Şimdi Ara

BIOS Problemi (0xc000014c efi/microsoft/boot/BCD) Hatası. Yardım Edin... !!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ben halihazırda kurulu olan win 10 yanına Ubuntu kurmak için bayağı uğraştım fakat beceremedim. Bende windows 10 u silip UEFI olarak değil de legacy (BIOS) olarak kurup bu şekilde Ubuntu'yu yanına kurmayı denemek istedim format işlemine başladım disk biçimlendirme bölümüne geldiğimde usb format diskini MBR Bölüm düzeyine göre ayarlamistim(BIOS için) fakat diskin GPT olduğu için iş işten geçmişti C yi silmiştim, burdan geri çıkıp Ubuntu'yu kurdum geçici olarak ve ertesi gün oldu yani bugün win 10 cd si hazırladım başka bir pc de. BIOS a girip boot option ayarlarından gereken ayarları yaptım ve buraya kadar sorun yok. Fakat Boot Manager bölümünde CD/DVD ROM Driver (uefi) seçtikten sonra bu hatayı alıyorum, yardımcı olabilecek biri var mı? Sağolun şimdiden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismlkoocc -- 8 Şubat 2017; 21:34:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yok mu yardım edecek bir allahın kulu :)
  • Hard diskinizde önceki windows kurulumuna dair izler kalmıştır. Windows 8 ve windows 10'da başlayan bir olay bu. Windows kurulum ekranında veya ekrana girmeden bu şekilde hatalar veriyor.

O yüzden hard diskinizi tamamen silip windows 10 kurulumu yapmayı tekrar denemelisiniz. Hard diski bu gibi durumlardan en işi şekilde temizleyip bir bütün haline getiren program geparted programı.

İlk önce internetten geparted programının windows sürümü için iso'sunu indirmelisiniz. İkinci olarak da bu iso usbb'ye yazdırmalısınız. Bu işlem için ise rufus aldı programı indirip kullanabilirsiniz. Rufus çok sadece bir program açıldığı zaman gelen ekranda pek bir ayar yapmadan direkt iso'yu programa gösteriyorsunuz. Takılı olan usb flashınızı direkt görüyor zaten. İsoyu yazdızmak için programı başlatın. işlem bittiğinde usb flash ile geparted programına girin. Tabiki bios'dan usb ile açılacak şekilde ayarlamalar yapacaksınız. Usb ile geparted programını başlatınca bir kaç seçim ekranından sonra linux tarzı ortamda geparted programının penceresi geliyor. Bu pencereden hard disk bölümlerinizi tek tek seçin ve sil deyin. Sonrada uygula deyin. Hard diskinizi tek parça haline getirin.

Daha sonra da yine rufus programı yardımı ile windows 10 kurulum usb'si hazırlayın aynı şekilde. Windows 10 kurulum usb'si ile windows kurulum ekranında hard disk bölümlemelerini ayarlayın. Bundan sonra istediğiniz bölüme windows 10 kurun. Şimdi tekrardan iki işletim sistemi ile çalışmak istiyorsanız bu seferde ayırdığınız ikinci bölüm için usb'den kurulum ile ubuntu işletim sistemini kurabilirsiniz. Lakin windows 10'nun ikinci işletim sistemi için nasıl bir yol izlediğini bilmiyorum yani bilgisayar açılırken iki tane seçim gelir mi gelmez mi bilemem orası size kalmış. Deneme yanılma ile kendiniz bulun. :)

Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: maxpayne53

Hard diskinizde önceki windows kurulumuna dair izler kalmıştır. Windows 8 ve windows 10'da başlayan bir olay bu. Windows kurulum ekranında veya ekrana girmeden bu şekilde hatalar veriyor.

O yüzden hard diskinizi tamamen silip windows 10 kurulumu yapmayı tekrar denemelisiniz. Hard diski bu gibi durumlardan en işi şekilde temizleyip bir bütün haline getiren program geparted programı.

