Şimdi Ara

Bios Uçtu Yardım Edin.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.119
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Gigabyte P35-S3 anakartım var. (Award bios)
    Bios update yaparken sorun oluştu. Ve Şu anda pc açılmıyor. Kendini 3 sn de bir resetliyor.

Nette bazı dökümanlar buldum disket ile kurtarma ile ilgili ama Disket sürücüsünün ışığı falan da yanmıyor.

bu durumu nasıl düzeltebilirim.? Yardımcı olun Zor durumdayım..

• Şöyle bir bilgi vereyim belki işine yarayabilir , başka bir bilgisayarda anakartının biosunu diskete at , bilgisayar açılırken ctrl+alt+home tuşlarına basılı tutarak bilgisayarını aç bu şekilde direk disketten boot ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarantulaist

Şöyle bir bilgi vereyim belki işine yarayabilir , başka bir bilgisayarda anakartının biosunu diskete at , bilgisayar açılırken ctrl+alt+home tuşlarına basılı tutarak bilgisayarını aç bu şekilde direk disketten boot ediyor.

Malesef onu da denedim ama ne diskten ne de dvd den boot etmiyor.
  • Yok mu bu konuda bilgisi olan, yardımcı olabilecek biri??

nette o kadar site gezdim. hepsi de aynı makaleyi copy paste yapmış. o yazı da 2000 yılından cernobil virüsünden kalma..

UP+
  • dostum şu adresi bir incele. bir zamanlar işe yarıyordu.

http://forum.donanimhaber.com/m_6239536/mpage_1/key_//tm.htm#6270064
  • quote:

Orijinalden alıntı: okanakintr

dostum şu adresi bir incele. bir zamanlar işe yarıyordu.

http://forum.donanimhaber.com/m_6239536/mpage_1/key_//tm.htm#6270064

Saol dostum inceledim.
    ama malesef.. biosum anakarta lehimli. soketli olsa idi işim çok kolaydı. Aynı anakarttan iş yerimde bi tane daha var çünki.. Yine de saol..

Anakartım..

Bios Uçtu Yardım Edin.

• Geçmiş olsun.Yapabilecek birşey yok.Maalesef anakartın çöp.
  • herhangi bir bilgisayarcıdan bios flaşlatılabilir bendede ep 43 var güncellerken bios uçmuştu mecburen bilgisayarcıya götürmek zorunda kaldım biosu lehim yerinden sökerek flaşlıyolar 25 ytl gibi bir ücreti vardı.bu arada gigabyte kullananlara tavsiye aynı biosu ikinci kez kurmayı denemeyin bios direk göçebiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeNzA -- 6 Ekim 2009; 17:11:33 >
  • quote]Orijinalden alıntı: PC_TeKNiSYeN

Geçmiş olsun.Yapabilecek birşey yok.Maalesef anakartın çöp.

Anahtarlık yaparız artık

Orijinalden alıntı: MeNzA

herhangi bir bilgisayarcıdan bios flaşlatılabilir bendede ep 43 var güncellerken bios uçmuştu mecburen bilgisayarcıya götürmek zorunda kaldım biosu lehim yerinden sökerek flaşlıyolar 25 ytl gibi bir ücreti vardı.bu arada gigabyte kullananlara tavsiye aynı biosu ikinci kez kurmayı denemeyin bios direk göçebiliyor

hocam F8 beta bios yüklüydü. Baktım normal F8 çıkmış güncelleyeyim dedim. windows kilitlendi. resetlediğimde gitmişti. Bi daha windows üstünden bios güncellemek mi.. Töbe

• Gecmiş olsun hocam aynı durum benimde başıma geldi (3 sn de bir reset bios uctu) farklı bi sebepten bios gitti garantiye yolladım 1 ayda geldi

Garantisi bitmediyse hemen yolla derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

Gecmiş olsun hocam aynı durum benimde başıma geldi (3 sn de bir reset bios uctu) farklı bi sebepten bios gitti garantiye yolladım 1 ayda geldi

Garantisi bitmediyse hemen yolla derim

Saol hocam. malesef garanti biteli 6 ay oluyor. Artık ümidi kestim yeni board bakmaya başladım.
    Asus P5Q-SE yi düşünüyorum.. Nasıldır acep?
  • kurtarma işlemini yapabilmek çalışır disket sürücü ve diskete ihtiyaç var. aşağıdaki yönergeler işe yaramalı ekranda herhangi bir yazı görebiliyor musun bios açılış ekranı bios hata mesajı falan

