Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

BIOS NASIL YAZILIR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
9
Cevap
0
Favori
1.145
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Teknik Yardım >> BIOS NASIL YAZILIR?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  867 Mesaj
  YA arkadaslar hep merak etmi_imdir bu bios nas1l yaz1l1r diye kusura bakmay1n belki biraz aceemice bir soru oldu ama neyse ...
  sayg1lar ...  |
  |
  _____________________________
  where is the party ?
 • Yarbay
  2611 Mesaj
  Basic Input/Output System
  böyle yazılıyor
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  867 Mesaj
  süpersin kardesim ama bahsetiimin bu olmad1g1n1 sende biliyosun ...
  |
  |
  _____________________________
  where is the party ?
 • Teğmen
  237 Mesaj
  Evet güzel sorum ama donanımla pek alakası yok heralde ELEKTRONİKCİ arkadaslar sana daha iyi yardımcı olur Bu konuda
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  eskiden bir bios eraser birde bios program writer vardı.kare bioslar cikmadan once yani 90 lı yillarda bozuk bios epromunu boarddan soker.once eraser e takar burda yayılan ısık ile epromu silerdik.daha sonra bios programlayıcı lar ile boardun driverlerini yani .bin dosyalarini bulur yazardık.simdi ise sadece tek bir alet ile hem silip hem yazabiliyorsunuz.piyasada birkac marka model var.ankarada bimel bilgisayar satıyor.
  |
  |
  _____________________________
  SORUN ÇOK
 • Yüzbaşı
  867 Mesaj
  teknik yard1m oldugu için buraya act1m san1r1m cevao verenler c1kacaktr1 ...
  |
  |
  _____________________________
  where is the party ?
 • Onbaşı
  28 Mesaj
  Arkadaşın dediği gibi, eski tip eprom'lar (ki zaten adı üstünde eprom) üzerinde bulunan quartz penceresine ultraviole ışık verilerek içerisindeki verilerin silinmesi sağlanıyordu, yazılması ise bir programlayıcı tarafından yada aynı model bir anakartta dos ortamında orjinal eprom çıkarılır ve silinmiş eprom takılarak bios bilgisini içeren binary dosyası ufak bir program tarafından yazılıyor. Bu flash bios'lar içinde geçerli.

  Flash bioslar daha doğrusu flash rom'lar (eeprom) elektrik enerjisiyle silinip yazılabilir hafıza birimleri olduğu için bir ışığa gerek duymazlar. Aynı eprom yazma işlemi gibi yazılır ve silinir..

  Başlığa bakınca ilk aklıma gelen, bios (basic input output system) manasında nasıl yazılırdı.. Adındanda anlaşılacağı gibi bios'lar anakart üzerinde bulunan işlemci'ye ram, kuzey/güney köprüsü, agp portu, pci/isa/com/usb vs.. portları ide/sata gibi veriyollarını işlemciye tanıtan ve aralarında haberleşmesini sağlayan bir birimdir. İçerisinde yalnızca donanım ile ilgili bilgileri barındırır. Nasıl yazılıyor sorusuna gelince; sistemde bulunan bu giriş/çıkışların birbirleriyle haberleşebilmesi ve veri transferi yapabilmeleri için veri yolları, adres yolları ve control yolları mevcuttur. Bunlar tasarlanma aşamasında yapılan bağlantılar ve yazılacak olan program için(işlemci ve diğer denetleyiciler için yazılan) belirli bir şekilde düzenlenir. Bir boot disketi gibi sistemi kullanım için hazırlar. Mesela windows'da driver'ı olmayan bir donanımın kullanılmadığı ve windows'un onu tanımadığı gibi.. Aslında tüm bunlar programlama dilleri gibi seviye seviye, katman katman ilerlerler.. En alt düzeyde bios sistemi açar, işlemciye donanımı tanıtır, ardından karşımıza bir başka bios=harddisk/disket çıkar, oda içerisinde bulunan os ile sistemi kullanım için hazırlar. (Unutmadan HardDisk'in bile içerisinde kendi bios'u vardır.. ekran kartları ve diğer kartlarında olduğu gibi) Ama bu sefer bilgisayar kullanıcı için hazırlanır :)

  Nerde yazılır sorusuna gelince, en alt seviye programlama dili assembly ve bir üstü c programala dilleri ile yazılırlar. Neyse çok fazla ayrıntıya girdik, anlat anlat bitmiyo. Merak ettiğiniz bir nokta varsa siz sorun ben bilgim doğrultusunda cevaplıyayım en iyisi.. .)
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  647 Mesaj
  Asagida sorunun cevabi var Kivilcim Hindistan Arkadadas hazirlamis belki yardimci olur...