İlk önce internetten geparted programının windows sürümü için iso'sunu indirmelisiniz. İkinci olarak da bu iso usbb'ye yazdırmalısınız. Bu işlem için ise rufus aldı programı indirip kullanabilirsiniz. Rufus çok sadece bir program açıldığı zaman gelen ekranda pek bir ayar yapmadan direkt iso'yu programa gösteriyorsunuz. Takılı olan usb flashınızı direkt görüyor zaten. İsoyu yazdızmak için programı başlatın. işlem bittiğinde usb flash ile geparted programına girin. Tabiki bios'dan usb ile açılacak şekilde ayarlamalar yapacaksınız. Usb ile geparted programını başlatınca bir kaç seçim ekranından sonra linux tarzı ortamda geparted programının penceresi geliyor. Bu pencereden hard disk bölümlerinizi tek tek seçin ve sil deyin. Sonrada uygula deyin. Hard diskinizi tek parça haline getirin.

Daha sonra da yine rufus programı yardımı ile windows 10 kurulum usb'si hazırlayın aynı şekilde. Windows 10 kurulum usb'si ile windows kurulum ekranında hard disk bölümlemelerini ayarlayın. Bundan sonra istediğiniz bölüme windows 10 kurun. Şimdi tekrardan iki işletim sistemi ile çalışmak istiyorsanız bu seferde ayırdığınız ikinci bölüm için usb'den kurulum ile ubuntu işletim sistemini kurabilirsiniz. Lakin windows 10'nun ikinci işletim sistemi için nasıl bir yol izlediğini bilmiyorum yani bilgisayar açılırken iki tane seçim gelir mi gelmez mi bilemem orası size kalmış. Deneme yanılma ile kendiniz bulun. :)

Kolay gelsin.

Hocam öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Size şundan da bahsedeyim; şuan pc de windows 10 a dair herhangi bir parça olduğunu sanmıyorum çünkü Ubuntu kurarken windows 10 un bulunduğu C diskini komple silmiştim. Şuan sadece D diskimde dosyalarım var. Asıl sormak istediğim şey şu; bu bahsettiğiniz programı sadece C yi silmek için kullanabilir miyim? İçinde Ubuntu var ve şuan o da açılmadığı için böyle bir hata alıyorum sanırım. Bu Geparted programı sadece bir bölümü silmeye yarar mı (C yi)?

Tekrar teşekkür ederim :)

• Bahsettiğim program ile c diskinin boyutunu tamamen hatırlarsan geparted programının içine girdiğinde yanlış seçim yapmazsan büyük ihtimalle silersin. Silmek istediğin bölümü seçiyorsun. delete diyip ondan sonra uygula diyorsun.

Lakin c sürücünü silmek ile bilgisayarınızdan windows'a ait bütün verileriniz silinmiyor. Çünkü windows c d ve hatta windows kurulumu yapılırken ek olarak ufak boyutlar halinde hard diskinizden ayrılan bölümlerede veriler yazıyor. Hard diskinizi tamamen silmeden windows 10 kurulumu olmayacaktır. Ha kurabilenler yok mu var. Denemekte fayda var. Ama dediğim gibi eki windows işletim sisteminizin verileri hala hard diskinizde bir yerlerde duruyor. D sürücüsünde önemli bir şeyler yoksa geparted ile bütün hard diski tek bölüm haline getirin bence. Varsa da internetten usb üzerinden çalışabilen windows live sürümleri var. Onunla diskinize ulaşıp içindeki verileri aynı usb'ye atabilirsiniz. Tabi yine Rufus ile usb'ye kurulum yapacaksınız windows live iso'sunu.

Kolay gelsin.

• quote:

Bahsettiğim program ile c diskinin boyutunu tamamen hatırlarsan geparted programının içine girdiğinde yanlış seçim yapmazsan büyük ihtimalle silersin. Silmek istediğin bölümü seçiyorsun. delete diyip ondan sonra uygula diyorsun.

Lakin c sürücünü silmek ile bilgisayarınızdan windows'a ait bütün verileriniz silinmiyor. Çünkü windows c d ve hatta windows kurulumu yapılırken ek olarak ufak boyutlar halinde hard diskinizden ayrılan bölümlerede veriler yazıyor. Hard diskinizi tamamen silmeden windows 10 kurulumu olmayacaktır. Ha kurabilenler yok mu var. Denemekte fayda var. Ama dediğim gibi eki windows işletim sisteminizin verileri hala hard diskinizde bir yerlerde duruyor. D sürücüsünde önemli bir şeyler yoksa geparted ile bütün hard diski tek bölüm haline getirin bence. Varsa da internetten usb üzerinden çalışabilen windows live sürümleri var. Onunla diskinize ulaşıp içindeki verileri aynı usb'ye atabilirsiniz. Tabi yine Rufus ile usb'ye kurulum yapacaksınız windows live iso'sunu.