1. İlk olarak bir sistem disketi yaratmanız gerekiyor : format a:/q/s

2. Anakartınızın üreticisinin WEB adresine gidin ve sizin anakartınız için olan yeni BIOS dosyasını indirin. AWDFLASH programını da indirin. AWDFLASH programını ve BIOS dosyasını (BIOS dosyası sıkıştırılmış ise açmanız lazım) diskete kopyalayın. Ve sisteminizdeki Autoexec.bat dosyasını da diskete kopyalayın. Şimdi Disket Sürücünün içindeyken, Autoexec.bat dosyasına sağ tuş tıklayıp düzenle deyin. Autoexec.bat içerisindeki tüm satırları silin. Ve şunları yazın:
    A:AWDFLASH dosya_adı.xxx /SN /PY /CP /CD /CC

Örneğin:

A:AWDFLASH W6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Sonda olan parametrelerin ne anlama geldiğini geride kalan sayfalarda bahsetmiştik. Biz bu arada AWRDFLASH programının AWDFLASH.EXE şeklinde bulunacağını varsayarak, AWDFLASH yazdık. Ama AWDFL770 gibi isimlerle de bulunabilir. Çektiğiniz AWARD BIOS Güncelleme programının ismine göre, verdiğimiz komut satırını değiştirmemiz gerekiyor. Örneğin :

A:AWDFL770 w6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Autoexec.bat dosyası içindeki değişiklikleri yaptıktan sonra, bunu kayıt edin.

3. Bu disket ile, BIOS’u rahmetli olan anakartın takılı olduğu sistemi açıyoruz. Ekrana görüntü gelmeyecektir. Bip sesiyle beraber, Disket Sürücü ışığının yanmasıyla işlem başlayacaktır. 1,5 – 2 dakika arası sürecek bir işlemden sonra, disket sürücünün ışığı sönecektir. Ve sistemi artık başlatabilirsiniz!

İşlemimiz gayet basit. Sadece BIOS’un, disket içindeki AWDFLASH programının kullandığı parametreleri anlayarak, siz hiç elleşmeden, BIOS otomatik olarak güncelleme işlemini yaptı. Ama dediğimiz gibi; bu yöntem her anakartta çalışmıyor. Ben Abit BP6 anakartta denedim, çalıştı. GigaByte anakartlarda da çalıştığını duyduk. MSI ve SOYO da, bir sorun olduğunda bu yöntemi öneriyor.

kaynak:pclabs

• Hocam yardımın için saol. Malesef bu 2001 den kalma bir yazı. Bu konu hakkında güncel bir makale ben de bulamadım..

Aşağıdaki gibi bir disket bende hazırladım hatta bootable bi cd ye ve usb flash diske de kaydedip denedim. ama olmuyor...

Pc ne disketi okuyor ne Ekranda bir yazı var, ne de bip sesi çıkarıyor. 3 sn de bi sürekli resetliyor kendini..

quote:

Orijinalden alıntı: karmaşık

kurtarma işlemini yapabilmek çalışır disket sürücü ve diskete ihtiyaç var. aşağıdaki yönergeler işe yaramalı ekranda herhangi bir yazı görebiliyor musun bios açılış ekranı bios hata mesajı falan

1. İlk olarak bir sistem disketi yaratmanız gerekiyor : format a:/q/s

2. Anakartınızın üreticisinin WEB adresine gidin ve sizin anakartınız için olan yeni BIOS dosyasını indirin. AWDFLASH programını da indirin. AWDFLASH programını ve BIOS dosyasını (BIOS dosyası sıkıştırılmış ise açmanız lazım) diskete kopyalayın. Ve sisteminizdeki Autoexec.bat dosyasını da diskete kopyalayın. Şimdi Disket Sürücünün içindeyken, Autoexec.bat dosyasına sağ tuş tıklayıp düzenle deyin. Autoexec.bat içerisindeki tüm satırları silin. Ve şunları yazın:
    A:AWDFLASH dosya_adı.xxx /SN /PY /CP /CD /CC

Örneğin:

