Şimdi Ara

Bina ile uyumlu Akıllı kapı ürünü arıyorum.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bina ile uyumlu Akıllı kapı ürünü arıyorum.

Resimdeki ürünle uyumlu kapı zili arıyorum. Bu cihazı komple bile değiştiremem bilirim ama altaki cihazı değiştiremem.

Zil çaldığında telefona bildirim gelsin istiyorum. En önemlisi bu.

Mümkünse kapıyı da açabileyim. Hatta aşağıdaki kamerayıda kullanabileyim. telefondan Konuşabileyim. Bunlar acil değil.

Söyle bir senaryoda yapılabilir. Alt kapı çalınca bildirim gelir ben açarım. Kapıma gelen kişi bir daha çalar bu sefer hazır doorbell işimi görür.

Ya hepsini yapabilen bir cihaz arıyorum. Yada Hem resimdeki cihazı kullanayım. zil çaldığında bildirim gelsin ve dış kapıyı aça bileyim.

• Kapı açmayı röle ile çözüyorum da, Zil çaldığında telefona bildirim gelmesini nasıl yaparım o kısımdayım.

• MC.CYBER_ kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Zil çaldığında bildirim almayı çözebildiniz mi? Ben de bunu istiyorum ancak henüz bir çözüm bulamadım. Apartman girişinden zile basıldığında diafon üzerindeki kamera ekranı açılıyor ve diafonda yeşil led yanıyor. Bu anda voltajı ölçüp birşey yapabilirim diye düşündüm ancak henüz bir yere varamadım ☺️

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Ben audio marka görüntüsüz diafona bildirim ve kapı açma özelliği eklemeyi başardım. Bunu 1 adet shelly uni ve 1 adet röle ile yaptım. (Rölenin bobin bacakları arasına diyot bağlanması gerekir, açma kapama sırasında oluşacak olan anlık yüksek voltajları engellemek için) Çok fazla detaya girmeden anlatacak olursam. Shelly uni'nin buton algılama özelliğini kullanarak zil butonuna basıldığında kendi uygulaması veya home assistan üzerinden telefona bildirim göndermesini sağlamak mümkün ama buton algılama tepkisi düşük yanı butona uzun süre basılmayınca algılamıyor. Zile uzun süre basılması gerekiyor ki buda çoğu zaman yapılmıyor. Bu sebepden dolayı shelly uni'nin başka özelliğini kullanarak daha hassas şekilde çözdüm. Analog dijital dönüştürücüyü (ADC) kullandım. Yani zile basıldığında sistem üzerindeki voltaj değişikliğini algılayarak bana zil çaldığı bildirimi geliyor shelly kendi uygulaması üzerinden. Şimdi burda zor kısım voltaj değişikliğini saptamak. Biraz tersine mühendislik yapıla bilinir, ziraa ilk denemelerimde farklı farklı bağlantılar yaptım çok efektif olmadı. Örneğin komşunun ziline de basıldığında bildirim geliyordu. Sistem baya ilkel anladığım kadarıyla. Bende en basit mantık düşünerek, ADC'i iç ünitenin hoparlörünün artı ve eksi kutuplarına bağladım. Böylece zil sesi çalıştığı zaman voltaj sıfırın üzerine çıkıyor ve bildirim geliyor. Basit mantık düşünüldüğünde hoparlörün bas konuş özelliğini de kullandığımda bildirim gelmesi ama önemli değil benim için zira başka bir şekilde çalışan bağlantı bulamadım. Bas konuş özelliğini hiç kullanmıyorum kullansam dahi evde olduğum zamanlarda zaten bildirim almama gerek yok. Ben dışarda olduğum zamanlarda kapıyı kargocu falan geldiğinde açabilmek için aynı zamanda dış kapının anahtarını üzerimde taşımamak için yaptım bu sistemi. Zil bildirimi alma kısmını anlatım. Şimdi gelelim kapıyı açma kısmına. Bunu da yine bağlamış olduğunuz shelly uni cihazına bir adet röle bağlayarak yapabiliyorsunuz. Şimdi bu shelly uni kim düşünmüşse güzel iş ortaya çıkartmış. Hem telefon üzerindeki uygulaması çok güzel ve kullanışlı. Hem ayarlar kısmında baya detaylı şekilde ayar yapabiliyorsun hemde cihaz çok küçük bozuk para kadar ama marifeti baya fazla. Üzerine sensör dahi bağlamak mümkün. Fiyatıda uygun. Neyse fazla uzatmadan anlatmaya geçeyim. Şimdi Shelly uni incelediğimde opticoupler ile ana devreden voltaj olarak izole edilmiş 2 adet output var. Bunları uygulama üzerinden açma kapama yapabilirsiniz ancak 100mA fazla akım geçiremezsiniz. Yani kapı otomatını direkt olarak bağlarsanız cihazı yakar. Bir röle kullanarak Shelly üzerindeki output butonlarını röleni açma kapama yapmak için kullanmanız halinde ise bir sorun çıkmayacaktır. Ancak bu sefer de rölenin bobin uçları arasında olan devreye güç sağlamanız lazım bunu da cihazın üzerindeki pinleri incelediğimde ordan temin edeceğimi gördüm. 3.3v almak mümkün ve bununlada 3v röle çalıştırabildim. Böylece dış kapıyı da açma işini çözmüş oldum. Peki cihaza nasıl güç sağlaya bildim diye soracak olursanız, çok basit zil trafosundan direkt bağlantı yaparak. Zil trafosu her kapı otomatı sisteminde mevcut. Ve sisteme güç sağlıyor. Cihaz hem ac hem dc akımla çalışıyor voltajlarını tam hatırlamıyorum bakarsınız ama zil trafosundan 24v ac akım almanız mümkün bunula da cihaz çalışıyor. Cihaz dc akımla da çalıştığı için farklı iç ünitelerde belki direkt iç ünite üzerinde gerekli güç çıkışı sağlamak mümkün olur. Anlaşılmayan kısım varsa yeniden anlatmaya çalışırım. Şematik anlatmak isterdim ama buna zamanım yok maalesef. Belki bu yazdıklarım işinize yarar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• getavey G kullanıcısına yanıt

