Şimdi Ara

Bir ağ üzerinde kurulan bilgisayr için port açma, tecrübeli ve it bölümünde çalışanları?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
247
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar çalıştığım yerde bilgisayarlar kurulan üzerinden iletişim kuruyor. Haliyle bir bilgisayarı kurduğumuzda cihazı o ağa tanımlamak gerekiyor.

Bu işlemleri nasıl yapacağım, anlatır mısınız?

• Selamlar ;

Ortamınız hakkındaki bilgileri biz sihirli küreye bakarak mı öğreneceğiz? Ortamınızda Active Directory yapısı var mı? Kaç adet sunucu kullanıyorsunuz? Basit 10-30 arası bilgisayar olan bir sistem ise ortamda modem vb cihaz ip dağıtıyordur zaten ağ kablosunu bilgisayara takın bilgisayar ip alı internet bağlantısını gerçekleştirdi ise diğer bilgisayarlar ile aynı ağa dahil olmuştur zaten.
  • ağa dahil etme ile port açmanın ne alakası var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cumiii

Selamlar ;

Ortamınız hakkındaki bilgileri biz sihirli küreye bakarak mı öğreneceğiz? Ortamınızda Active Directory yapısı var mı? Kaç adet sunucu kullanıyorsunuz? Basit 10-30 arası bilgisayar olan bir sistem ise ortamda modem vb cihaz ip dağıtıyordur zaten ağ kablosunu bilgisayara takın bilgisayar ip alı internet bağlantısını gerçekleştirdi ise diğer bilgisayarlar ile aynı ağa dahil olmuştur zaten.

Haklısınız, konuya tam hakim değilim benim için yeni bir iş alanı farkı bir ortam, bilgi ve tecrübe eksikliği de dahil olunca mesajda yetersiz oldu.

Zaten konuyla ilgili eğitim almaya karar verdim, ilk önce network, sonrasında sistem uzmanlığı eğitimi alacağım.

300 küsür bilgisayar var. Her katta switch odaları var, bazen yeni bilgisayar geldiğinde yeni bir bölüme kurulduğunda cihazın ağa bağlanması sırasında switch odasına gidip kontrol yapılıyor, evet actice directory var. Sadece bu switch üzerinden kontrol edilen işlemi merak etmiştim. (yine net anlatamadım :) )... Eğitim almaya başladıktan sonra, ve tecrübeden sonra bol bol rahatsız ederim sizi... Yinede teşekkür ederim.
  • Selamlar ;

300 kullanıcı var ise vlan yapılandırmasıda vardır yüksek ihtimalle. Bilgisayarın switch üzerinde sonlandığı portu tespit edip, o portu ilgili vlan a dahil ediyorlardır diyeceğim ama o işlem için de switch'in yanına gitmeye gerek yok bilgisayarın mac adresini not alıp switch uzerinde hangı portta olduğu tespit edilebilir.
  • Merhaba;

"bazen yeni bilgisayar geldiğinde yeni bir bölüme kurulduğunda cihazın ağa bağlanması sırasında switch odasına gidip kontrol yapılıyor"

Muhtemelen yeni bilgisayara takılacak pach kablonun bağlandığı prize ait kablonun pach panelden switch'te bağlantısı yapılıyordur.

Bir ağ üzerinde kurulan bilgisayr için port açma, tecrübeli ve it bölümünde çalışanları?

Kolay gelsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemcakmak

Merhaba;

"bazen yeni bilgisayar geldiğinde yeni bir bölüme kurulduğunda cihazın ağa bağlanması sırasında switch odasına gidip kontrol yapılıyor"

Muhtemelen yeni bilgisayara takılacak pach kablonun bağlandığı prize ait kablonun pach panelden switch'te bağlantısı yapılıyordur.

Kolay gelsin...

Allah razı olsun, teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.