Şimdi Ara

Bir daha amd ekran kartı alırsam !!!! Amd ekran kartı uyarı konusu acil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
1
Favori
7.395
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum dün
  • Cevaplayan Üyeler 59
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 6
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 42 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 4
  • Favoriye Eklediklerim 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Timeguard (6 mesaj) kunGFu (6 mesaj) ugah6aiw (6 mesaj) Forum1th (5 mesaj) nexus can (4 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (54 mesaj) Mobil (29 mesaj) Mini (5 mesaj) (1 mesaj) (1 mesaj)
  • @
32 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> Bir daha amd ekran kartı alırsam !!!! Amd ekran kartı uyarı konusu acil
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    12044 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Bu gün 6700xt ekran kartımın sürücüsü monitörden bana kafa attı üstüne birde bana bakıp bildiğin küfür etti neden amd ekran kartı aldın diye 1750w platinum psum yetmediği için 2750w titanium psu almak zorunda kalmamda cabası..

Daha öncede amd ekran kartından suratıma napoliten mastif salyası atıldı yetmezmiş gibi tam oyun oynarken bordomsu mavimtrakımsı ve gri şu ekranı veriyor anlamadım çıldırcam.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/1b/12/b4/1b12b41675e02c91e46df2342f5a722e.jpeg&t=0&width=480&text=1

Bir daha asla amd ekran kartı almayacağım. Amd ekran kartına hayır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Reception47

Sana ve gıyabında herkese Hayırlı bayramlar. 

Senin delicesine bir amd tutkunu olduğun forum da herkesçe bilinen bir gerçek ve hâliyle bu konu da muhtemelen ironi amaçlı filan olmalı fakat neyi kaçırdık, yani kime, neye yada hangi duruma atfen açtın bu konuyu, olay nedir ?  

genel olarak 5000 serisi döneminde epey bir driver sohbeti dönmüştü. 6000 serisi taş gibi stabil, sorun yaşayan sayısı oldukça nadir, buna rağmen eski dönemlerden kalma bir önyargı var bu önyargıyı yıkmak zor olabiliyor, bana sorarsanız güç tüketimi konusunda işin farklı boyutları da var...

en önemli konu fiziksel scheduler. amd kartların "görece" daha çok elektrik tüketmesindeki en büyük sebep bana kalırsa bu (kötü yönde değil, tam tersine bunun böyle olması kullanıcı için çok daha iyi. sebebini aşağıda açıklayacağım)

nvidia gtx 480den sonra 580'i üretirken bu hardware schedulerin büyük kısmını çıkarmış dizayndan, böylece elektrik tüketimini epey azaltmışlar, o zamanın oyunları ve api'leri (dx8-dx9) için zaten bu scheduler pek bir anlam ifade etmiyormuş

bu konuyla ilgili grafiklerin olduğu ve bilgilendirmenin olduğu videodan bir kısım;

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/b1/4b/11/b14b11fe19a95d68dc920285792e1379.jpeg&t=0&width=480&text=1

dx12 api'si ise tamamen donanım bazlı scheduler ile sinerjistik olacak şekilde yazılmış. nvidia bu scheduler işini 10 yılı aşkın süredir yazılımla yapıyor, dx11'deki "avantaj"larının temel sebebi de buydu. dx11 de aslında çok threadli kodlanabilen bir API idi ama birçok yapımcı çok threadli yazmakla uğraşmak yerine Nvidia'nın hazır yazdığı scheduler'e işi bırakmayı tercih ediyordu. bu yüzden birçok dx11 oyun amd kartlarda CPU performansı açısından kötü çalışıyordu. işini bilen yapımcılar dx11'de de amd kartlarla iyi performans çıkarmayı başardılar. yani suç dx11'de değildi. suç, kendi yapması gereken işi nvidia'nın "yazılım" schedulerine bırakan yapımcılardaydı. tabii bu yapımcıların bazılarını da nvidia'nın teşvik ettiği söylenebilir. nvidia'nın kötü bir tutumla dx11'de inat etmesinin sebebi buydu, onların işine geliyordu

