Şimdi Ara

Bir insana reaktif adaptasyon yeteneği versek nasıl birşey ortaya çıkardı ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
46
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
  • Düşünsenize ölmediği sürece herşeye karşı evrim geçirebilen bir insan gerçi vücudu stabil tutmak için muazzam bir yenileyici bünyeye ihtiyaç duyulurdu ama baya ilginç olurdu

    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >  • Tam anlayamadım, adaptasyon zaten reaktif bir fenomen, selektif organizma varyasyonunun değişen çevreye uyum sağlama süreci. Evet, bir insan tek bir ömürde evrim geçirip başka bir varyant veya tür olmaz. Buna karşın popülasyon varyasyon mekanizmalarıyla durmaksızın değişir. Dahası bir varyant da, bir popülasyon da seleksiyon sürecine tabii özellikleriyle adaptasyonlarını meydana getirir. Bir varyantın özellik envanteri daha geniş bir çevresel koşullar spektrumunu karşılayacak kadar zengin olabilir. Bu da aniden değişen çevre koşullarında o varyanta ömrü boyunca takip edilebilecek "reaktif" bir adaptasyon kabiliyeti kazandırabilir. Zira varyantta A yerine B'ye dönüşen bir çevreye de adapte olabilmeye yönelik özellikler de bulunur. Uyumluluk başarısı değişen çevrede görece yüksek olan bir varyantın nispeten geniş spektrumlu özellik havuzuyla elde ettiği adaptasyonun tanımı aşağı yukarı yaptığınız tanıma benziyor.

    Organizma ölmediği sürece farklılaşan çevreye uyum sağlayabilen çeşitli adaptif özellikleriyle sanki "reaktif" bir adaptasyona sahipmiş gibi duruyor. Organizma veya varyant değişmiş çevrede ölse bile varyasyon havuzuyla popülasyon dinamik - sizin deyişinizle reaktif - bir adaptasyon teşkil ediyor. Özellikle zekasına dayalı bir tür şeklinde mimlenmiş insanoğlu değişen çevresine karşı bekasını garantilemeye çabalarken çok "reaktif" durabiliyor. Her insan davranışı veya hareketinin adaptif ya da evrimsel bir arka planı olabilir. Bu davranışlar silsilesi çeşitli çevresel senaryolara karşı - bilinçsiz ve plansız şekilde - hazır. Adaptasyon kusursuz veya mükemmel işleyen bir süreç olmadığı için, evrim kör sanatçı olduğu için tabii yanlış bir özellik/davranış ve buna bağlı hatalı bir strateji tetiklenince çeşitli olumsuzluklar ve maladaptasyon da boy gösterebiliyor. Bu da organizmayı tehlikeye atıyor ya da olumsuz etkiliyor. İnsanoğlu böylesi kaotik ve kusurlu bir evrimsel varlık olmasından dolayı binlerce yıldır çok çekti ve hala çekiyor. İlkel evrimsel-atasal programlar ve yatkınlıklar taşıyıp çeşitli ve karmaşık tetiklenmelerle bunları o an yürürlüğe sokunca hayatımızın da riske girebildiği zor durumlara düşüyoruz. İnsanoğlunun gerçek aydınlanışı evrim teorisi ve evrimsel psikolojinin tam kavranışında yatıyor. Evrimsel bir çerçeve olmadan çok topalız. Evrimi öğrenemediğiniz ve öğretmediğimiz sürece aslında evrimsel mirasın esiri olarak kalıyoruz. Öyle ki biz farkına varmadan "Evrim Tanrısı" davranışlar varyasyonumuzu meydana getirip bunları çevreyle ve içsel mekanizmalarımızla tetikleyerek iplerimizi kukla gibi oynatıyor. Halbuki artık bunları anlayabilecek ve üstesinden gelebilecek bir sevideyiz. Ya da acaba değil miyiz? Sorunun cevabını size bırakıyorum.

    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.