Şimdi Ara

Binalarda merkezi sistem geri geliyor ve Kombiler Tarih Oluyor mu? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
113
Cevap
0
Favori
26.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Doğalgazlı merkesi ısıtma sistemi olan yeni bir sitede oturmaya başladık. (markalı bir firma diyelim.)
    Sitede oturum yeni başladı. Bu ay ilk defa ısınma faturası geldi.
    80 metrekarelik 1+1 ev için 450 TL fatura geldi. (aylık 15TL sistemin elektrik giderinide ayrı veriyoruz)
    5 kademeli petek 3 le 4 arası yakıldı genelde.
    Isınmasına ısındık ama cebimizde yandı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Savage99

Doğalgazlı merkesi ısıtma sistemi olan yeni bir sitede oturmaya başladık. (markalı bir firma diyelim.)
    80 metrekarelik 1+1 ev için 450 TL fatura geldi. (aylık 15TL sistemin elektrik giderinide ayrı veriyoruz)

hocam o evin bütün odalarına hatta çok afedersiniz wc. ye bile klima taktırsanız 450 tl. gibi bir faturayı asla görmezsiniz,doğalgaz ucuz enerji diye hala milleti kandıyorlar

evet ucuz ,ama sadece mutfak ocağında ve banyo şofbeninde

bence doğalgaz alınacaksa sadece mutfak ve şofben için alınmalı ,ısıtma işinde hala klima daha ucuz olmaya devam ediyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Orijinalden alıntı: Savage99

Doğalgazlı merkesi ısıtma sistemi olan yeni bir sitede oturmaya başladık. (markalı bir firma diyelim.)

hocam o evin bütün odalarına hatta çok afedersiniz wc. ye bile klima taktırsanız 450 tl. gibi bir faturayı asla görmezsiniz,doğalgaz ucuz enerji diye hala milleti kandıyorlar

evet ucuz ,ama sadece mutfak ocağında ve banyo şofbeninde

bence doğalgaz alınacaksa sadece mutfak ve şofben için alınmalı ,ısıtma işinde hala klima daha ucuz olmaya devam ediyor

Merkezi sistemin klasik (kademeli kapasite kullanan) yer tipi kazan mı yoksa kesintisiz modülasyonlu duvar tipi yoğuşmalı kazan/kaskad mı,
    Dış hava sensörlü kumanda paneli kullanılıp kullanılmadığı,
    Her daire için ısı payölçer olup olmadığına
    bağlı olarak sarfiyatlar çok farklı olabiliyor...

En ekonomik sistem standart yalıtım koşullarına sahip binalarda, akıllı ısı payölçer ve dış hava sensörlü dijital kumanda cihazıyla entegre duvar tipi yoğuşmalı kazan/kaskad sistemleridir.İlk yatırım maliyetleri, bireysel uygulamalara göre daha düşük olduğu gibi geri dönüş süresi de anlamlı ölçüde kısadır.
    Yeterki sistem kurulumu teknik esaslar dahilinde bir bütün olarak yapılmış olsun...
    İyi forumlar!

• memint hocam

anlattıklarınız mutlaka sarfiyatı çok etkileyebilecek unsurlar ancak benim bugüne kadar yaptığım gözlemlerim doğalgazın istenilen ucuz konforu bir türlü sağlayamadığı yönünde ,ben doğalgazı ankara da merkezi sistem olan 90 daireli sitede yaşayarak ,kardeşimde de kombi olarak gördüm ,şimdi ege bölgesinde bir sürü komşumuzda kombi var ve gözlemliyorum tam korunaklı olmayan evlerde ne yazık ki fatura çok yüksek geldiğinden amacına da ulaşamıyor

gönül ister ki doğalgaz biraz ucuz olsa da herkes kullansa ,bir taraftan mühendisler sarfiyatı azaltacak yöntemler arıyor/buluyor ama hükümetler ise doğalgaza zam yapmak suretiyle bu kazanımı yok ediyor