Kolay gelsin.

Hocam o bahsettiğiniz bütün ek birimleri ben biçimlendirmiştim işte o yüzden kalmadığını düşünüyorum ve o yüzden sadece C diskine format atmak istiyorum. Bu konuyu biraz araştırıp gerekenleri uygulayıp buraya durumu yazacağım.

Sağolun.

• Biçimlendirmek yetmiyor bildiğim kadarıyla ama hadi bakalım. Denemeye değer. Olursa bilgi arşivime yeni şeyler eklenir. :)

Kolay gelsin.
  • quote:

Biçimlendirmek yetmiyor bildiğim kadarıyla ama hadi bakalım. Denemeye değer. Olursa bilgi arşivime yeni şeyler eklenir. :)

Kolay gelsin.

Hocam benim bir problemim daha var. Ben Secure Boot u devre dışı bırakıp F10 ile kaydedip çıktığımda tekrar bios a girince kaydedilmediğini görüyorum. Bu durumdan dolayı USB ye ve CD/DVD ye yazdığım hiçbir şeyi başlatamıyorum. Secure Boot u kapattığım halde neden kaydetmediğini bir türlü çözemedim. Bu yüzden bahsettiğiniz programı da çalıştıramadım.

"selected boot image did not authenticate" diye bir hata veriyor.

HP Pavilion 15 aw004nt

bios version==> F.23
    BİOS VENDOR==> American Megatrends

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismlkoocc -- 8 Şubat 2017; 23:16:48 >
  • Bazı bioslarda bios içinde f10 dışında farklı şekilde kaydedilme özelliği var. O yüzden onu bulmak zorundasınız. Bunu bizzat kendim tecrübe ettim. İlk olarak atıyorum boot sekmesindeki değişliği o sekmede kaydediyorsunuz daha sonrada çıkarken ikinci kez kaydet diyorsunuz.

Biosunuzun tam içeriğini göremeyeceğim için pek yardımcı olamayacağım.

Biraz karıştırıp kendiniz bulmaya çalışın.

Ha bunun dışında, eğer böyle bir ayar yoksa ve yaptığınız değişiklikler kaydedilmiyorsa bunun sebebi bios pilinizin bitmiş olması olabilir. Değişmekten başka çareniz yok bu durumda.

Kolay gelsin.
  • quote:

Bazı bioslarda bios içinde f10 dışında farklı şekilde kaydedilme özelliği var. O yüzden onu bulmak zorundasınız. Bunu bizzat kendim tecrübe ettim. İlk olarak atıyorum boot sekmesindeki değişliği o sekmede kaydediyorsunuz daha sonrada çıkarken ikinci kez kaydet diyorsunuz.

Biosunuzun tam içeriğini göremeyeceğim için pek yardımcı olamayacağım.

Biraz karıştırıp kendiniz bulmaya çalışın.

Ha bunun dışında, eğer böyle bir ayar yoksa ve yaptığınız değişiklikler kaydedilmiyorsa bunun sebebi bios pilinizin bitmiş olması olabilir. Değişmekten başka çareniz yok bu durumda.

Kolay gelsin.

BIOS Problemi (0xc000014c efi/microsoft/boot/BCD)  Hatası. Yardım Edin... !!!!

durum bu.BOOT Options sekmesinde F10 ile kaydedince evet diyip direk yeniden başlatıyor başka bir kayıt görebiliyor musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismlkoocc -- 8 Şubat 2017; 23:34:12 >

• Verdiğiniz ekranda herhangi bir seçenek göremiyorum. Eğer sizde böyle bir seçenek bulamıyorsanız, o zaman geriye bios biliniz bitmiş olabiliceği akla geliyor. Değiştirmeden de kayıt yapacağa benzemiyor.