  Anakart BIOS´u Yazmak ve Sorun Giderme (Hotflash) Kılavuzu
  Yazan: Kıvılcım Hindistan

  v1.0

  Bu belgedeki bilgilerin kullanımından doğacak sorumluluklar, ve olası zararlardan belge yazarı sorumlu tutulamaz. Bu belgedeki bilgileri uygulama sorumluluğu uygulayan aittir.

  Tüm telif hakları aksi özellikle belirtilmediği sürece sahibine aittir. Belge içinde geçen herhangi bir terim bir ticarî isim ya da kuruma itibar kazandırma olarak algılanmamalıdır. Bir ürün ya da markanın kullanılmış olması ona onay verildiği anlamında görülmemelidir.

  İstanbul - 2004
  Özet
  Bu yazıda, anakart biosunun nasıl update edilmesi gerektiğini anlatıp, bu işlem bir şekilde başarısızlıkla sonuçlanırsa ne gibi çözümler olabileceğine (hotflash) değineceğiz.

  Not: Bu yazı kapsamında yapılan bütün işlemler, kişinin kendi sorumluluğunda olup, yazının yazarını kesinlikle yükümlülük altına sokmamaktadır. Eğer kendinize bu konuda güvenmiyorsanız, mutlaka bu işlemleri işini bilen birine yaptırın.

  İsteyenler bu "işini bilen birine yaptırma" konusunu abartıp, hayatlarını parça parça bu türden insanlara bırakabilirler ;) Ne de olsa hayat risklidir, ne de olsa yaşayan ölür, ne de olsa yaşamayan ölemez de...


  Giriş
  Yaklaşık altı yedi yıldır, anakart üreticileri kullanıcıların ana kart BIOS yazılımlarında yapılan gelişmeleri bir süre önce aldıkları anakartlara uygulayabilmeleri ve karşılaştıkları bazı problemlerin (bazı cdlerden boot edememe vs. gibi) bu yöntemle giderilebilmesi için biosların program sayesinde bir EPROM programlayıcı olmadan yazılabilir olmasını sağladılar.

  Bu sayede bir kartın biosunda sonradan farkedilen bir problem bile teknik servise gidilmeden halledilebiliyordu.

  Peki nasıl yapılır bu bios update?

  Her şeyden önce yapılabilecek temel hata, "Aaa bu kartın `update´i varmış ben bunu yapayım" demek olacaktır. Eğer bir probleminiz yoksa, herşey yolunda gidiyorsa bios update filan yapmayın. Zira her ne kadar kolay bir işlem de olsa her an bir şeylerin ters gidip makinanızı boot edemez halde bırakması mümkündür.

  Eğer rahatsızlık duyduğunuz bir problem varsa ve bunun da biosdan kaynaklandığını tahmin ediyorsanız, bu sefer biraz araştırma yapmanız gerekecek. Google da biraz dolaşın, bakın bakalım bu problemin biosdan kaynaklandığına dair şikayetler dahası yeni update ile çözüldüğüne dair ifadeler var mı?

  Eğer böyle duyumlar varsa bios güncellemenin zamanı gelmiş demektir.

  Şimdi yapmanız gereken yine biraz Google eşeleyip ana kartınızın tam modeline uygun biosu bulmak. Bunu yaparken ana kart üreticinizin sitesinden şaşmamanızı öneririm, sürüm numarası ve içerik olarak en doğru biosu ordan bulursunuz, başkalarının "ben bunla update ettim" vs. gibi laflarına çok itibar etmeyin.

  Bios dosyası genellikle .bin uzantılı bir dosyadır ve büyük ihtimalle ya 256K ya da 128K olacaktır.

