Şimdi Ara

bir insanın zekasını anlama yöntemi (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
5
Favori
16.486
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 4F3

quote:

Orijinalden alıntı: Turuncu Sakal

Kendin hiç bir şeyi araştırmadan buraya kanıt diye koymuşsun sonra da insanlar doğru bulmayınca trip atar hale gelmişsin. Bir kere sen o resmin bir uzaylıya ait olduğunu sandıktan sonra kazan kadar kafan da olsa hiç bir işe yaramaz. Mısırlıların kafasının neden olduğunu da açıklamış arkadaşlar. Önce doğru düzgün kanıtlar bul ondan sonra gel savun burda.

bir insanın zekasını anlama yöntemi

bu resimler neyine yetmedi

ayrıca gösterdiğim resimlerle birlikte insan evriminde kafatasının büyüyüp arkaya doğru uzadığı bir gerçek, insan harici bütün hayvanlarında düz kafalı olduğuda bir gerçek, bebek gelişimi fotoğrafıda koydum ben yeterince kanıt koyduğumu ve ispatladığımı düşünüyorum. isteyen anlar isteyen anlamaz o beni ilgilendirmez

Adama bak resimle bilim yapmaya çalışıyor. Madem beyin büyüklüğüyle oluyor bu işler o zaman fillerin ve balinaların bizden daha zeki olmaları lazım?
  • quote:

quote:

quote:

Kendin hiç bir şeyi araştırmadan buraya kanıt diye koymuşsun sonra da insanlar doğru bulmayınca trip atar hale gelmişsin. Bir kere sen o resmin bir uzaylıya ait olduğunu sandıktan sonra kazan kadar kafan da olsa hiç bir işe yaramaz. Mısırlıların kafasının neden olduğunu da açıklamış arkadaşlar. Önce doğru düzgün kanıtlar bul ondan sonra gel savun burda.

ayrıca gösterdiğim resimlerle birlikte insan evriminde kafatasının büyüyüp arkaya doğru uzadığı bir gerçek, insan harici bütün hayvanlarında düz kafalı olduğuda bir gerçek, bebek gelişimi fotoğrafıda koydum ben yeterince kanıt koyduğumu ve ispatladığımı düşünüyorum. isteyen anlar isteyen anlamaz o beni ilgilendirmez

Adama bak resimle bilim yapmaya çalışıyor. Madem beyin büyüklüğüyle oluyor bu işler o zaman fillerin ve balinaların bizden daha zeki olmaları lazım?

evrendeki herşey bir veridir.
    vücuda oranla beyin büyüklüğü dersem kafanda bir ampul yanacaktır

ayrıca fil ve balina o vücuduyla imkanlarıyla ne yapıcak sana zekasını ispatlaması için? bi örnek ver tamam diyeyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4F3 -- 14 Aralık 2012; 2:01:34 >
  • hocam ciddiyseniz bir kac cevabim var. ense lobu dediginiz yerde dusunmeyle alakali bir bolum yok gorme duyusuyla alakali bir bolum alttada beyincik varki buda kas kontrolu ve reflekslerle alakali. beyinin buyuklugu zeka icin onemlidir. ama buyukluk beyin hacmi bolu omurga uzzunluguyla bulunur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TeKNoYDN

quote:

quote:

quote:

quote:

Sadece senin teorini düşünürek söylenecek bir şey varsa şudur:

Teorin belki sana mantıklı gelmiş olabilir ama öncelikle şunu söyleyeyim arka tarafın büyük olması oksipital lobun büyük olduğu anlamına gelmez. Frontal lobun ya da parietal lobun büyüyüp beynin homojen olarak zayıf noktalarından genişlemesi de bu şekilde bir kafa yapısına yol açailir.