Bir ihtimal belki değişiklikleri kaydetmese de yaptığınız değişikliği o an görüyor olabilir ama sonradan eski değerlerine görüyordur. Eğer böyle bir durum oluyorsa şu deneyip denemediğinizi sorup denemenizi isteceğim.

Usb'yi enabled yapmışsınız birde legacy supportu enabled yapın ve usb geparted takılı iken kaydet diyip yeniden başlatın. Bakalım görecek mi?

Görmüyorsa bios pilinizi değiştirmeniz gerekecek.

Kolay gelsin.
  • quote:

Verdiğiniz ekranda herhangi bir seçenek göremiyorum. Eğer sizde böyle bir seçenek bulamıyorsanız, o zaman geriye bios biliniz bitmiş olabiliceği akla geliyor. Değiştirmeden de kayıt yapacağa benzemiyor.

Bir ihtimal belki değişiklikleri kaydetmese de yaptığınız değişikliği o an görüyor olabilir ama sonradan eski değerlerine görüyordur. Eğer böyle bir durum oluyorsa şu deneyip denemediğinizi sorup denemenizi isteceğim.

Usb'yi enabled yapmışsınız birde legacy supportu enabled yapın ve usb geparted takılı iken kaydet diyip yeniden başlatın. Bakalım görecek mi?

Görmüyorsa bios pilinizi değiştirmeniz gerekecek.

Kolay gelsin.

Emin olun onu da denedim fakat aynı hatayı veriyor. Şuan en büyük sorunum BİOS ayarlarını kaydedememem. Bu sorun çözülse gerisi çorap söküğü gibi gelecek de işte ...

• Bios pilini değiştirmekten başka çareniz yok gibi. Bios kaydedilmiyorsa büyük ihtimalle sorun pildedir. Başka bir sorunda olabilir misal biosunuzun bozulması gibi ama bunu düşünmek bile istemiyorum.

Bios pili pek pahalı bir şey değil. Şu belki dolar yüzünden biraz yükselmiş olabilir ama 5-10 lira olsun en fazla.

Bios pilinizi değiştirip sorunun bundan kaynaklandığına emin olsun bence.

Kolay gelsin.
  • quote:

Bios pilini değiştirmekten başka çareniz yok gibi. Bios kaydedilmiyorsa büyük ihtimalle sorun pildedir. Başka bir sorunda olabilir misal biosunuzun bozulması gibi ama bunu düşünmek bile istemiyorum.

Bios pili pek pahalı bir şey değil. Şu belki dolar yüzünden biraz yükselmiş olabilir ama 5-10 lira olsun en fazla.

Bios pilinizi değiştirip sorunun bundan kaynaklandığına emin olsun bence.

Kolay gelsin.

Sorunumu hallettim hocam teşekkür ederim. Öncelikle aynı problemi yaşayan arkadaşlara yardımcı olmak için söyleyeyim;

Konu başlığında belirttiğim hata %90 ISO dosyasının zarar görmesinden kaynaklı, bundan dolayı farklı bir pc de tekrar indirip usb belleğe yazdırdım.

Daha sonra bahsettiğim BİOS ayarları kaydetmiyor problemine değinecek olursak;

Yanlış hatırlamıyorsam ismi şöyleydi "Clear All Secure Boot Keys" gibi birşey yukarıdaki fotoğrafta da görürsünüz. Secure boot "Disable" yapıp bu Başlığın üzerine gelip onayladım ve bios kaydetmeye başladı.

Daha sonra temiz bir kurulum olsun diye formata başlamadan önce bahsettiğiniz programı usb belleğime iso dosyasını rufus ile yazdırdım ve pc yi usb den boot edip programa giriş yaptım. Daha sonra C diskini komple temizleyip biçimlendirdim. Programdan çıkıp bu sefer usb ye win 10 iso dosyasını rufus ile yazdırıp tekrar pc yi usb den boot edip formata başladım ve temiz bir kurulum yaptım. Üstelik hiçbir şekilde veri kaybı yaşamadım D diskim sapasağlam duruyordu :)

Umarım aynı sorundan müzdarip arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

İyi Forumlar dilerim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ismlkoocc -- 10 Şubat 2017; 4:22:28 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.