Şimdi Ara

Bios guncelleme sonucu bilgisayarım açılmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • selam arkadaslar ASUS M5A78L-M/USB3 anakartımın modeli dün gece biosu guncelledim. Fakat yanlış guncellemiş olmalıyımki bilgisayar acılmıyor ekrana görüntü gelmiyor ne yaptımsa acamadım bu asus anakartlarda biosu eski haline alamıyormuyuz tekrar yukleme ve guncelleme gibi bios işlemlerini nasıl yaparım bana yardımcı olacak deneyimli kardeslerimden mesaj bekliyorum..

• şebeke elektirik fişini çek
    anakart bios pilini çıkar 5dk bekle
    şebeke elektrik fişini tak açmayı dene açılırsa
    tekrar kapat pilini tak tekrar çalıştır

ama bunu yapmana ramen açılmıyosa gecmiş olsun bios uçmuş demekdir
    grantili ise grantiye yolla değilse ücretli yaptırcan artık
    geçmiş olsun kolay gelsin
  • tesekkur ederim uzman dediklerinizi defalarca yaptım post ekranını görsem halledecem ama malesef hic tepki yok anakart calısıyor fakat bios yok ortada :) internette baktıgımda bircok makalede benim sorunumla alaklı bir cok magdur kardeslerim var ama anakartları ya intel yada gigabyte oldugu için benim asus anakart modelimde bu sorunu yaşayan bulamadım illaki bunun bir yolu yordamı vardır bunu ögrenmek istiyorum teknik servis benim için en son care demek.
  • ASUS CrashFree BIOS 3 ile sorunu çözebilmen gerekirdi, şu yöntemi denedin mi ?

https://www.asus.com/tr/support/faq/1012219

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yavuz222 Y kullanıcısına yanıt
    birde bios jumperla sıfırlama yap dicem ama onuda denediğini düşünüyorum
    birde bişey denemeni isticem senden
    usb 2.0 portuna bitane usb bellek tak pc ac bakalım usb açılışda bakıcakmı bakalım bunu anlamak için usb bellek üzerinde led olması gerek o tıp bir bellekle dene
  • yilmaz976 kullanıcısına yanıt
    ekran acılırsa onu zaten yaparda
    ekran hiç gelmiyosa onu yapamaz ki
    laptoplarda bu sorun oluyordu kurtarma yazılımı ile yapılıyor
    eyer anakart ateşlediğinde usb denetimi yapıyorsa berki bi ihtimal kurtarma yazılımı ile kurtara bilir
    kolay gelsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uzman12 -- 23 Şubat 2017; 13:2:59 >
  • uzman kardesim dediğin flash bellek led olayını denemedim aksam eve gecince deneyecgim mantıklı geldi. eğer sorunumu çözersem sayenizde nasıl çözdüğümü paylaşacagım. ilgin için tesekkür ederim..
  • yilmaz976 kullanıcısına yanıt
    Yilmaz yarbayım gönderdiğin linki inceledim bunuda denemedim aksam sonucu yazarım insallah çözeriz bu sorunu .. Teşekür ederim deneyip tekrar dönecem..
  • uzman12 kullanıcısına yanıt
    Evet bu konuda seninle mutabık kaldık ancak Yavuz arkadaşın, anakart calısıyor fakat bios yok ortada sözüne istinaden o yöntemi önerdim, seninde dediğin gibi USB portları çalışıyorsa bir ihtimal kurtarabilecektir.

Amin inşallah, sonucu bekliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: yavuz222

Yilmaz yarbayım gönderdiğin linki inceledim bunuda denemedim aksam sonucu yazarım insallah çözeriz bu sorunu .. Teşekür ederim deneyip tekrar dönecem..

anakartının asus sitesinde en son M5A78L-M-USB3-ASUS-2101 versionlu dosyası var
    senden ricam
    usb bellek fat16 veya fat32 olarak biçimle ve
    bu dosyayı usb bellek içine koyarken bir kac farkli isimle koy örneğin

M5A78L-M-USB3-ASUS-2101.ROM
    M5A78L-M-USB3-ASUS-2101.CAP
    M5A78L-M-USB3.ROM
    M5A78L-M-USB3.CAP

şeklinde koyup dene inşallah sorunun çözülür
    kolay gelsin
    uzman kardesim olmuyor malesef usb yi görmuyor söylediklerini aynen yaptım :( usb yi tanısa olacak bu iş algılamayı nasıl sağlarız aceba..
  • quote:

uzman kardesim olmuyor malesef usb yi görmuyor söylediklerini aynen yaptım :( usb yi tanısa olacak bu iş algılamayı nasıl sağlarız aceba..

Yaa olmicani biliyom ama bi mucize olur diye umdum

granti varsa olla yaparlar asus anakartlar 3yil grantili oluyor

hersey için saol tesekkür ederim kardesim hakkını helal et asus yetkili servisine gidecez artık.
    Lafi bile olmaz keşke işin olsaydı

• Tekrar selam bozulan bios cipini asus yetkileriyle ve birkaç teknik servisle görüştüm fiyatları cok pahalı geldi en ucuz yaparım diyen 100 tl istedi bende internet uzerinden getirttigim "CH341A EEprom Flash Bios Programlayıcı" ile cipi silip yeniden yazdım ve şuan bilgisayarım çalışıyor ve bu yorumuda bu çalışan bilgisayarımdan yazıyorum. Bu ürünü 35 tl ye aldım kargo dahil yani derimki elinizden geliyorsa kendi işinizi kendiniz yapın fazla paranızı vermeyin arkadaslar.

verdigim model ve markayı internette arastırın birçok bilgiye ulaşacaksınız nerdeyse tüm anakartların tamamını destekliyor saygılarımla forum donanım habere ayrıca tesekkürler..
  • quote:

Tekrar selam bozulan bios cipini asus yetkileriyle ve birkaç teknik servisle görüştüm fiyatları cok pahalı geldi en ucuz yaparım diyen 100 tl istedi bende internet uzerinden getirttigim "CH341A EEprom Flash Bios Programlayıcı" ile cipi silip yeniden yazdım ve şuan bilgisayarım çalışıyor ve bu yorumuda bu çalışan bilgisayarımdan yazıyorum. Bu ürünü 35 tl ye aldım kargo dahil yani derimki elinizden geliyorsa kendi işinizi kendiniz yapın fazla paranızı vermeyin arkadaslar.

verdigim model ve markayı internette arastırın birçok bilgiye ulaşacaksınız nerdeyse tüm anakartların tamamını destekliyor saygılarımla forum donanım habere ayrıca tesekkürler..
    Selamlar sizin ile aynı sorunu yaşıyorum ve ana kartlarımız tam olarak aynı sizin gibi yaparak sorunumu çözmeyi umuyorum fakat bios çipinin yerini tam olarak bilmiyorum siz bios çipini nasıl ve nerede buldunuz?Çıkartmak için lehim gerekiyor mu yoksa lehimsiz çıkıyor mu?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.