selamlar
  • Sn @alptuğ56,
    Dedikleriniz ve gözlemleriniz ülkemizdeki gerçekleri yansıtıyor. Maalesef durumumuz bu; yağ-un-şeker-su var, helva henüz yok.
    Aslında ısınma alanında çok ciddi uygulamalar var, daha çok üst düzey iş yerleri, kurum ve büyük paralı konut-sitelerde...
    Ama çoğunlukla bireysel sistemlerin uygulandığı bir ülkeyiz. Bireysel uygulamalar şahısların maddi gücüyle ve ısı-konfor bilgi ve tercihlerine dayalı yürüdüğünden ne kadar verimli olduğu tartışılır. Forumda soba ile ısınma mantığıyla kombi kullananlara sık rastlıyoruz.
    Bu olumsuz tablonun birinci derecede sorumlusu olarak yakıtı görmemek gerekir diye düşünüyorum. Doğalgaz belki tepemizde duran güneşe, rüzgara, yerin ciğerinden sökülen kömüre, oduna, pellete göre daha pahalı, ama binalarımız da uygun ısı yalıtımına sahip değil mesela. Veya ısı-kontrol sistemlerine mantığına hala uzağız, önce petek koyarız sonra vanalarını kapatırız tasarruf olsun diye. Merkezi DG kazanı koyarız, kumandasını eski usul insan eliyle yapmaya çalışırız. 3 kuruş daha fazla verip işletim giderlerinden kar etmeyi zarar sayarız...
    Yani bilgiyi, teknolojiyi, parayı bir araya getirip bir türlü ihtiyacı gideremeyiz. İhtiyacı bile net tanımlayamayız çoğu zaman.
    Isı ile sıcaklık kavramlarını yüzde kaçımız biliyor ve yerinde kullanıyor acaba? Yani bilgisizlik de diz boyu be hocam...
    Sağlıcakla!

• Arkadaşlar şu an yapılan evler merkezi sistemmi oluyor acaba..Trabzonda bir ev almayı düşünüyoruz yalnız ev devamlı kullanılmayacak .yani kombili olması lazım yeni evler hep merkezimi oluyor acaba bilgisi olan varmı .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat8361

Arkadaşlar şu an yapılan evler merkezi sistemmi oluyor acaba..Trabzonda bir ev almayı düşünüyoruz yalnız ev devamlı kullanılmayacak .yani kombili olması lazım yeni evler hep merkezimi oluyor acaba bilgisi olan varmı .

ev merkezi olsa da yakılan kadar ödemeli bu sistem

çoğu kişi karıştırmış eski sistem merkezi ile

kapıda sayaç var..

ister petekleri hiç açmayın ister 3 ay dışarda olun kışın ücret birikmeyecek

sadece küçük bir katılı payı alınıyor oda boru kaybı gibi düşünün aylık 7 tl sanırım bir sitede
  • omer14 kullanıcısına yanıt
    Yeni yapılan binalarda sistem bu şekildemi yani..Merkezi olsada kullanırsam ödüyorum kullanmazsam ödemiyorum yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: murat8361

Yeni yapılan binalarda sistem bu şekildemi yani..Merkezi olsada kullanırsam ödüyorum kullanmazsam ödemiyorum yani.

aktarma kablom olsa atardım resmi gelen faturada

bende sizin gibi istemiyordum merkezi işini ama takmanıza gerek yok..çok daha karlı bu sistem
  • omer14 kullanıcısına yanıt
    Yani kullanırsak ödüyoruz kullanmazsak ödemiyoruz değilmi...vanası felanmı oluyor acaba
  • Oturduğum bina yeni ve bir sitenin içinde.90 dan fazla daire var ve merkezi sistem.Yalıtım iyi ısınmak pek sorun olmuyor.

Ancak sorun gelen doğalgaz faturasında.Binaya gelen fatura korkunç boyutta.Tüm site ayakta ama yönetim sadece dinlemekle kalıyor birşey yapmıyor veya yapamıyor.Öyle ki binada oturan sayısı neredeyse toplama göre %20.Oturum artsa herhalde daire başına küçük bir belediye bütçesi kadar öderiz.

Hesaplama tüm daire sayısına göre yapılıyor ama toplam fatura büyük olduğu için çarpan artıp tüm daireleri etkiliyor.
    Benin tahminim biryerde öyle bir harcama var ki faturayı anormal yükseltiyor.

Kısacası merkezi sistem yarardan dolayı zarar sağlıyor (Hem bize hem de temel sebebi olan ekonomiye)

Bu durumda bizim şikayet edebileceğimiz bir merci var mı belediye,büyükşehir,şehircilik bakanlığı falan gibi?

Acilen cevapa ihtiyacım var.

• CmlCngz C kullanıcısına yanıt
    Dostum merhaba konu yanlış yere açılmış ve sende yanlış yere soruyorsun bu kombi bölümünde açılmış konuda daha bilgili arkadaşlar var oraya sorabilirsinhttp://forum.donanimhaber.com/m_43778463/tm.htm
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.