Audio baya ilkel bende devre üzerinden tetiklenen yerleri tespit ederek lehim yaparak ilerledim. Sonunda istediğim gibi oldu. Kameralı modellerde daha zor olduğunu düşünüyorum. Bende diafon tuşuna basılınca devreye giriyor. Ama çok önemli değil. Ben üstüne birde cep telefonumu aratıyorum. Diafondan analog görüntü gelseydi camera işini de çözerdim ama yok. Camera sorunu var bir tek.

@seranyayinda

#akilliev #smarthome #googleasistant #googlehome #alexa #homeasistant #doorlock #smartlock #smartcamera #sesliasistan #akillikilit #akıllıkilit #lock #outdoor #sirri #homepod #tuya #swichbot #smartthink #smarthome #smarthometechnology #smarthomegadgets #gpstracker #voicecontrol #easylock #tuya #homeassistant #outdoor #audio #akilliev #smarthome #googleasistant #googlehome #alexa #homeasistant #sesliasistan #sirri #homepod #tuya #swichbot #smartthink #smarthome #smarthometechnology #smarthomegadgets #voicecontrol #tuya #homeassistant #internet #internetstabil #local #internethizlandirma #bilgisayar #computer #setup #internethizlandirma #akıllı #akıllısaat #akilli #akillisaat #modem #router #routerunning #asus #asusrog #tplink #gpon #fiber

♬ Tarantella napoletana - Andrea Colombari
    Bina ile uyumlu Akıllı kapı ürünü arıyorum.Serhan Sukuroglutiktok
    #akilliev #smarthome #googleasistant #googlehome #alexa #homeasistant #doorlock #smartlock #smartcamera #sesliasistan #akillikilit #akıllıkilit #lock #outdoor #sirri #homepod #tuya #swichbot #smartthink #smarthome #smarthometechnology #smarthomegadgets #gpstracker #voicecontrol #easylock #tuya #homeassistant #outdoor #audio #akilliev #smarthome #googleasistant #googlehome #alexa #homeasistant #sesliasistan #sirri #homepod #tuya #swichbot #smartthink #smarthome #smarthometechnology #smarthomegadgets #voicecontrol #tuya #homeassistant #internet #internetstabil #local #internethizlandirma #bilgisayar #computer #setup #internethizlandirma #akıllı #akıllısaat #akilli #akillisaat #modem #router #routerunning #asus #asusrog #tplink #gpon #fiber
    https://www.tiktok.com/@seranyayinda/video/7344038093512641797?is_from_webapp=1&sender_device=pc&web_id=7287868708252501510

@seranyayinda

#akilliev #smarthome #googleasistant #googlehome #alexa #homeasistant #doorlock #smartlock #smartcamera #sesliasistan #akillikilit #akıllıkilit #lock #outdoor #sirri #homepod #tuya #swichbot #smartthink #smarthome #smarthometechnology #smarthomegadgets #gpstracker #voicecontrol #easylock #tuya #homeassistant #outdoor #audio

♬ som original - PASADENA_MC
    Bina ile uyumlu Akıllı kapı ürünü arıyorum.Serhan Sukuroglutiktok
    #akilliev #smarthome #googleasistant #googlehome #alexa #homeasistant #doorlock #smartlock #smartcamera #sesliasistan #akillikilit #akıllıkilit #lock #outdoor #sirri #homepod #tuya #swichbot #smartthink #smarthome #smarthometechnology #smarthomegadgets #gpstracker #voicecontrol #easylock #tuya #homeassistant #outdoor #audio
    https://www.tiktok.com/@seranyayinda/video/7333957126617910533

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.