Şimdi Ara

bios durup dururken silindi!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bilgisayarım yavaslamıstı. ben de toparlansın dıye restart cektım. kapandı acılırken sıyah ekranda recoverıng bıos yazdı ve açilmadı. artık acılmıyor.acılırkenki bıp sesı bıle cıkmıyo kasadan.nasıl cozulur bu sorun arkdaslar. lutfen yardımcı olun

• Biosun sileneceğini zannetmiyorum başka birşey olabilir.Bios pilini kontrol etmenizde fayda var
  • güvenli mod çalışan en son ayarları dene.sistem geri yükleme de yap
  • Fişi çek dostum 1-2 dakika bekle yeniden dene olmazsa düşünürüz.
  • ewet düşünürüz
  • cektım denedim kardes olmuyo. pılı cıkardım bekledım taktım o da olmadı. pıl mı bıtık acaba?bip sesi dahi cıkmıy1o nasıl guvenlı modda acayım.
  • Başlangıç disketi varsa onu takıp bekleyin bakalım ne tepki verecek..
  • anakartın modeli ne snein yapman gereken anakartın modeline bakıp internetten biosunu diskete çekip kurmak
  • kartlarla ilgili bir sorun da olabilir, komple söküp teker teker takarak bi dene
  • aynen demircibu'nun dediğini yapacaksın,ayrıca güvenli modda nasıl alsın adam geriye windowsun w'si açılmazken

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metalnotdead -- 27 Ocak 2007; 6:46:28 >
  • Ramleri bir söküp taktınız mı, ya da cift ram varsa tekini takın çalıştırın...
  • aynısı benim başıma geldi normal kapadıktan sonra recovering bios tarzı bir yazı çıktı ve ekrana hiçbişey gelmedi yine de ekran kartı ram güç kaynağı işlemciyi tek tek kontrol ettim her nekadar sorunun bios olduğu belli olsa da :) bios uçtu durup dururken perpada ema bilgisayar var 20 ytl ye dün yaptırdım eğer çipi bozuksa değiştiriyorlar değilse bios yüklüyorlar birgünde hallediyorlar kadıköyde de benzer yerler var daha ucuza bulabilirssin belki. ema bilgisayarı tavsiye ederim kadıköyden de oraya getiren çok oluyormuş siteleri de var googleda anakart tamiri yazarsan çıkıyor
  • bazı durumlarda biosu resetleyince düzelebilir.
    kasa güç kablosunu çek. bios pilini çıkar. pilin yuvasını kısa devre et. 5-10 dakka bekle.
    pili yerine tak ve yeniden çalıştırmayı dene.
    kolay gelsin...
  • Recovering BIOS dediğine göre BIOS'un Backup bölümünde bir hasar yok. Bazı anakartlarda BIOS kurtarma için jumper oluyor. Bazılarında ise bir klavye kısayolunu basılı tutarak açtığınız sistemde "disket" ile kurtarma yapabiliyorsunuz. BIOS'un bu kısmına BootBlock deniyor ve BIOS update yaparken bile buraya herhangi birşey yazılmıyor. Internetteki bazı makaleler var, ekranda görüntü yokken sadece disket sürücünüzün ışığı ile update yapıyorsunuz. Olmazsa BIOS yazan bilgisayarcılar var, ücret karşılığı yazdırabilirsiniz. Aynı anakartı olan bir arkadaşınız varsa "hot-swap" metodunu deneyebilirsiniz. (arkadaşınızın çalışan bilgisayarı DOS'u boot ettikten sonra (bilgisayar açıkken) onun BIOS çipini çıkarıp sizin silinmiş çipi takmak, ve flashlamak. Doğru yapıldığı takdirde tehlikesiz ve etkili metoddur)
  • ya arkadaslar ıyı guzel haklısınız da bu bios aniden nasıl silinır onu anlamadım. bu olay basıma 2. kez geliyor. ama ilkinde bıosu update ederken yarım kaldı servıse goturdum yukletmek ıcın. tam 1.5 ay beklettı benı servıs cınnet gecırdım. bu kez ortada böyle bisey yok. pilı mi bıttı acaba. ısın kotu yanı onlar benı beklettı dıye ben de onları beklettım. parasını henüz ödemedim:-) bı daha gıdemem oraya. perpa da cok uzak bana. gebzedeyim
  • benimki de durup dururken uçtu update filende yapmamıştım arkadaşlar bahsetmiş bazı anakartlarda bios resetlemek için jumper oluyor bazılarında da dual bios var benimki eski model olduğu için tekrar yazdırmaktan başka çarem kalmamıştı kadıköyde yazan yerler varmış daha yakın olur sana inşallah halledersin perpa uzak biraz ama yolu düşen biriyle yollayabilirsinhttp://www.emabilgisayar.net/anakart_tamiri.htm
  • BIOS silinmez, sadece menüye giremezsiniz, güncelleyemezsiniz.

Pili çıkarıp takınca sorun kalmayacaktır.
  • bende pili çıkarınca fayda etmedi zaten ilk denediğim şey oydu :) sanırım arkadaşta da denemiş pili çıkarmayı
  • selam kardeş bilgisayaraın fişini çek ve bios bilini çıkar 10 -15 bekle yeni bir bios bili al onu tak sonra bilgisayarın fişini tak öyle dene

anakartın yeni bios sürümünü internetten indir diskete birde öyledene

yine olmassa kardeş anakartın üstünde bulunan bios çipi bozulmuştur onu degiştirmek gereki yo
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.