Şimdi Ara

Bios güncellemesi sıradında elektrik kesintisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaşadım ve ekrana doğal olarak görüntü gelmiyor. MSI B350M PRO VDH anakartımın modelidir. Modelin dual biosu ve flashback butonu bulunmuyor. Kullanım kılavuzunda bios güncellemesinde sorun çıkması halinde ne yapılması gerektiğine dair bir bilgi yok. Araştırmalarımın sonucunda bazı işlemleri denedim ve işe yaramadı: bios pilini 1 saat sökük tutmak, cmos sıfırlama pinini kullanmak, kasaya bağlı tüm harici donanımları söküp bios dosyasının bulunduğu usbyi 30 dakika takılı tutmak. Hafta sonu açık bilgisayar tamircisi bulabileceğimi sanmıyorum. Sorunu kendim çözebilir miyim, bilgisi olan var mı @mikail13 @mikailc78

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crystal Prox -- 2 Kasım 2019; 4:31:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Malesef sizin yapabileceğiniz birşey yok.

• https://service.msicomputer.com/msi_user/support/techfaqdetail.aspx?formid=3046

Bu adreste işe yarayacağını umduğum bir yol buldum. Fakat gereken işlemi yapmak için gecenin bu vaktinde m2 ssd'nin vidasını çıkarabilecek küçüklükte ucu olan bir alet bulamadım sabah gerekirse satın alıp güncellerim.

Bios güncellemesi sıradında elektrik kesintisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crystal Prox -- 2 Kasım 2019; 5:23:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Crystal Prox

https://service.msicomputer.com/msi_user/support/techfaqdetail.aspx?formid=3046

Bu adreste işe yarayacağını umduğum bir yol buldum. Fakat gereken işlemi yapmak için gecenin bu vaktinde m2 ssd'nin vidasını çıkarabilecek küçüklükte ucu olan bir alet bulamadım sabah gerekirse satın alıp güncellerim.

Büyük ihtimal boot sıralamasında öndeler diye çıkartmaya çalışıyor. Eğer usb en önde ise default olarak bence sökmeden de olur o işlem. Tabi olursa.

• En çok tırstığım konulardan birisi bios güncellerken elektiriğin gitmesi, geçmiş olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok büyük ihtimal servis yolu gözüküyor çünkü büyük bir sorun.
  • Anakartın servise gitmesi lazım,garanti dışı kalma gibi bir durumu olmuyor bios u hemen tekrar yazıp teslim ediyorlar.
  • anakartı söküp garantisi varsa, servisine yollayın. ben de biosu uçurmuştum, 2-3 alanı oluyormuş bu biosların, hangisinde sorun olduğuna bakmamız lazım demişlerdi, götürdüm, şanslısın dediler yaptılar..

dipnot: yanlış kişiyi etiketlemişsin ama sorun değil :) sistem upgrade edicem derken anakartla sıkıntı yaşamıştık

sana önerim garantiye yollaman. eğer yoksa garantisi, işini iyi yapan bir yer bulman gerekir..
  • Evet arkadaşlar, MSI servisinin önerdiği yol da işe yaramadı. Zaten içten içe ümidim yoktu. Bios niyetine usb mi kullanılırmış öyle. Ürünün garantisini kontrol ettim 5 gün önce bitmiş bir dostumun önerdiği bir tamirciyi aradım. Bios çipini söküp biosu yazıp işi halledebileceğini, içimi rahat tutmamı söyledi.

Ülkenin başkentinde elektrik kesileceği tutar ve ben o sırada bios güncelliyorumdur... Aynı dönemde çıkmış, aynı segmentteki ASUS markalı B350 anakartlarda flashback tuşu var, MSI bu çipsetli kartların hiçbirine koymamış. Daha da MSI ürünü satın alırsam 2 olsun. 100₺ kâra girelim dedim o da tamirciye gider artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Crystal Prox -- 3 Kasım 2019; 1:20:4 >
  • Tamir işlemini bizzat izledim. Usta BIOS çipini söktü, ilginç tipli cihazlar vasıtasıyla laptopa bağladı ve BIOS'u yazmaya çalıştığı esnada hata aldı. Çip bizlere ömürmüş. Ertesi güne 20 TL fiyatla yenisini sipariş ettik. Yeni BIOS çipi yazım çizim işlemlerinden sonra anakarta monte edildi. Güç verildiğinde her şey olması gerektiği gibi çalıştı çok şükür.
  • Crystal Prox kullanıcısına yanıt
    Böyle ustalara her zaman rastlaamıyoruz. Konum ve numarayı özelden atar mısınız? Rehberde dursun belki işimiz düşer

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ah o elektrik kesintileri varya .. bizim binanın 3 katında amcamın evinde elektrik tesisatında sorun var.bir sıkıntı oldumu(genelde buzdolabından oluyor)hemen tüm binanın elektrikleri gidiyor.
    bios update yaparken çok korkuyorum bu sebeple.
  • Dreadfrost kullanıcısına yanıt
    UPS cihazı almanızı tavsiye ederim.
  • @saasc
    Dükkanın google maps linkini atıyorum, gerekli bilgiler mevcut =>https://g.page/Hlm_Bilgisayar/?share

@sasuta
    Önerdiğiniz bir model var mı?
  • Crystal Prox kullanıcısına yanıt
    APC markasını öneririm. Ben 15 senedir kullanıyorum iki kere akü değiştirdim o kadar. Letgodan ikinci el de bakabilirsiniz. 1000VA olanlarını 300 lirelardan bulabiliyorsunuz.
  • ups ye para vermeye kıyamazsanız ups den çok daha değerli olan pc nizin başına çok iş gelir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 11 Kasım 2019; 1:56:17 >
  • sasuta kullanıcısına yanıt
    UPS konusunda bilgim sıfır. F/p ürün var mı ?

Edit: biraz bakındım da.
    Fiyatlar çok pahalı.

Edit: iyi bir online ups. 1500 ila 2800 arasında. + Gürültülü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aschil -- 11 Kasım 2019; 4:14:23 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • aschil kullanıcısına yanıt
    Online ups ler iyi ama gerekli değil. Tek avantajı tam sinüs dalga verebilmesi. Siz Line interactive alsanız da yeterli olacaktır. Ben ups olarak APC den başka marka kullanmadım bu nedenle de önerebileceğim tek marka apc olacaktır.
  • sex yaparken 6.1 şiddetinde deprem olması gibi bişey. Yakının cenazseinde kalp kriiz geçirmek gibim,tatilde su çiçeği çıkarmak of çok korkarım bios güncellerken.
  • Yani ups alacaksanız aldığınız ups anakartan ucuz olsun. Yoksa hayatınızda 1 kere yakarsınız biosu bu şekilde zaten.(tesisat sorununuz yoksa)

Ayrıca UPS kasanın çalışmasını bozabiliyor.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.