Ki zaten bu yanlış bir teori. Şimdi beyin archipallium neopallium paleopallium gibi bölümlere ayrılır beynin en dışı neopalliumdur ve evrim sürecinde insanın düşünmesinden tut da diğer tüm yeteneklerini kazanmasını bu bölümün diğerlerine nazaran biraz daha hızlı gelişmesiyle olur. Bu gelişim hemen hemen homojendir ve özellikle beyin kıvrımlarının artması hacminin artmasıyla ve amigdala vb. gibi diger archipalliumda bulunan yapıların da gelişim göstermesiyle insan şimdiki zekasına kavuşmustur. Bu kadar anlattım ama daha çok fazla ayrıntısı vardır bunların o kadarına değinmeyeceğim. Yani sonuç olarak burda sadece oksipital loba iş yükleyemezsin. Görsel hafıza falan dan hiç bahsetme bence oksipital lob sadece görür ve bunu gerekli merkezlere bildirir. Bunun kayıtları başka merkezlerle yapılır. Çok ayrıntıya girmek istemedim ama beynin hangi lobunun ne fonksiyon yaptığını tam olarark bilmeden böyle bir teori ortaya atmak çok komik olur. Dediklerine göre yani sadece görmenin zekayla ilişkine bakacak olursak HOMEROS,JOHN MILTON,RAY CHARLES,STEVIE WONDER gibi büyük ustalara hakaret etmiş oluruz. (kendileri kördür)

bana göre bir hayvanın insandan farkı occupital lobdur benim teorime göre böyledir ha olmayadabilir o ayrı mesele, fakat beynin büyüdükçe geliştikçe arkaya doğru uzadığı gerçeğini inkar edemezsiniz ya 2 canlı ele alalım

bunların kafa yapısının arasındaki fark nedir?

ve iddaa ediyorum bütün hayvanlar,ama bütün hayvanlar düz kafa yapısına sahiptir, düz kafa yapısına sahip olmayan tek hayvan insandır.

Beynin geliştikçe arkaya doğru gitmesi konusunda yanlış demedim zaten ama bunu sadece oksipital loba atfedemezsin dostum

haklı olabilirsin, sadece tahminlerim o yönde

Birşey soracağım sen zayıf uzun boylu çok kilo alamayan biri misin? diye sormustum

evet niye, he bu arada şunu da söyleyim beyin ne kadar enerji harcarsa kişi de o kadar zayıf olur. zayıflamanın formülü bol bol düşünmede sözlük şişmanlarınadır sözüm

Aslında biraz bağnaz bir konuşma tarzına sahipsin kendi dediğinden başka birşeyi düşünmeden elinin tersiyle itiyorsun. Sana bu soruyu sorarken cevabın evet olacağını biliyordum aslında çünkü bu şekilde konuşan birisi asla diğer vücut tiplerine sahip olamaz. Belki duymuşsundur. 3 tip vücut tipi vardır. Bunlar:
    1. Endomorf
    2. Mezomorf
    3. Ektomorf
    bunlar daha henüz biz embriyo iken tabiiki genetiğinde işin içinde olduğu 3 bölüm olan endoderm mezoderm ve ektoderm'den kaynaklanır embriyonel hücre paylaşımında bunlardan hangisine çok hücre giderse (genetik çok etkili bunda) sen o vücut tipinde olursun. Örneğin sen bir ektomorfsun. Ektomorflar zayıf olur kas yapıları az olur. kemikleri ince ve göğüs kafesleri dar olur. Kişilik olarak bahsedecek olursam sana profesörümün cümlelerini aynen yazıyorum:

"Bu kişilerde ektodermden gelişen yapılar özellikle sinir sistemi gelişmiştir. Bunlar gezmeyi tozmayı spor yapmayı vb. fiziksel aktivite yapamyı sevmezler. Düşünmeyi severler. Kendi kendilerine oturup saatlerce düşünebilirler. Kendi kendilerine teoriler uydurup bunlara inanırlar ve başkalarınada bunları gerçek gibi anlatırlar. "

demişti. Açıkcası benim eklemem gereken birsey yok. Ektomorf özelliklerini merak edersen internetten bulabilirsin.
    Burada seninle baska birsey konusmayacağım sana iyi geceler dilerim beyin hakkında hiçbirsey bilmemene rağme böyle birsey demen de tuhaf ama yine de sana teorinle basarılar dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: çeğiddeççi

hocam ciddiyseniz bir kac cevabim var. ense lobu dediginiz yerde dusunmeyle alakali bir bolum yok gorme duyusuyla alakali bir bolum alttada beyincik varki buda kas kontrolu ve reflekslerle alakali. beyinin buyuklugu zeka icin onemlidir. ama buyukluk beyin hacmi bolu omurga uzzunluguyla bulunur.