  Bu dosyayı temin ettikten sonra ihtiyacınız olan iyi bir bios yazma programıdır. Gigabyte, Abit gibi anakart üreticileri kendi sitelerinden bios yazma programları downloadına izin verir. Hatta bu programların bazıları Internet üzerinden size uygun biosu bulup boarda yazarlar. Açıkcası bu yöntemi çok tavsiye etmiyorum, benim beş kadar bios güncellememden yegane patlayanı bu şekilde oldu.

  Bunun yerine size tavsiyem uniflash.org adresinden uniflash programını indirmeniz. Bu program hem diğerlerinin aksine açık kodlu bir program, hem de benim rastladıklarım içinde en güvenilir bulduğum. Zaten oldukça yoğun olarak da kullanılmakta, birçok anakart ve birçok bios chipini desteklemekte.

  Şimdi yapmanız gereken ise kendinize boot edebilir bir disket oluşturmak. Bios güncelleme işini bu disket üzerinden yapacağız. Bunun için elinizin altında bir dos sistem varsa bir disket formatlayıp onun ustune sys a: komutu ile sistemi taşıyabilir boot edebilir hale getirebilirsiniz.

  Veya Internet üzerinden, FreeDos tabanlı bir bootdisk indirip bunu kullanabilirsiniz. Benim tavsiyem TechW0rm Boot Disk, Google´da biraz ararsanız bulursunuz. Bios yazmak dışında cd desteği ile dos açmak, GNU/Linux partisyonları düzenlemek vs. gibi işleri yapmak için de ideal.

  Yalnız burada dikkat etmeniz gereken nasıl bir bootdisk kullanırsanız kullanın highmem konusunda bir ayar yapmıyor olmanız gerektiği, zira bu uniflash ile problem yaratıyor. TechW0rm disketinin boot menulerinde 5 ve 5'i seçerseniz böyle bir açılış yaparsınız.

  Bunun ardından diskette yeteri kadar boş yer oluşturup uniflash programını ve yazacağınız boot imajı koyun.

  Şimdi de disketten boot edip uniflashı çalıştırın.

  İlk yapmanız gereken mevcut biosunuzun yedeğini almak. Zaten menüde ilk seçenek bu işi yapıyor.

  Bunun ardından da ikinci seçeneği (Install Bios with bootblock) seçip istediğiniz biosu yazmanız gerekiyor.

  Bios yazma işlemi başlamadan önce size emin olup olmadığınızı sorar (emin değilseniz eminim demeyin :) ve ardından işlem başlar. İşlem yapılırken bir işlem çubuğu üzerinde ilerlemeyi görebilirsiniz. Buradaki çizginin yeşil olarak ilerlemesi gerekmektedir. Eğer bir şekilde kırmızılar varsa arada problem var anlamına gelir, büyük ihtimalle bios yakma işlemi başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

  Eğer herşey yolunda giderse bu sefer yukarda bios bilgileri olan satırların altında (menünün hemen üstünde) SUCCESS yazar.

  Tebrikler gerektiği gibi biosunuzu yaktınız. Umarım probleminiz çözülmüştür.
  PROBLEMLER
  Çeşitli sebeplerle bu işlem sırasında problem çıkabilir. Disket biosu okurken takılır, voltaj düşer, elektrik gider vs. vs.

  Böyle bir durumda öncelikle makinayı kapatıp, tekrar açın ve boot ediyor mu bakın. Bazı durumlarda bios yazma sorunlu gerçekleşmiş bile olsa, boot edebilir halde olur ve disketten boot etmek mümkündür. Yukardaki bilgiler doğrultusunda biosu tekrar yazmayı deneyebilirsiniz.

  Fakat çoğunlukla da böyle olmaz. Diyelim makinayı boot ettiniz fakat hiçbir şey olmuyor. Ne monitörün (genelde digital monitörlerde) gözünün feri var :) ne de herhangibir şekilde bilgisayarınız biplemedi, sadece harddisk spin aldı, disket sürücüde ne var bile diye bakmadan öyle duruyor.