---

sonuç olarak bu işi yazılımla yapmanın elbette bir bedeli var, daha çok işlemci kullanımı. e tabi bunun da daha çok işlemci elektrik tüketimi olarak dönütü var. yani nvidia karta sahip biri aslında farkında olmadan daha çok işlemci elektriği yakıyor, üstelik buna ek olarak %20 kadar bir CPU performansını da Nvidia'nın sürücülerine feda ediyor.

bu işi gün yüzüne çıkaran h unboxed yakın zamanda bu güç tüketimi hususuyla da ilgili bir video çıkaracaktır, o zaman daha iyi anlaşılacaktır

sonuç olarak zaten ortalama kalbur üstü psularla bu kartlar çatır çatır iyi çalıştı. psu konusunda artık ne nvidia ne de amd kartla ucuza kaçamazsınız. Ampere kartlar "anlık" olarak çok yüksek yüklere çıkabiliyor. pascal'ın durgun günleri geride kaldı. yani bazı önyargıları artık yıkmak lazım.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/f1/f2/6f/f1f26f2fcfedb1de80525f34ef0b2ad0.jpeg&t=0&width=480&text=1

vesile oldu bir iki şey çiziktirmiş oldum, bayramın kutlu olsun abi @Timeguard

Senin delicesine bir amd tutkunu olduğun forum da herkesçe bilinen bir gerçek ve hâliyle bu konu da muhtemelen ironi amaçlı filan olmalı fakat neyi kaçırdık, yani kime, neye yada hangi duruma atfen açtın bu konuyu, olay nedir ?  

Bu arada, 4 kartımdan 2'si AMD. Ve bir daha AMD almayacağım ben de.
    RX 570, RTX 2070 (laptop), GTX 1660 ve 6700XT.
    En rahatı Nvidia valla. Kullanmasını bilmeyen vs. demeyin, bu kartı takıp uğraşmadan kullanabiliyor olmamız lazım zaten.

Bu AMD nin hiç bir driver sorununu kabul etmeyip tüm suçu kullanıcılarda arayan ve driver sorunu yaşayan herkese psu, ssd, ram aldırmaya çalışan arkadaş değil mi?  

2-3 tane frisby, everest, rampage gibi kıytırık PSU ları kullanan adamlara başka PSU aldırıp sorununu çözdü diye önüne gelen herkese PSU aldırmaya kalkıyordu. Adam diyor ki; aylardır sorunsuz kullanıyordum son güncellemeyi yaptım siyah ekran yiyorum, adama dediği şu; hangi PSU kullanıyorsun?  

Nickini PSU ADAM yapsa yeri var. Hatta 5600XT ile yeni seri VS650 kullanıyordum o aralar bana bile takmıştı yok o PSU ile o kart kullanılmaz diye, yazık ne diyim.

Bir de bunun kankileri vardı onlar da DDU ile şehrin elektrik şebekelerini indirip, bölge suyunu kesip, doğalgaz vanasını kapatmadan driver yükleyenlere çok ağır bileniyorlardı ''driver yüklemeyi bilmiyorsanız almayın karşiim'' diye milleti tersliyorlardı  

Bu adamlara göre AMD kusursuz, sorunsuz tüm suç cahil, kullanmayı bilmeyen son kullanıcının.

Dipnot: timeguard arkadaş aylar boyunca RX5000 in driver sorunlarını reddetti, driver sorunlu diyene gılgamış destanı gibi 982346923 sayfa yazı yazdı sonra en son gitti başka bir konuda tavsiye isteyen birine ''RX5000 in driver sorunları bitmedi başka karta yönelin'' yazdı. İşte nasıl biriyle karşı karşıyasınız hesap edin artık.

Şuan da RX6000 için piyasaya çıkmış hayırlısı diyelim 8-10 ay sonra R yapmaya başlar o zamana kadar he he AMD sorunsuz deyin geçin yoksa 1000W PSU ile 6900XT mi kullanıyorsun? diye kalkıp size 1600W titanium PSU aldırmaya kalkabilir.