Oksipital lob: Görüleni ve görsel imgeleri net olarak yorumlama. Okuma ve yazma, cisimleri bulma, renkleri tanıma, kelimeleri tanıma, nesneleri çizme ve bir cismin hareket edip etmediğini anlama.
    tam olarak bu, zekayla alakasıda olmayabilir tam olarak bilmiyorum ama benim tahminim insanın hayvandan farkının bu lob olduğu yönünde. gözlemlerim bu şekilde
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ne alaka? timsahların kütlesi de bizden fazla ama beyni bizimkinden büyük değil? Buna ne diyceksin. Sana daha bir çok böyle örnek verebilirim. İlk başta beyin büyüklüğünü zekaya bağlıyordun şimdi de vücuda mı bağladın? Neyse devam böyle
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Teorin belki sana mantıklı gelmiş olabilir ama öncelikle şunu söyleyeyim arka tarafın büyük olması oksipital lobun büyük olduğu anlamına gelmez. Frontal lobun ya da parietal lobun büyüyüp beynin homojen olarak zayıf noktalarından genişlemesi de bu şekilde bir kafa yapısına yol açailir.

Ki zaten bu yanlış bir teori. Şimdi beyin archipallium neopallium paleopallium gibi bölümlere ayrılır beynin en dışı neopalliumdur ve evrim sürecinde insanın düşünmesinden tut da diğer tüm yeteneklerini kazanmasını bu bölümün diğerlerine nazaran biraz daha hızlı gelişmesiyle olur. Bu gelişim hemen hemen homojendir ve özellikle beyin kıvrımlarının artması hacminin artmasıyla ve amigdala vb. gibi diger archipalliumda bulunan yapıların da gelişim göstermesiyle insan şimdiki zekasına kavuşmustur. Bu kadar anlattım ama daha çok fazla ayrıntısı vardır bunların o kadarına değinmeyeceğim. Yani sonuç olarak burda sadece oksipital loba iş yükleyemezsin. Görsel hafıza falan dan hiç bahsetme bence oksipital lob sadece görür ve bunu gerekli merkezlere bildirir. Bunun kayıtları başka merkezlerle yapılır. Çok ayrıntıya girmek istemedim ama beynin hangi lobunun ne fonksiyon yaptığını tam olarark bilmeden böyle bir teori ortaya atmak çok komik olur. Dediklerine göre yani sadece görmenin zekayla ilişkine bakacak olursak HOMEROS,JOHN MILTON,RAY CHARLES,STEVIE WONDER gibi büyük ustalara hakaret etmiş oluruz. (kendileri kördür)

bana göre bir hayvanın insandan farkı occupital lobdur benim teorime göre böyledir ha olmayadabilir o ayrı mesele, fakat beynin büyüdükçe geliştikçe arkaya doğru uzadığı gerçeğini inkar edemezsiniz ya 2 canlı ele alalım

ve iddaa ediyorum bütün hayvanlar,ama bütün hayvanlar düz kafa yapısına sahiptir, düz kafa yapısına sahip olmayan tek hayvan insandır.