  Bu durumda iki seçeneğiniz var, ya bir bilgisayarcıya gidersiniz (Kadıköy'de Yazıcıoğlu ve civarında birsürü yer var) `board´unuz ve bios imajınızla birlikte, biosunuzu yazdırır, evinize gelir, ilk bir milyon dolarınızı kazanma planınıza ($10-$15 gibi bir eksikle :) kaldığınız yerden devam edersiniz.

  Ya da "bir cumartesi akşamımız var oturup keyifle film seyrettiğimiz, şimdi nerden kaşındım da bios update yaptım, benim gibi "eve gitse de bilgisayarla uğraşsa" adamının başına gelecek şey miydi bu diyip, biosu kendiniz yazmanın yollarını ararsınız.

  İlkini nasıl yapacağınızı anlatmaya gerek yok sanırım.

  İkinci konuda ise bir iki püf nokta var.
  HOTFLASH
  Öncelikle gerçekleştireceğimiz işin adı hotflash. Basitçe ifade etmek gerekirse, yapacağımız iş bir başka (benzer) bilgisayarı dostan boot edip, uniflash programını çalıştırmak, makina açıkken biosu yerinden söküp diğer yazacağımız biosu takmak, yazma işlemini gerçekleştirmek, makinayı kapatmak, sonra misafir biosu yerinden çıkartıp eskisini takmak ve hayatımızda bir başka ilke daha imza atmış olmanın keyfini çıkartmak.

  Öncelikle bu işlem ne zor ne de öyle pek tehlikeli. Biraz dikkatle çok kolaylıkla yapabileceğiniz bir şey. O yüzden "aman olmaz, makinayı yakarsınız, harddisk falan da yanar" diyenlere çok kulak asmayın.

  Tabii ki riski var, ama dikkatli olduğunuz ve bebek adımları ile ilerlediğiniz sürece bunlar minimum düzeyde. Bunları söylerken bu yazı kapsamında yaptığınız herşeyin sizin sorumluluğunuzda olduğunu, herhangi bir problem çıkma durumunda kesinlikle ağlamalarınıza kulak asmayacağımı da hatırlatmak isterim.

  Bu işlemin temelde bir öncekinde fazla bir farkı yok. Tek fark dediğim gibi, çalışır bir sistemden biosu çıkartıp yerine bir başkasını programlanmak üzere takmak.

  Bu konuda da dikkat edilmesi gereken bir iki husus var.

  İşlemi yapacağınız anakartların birbirine yakın özelliklerde olması iyi olur. Mesela 440bx bir makina da diğer bir 440Bx biosu yazmanız daha büyük ihtimal. Kısaca illa da aynı anakarttan bir tane daha bulacağım gibi bir derdiniz yok.

  Bios chiplerinin uyumluluğu konusunda da, benim bios yazma konusunda icazet aldığım, Serdar Köylü hocama bırakıyorum sözü:

  "Chip uzerinde AT29F1000, W29EE011, ISSI 29F020 gibi bir değer olur. Genel olarak hep aynı şekilde 29F gibi başlarlar. Eğer, 29F den sonra 11, 010, gibi bir değer varsa, bu 128KB bir EEROM'dur. Yok, 020, 1000 gibi bir değer varsa, bu chip 256KB bir EEPROM'dur. Tam olarak bilmek için GOOGLE faydali olacaktir. Simdi, original olarak 256KB bir chip olan anakart üzerinde 128KB ve 256KB chipleri yazman mümkün. Genel olarak hiç bir sorun çıkmaz bu durumda. Ama 128KB chip olan bir anakartta 256 KB yazman mümkün değil."

  Bir başka önemli husus da uygulama.

  Bios chipini yerinden çıkartmak dikkat isteyen bir iştir. Normalde bunun için özel penseler olmasına rağmen biraz dikkatle saatçi tornavidası ile de bunu yapabilirsiniz. Önemli nokta chipin bir kısmının bir anda çıkmaması ve bu yüzden diğer tarafın eğilip (hatta kırılıp) zarar görmemesidir. Bir miktar eğilmesi de çok problem olmuyor açıkcası, bir küçük tornavida ile bacakları düzgün hale getirebilirsiniz (yeter ki bunu alışkanlık haline getirmeyin)

  Tabi ki bu işlemi makina açıkken yapmak oldukça zor olacaktır. Bu yüzden tavsiyem önce makina kapalıyken (hatta atx makinalar tamamen fişten bile çekiliyken) biosu yerinden çıkartıp, sonra da fazla bastırmadan (fakat düz olacak, bir tarafı daha gömülü olmayacak şekilde) yerine yerleştirmeniz.