A:AWDFLASH W6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Sonda olan parametrelerin ne anlama geldiğini geride kalan sayfalarda bahsetmiştik. Biz bu arada AWRDFLASH programının AWDFLASH.EXE şeklinde bulunacağını varsayarak, AWDFLASH yazdık. Ama AWDFL770 gibi isimlerle de bulunabilir. Çektiğiniz AWARD BIOS Güncelleme programının ismine göre, verdiğimiz komut satırını değiştirmemiz gerekiyor. Örneğin :

A:AWDFL770 w6334VMS.bin /SN /PY /CP /CD /CC

Autoexec.bat dosyası içindeki değişiklikleri yaptıktan sonra, bunu kayıt edin.

3. Bu disket ile, BIOS’u rahmetli olan anakartın takılı olduğu sistemi açıyoruz. Ekrana görüntü gelmeyecektir. Bip sesiyle beraber, Disket Sürücü ışığının yanmasıyla işlem başlayacaktır. 1,5 – 2 dakika arası sürecek bir işlemden sonra, disket sürücünün ışığı sönecektir. Ve sistemi artık başlatabilirsiniz!

İşlemimiz gayet basit. Sadece BIOS’un, disket içindeki AWDFLASH programının kullandığı parametreleri anlayarak, siz hiç elleşmeden, BIOS otomatik olarak güncelleme işlemini yaptı. Ama dediğimiz gibi; bu yöntem her anakartta çalışmıyor. Ben Abit BP6 anakartta denedim, çalıştı. GigaByte anakartlarda da çalıştığını duyduk. MSI ve SOYO da, bir sorun olduğunda bu yöntemi öneriyor.

kaynak:pclabs

• Hocam yukarda bi arkadaş yazmış eğer yaptırma imkanınız varsa (yani bios yazdırma) yaptırın derim Bios icin kartın çöpe gitmesi yazık olur
    Kendi servisi para karşılığında yaparmı onu da sormak lazım

Eskiden lehimli olmadığından bu işler kolaydı ama dual bios olduğu icin pek sorun çıkmıyo ama benimde başıma geldi gecmis olsun
  • ekranda herhangi bir yazının gözükmemesi işi zora sokuyor bazen bios bozulmasa ekranda yazı gözüküyordu bios cheksum gibi çalışan disket ve disket sürücü dedim sendeki disket sürücü çalışmıyor olabilir(açılışta herhangi bir şekilde ışığı yanmıyorsa bozuktur). eğer bios kurtarma da ısrarlıysa bios anakart lehimli olsa bile tekrar yazdırılabilir bunun için istanbuldaysan yazıcıoğlundaki yerlere bir sor
  • Dostum karamsarlığa gerek yok İstanbul'daysan Kadıköy Yazıcıoğlu İşhanı'na götür sen aşağıda bir kahve içene kadar biosu yazıp geri verirler. Hangi tarihte yaşıyoruz yaw öyle kolay mı ana kartı çöpe atmak?? Ağzı olan konuşuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: SiemensMania

Dostum karamsarlığa gerek yok İstanbul'daysan Kadıköy Yazıcıoğlu İşhanı'na götür sen aşağıda bir kahve içene kadar biosu yazıp geri verirler. Hangi tarihte yaşıyoruz yaw öyle kolay mı ana kartı çöpe atmak?? Ağzı olan konuşuyor

ağzına sağlık direk yazıcıoğlu başka lafa gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: out

Gigabyte P35-S3 anakartım var. (Award bios)
    Bios update yaparken sorun oluştu. Ve Şu anda pc açılmıyor. Kendini 3 sn de bir resetliyor.

Nette bazı dökümanlar buldum disket ile kurtarma ile ilgili ama Disket sürücüsünün ışığı falan da yanmıyor.

bu durumu nasıl düzeltebilirim.? Yardımcı olun Zor durumdayım..

dostum ne yaptın son durum nedir benim anakartta aynı durumda... son durumdan haberdar edersen memnun olurum...
  • Daha bugün gigabyte m720-us3 anakartımın f6 biosu çıktı.F5 biosum ne güzeldi 230 fsb'de stabil tutuyordu işlemciyi.Fsb'yi 210'a düşürdüm yavaşlamış gibi hissediyorum.Bu arada biosu win altında güncelliyorum dual bios var
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.