Beynin geliştikçe arkaya doğru gitmesi konusunda yanlış demedim zaten ama bunu sadece oksipital loba atfedemezsin dostum

Birşey soracağım sen zayıf uzun boylu çok kilo alamayan biri misin? diye sormustum

evet niye, he bu arada şunu da söyleyim beyin ne kadar enerji harcarsa kişi de o kadar zayıf olur. zayıflamanın formülü bol bol düşünmede sözlük şişmanlarınadır sözüm

Aslında biraz bağnaz bir konuşma tarzına sahipsin kendi dediğinden başka birşeyi düşünmeden elinin tersiyle itiyorsun. Sana bu soruyu sorarken cevabın evet olacağını biliyordum aslında çünkü bu şekilde konuşan birisi asla diğer vücut tiplerine sahip olamaz. Belki duymuşsundur. 3 tip vücut tipi vardır. Bunlar:
    1. Endomorf
    2. Mezomorf
    3. Ektomorf
    bunlar daha henüz biz embriyo iken tabiiki genetiğinde işin içinde olduğu 3 bölüm olan endoderm mezoderm ve ektoderm'den kaynaklanır embriyonel hücre paylaşımında bunlardan hangisine çok hücre giderse (genetik çok etkili bunda) sen o vücut tipinde olursun. Örneğin sen bir ektomorfsun. Ektomorflar zayıf olur kas yapıları az olur. kemikleri ince ve göğüs kafesleri dar olur. Kişilik olarak bahsedecek olursam sana profesörümün cümlelerini aynen yazıyorum:

"Bu kişilerde ektodermden gelişen yapılar özellikle sinir sistemi gelişmiştir. Bunlar gezmeyi tozmayı spor yapmayı vb. fiziksel aktivite yapamyı sevmezler. Düşünmeyi severler. Kendi kendilerine oturup saatlerce düşünebilirler. Kendi kendilerine teoriler uydurup bunlara inanırlar ve başkalarınada bunları gerçek gibi anlatırlar. "

demişti. Açıkcası benim eklemem gereken birsey yok. Ektomorf özelliklerini merak edersen internetten bulabilirsin.
    Burada seninle baska birsey konusmayacağım sana iyi geceler dilerim beyin hakkında hiçbirsey bilmemene rağme böyle birsey demen de tuhaf ama yine de sana teorinle basarılar dilerim.

ben gözlemlerime bakarak ilerlerim gözlemlerim ne diyorsa doğru odur benim için. ayrıca bu dediğin insanlar, yani senin deyiminle bizler olmasaydık şuan çevrende hiç bir teknolojik alet vs olmazdı ve bilimde gıdım ilerleyemezdik
  • bazıları cidden düz beyinli adam o kadar açıklamış hala fil, balina diyolar bu arada bende çıkıntılı kafa yapısına sahibim ama kendimi diğer insanlardan çok daha zeki olarak görmüyorum heralde kafa tası gelişmiş beyin gelişmemiş herhangibi bir test için hazırım kendimi insanlığa adayabilirim
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Ne alaka? timsahların kütlesi de bizden fazla ama beyni bizimkinden büyük değil? Buna ne diyceksin. Sana daha bir çok böyle örnek verebilirim. İlk başta beyin büyüklüğünü zekaya bağlıyordun şimdi de vücuda mı bağladın? Neyse devam böyle

hayır demek istediğim, beyin o koca vücudamı yetsin yoksa zekayamı? sanırım anladın. ok bye
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: çeğiddeççi

hocam ciddiyseniz bir kac cevabim var. ense lobu dediginiz yerde dusunmeyle alakali bir bolum yok gorme duyusuyla alakali bir bolum alttada beyincik varki buda kas kontrolu ve reflekslerle alakali. beyinin buyuklugu zeka icin onemlidir. ama buyukluk beyin hacmi bolu omurga uzzunluguyla bulunur.

Oksipital lob: Görüleni ve görsel imgeleri net olarak yorumlama. Okuma ve yazma, cisimleri bulma, renkleri tanıma, kelimeleri tanıma, nesneleri çizme ve bir cismin hareket edip etmediğini anlama.
    tam olarak bu, zekayla alakasıda olmayabilir tam olarak bilmiyorum ama benim tahminim insanın hayvandan farkının bu lob olduğu yönünde. gözlemlerim bu şekilde

diger memelilerden en buyuk
    farkimiz frontal lobumuzun cok gelismis olmasi bu lob dusunmeyi sagliyor. maalesef ki beyin cok karisik ve bilgilerimiz sinirli. beyni bizimle aayni boyutta olan ama bizzim kadar zeki olmayan hominid turleri var olmus.