• Yarbay
    2659 Mesaj

bu görsel... çocukluk yıllarım aklıma geldi  

|
    |
  • Yarbay
    12044 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Hahahahahahaha

No amd gpu no cry.

• Yarbay
    2107 Mesaj
    Haydaaaa...

Hayirlisi olsun diyelim, ben rtx 3070 ve 3060ti dan memnunum hatta güc kaynagi olarak hicte üzmüyorlar islemcin stok hizdaysa 500w kaliteli alsan bile yetiyor. Amd ise bildigin güc kaynagi seciyordu, daha dogrusu psu test ediyordu 5700xt ler... Spike'lar ve peak'ler psu killer

Senin suan ki sorunun driver kaynakli yada windows update ile alakali olabilir... Amd icin bir umut var icimde hala... Ama basarabilseydim ne ala... Alamiyorum elim gitmiyor, cünkü cuda ve rtx gerekiyor, kullandigim programlarda...

Bu arada bayramin kutlu olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 20 Temmuz 2021; 21:15:41 >
  • Yarbay
    12044 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

En can sıkıcı olan ara sıra napoliten mastiff salyası atması bunun bir çözümüde yok maalesef.

6000 serisi her türlü alınır iş için özellik nvidia gerekmiyorsa. İyi bayramlar sanada. 5000 serisi beceriksizliği oldu yeni mimarinin ham haliydi biraz çok olgun çıkmadı gibi görünüyordu ama 6000 ler iyi.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/5e/e5/2f/5ee52f78c1ad905489748993c6f3c9fe.jpeg&t=0&width=480&text=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 20 Temmuz 2021; 18:4:7 >
    |
    |
    kunGFu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    455 Mesaj

Gece 12'de tv yayını bittikten sonra, bir süre daha bu görüntüyü seyretmeye devam ederdik. :)

• Yarbay
    12044 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Sağolsun amd sayesinde tekrar hayatımıza girdi.

Amd ekran kartın mı var hediye et gitsin bu ne rezillik kardeşim.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 20 Temmuz 2021; 19:42:55 >
    |
    |
    Zenohsama kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2128 Mesaj
    ekran kartından da trt vergisi alıyorlar demek ki
  • Yüzbaşı
    343 Mesaj

• Yarbay
    6504 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: Reception47

genel olarak 5000 serisi döneminde epey bir driver sohbeti dönmüştü. 6000 serisi taş gibi stabil, sorun yaşayan sayısı oldukça nadir, buna rağmen eski dönemlerden kalma bir önyargı var bu önyargıyı yıkmak zor olabiliyor, bana sorarsanız güç tüketimi konusunda işin farklı boyutları da var...

en önemli konu fiziksel scheduler. amd kartların "görece" daha çok elektrik tüketmesindeki en büyük sebep bana kalırsa bu (kötü yönde değil, tam tersine bunun böyle olması kullanıcı için çok daha iyi. sebebini aşağıda açıklayacağım)

nvidia gtx 480den sonra 580'i üretirken bu hardware schedulerin büyük kısmını çıkarmış dizayndan, böylece elektrik tüketimini epey azaltmışlar, o zamanın oyunları ve api'leri (dx8-dx9) için zaten bu scheduler pek bir anlam ifade etmiyormuş

bu konuyla ilgili grafiklerin olduğu ve bilgilendirmenin olduğu videodan bir kısım;

