasil olculuyor onu da internetten arastirmak sureti ile bulalim. Ancak sunu unutmayalim ki daha birkac gun once yercekimsel dalgalarin olcumu icin Nobel odulu verildi. Yercekimsel dalgalar gibi kucuk seylerin bile olcumu mumkun olduguna gore, elektronu da bir sekilde olcuyoruzdur.

Fizikte cok fazla guzel sey var, ben teorik fizikle hobim geregi ilgileniyorum. Ancak aslen yetkin oldugum konu model tabanli kontrol, yenilenebilir enerji ve optimizasyonu. MATLAB hakkinda bu konulardan cok daha fazla bilgim vardir sanirim bunu da belirtmis olayim.

• Spyxxx kullanıcısına yanıt
    bence yalan içeren tüm mesajlara cevap verilmesi doğrunun söylenmesi gerekiyor sonuçta 100yıl sonra bile forumdaki bir konuyu bulup gören insanın neyin doğru olduğunu anında görebilmesi önemli

bunun haricinde yalan bilgi içeren mesaj olmadıkça diğer mesajlardan ve forumun muhtelif başlıklarında ilahiyat mezunu tamir ustalarının şahsıma hakaretlerinden hiç şikayetim yok aksine eğlenceli oluyor izlemesi

hele ki üstteki mesajda da gördüğüm üzere radyo frekanslarında veya 50hz frekansındaki ışımanın hızının değişebileceğinden bihaber olanların bulunması bir yana daha görünür ışığın hızının ortama göre düştüğünden bihaber olan yani suyun içindeki cisimleri oldukları pozisyonda görebilmek veya cam pencereleri hiç kırılma ve yansıma olmadan kullanabilmek gibi süper güçleri olan insanların olması hayret veriyor

keza bu forumda her an şaşırmak mümkün olsa da biraz da şaşırtmak güzel olabiliyorhttps://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=129220637

ilk balığı tutmak çok güç değil burada en güzel olta elektronları gaz içinde gözlemlemek olur ve oltayı en güzel atan örneklerden biri bence 1957deki deneydir drift hızının kesin ölçümünü gösteren

http://adsabs.harvard.edu/full/1957AuJPh..10...54D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.