• Teori üretmek için dahi mantıklı bir hipotezle insanların karşısına çıkmalısın..Bilimsel temelden yoksun olduğu defalarca ispatlanmış çürük bir başka teoremle çakma fikirler ve resimlerle filimsel isnadlarda bulunmak biraz komik olmuş...Fakültenin kantinini temizleyen,engelli kadrosundan işe başlayan hademe,prof larımızın en az 3 katı kafatası büyüklüğü ve ocsipital bölge uzunluğuna sahip...Genelde bu tarz aykırı fikirler narsistik kişilik yapısıyla alakalıdır...özgün fikirlere ihtiyaçımız var,dedikodu teoremlere değil...olmamış,maalesef....
  • kisaca su denilebilir beyin orani etkiliyor ama tek basina yeterli degil

• quote:

Orijinalden alıntı: mutlu06

Teori üretmek için dahi mantıklı bir hipotezle insanların karşısına çıkmalısın..Bilimsel temelden yoksun olduğu defalarca ispatlanmış çürük bir başka teoremle çakma fikirler ve resimlerle filimsel isnadlarda bulunmak biraz komik olmuş...Fakültenin kantinini temizleyen,engelli kadrosundan işe başlayan hademe,prof larımızın en az 3 katı kafatası büyüklüğü ve ocsipital bölge uzunluğuna sahip...Genelde bu tarz aykırı fikirler narsistik kişilik yapısıyla alakalıdır...özgün fikirlere ihtiyaçımız var,dedikodu teoremlere değil...olmamış,maalesef....

ayrıca gösterdiğim resimlerle birlikte insan evriminde kafatasının büyüyüp arkaya doğru uzadığı bir gerçek, insan harici bütün hayvanlarında düz kafalı olduğuda bir gerçek, bebek gelişimi fotoğrafıda koydum ben yeterince kanıt koyduğumu ve ispatladığımı düşünüyorum. isteyen anlar isteyen anlamaz.
    bunların aksini ispatla o zaman hadi kolay gelsin.
  • Sımdı kardeşım guzel emek vermısınde senın tezını cureteyım;
    1-Zekilik diye tabir ettiğimiz olay hafızaya bağlı değildir.
    2-Zekilik kavramı göreceledir kimisinin hafızası kuvvetlidir,kimisinin matematiği çok iyidir,kimisi pratik zeka olup ağzı iyi laf yapar,kimisinin görselliği iyidir giderde gider bu.
    3-Einstenin top gibi kafası var hiçte dediğin tarife uymuyor.
    4-Zeka zamanla geliştirelen bir kavramdır sen hergün bilgisayar oyna sağlıksız beslen spor yapma zekanı geliştiremezsin aksine bakalım bulmaca çözen ceviz vs.. gibi sağlıklı beslenen birini düşün ve düzenli sporu yapan ilkinin kafasının uzun oldugunu dıgerınınde top gıbı oldugunu varsayalım 2.si onun 3 adım önundedır yanı bılımsel acıklamalara göre aptallık kalıcı değildir zeka ve hafıza gelıstırebılır.
  • Bu çocukta var bir sorun ama narsizm mi desem bilemedim Psikolog falan varsa bi yorum yazsın açıkcası şu çocuk için
  • quote:

Bu çocukta var bir sorun ama narsizm mi desem bilemedim Psikolog falan varsa bi yorum yazsın açıkcası şu çocuk için

gereksiz yere laf sokma çabaları
  • quote:

Orijinalden alıntı: teyzen nevfik

yahu kaç saattir şurada geyiğine saçmalıyoruz beyler bakın tartışmayı bitiriyorum. zekanın kafanın şekliyle bi alakası yok. bkz.

birde eski haline bakalım

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Yav he he

başarısız bir troll müsün bilmiyorum ama şu adamı ciddiye almayın artık
  • Kafasının arkasını tam çözemedim beyler.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.