  Makinayı bu şekilde açtığınızda büyük ihtimal bios gerektiği gibi çalışıp boot edebilecek, fakat zamanı geldiğinde yerinden de kolay çıkabilecek halde olacaktır.

  Yukardaki prosedürlerdeki gibi makinayı disketten boot edip, uniflash programını çalıştırın. Şimdi ise biosu yavaşça (ve düz tutmaya özen göstererek) yerinden çıkartın.

  Belki de en önemli nokta burası. Bios chiplerinin belli bir yönü vardır, bu yön de bir uçlarında bulunan çentikle belirlenir. Bu çentiğin biosun yuvasında bir karşılığı vardır. Yönünüzü burdan anlayacaksınız. SAKIN BIOSUN ETİKETİNDEN REFERANS ALMAYIN YANLIŞ YAPIŞTIRILMIŞ OLABİLİR!.

  En önemli kriter işte bu çentike dikkat etmek. İkinci önemli nokta da yazılacak biosu yavasca ve yine mümkün olduğu kadar yere paralel tutarak yerleştirmek ki herhangibir bacak diğerlerinden önce değip bir atlama yapmasın. Özen gösterilmesi gereken bir işlem olmasına rağmen çok da korkulacak birşey değildir bu. Mesela ben ilk seferde hem çentiğin yönünü şaşırıp ters taktım hem de birkaç bacağın daha önce basmasına sebep oldum.

  Felaket senaryolarının başında gelen çentiğin yönünü şaşırma durumunda (eğer çok şaşkın değilseniz ve bir terslik olduğunu on onbeş saniye içinde anlarsanız) hemen fişi çekin. Benim biosum bu kısa sürede aşırı ısınmasına rağmen ne kendisine ne de boarda bir zarar vermedi mesela.

  Misafir biosu yerine taktınız, fazla bastırmadınız ve uygun imajla yazmaya başladınız. İşlem bitti, işlem çubuğu yemyeşil, herşey yolunda gitti, geçmiş olsun. Bilgisayarı kapatın, eski biosunuzu geri takın ve iş bitti.

  Fakat diyelim böyle olmadı, diğer senaryodaki gibi ekranda kırmızılar var, bios yazılamadı, öylece kaldınız. Bu noktada bile yapabileceğiniz bir şeyler var. Yukarda anlattığımız gibi benzer bir boardun biosunu çıkartıp, yine aynı yöntemle yazıp sonra da biosu çalışmaz durumdaki bilgisayarınıza takabilirsiniz. Ben 440BX chipsetli Gigabyte GA-6BXE boardun biosunun yerine Tomato LX boardun biosuna, Abit BM-6 anakart üzerinde bios yazdım ve bir problem çıkmadı.

  Tabi başka yöntem olarak dual bioslu bir makina kullanmak da sözkonusu olabilir ama bunu ben denemedim bu yüzden bu konuda bir şey söyleyemeyeceğim.


  SONUÇ
  Bios update etmek, hatta boot edemez hale gelmiş bir biosu hotflash yöntemi ile işler hale getirmek, aslında basit bir iş, kesinlikle öcü değil. Sadece gerektiği gibi bilgilenmek, özen ve biraz da dikkat istiyor. Aslına bakarsanız bu bilgisayarla ilgili hemen hemen bütün konular için geçerli.

  Eve gidin de bilgisayarla uğraşın :)

  Kolay gelsin.

  KIVILCIM Hindistan

  |
  |
  _____________________________

  Istanbul Technical University
  Department of Control and Automation Engineering
 • Yüzbaşı
  867 Mesaj
  arkadaslar verdiiniz bilgiler için cok tesekkür ederim .....
  sayg1lar ...
  |
  |
  _____________________________
  where is the party ?
 • Yüzbaşı
  276 Mesaj
  uğraşmıssın emeğine ve bilgilerine saygı duyuyorum.
  |
  |
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
SEO
son dakika
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,285
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.