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/b1/4b/11/b14b11fe19a95d68dc920285792e1379.jpeg&t=0&width=480&text=1

dx12 api'si ise tamamen donanım bazlı scheduler ile sinerjistik olacak şekilde yazılmış. nvidia bu scheduler işini 10 yılı aşkın süredir yazılımla yapıyor, dx11'deki "avantaj"larının temel sebebi de buydu. dx11 de aslında çok threadli kodlanabilen bir API idi ama birçok yapımcı çok threadli yazmakla uğraşmak yerine Nvidia'nın hazır yazdığı scheduler'e işi bırakmayı tercih ediyordu. bu yüzden birçok dx11 oyun amd kartlarda CPU performansı açısından kötü çalışıyordu. işini bilen yapımcılar dx11'de de amd kartlarla iyi performans çıkarmayı başardılar. yani suç dx11'de değildi. suç, kendi yapması gereken işi nvidia'nın "yazılım" schedulerine bırakan yapımcılardaydı. tabii bu yapımcıların bazılarını da nvidia'nın teşvik ettiği söylenebilir. nvidia'nın kötü bir tutumla dx11'de inat etmesinin sebebi buydu, onların işine geliyordu

---

sonuç olarak bu işi yazılımla yapmanın elbette bir bedeli var, daha çok işlemci kullanımı. e tabi bunun da daha çok işlemci elektrik tüketimi olarak dönütü var. yani nvidia karta sahip biri aslında farkında olmadan daha çok işlemci elektriği yakıyor, üstelik buna ek olarak %20 kadar bir CPU performansını da Nvidia'nın sürücülerine feda ediyor.

bu işi gün yüzüne çıkaran h unboxed yakın zamanda bu güç tüketimi hususuyla da ilgili bir video çıkaracaktır, o zaman daha iyi anlaşılacaktır

sonuç olarak zaten ortalama kalbur üstü psularla bu kartlar çatır çatır iyi çalıştı. psu konusunda artık ne nvidia ne de amd kartla ucuza kaçamazsınız. Ampere kartlar "anlık" olarak çok yüksek yüklere çıkabiliyor. pascal'ın durgun günleri geride kaldı. yani bazı önyargıları artık yıkmak lazım.

https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/f1/f2/6f/f1f26f2fcfedb1de80525f34ef0b2ad0.jpeg&t=0&width=480&text=1

vesile oldu bir iki şey çiziktirmiş oldum, bayramın kutlu olsun abi @Timeguard

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yamaci1771 -- 20 Temmuz 2021; 21:46:48 >
    Bahsedilenler: Timeguard

• Yüzbaşı
    827 Mesaj

@yamaci1771 vay anasını be.. demek bundan dolayıymış bütün olay, ulan nvidia!

Hocam yorumunuz bence çok değerli, herkesin okuması lazım, çok faydalı bir yorum.

• Yarbay
    4707 Mesaj

5700 den çok memnundum güç tüketimi ve performansı olsun birgün olsun beni mutsuz etmedi.

|
    |
    Timeguard kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2107 Mesaj

Aynen, onun XT modelinde vardi birsey. 5700 cülerden hic ses cikmiyordu zaten  

Suan da gerci pek 6000 cilerden ses cikmiyor. En son 144hz yukarisinda ekrankartinin yükte ve dolayisiyla bosta sicak calistigi konusunu görmüstüm. Bir iki de ekrankartim x mhz de sabit kaldi, ne yapayim diye soranlar vardi. Pek anlamadigim icin bir yorumda yapamiyorum. Ama benim görmüyor olmam (yani forumda) yok oldugu anlamina gelmiyor.

Amd toplulugunda bu tür muhabbetler devam ediyor. Ayni sekilde nvidia icin de bir takim sorunlar bulunabilir hatta ilk cikan rtx 3000 lerin zotac üretimlerinde hiz düsürerek cözüm bulunan oyundan atma black screen sorunlari vardi, bazi üreticiler malzemeden calmislardi, sonradan düzeltilmisti falan.

https://community.amd.com/t5/graphics/bd-p/graphics-discussions

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 20 Temmuz 2021; 23:21:28 >
    |
    |
    MogoLKhan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    5129 Mesaj

6700xt yi bana hediye edebilirsin. Kargo yu ben karsilarim  

|
    |
    Timeguard kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1185 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: kunGFu

Haydaaaa...

Hayirlisi olsun diyelim, ben rtx 3070 ve 3060ti dan memnunum hatta güc kaynagi olarak hicte üzmüyorlar islemcin stok hizdaysa 500w kaliteli alsan bile yetiyor. Amd ise bildigin güc kaynagi seciyordu, daha dogrusu psu test ediyordu 5700xt ler... Spike'lar ve peak'ler psu killer

Senin suan ki sorunun driver kaynakli yada windows update ile alakali olabilir... Amd icin bir umut var icimde hala... Ama basarabilseydim ne ala... Alamiyorum elim gitmiyor, cünkü cuda ve rtx gerekiyor, kullandigim programlarda...

Bu arada bayramin kutlu olsun

Hocam bu konular hakkında bilgim yok ancak ciddi ciddi PSU öldürebiliyor mu bu kartlar?

6700XT kartım var. Corsair TX 750M ile kullanıyorum.

Önceden GTX 1660 vardı ve RX 6700XT'yi aldığımdan beri bilgisayar oyunlarda (yük fark etmez, CS'de çok, LoL'de ve RDR2 ve GTA 5'de az oluyor gibi) donup kalıyordu, baktığımda Kernel Power 41 hatası vardı. Sonuç olarak, şu anda 1 hafta oldu, sistem bir gün görüntü vermeyi kesti. Hiçbir şekilde görüntü alamıyorum. GTX 1660 ile denediğimde de alamadım. Sorunu PSU'ya bağlıyorum ancak CPU'yu değiştirip deneyemediğim için ona da kesinlik veremiyorum.

Yani, RX 6700XT PSU'mu öldürmüş olabilir mi?

Corsair garantisi sizce bunu karşılar mı?

Gelen PSU'yu satıp başka bir model almalı mıyım gibi sorular var aklımda. Siz yazmasanız ekran kartı ile alakalı olabileceği aklıma gelmezdi. Kalan bileşenler de 5600X, b450 gaming plus, 3 SATA SSD, 6 kasa fanı vs. şeklinde, 400-500W'ı hiçbir şekilde geçemez diye düşünüyorum.

• Yarbay
    4707 Mesaj

valla kart 120w gibi bir yük çekiyordu sıcaklıklarda 65c hemde düşük fan deviriyle şimdi geçende arkadaşın rtx 2070s modeline baktım 200w hortumluyor oyunlarda :) xt ve düz 5700 lerin bazılarında şikayetler gördüm ama geneli bence hatalı kasa seçimiydi bence.

|
    |
    kunGFu kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    2400 Mesaj

nFidia kullanıyoyum, hayatımı yaşıyoyum. 

|
    |
  • Yarbay
    2107 Mesaj

Merhaba, 6700xt ile daha önce böyle bi olaya denk gelmemistim. 5700xt ile okuyorduk burda günlerce benzer konulari, forum mu öldü yoksa 6000 serisi daha mi sorunsuz bilmem ama oyle benzer bir konu yok galiba.. Elde imkan varsa farkli bir güc kaynagi ile denemek lazim, sorun güc kaynaginda ise garantiye gönderirsiniz, garanti karsilar. Sizin bir sucunuz oldugunu düsünmüyorum. Güc kaynaginda da bir sorun olabilir bilmiyoruz, eger ikincide yamulursa o zaman ekran kartindandir diyebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 21 Temmuz 2021; 2:13:15 >
    |
    |
    Forum1th kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    10117 Mesaj
    Google iyi çevirememiş, Bing dener misiniz

https://www.bing.com/translator?to=tr&setlang=tr
    |
    |
  • Yarbay
    2400 Mesaj

nFidia kullanıyoyum, hayatımı yaşıyoyum. 

"At kardeşim, her akşam tepkini koy kardeşim..."

Dünden Bugüneyoutube
    Öztürk Serengil - Ver Kardeşim (1972)
    https://www.youtube.com/watch?v=V207Yjqehi0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Interstellar -- 21 Temmuz 2021; 2:26:12 >
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
uc satın al ;pubg mobile ;uc
Webtures SEO;SEO Nedir?
Europatrans evden eve nakliyat '' 444 69 95''
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.